Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

Nihlathak

Moje nejoblíbenější filmy se týkají náboženství. Konkrétně tak, že jej obrací naruby a nenechávají na něm nit suchou... většinou tedy. No a Pozemšťan je souhrn známých teorií, o kterých se nezmiňujeme, protože jsme si moc zvykli na to ctít víru druhých, našich křesťanských slabošských přátel a máme za to, že snaha o vyvracení náboženských dogmat by přivedla náš "civilizovaný" křesťanský svět na pokraj kulturní revoluce, podřídili bychom se islámu, chaosu atd. Jo, lidi jsou hloupí, tak hloupí, že by to určitě nastalo. Svoloč jménem lidstvo si ale pořád bude vymýšlet pohádky, aby mohlo něco uctívat. Aby "nemuseli světu čelit sami". Rádi posloucháme pohádky. Ne jinak je to i u zpracování POZEMŠŤANA. Jako pohádku odříkává John Oldman svůj příběh svým bývalým kolegům z univerzity. A ti mohou nevěřit, ťukat si na čelo nebo jej zatracovat, ale on ví, co se stalo, co zažil a to mu stačí. Nikomu to nevnucuje, jen předkládá námět do diskuse - s tím, že mu nikdo nemůže vyvrátit jeho stanovisko, jelikož to není možné, ale on ze svého postu nikoho nepřemlouvá, aby mu věřil. MAN FROM EARTH je skvělý příklad znouzectnosti, skvělý příklad toho, že s charismatickými herci a jedním pokojem a hlavně zajímavým (nakolik je originální, to nechám na každém člověku) nápadem se dají dělat divy. Atmosféra vystěhovaného domu, hudba a krb tomu dodávají šťávu. Zajímavý filosofický a intelektuální film; život už nikdy nebude jako dřív. ()

majxik

Zvláštní film který má rozhodně hodně zajímavou atmosféru. Na to že za celý film prakticky neopustíte jednu místnost je stále dosti poutavý aby vás zajímalo co bude dál. A i když ze začátku je tento film trošku předvídatelný, po chvilce již nevíte co si máte myslet jestli to myslí ta daná postava vážně nebo ne.... ()

jjpkohoutek

Řekl bych, že to není příliš vydařený snímek, který se snaží zdiskreditovat křesťanství a vyzdvihnout budhismus. Naprosto nerespektuje historie náboženství a jiná fakta. Dost dobrý tah byla ta vyšinutá "křesťanka". Každopádně, kdo o tom nic neví, tomu to pomůže se v postoji antináboženství nebo antikřesťanství se zatvrdit. I Brown mi přišel promakanější... ()

Tereszka33

Sedíte, díváte se, posloucháte každou větu, aby vám neunikla žádná souvislost. Není třeba speciálních efektů, epické hudby, stačí pouze pár lidí a jedna konverzace. Film, který Vám utkví v paměti a vloží do hlavy otázky a je jen na každém z nás, jak si odpovíme. ()

hanagi

Vážně jste si podobné otázky nikdy nepokládali? Opravdu jste nikdy nehráli hru na to "jak to třeba mohlo být"? I když je nápad zajímavý, žádná nová šokující otázka nebyla položena (a tady jde jen o pokládání otázek, protože odpovědi neexistují, odpovědět si musí každý sám). Asi mi nestačí jenom shrnutí různých teorií - navíc v tak odflinknutém provedení a s mizernými hereckými výkony. Ty totiž jsou páteří konverzačních dramat a zde zoufale nefungují. ()

TerezD

Film, který má bezpochyby originálně zajímavý námět, ale něco mi v celém filmovém zážitku chybělo. Při sledování jsem čekala nějaký větší zvrat, který se bohužel nedostavil. Celých 90 minut je vlastně filozofující konverzačka o lidské existenci v obýváku u krbu. ()

Millanium

Výborný film, který se zakládá na zajímavé myšlence a perfektně napsaných dialozích. Za málo peněz hodně muziky. 85% ()

Narya89

V podstatě jednoduchý film, který ale vznáší mnoho otázek hodných zamyšlení. Ještě několik desítek minut po zhlédnutí jsem vážně přemýšlela, zda je to všechno možné, nebo to byl jen vtip, super originální nápad. ()

Aven

Po filozofické stránce nesmírně zajímavý počin, který dokazuje, že film může bavit jen pomocí dialogů. Nebýt zbytečného konce, dal bych plnou. ()

darek kartac

Zařadil bych to do takových těch filmů ze skvělím nápadem. Děj se odehrává pouze v jediné místnosti. Muž se stěhuje a chce o sobě říct pravdu. Nikdo mu to že již 14000 let žije nechce uvěřit. Když už všichni až na pár lidí odjede PRÁSK a vše je venku. Podle mě velice dobrý nápad a scéná a film se mi líbyl. Dávám 4* za občasnou trošku už nudičku z toho věčného vyprávění. :) ()

