Bublina (festivalový název)

• Izrael

Ha-Buah

Bubble, The

Drama / Romantický

Izrael, 2006, 90 min (Director's cut: 117 min)

Eytan Fox

Scénografie:

Ido Dolev

To 3/4 filmu som akosi neregistroval pridanú hodnotu gay tématiky (na zvýaraznenie kontrastov v rozdielnosti vnímania homosexuality to možno chcelo trochu viac Palestíny) a ked už to prišlo (dva výborné a silné momenty), tak to zabil prvoplánový gýč bez mozgu (o to rovno duplovane). Túto sprchu už som nerozdýchal. Director's cut verzia. 60%(3.8.2008)

Kdyby se ve filmu nevyskytovaly bombové útoky a hranice mezi Izraelem a Palestinou, dal by se přirovnat k českým Samotářům. Parta kamarádů žije v Tel Avivu a zažívá běžné starosti jejich vrstevníků – milostné problémy, nudná práce, vyrovnání se se svojí sexuální orientací, snaha společensky se angažovat a vylepšit tak svět apod. Do jejich života náhle vstoupí mladý Palestinec Ashraf a spousta věcí se změní. Najednou je problém rasové nenávisti tak blízko, že jejich životy už nikdy nebudou, čím byly předtím. Nesmírně zajímavý a smutný film o vášni, netolerantnosti a pomstě. Zajímavé herecké výkony a soundtrack. Není divu, že film získal diváckou cenu na Berlinale, po jeho poslední scéně jsem i já dlouho jen tak nehybně seděla a přemýšlela, proč se podobné věci na světě vůbec dějí...(21.2.2008)

Dobrý film, asi nejlepší co jsem viděla o problematice izraelsko - palestinského konfliktu očima mladých lidí. Výborně zahrané, pouze snad počet homosexuálů na km2 by mohl být klidně i nižší a kvalitě filmu by to možná i přidalo. Jinak co se týče "commingoutu" načasovaného na den svatby, něčích narozenin atp.....je to asi vždycky průser.(20.8.2009)

• mat.ilda

Něco je špatně - zadám si do vyhledávače romantický film, předepsaný v týdnu Season Challenge Tour a připadám si jako Malý princ, co právě přistál na Gay planetě (možná nějaká zaktualizovaná reedice), neboť je hnedle druhou nehetero romantikou v pořadí... Je možné, že blízkovýchodní teroristická poetika na trhu zoufale chybí, ale pro mě bublina nucené neokvětinové bezstarostnosti, konfrontované s politickými nesváry, splaskla dřív, než se stačila nafouknout... no a intimní scény to vzhledem k mému zaměření přirozeně nemohly vylepšit, i kdyby se herci rozkrájeli, no a že se nerozkrájeli... Tak snad příště, někde na místě, kde nosí kalhoty jen jeden z páru.(1.10.2015)

Další izraelský film, o němž jsem toho dopředu moc nevěděl a který mne velmi překvapil. Po nedávno shlédnutém Yossi & Jagger (2002) od stejného režiséra (aha !), kde mne překvapila homosexuální tématika v izraelské armádě, jsem tady už z údivu prakticky nevycházel .-). Co se týče otevřenosti některých sexuálních scén byla Zkrocená hora (2005) jen čajíčkem. Na stranu druhou se mi líbila právě ta otevřenost jakou nám Eytan Fox předložil. Každý chce milovat a být milován. Nikomu na to neupírám právo. Pokud by se děl odehrával třeba někde ve Švédsku, měli bychom tu film o partě přátel (americký seriál Přátelé mi to dokonce chvilku připomínalo), kteří spolu bydlí, tráví volný čas a sdílí podobné názory na politiku a svět. Do jejich bytečku si přivádí partnery a milence a normálně spolu žijí. Někdo to tu přirovnal k filmu Samotáři, já říkám spíše Šeptej... Bohužel, děj se odehrává v Izraeli v Tel Avivu. Toto dříve arabské město nyní izraelské, je častým terčem plastinských sebevražedných atentátníků, které tam posílá Hamás. Násilí plodí násilí a katastrofa potká i hrdiny tohoto snímku. Tenhle film nestraní Izraeli, ani Palestině. Tenhle film je o mladých lidech, kteří zkrátka chtějí jen žít ve světě bez násilí. Hrdinové nejsou zatíženi křivdami a mstami po prarodičích, nedělí je rozdílné náboženství a přesto zasáhne násilí i je.... Snímek není politickou agitkou - je o lásce dvou mladých mužů. O lásce která nezná hranice s checkpointy a vysokými zdmi mezi Izraelem a Jordánskem. * * * *(31.7.2012)