poster

Precious

 • USA

  Precious: Base on Nol by Saf (Based on the Novel 'Push' by Sapphire)

 • USA

  Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire

 • anglický

  Precious

 • USA

  Push

  (festivalový název)
 • USA

  Push: Based on the Novel by Sapphire

  (pracovní název)
 • Slovensko

  Precious

Drama

USA, 2009, 110 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • lesumir
  ***

  Verim, ze Precious se nestane filmem, který bude brán jako oblíbený, že si ho někdo bude pouštět desetkrát do roka. Stane se filmem, který je v okamžicích silný, ale jako celek působí moc Oscarově, jeho ambice jsou obrovské a s každou minutou více a více viditelné. Přitom na druhou stranu mi to zpracování a ty přechody do "kouzelného" světa Precious kde je modelka, herečka zpěvačka apod. přijdou úplně amatérské a laciné. __ Příběh je docela síla, ne až tak silný jak by z toho šlo vytlačit, ale ty skutečnosti které se staly jsou docela odporné. Ale kvůli tomu dávat Oscara? Ne. __ Ono dívat se dvě hodiny na černý, upocený buldozerky není zrovna moje vysnene, ale slecna Destova to vsechno zachranila :-)))(29.12.2009)

 • Stanislaus
  ****

  Opravdu silný příběh, který může napsat jen sám krutý a nevyzpytatelný život. Zajímavý námět a prostředí. Skvělé ženské herecké výkony - zejména Mo´Nique, která měla dost velký podíl na celkovém dojmu. Neuvěřitelně kvalitně sestříhané a prostříhané scény. Kvalitní práce s kamerou a opravdu pikantní scénář. Je to jeden z těch filmů, nad kterým budu ještě dlouho přemýšlet a budu si ho v duchu přehrávat ... 80%.(25.2.2010)

 • Rosomak
  **

  Precious je jeden z největších festivalových hitů loňského roku, kolem kterého se vytvořila hodně nafouklá bublina. Předlohu jsem nečetl, ale o filmu nemohu říct nic jiného než, že jde o prvoplánovitě jednoduché dílo, jenž se na svět kouká strašně černobílým pohledem. U narativního filmu samozřejmě nemusí být jednoduchost na škodu (není třeba nějakých rafinovaných vyprávěcích struktur, aby byl film výborný), ale ten jednoduchý příběh musí dodržovat určité pravidla kauzality, pracovat s logickými detaily a například i na malém prostoru vytvořit "hloubku fikce". Filmový příběh (seč jednoduchý) musí prostě žít, nejen sloužit určitým hereckým akcím - musí fungovat i jaksi mimo ně. A v Precious je právě ten problém, že ten snímek takto nefunguje. Například: Lee daniels rozlišuje ve svém snímku pouze dva druhy lidí - ty zlé a ty hodné. Obě skupiny lidí nemají ke svému jednání téměř žádné motivace, nereagují na prostředí, nemění se v průběhu jejich vystupování, neustále jsou pouze v té jedné póze - buď strašně kladné, nebo pouze záporné. Z toho pak vzniká naprosto bizardní vykreslení světa, kde neexistuje nic jiného než kontrastní opozice: peklo proti nebi, negramotnost proti vzdělání, světlo vs. tma, porod vs. smrt atd. - buď si vyber nebo zhyň. A také pozor na definici kýče, protože ta říká, že i něco velmid depresivního může být kýč - už jen z té podstaty, že zjednodušuje složité vztahy a dává je do takovýchto absurdních vyhrocených pozic. - - - Precious je do jisté míry takový ZLATÝ EMO FILM plný přecitlivělosti a melancholie. Vynucuje si emoce a tlačí diváka do toho, aby byl dojat civilním dramatem věčné outsiderky, na kterou jsou všichni neustále zlí a která z pohledu Lee Danielse vlastně za nic nemůže, ani za to mnohakilové bříško, protože jí její ošklivá, ale opravdu ošklivá matka nutí jíst strašně moc papání ;) Ach...(28.2.2010)

 • Arachneuss
  *

  Být afro-američanem, tak tvůrce téhle slátaniny nechám oběsit. Hlavní hrdinka sní o bílé barvě pleti, touží po přirozeně blonďatých vlasech a prosazení se ve světě jako popová hvězdička. Logika, ať už v chování postav či v samotném ději, zde neexistuje, hlavně že se při sledování mohou všichni modlit k panu Vedoucímu tam nahoře, zatímco Precious sedí v koutě na hráchu se založenýma rukama a nechá se od života mlátit hlava nehlava. Jsem necita? Možná, ale tomuto tzn. veledílu nevěřím ani nos mezi očima... natož pak nějakou autenticitu.(5.6.2010)

 • PinokKio
  ****

  Tenhle film vyvedený v temných barvách (nejen kvůli tomu, že jsem tam moc bělochů neviděl), mě hodně překvapil. Ať už pro svoji uvěřitelnost (byť je USA daleko a nebyl jsem tam, věřím, že tyhle situace jsou tam běžné), tak i pro výborně obsazené role (překvapila ukočírovaná nenalíčená Mariah Carey, i když s jedním kukučem) a vlezlou ruční kameru. Gabourey Sidibe zvládla svoji úlohu víc než dobře, ovšem Mo'Nique v roli její matky byla neskutečná ***** a *****, za což si oscarovou nominaci více než zaslouží. No, nechtěl bych takhle trpce prožívat svoje dospívání. Dám 4 hvězdičky, ale procentuelně je to tak 90.(12.2.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace