Během silné bouře je zasaženo řídící centrum chladícího zařízení jaderné elektrárny. Hrozí roztavení reaktoru. Běsnění přírodních živlů navíc nepolevuje a z bouře se stává hurikán. Pracovníci elektrárny musí odvrátit katastrofu v podobě hurikánu s nukleárním okem, který by ohrozil miliony lidí. Čas není na jejich straně a katastrofa s apokalyptickými následky se blíží. (oficiální text distributora)

Subjektiv odpad!

V jednotce Subjektiv se opět jednou ozvalo jeho zvrácené a zlé Já, které pravilo: "Podívejme se na nějaký podřadný film, v kterém bude hrozit blíže neurčená, leč postupně se určující nukleární katastrofa." Touže po filmu s tématikou nukleární katastrofy, nemohl šáhnout po lepším titulu než Nukleární katastrofě, kterýžto plně jeho divácká očekávání naplnil, ba předčil, neboť podřadnost dosáhla rozměrů převelice zábavných. Třebaže film staví především na srážce tří atrakcí (hurikánu, reaktoru a šíleného počítače), jež svádí k zařazení filmu mezi katastrofické, ten namísto toho provozuje žánrovou hru - přechází mezi romancí, psychologickým dramatem, komedií, thrillerem a sci-fi. Neskutečně silná úvodní scéna (omlouvám se za spoiler), ve které tsunami smete i s vrtulníkem a pár lidmi od armády členku komise pro jaderné materiály, potěší, pobaví, ale zároveň přináší otáznu, proč tu vůbec je. Jelikož narace ji vyčleňuje čestné místo v úvodu filmu a zároveň scéna nijak přímo nesouvisí s dějem, hledá cinefil její význam v symbolické rovině. Voda, jakožto živel, který svým prouděním odměřuje a současně zastupuje čas, likviduje armádu, jaderné technologie a tajné politické hry ("geniální" metonymie skrze představitele atomové lobby a vojáků) jako věci v budoucnu nepotřebné a zajisté přežité. Nejasná filmová řeč však působí, že význam scény není zcela zřejmý, odhalí se terpve až po chvilce přemýšlení a zpětném pohledu, což považuje jednotka Subjektiv za kvalitu vlastní pouze hlubokým artovým dílům. Tím však Nukleární katastrofa není, stejně jako každý cinefil není Bordwell a tudíž se může mýlit. Jednotka Subjektiv soudí, že smrt členky oné komise prostě znamená, že scénárista tím chtěl nějak zamotat děj, ale v průběhu psaní zapomněl jak, případně zapomněl, že vůbec chtěl. Tsunami pohlcující vrtulník však přišla mu tak atraktivní, že se jí nehodlal vzdát. Takových míst se ostatně ve filmu nachází přehršel. Ve zbytku filmu jsou hrdinové nuceni zápasit se supermoderním počítačem, který pod vlivem menstruace (jmenuje se Stacy) a záhadného protokolu 13 odmítá vyřešit problém na chladícím zařízení a vlastně odmítá úplně všechno. Jiní hrdinové jsou podrobeni zkoušce běsnících živlů, tzv. ordaelus huricanum. Podobně jako uživatel Pecival jsem se i já tázal, jak spolu dění v elektrárně a hurikán souvisí, ale narozdíl od něj jsem se odpovědi dobral. Kvůli hurikánu se přeci evakuoval celý ostrov a díky tomu si film vystačí s naprostým minimem herců. Vylidněnost ostrova i elektrárny mělo zřejmě filmu dodat depresivní atmosféru a absurdní chování počítače (Spusť chlazení. Nemohu, nedovoluje to protokol 13. Zruš protokol 13. Zrušení protokolu 13 vyžaduje autorizaci. Autorizuj mě. Autorizace vyžaduje identifikaci...) pak vnést do díla duch Zámku a dát hrdinům zakusit kafkovské pocity. Typizace postav podřídila se však nejtupějším schématům - stárnoucí pár odmítající evakuaci, těhotná ženština (samozřejmě ve filmu bude rodit - vlastně v něm nedělá nic jiného) s manželem kdesi (proč ona nebyla evakuována), dva nekompetentní šéfové, operátor reaktoru, operátorka reaktoru, její bývalý, ochranitelská sestra operátorky-šerifka, gáblíkový dělňas-technik a od HALa 9000 obšlehnutý komp. Mělkost jejich charakteru nedovoluje jim řešit otázky existencinální či existencionalistické, jen ty existenční. Mají moc pouze vykřikovat věty pro b-geeky jako: "Tlač - Mám v břiše kamión - Nedovoluje to protokol 13 - Musím zničit virus - Jmenuji se Stacy - Bože můj, to je dítě! - Zachraňujeme prdel armádě - Zadej ten supertajný kód - Houstone, máme problém," a další sofistikované výplody jejich neschopných myslí. Dále rodí děti, klaustrofobik pro obecné blaho vměstná se do uzavřeného prostoru, šéfové řeší dilema zda problémy přiznat-ututlat a občas, z ničeho nic, snad jako scéna pro osvěžení, spadnou na silnici obří kameny, kterým se postava v auťáku vyhne a pak si je jde prohlédnout. NON-(Ale herecké výkony jsou skvělé). Snad by to bylo omluvitelné, kdyby se tento film, podobně jako Radiace útočí, snažil zdiskreditovat jadernou energetiku skrze kritiku, co jde až na dřeň věci. Pokud by tomu tak bylo (asi není), pak by zcela selhal, neboť představa desetiletého dítětě o fungování jaderné elekrárny je skutečnosti o mnoho kilometrů blíže než vize autorů Nukleární katastrofy. Tak schválně, co si usmyslili: 1) elektrárna má 6 zaměstnanců: vrátného, technika, 2 šéfy, 2 operátory, všichni jsou nekompetentní a zjevně přes jejich nízký počet nemají co na práci. 2) Reaktor nemá ochrannou obálku, ani nic podobného. 3) Reaktor je betonové nasvícené kolečko z něhož čouhá pár tyček, prostě pastva pro oči 4) Obsluha elektrárny se za chodu promenáduje 3 m od reaktoru 5) Všechny bezpečnostní prvky jsou řízeny pouze počítačem 6) Při odstranění vody z reaktoru roste jeho výkon 7) Pasivní bezpečnostní prvky neexistují 8) Obsluha se ani při závažných potížích nepokusí odstavit reaktor 9) Havárie prý zahubí miliony lidí 10) Všechen štěpný materiál a produkty štěpení se v případě havárie dostanou do ovzduší 11) Velín je vybaven speciálním displejem, který na sekundu přesně ukazuje čas do selhání (bych rád viděl, co by na takový displej říkaly jihočeské matky) 12) Ačkoliv je elektrárna u moře, má chladící věže 13) Dělňas se po vnějším ozáření jde dekontaminovat, což je zřejmě rituál na vymítání zlého ducha absorbované dávky 14) atd., atd. Navíc se film dík otřesným hercům namísto pro téma potřebné syrovosti vyznačuje spíše atmosférou nedělní barbecue party, na které se trochu nevyvedla organizace a zkyslo na ní pivo. Zkrátka je to srajda taková, že vedle toho další mnou poplivaná jaderná hrůza Radiace útočí působí jako mistrovské dílo s přesahem. Těm, kteří si myslí, že můj komentář je jen pseudointelektuální žvást, omlouvám se větou: "Přestože Nukleární katastrofa nefunguje jako film, pokoukání je to pekelně zábavné - doporučuji." () (méně) (více)