MIGHTTREE

Místo klasického smutného loučení se JOHN rozhodne poprvé přiznat (tedy podruhé)........ Neuvěřitelně poutavé i s tak viditelným absurdnem. Nabalování dalších a dalších neuvěřitelností až dosáhnou samotného maxima a přece jsem se mýlil - autor ještě přitlačil. Účelně vybrané postavy a scénář za 100 %. Podobný film neznám, tak soudím, že je originální. Ukázka teorie v praxi. ()

Midori_Mike

Než jsem se dostal k napsání tohoto komentáře, film jsem stihl vidět již 3x. Toto dílko bych nazval malým zázrakem. V tomto případě se skutečně jedná o NEtuctovou záležitost. Z filmového hlediska velice strohý snímek, s nulovou výpravou. Veškerý děj se odehrává na jednom místě, a to na odlehlé chatě. To je ale naprosto vpořádku. Proč? Protože film vychází z americké divadelní hry. Takže všechno je zde vpodstatě založeno na dialogu. To ale neznamená, že tu není místo pro emoce. I ty zde můžete hojně najít. Ale hlavní devízou filmu jsou myšlenky ukryté v dialozích postav a vyprávění hlavního hrdiny Johna Oldmana, jakožto člověka, který o sobě před svými přáteli prohlásí, že na zemi žije již 14 000 let. Šílené? Možná. Ale poslechněte si, jak o tom dokáže John vyprávět a k čemu všemu až diskuze zabředne. Jak myslíte, že by byl inteligenčně vyspělý člověk, který měl po tisíce let příležitost sledovat, jak lidi dělají stále tytéž chyby a měl dostatek času nad tím vším přemýšlet? Tento film vám dá, řekl bych, velice uspokojivou odpověď. Autor této hry má můj velký respekt a uznání. Velice obohacující dílo. Geniální záležitost na úrovni. Prostě... !!! (BTW, já bych tento snímek do sci-fi řadil opravdu jen velice okrajově. Definicím sice odpovídá, ale v zásadě se dost liší od představy většinového diváka o tom, co je to sci-fi, a vůbec, tady jde prostě o něco jiného) ()

zdenny

Dobrý film o zajímavém tématu. Aby to ale byl opravdu kvalitní konverzační film, chybí mu, podle mého soudu, větší emoce a především, a to hlavně, větší argumentační schopnost. Samozřejmě do příjemně krátké stopáže nemůžeme vnést celé světové dějiny, ale i tak mi tam chyběla trochu větší hloubka. Co se týče života Ježíše Krista, já osobně bych toto téma rozvedl daleko více. Přece jen by se jednalo o nejpřevratnější objev v dějinách lidstva. I tak ale tato problematika byla pojata celkem dost zajímavě. Pravdou ale je, že jde primárně o toho, kdo scénář nebo příběh napsal. Určitě by se tato problematika dala uchopit i z druhé, kreacionistické, stránky. Což by znamenalo, že by nám onen člověk vyprávěl příběh, ve kterém by nám vyprávěl svůj životní příběh coby Ježíše Krista normálně žijícího mezi námi a každých deset let měnícího své působiště. To by, myslím, také vypadalo velice zajímavě. A možná proto, že žijeme v převážně ateistickém Česku, má tento film i takto vysoké hodnocení. On totiž každý film, který se snaží převrátit naruby hlavní křesťanské pilíře, má u nás slušný úspěch. ()

0lie

Originální a dobře promyšlený scénář a na to, že se děj nehne z jedné místnosti klobouk dolů..takové filozofování mě baví, jako málo co.. hlavně téma náboženství a to, jak si církve upravovali pravdu tak, jak se jim hodila, ale pravda byla vždy jedna..prostě geniální dílko! ()

Ace.Anita

"Bože, jestli existuješ a jestli mě teď slyšíš, sešli mi někdy na zem kolegu, který bude jeden večer na teambuildingu předstírat, že je Ježíš. Je mi jedno, jestli teď spustíš déšť, nebo kuličky štěstí. Obojí beru jako jo. Celý život se budu těšit do práce. Jo, a ještě bych chtěla ten program na karaoke. Amen." ()

Compadre

No toto...nedá se nic jiného říct, než že Pozemšťan je film vskutku na zamyšlení. Člověka to nutí přemýšlet, jak to vlastně tenkrát bylo a jestli by to náhodou nemohla být pravda. Tak takhle vás tenhle film zaměstná na půl odpoledne a přitom jde o obyčejný film o sedmi postavách, narvanej k prasknutí parádníma dialogama...minimalistickej luxus. ()