Bublina

(festivalový název)
Drama / Romantický
Izrael, 2006, 90 min (Director's Cut: 117 min)

Tři mladí spolubydlící z Tel Avivu, dva kluci a jedna holka, se snaží nevnímat politické konflikty a raději se soustředit na svoje životy a lásky, tedy žít v jakési únikové „bublině“. Tvrdohlavá Lulu pracuje v butiku, nápadný Yali vede trendy kavárnu a Noam, který prodává v obchodě s hudbou, tráví víkendy vykonáváním služby na kontrolním stanovišti Národní Gardy. Když se Noam zamiluje do Ashrafa, mladého Palestince, rozhodnou se pomoct Ashrafovi zůstat nelegálně v Tel Avivu. Obléknou ho do moderních izraelských šatů, dají mu hebrejské jméno, nechají ho pracovat v Yaliho kavárně a společně oslaví toto mírumilovné soužití na plážové párty. Jejich utopie se však kvůli politické a sociální skutečnosti na Blízkém východě zhroutí. [MEZIPATRA 2008] (Brněnská 16)

Le_Chuck

To 3/4 filmu som akosi neregistroval pridanú hodnotu gay tématiky (na zvýaraznenie kontrastov v rozdielnosti vnímania homosexuality to možno chcelo trochu viac Palestíny) a ked už to prišlo (dva výborné a silné momenty), tak to zabil prvoplánový gýč bez mozgu (o to rovno duplovane). Túto sprchu už som nerozdýchal. Director's cut verzia. 60% ()

Dzeyna

Rozhodně zajímavý snímek. Je to takové poblázněné drama se světovým problémem - válkou. Vztahy a válka, to nejde moc dohromady, ale tohle zpracování je více než dobré. Sice moc nemusím Izrael a podobné kultury, ale tady mi to ani moc nevadilo. K filmu mě upoutal úvodní obrázek, který zas tak klíčový není, ale ztráta času to rozhodně nebyla. ()

swamp

Velice příjemné překvapení festivalu Mezipatra. Velmi hutně zaplněný děj (viděl jsem režisérský sestřih) dává divákovi pohled na několik dějových linek propojených v klubku čtyř přátel - 3 homosexuálové a 1 heterosexuálka. Odtud se klubko rozvíjí a naťukává otázky izraelsko-palestinské, hnutí Hamas či život homosexuálů v těchto končinách světa. Hlavně se konečně nejedná o film homosexuálního tématu, kde by se probíralo převážně to, jak jsou obecně gayové a lesbičky akceptovány společností - spíše je zde 'jen' ukázán jejich život. ()

Big Bear

Další izraelský film, o němž jsem toho dopředu moc nevěděl a který mne velmi překvapil. Po nedávno shlédnutém Yossi & Jagger (2002) od stejného režiséra (aha !), kde mne překvapila homosexuální tématika v izraelské armádě, jsem tady už z údivu prakticky nevycházel .-). Co se týče otevřenosti některých sexuálních scén byla Zkrocená hora (2005) jen čajíčkem. Na stranu druhou se mi líbila právě ta otevřenost jakou nám Eytan Fox předložil. Každý chce milovat a být milován. Nikomu na to neupírám právo. Pokud by se děl odehrával třeba někde ve Švédsku, měli bychom tu film o partě přátel (americký seriál Přátelé mi to dokonce chvilku připomínalo), kteří spolu bydlí, tráví volný čas a sdílí podobné názory na politiku a svět. Do jejich bytečku si přivádí partnery a milence a normálně spolu žijí. Někdo to tu přirovnal k filmu Samotáři, já říkám spíše Šeptej... Bohužel, děj se odehrává v Izraeli v Tel Avivu. Toto dříve arabské město nyní izraelské, je častým terčem plastinských sebevražedných atentátníků, které tam posílá Hamás. Násilí plodí násilí a katastrofa potká i hrdiny tohoto snímku. Tenhle film nestraní Izraeli, ani Palestině. Tenhle film je o mladých lidech, kteří zkrátka chtějí jen žít ve světě bez násilí. Hrdinové nejsou zatíženi křivdami a mstami po prarodičích, nedělí je rozdílné náboženství a přesto zasáhne násilí i je.... Snímek není politickou agitkou - je o lásce dvou mladých mužů. O lásce která nezná hranice s checkpointy a vysokými zdmi mezi Izraelem a Jordánskem. * * * * ()

JANARYBA

Dobrý film, asi nejlepší co jsem viděla o problematice izraelsko - palestinského konfliktu očima mladých lidí. Výborně zahrané, pouze snad počet homosexuálů na km2 by mohl být klidně i nižší a kvalitě filmu by to možná i přidalo. Jinak co se týče "commingoutu" načasovaného na den svatby, něčích narozenin atp.....je to asi vždycky průser. ()