Precious

Precious: Base on Nol by Saf (Based on the Novel 'Push' by Sapphire)

Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire

Push

(festivalový název)

Push: Based on the Novel by Sapphire

(pracovní název)

USA, 2009, 110 min

Jen máloco je mi protivnější než prvoplánová deprese a Precious mi první třetinu nedala nic jiného než ji. Všichni jsou zlí, všechno je v háji, všechno je hnus. Až odhodlaná učitelka Blue Rain s programem "Each one teach one" zachránila nosnou linku od toho, aby se pod vším tím pesimismem zhroutila. Ale špatný film jsem určitě neviděl. Všichni hrají opravdu výborně a fandit hlavní hrdince po tom všem prostě musím. Komplexně výjimečná událost se ale nekoná ani náhodou.(25.2.2010)

Aj napriek tomu, ze pribeh je nesmierne silny, nedostalo ma to tak, ako som myslela (dufala). O tom, co sa vo filme udialo nie je potrebne pisat, je to naozaj priserne, trestuhodne a posledna polhodina mi sposobila zimomriavky. A o hereckom vykone Mo'Nique alias matky Precious sa snad ani nemusim vyjadrovat, to je podla mna na Oscara. To, co predviedla bolo tak strhujuce, ze bude musiet naozaj dostat este minimalne 10 pozitivnych roli, aby mi vyciarkla z mysle tu odpornu postavu, ktoru tu tak bravurne stvarnila.(26.11.2009)

Veľmi silný príbeh, ktorý nesú herecké výkony, scenár a realistickosť, darí sa mu prenášať všetky pocity z plátna na diváka. Pri Oscaroch som bol síce nahnevaný, že ukradol sošky filmu Up in the air, ale po zhliadnutí musím uznať, že zaslúžene; zakaždým, keď sa dej presunul k Precious domov, hrozne som sa bál čo sa stane a keď dala Precious podržať svojej matke dieťa, bol som napätý viac ako pri nejakom horore. 90%(17.3.2010)

Tenhle film vyvedený v temných barvách (nejen kvůli tomu, že jsem tam moc bělochů neviděl), mě hodně překvapil. Ať už pro svoji uvěřitelnost (byť je USA daleko a nebyl jsem tam, věřím, že tyhle situace jsou tam běžné), tak i pro výborně obsazené role (překvapila ukočírovaná nenalíčená Mariah Carey, i když s jedním kukučem) a vlezlou ruční kameru. Gabourey Sidibe zvládla svoji úlohu víc než dobře, ovšem Mo'Nique v roli její matky byla neskutečná ***** a *****, za což si oscarovou nominaci více než zaslouží. No, nechtěl bych takhle trpce prožívat svoje dospívání. Dám 4 hvězdičky, ale procentuelně je to tak 90.(12.2.2010)

Zvládnout tíhu filmu je jedna věc. Pochopit film, věc druhá. Myšlenka třetí, finální a rozlučková zní: Jak naskočit zpátky do rozjetého vlaku? Do běžnýho provozu, když jste viděli Precious? Lee Daniels natočil ohromný film, ve smyslu: nechám diváka patlat se v lidských sračkách a pak ho vykopnu na světlo. Není to vyloženě duševní bomba, to asi ne, já říkám, že ten film mě rozkopnul proto, že jsem nebyl připravený. Antihrdinka a její ošklivý káčátko byli jako děti, který se perou o místo na pískovišti. Krutý, ukřičený a uplakaný. A tyhle rozhozený duše byli zahrány tak, že mrazilo. Ženský, klobouk dolu..."(6.2.2010)

• - Celý film byl natočen za pouhých pět týdnů. (Kreeki)

• - Paní Weissovou si měla původně zahrát Helen Mirren, ale odstoupila. Mariah Carey ji nahradila dva dny před začátekm natáčení. (HellFire)

• - Film drží rekord za utržení 100 000 dolarů z měné než 50 kin. (HellFire)