,,MÔŽEM ŤA CHYTIŤ ZA VTÁKA?" ,,TU?" ,,A ČO SI SI HO NECHAL V AUTE?" __ Sám neviem aké stanovisko mám k filmu vlastne zaujať; vydám sa však radšej ,,zlatou" strednou cestou čím vlastne trocha prilepším. Námet je síce (dá sa povedať) ošúchaný, no beztak so silným potenciálom, no rovnako silno je aj režisérsky spackaný. A celkom solídny scenár mohol predsa len niektoré deje buď zlikvidovať alebo rozpracovať lepšie. Krónerovi a Pauhofovej skrátka trvá ich zbližovanie až sakramentsky dlho (celú filmovú hodinu v 103 minútovom filme), potom zrazu začnú spolu tak rýchlo fungovať až sa človek nestačí čudovať a navyše ,,dobrácky Janko" mi do úlohy takého záletníka priveľmi nesedel a duplom v milostných scénach. Niektoré postavy sú vlastne zbytočné (Janžurová...) a jasným prešľapom je rozhodne línia utečenky z Arménska, ktorej jediné opodstatnenie správne vystihol užívateľ Flego. Núti aj mňa podotknúľ, že Rózsov soundtrack je absolútne otrasný, vydaril sa akurát v mrazivej scéne z vernisáže. Inak punkerka Tánička je v tomto filme naozaj prekrásna a okrem toho podáva aj najlepší výkon zo všetkých zúčastnených. Fotka na VŠVU sa však študuje v ateliéri na Drotárskej ceste a nie na Hviezdoslavovom námestí, ako je to tu ukázané. Zvláštny prešľap. (635. hodnotenie)(20.8.2010)

• Radko

Chlap v rozpuku síl a splnených ambícií potrebuje súložiť. Neustále. Znudená manželka takto zaneprázdneného podnikateľa túži po osviežení v podobe dieťaťa alebo práce. Mladá umelkyňa zas po skúsenej náruči oťukaného matadora. Dráždivé korenie iného dlhodobého vzťahu dodá prezlečenie za inštalatéra (copyright Samotáři). Mladí nezávislí umelci nihilisticky a bombasticky hazardujú zo životom. Utečekyne z Arménska sa spamätávajú z hrôz občianskej vojny na neveľmi vábnom, ale mierumilovnom Slovensku. A vernisáž nádejnej fotografky sa nesie v znamení šoku, vystrihnutom z Playboyovej show o vlastných príbuzných. Kopa nesúrodo popremiešaných téz opatrného bulváru, niečo ako klebetníček v kaviarni. Plný nezvládnutých dialógov a krčmového humoru nižšieho štandardu. Stačí to na plnohodnotný zážitok? Zdá sa že väčšinou áno (čsfd-66%), aj na verejnom premietaní sa film dočkal vysokej návštevnosti a búrlivého potlesku. Hudba síce bola skvelá, Janžurka v úlohe kleptomanky tiež, potešili aj známe bratislavské lokácie, len nakrútené boli tentoraz akosi sterilne (napr. aj oproti podobne zlému, ale o poznanie atmosférickejšiemu filmu Zostane to medzi nami). Vytvorenie lesklého farebného magazínu bez kazu sa vydarilo, lenže výsledok postráda zmysluplný dej aj atmosféru. To nezachránia ani dobrí herci a snaha o kvalitnú formu.(3.9.2008)

• Mordenroth

Už som prišiel na to, prečo sú naše filmy také... ehm... nedokonalé. Vieme točiť, ale nevieme písať. Preto bude vždy víťaziť forma nad obsahom. Z hovna sa totiž bič upliesť nedá. Nechcel som byť vulgárny, ale v Polčase rozpadu je tiež veľa vulgárností, takže som si to nemohol odpustiť. Po technickej stránke sa nedá filmu prakticky nič vytknúť (vyzdvihol by som predovšetkým vynikajúcu kameru). Problém predstavuje "len" debilný scenár. Už dlho som nesledoval tak slaboduchý príbeh a nepočul tak príšerné dialógy. Čo sa týka castingu, obsadenie Janka Krónera do hlavnej úlohy nepovažujem za najšťastnejšiu voľbu. Typovo bol značne nepresvedčivý, ba dokonca miestami nechcene smiešny. S ostatnými hercami som v zásade problém nemal. Ale aby som to zhrnul do jednej vety – toto je ukážkový príklad dobre (kvalitne) natočenej slovenskej nudy. Možno, že ide o polčas rozpadu (alebo rozkladu?) slovenskej kinematografie a práve na to sa snažili tvorcovia filmu v skrytej podobe upozorniť. Mimochodom, Pauhofová má pekné prsia. 30%.(3.2.2008)

Najprv poviem, že toto bol môj prvý film slovenskej produkcie, na ktorom som bol v kine. Tohto roku som zaváhal pri troch filmoch. 'Návrat bocianov', 'Rozhovor s nepriateľom' alebo 'Démoni' mohli byť tými prvými, no ja som dal šancu práve Fisherovmu debutu a neľutujem to ani náhodou. Ba naopak, som hrdý! Vždy som si vravel, že slovenskí herci na tom predsa nemôžu byť až tak zle. Ide len o to, dať ich správne dokopy a k tomu nejaký poriadny scenárik. A ten sa objavil ako blesk z jasného neba a ja som sa konečne nemusel červenať pri dialógových prešľapoch a neprirodzených situáciách. To bol vždy tŕň, ktorý vedel spraviť z dojmu peklo. Jednoduché situácie ako telefonovanie, privítanie, návšteva a iné scény z bežného života boli vždy tým najhorším, pri čom som tŕpol. A to sa konečne podarilo tvorcom prehryznúť (aj keď so strávením bol niekedy problém). Po humornej stránke úplný šok, naozaj som sa schuti pobavil, medzi hercami to šlapalo, nápady jednoduché, no o to účinnejšie. A aj dramatické spracovanie mi celkom imponovalo, už išlo len o to stanoviť medzi tými žánrami určité hranice, ktoré režisér prekročil naozaj len sporadicky. Samozrejme, aby som toľko nevychvaľoval (nemôžem si pomôcť, radosť z úspechu po toľkých obavách je jasná) a bol objektívnejší, musím aj trošku nakydať. Tie expresívnosti ako nadávky a niekedy až prehnaná obnaženosť nie sú síce v tejto dobe ničím prekvapujúcim a do kontextu filmu sa celkom hodili, no kvapôčku ubrať by to nepokazilo. A teraz už len dúfať, že takáto úroveň filmu sa tu ešte niekedy objaví. 80%.(31.12.2007)

• Martin741

Ak sa na tento film mame pozerat z uhla pohladu toho, ze ma divakov odplasit z kina, tak film FUNGUJE VYBORNE a niet mu co vytknut. Ak ma film ale tendenciu nalakat divakov do kina, tak je to len dalsi z radu podpriemernych filmov, ktore tu mozeme lopatami prehadzovat. Dejovou liniou sa zase rozumie len prazdne tliachanie o medziludskych vztahoch a + pripadne vyzmykanie vsetkych moznych emocii. 2 %(30.1.2013)