Je těžké být dobrý (festivalový název)

• Srbsko

Teško je biti fin

• slovenský

Je ťažké byť dobrým

It's Hard to Be Nice

Velká Británie / Slovinsko / Srbsko / Německo / Bosna a Hercegovina, 2007, 102 min

Silný príbeh, akoby zložený zo starých anekdot, ale napriek tomu pravdivo pôsobiaci. Pre mňa silne emotívne. Veď ja už viem prečo...(19.10.2010)

Do dnešného dňa som videl niekoľko srbských filmov a žiadny ma nesklamal. Tento opäť zaujal aj keď nie je čisto srbský. Zaujímavý a od prvej minúty pútavý film o taxikárovi, ktorý sa rozhodne byť dobrým a nadobro skoncovať s pochybnými kšeftami i "slušnými priateľmi"... Je jasné, že také ľahké to mať nebude. Z tohto jeho rozhodnutia pramení množstvo viac či menej zábavných situácií, ktoré režisér niekedy skríži drsnejšou scénou. Filmu vládne vzácna vyváženosť. Striedať humor, čierny humor i drsnejšie scény nemusí vždy dopadnúť dobre. V pôvodnom znení to má u mňa vždy body navyše. Poniektorých hercov už poznám z iných srbských filmov, ale hlavný hrdina to zahral výborne. Záver je dosť drsný a priznávam, že keď to dieťa v úplnom závere letelo, až som ztuhol. Úplne, totálne...Hovorím si, že toto tu ešte nebolo, ale chvíľu na to ...no treba vidieť. Ako čítam tak poniektorým záver nevonia, ale pre mňa to bol jeden z najkrajších a nezabudnuteľných vyvrcholení filmu. Časom môžte zabudnúť na dej, dialógy, hercov, ale záver si rozhodne budete pamätať. Nejaký čas som uvažoval o plnom hodnotení. 80%.(27.4.2011)

Film s posolstvom tentokrát z balkánskej produkcie. Príbeh taxikára, ktorý sa chce uživiť aj byť čestný je zasadený do Sarajeva. Má všetko, čo robí film filmom - zápletka, atmosféra, láska, dráma, humor. Nechýba klasická"pička materina", pochybné kšefty a stupňovanie deja. Celé to režisér zamiešal veľmi dobre až na ten záver. Čo už, keď ide o posolstvo..(27.10.2010)

Těžké téma, přesto je v tom něco podmanivého, k tomu naturalismus postav, jež se vám zadírá pod kůži, a přece to dokážate snážet s relativní lehkostí, i když je to místy groteskní, přitažené za uši a zjednodušení vchází v přiblblost,, překrásné Sarajevo vám to vynahradí.(1.4.2017)

Je těžké... najít balkánský film, který vyznívá pozitivně.... To je on. I když...(7.12.2015)