Wacoslav1

Vsechno podstatne uz napsal ve sve vycerpavajici recenzi Subjektiv ja jenom pridam postreh ze ten uvod pred titulky je vypujceny z Wynorskiho Hurikanu to je dukaz ze i film vykradajici jine filmy se da vykrast! jinak ten pocitac jmenem Stacy je opravdu hrozna svine a nezaslouzi si vypnout ale rovnou rozsekat na milion kousku jinak to bylo ale tak neskutecne tupy ze odpad dat proste nemuzu kdyby vsichni delali katastroficky zetka tak jako Ray a Wynorski jeste by se na to dalo koukat ()

Pepinec

Filmy s námětem globálních katastrof bývají divácky velice vděčné. A podle množství snímků s podobnou tematikou soudím, že jsou velmi zajímavé i pro sponzory, natáčecí společnosti a distributory. Kouzlo takových příběhů tkví v tom, že přibližují možná nebezpečí, která nás mohou postihnout, kterým drtivá většina nezasvěcených nerozumí, a proto tolik lidí děsí. Člověk se bojí toho, o čem nic neví. Anebo toho, co nedokáže prokouknout. No a právě zde narazil štáb Freda Olena Raye. I ten největší nukleární analfabet nemůže spolknout návnady, které jsou nám podávány na udici. Příkladem za všechny nechť je řídící počítač... Na televizní film je to pohádka zabalená do koukatelného hávu (mám na mysli vizuální zpracování), proto ta jedna hvězda. Leč stále je to pohádka zařazená v žánru akční katastrofický sci-fi film, proto ne hvězd více. ()

hippyman

nebudu ztrácet svým komentářem téhle KATASTROFY tolik času jako král Subjektiv, fakt to nestojí za to... vložím tedy jen ono číslo ze soucitu: 10% [2. PFF Čakovická Be(´)čka] ()

Mi Nü-Chai

Prorocký snímek, který geniálním způsobem předjímá jadernou katastrofu v elektrárně Fukušima. Jen mi bylo líto, že rodící Japonka nakonec nevyvrhla chobotničku nebo alespoň mutanta, ale chápu, peněz na triky příliš nebylo. Film se též dotýká bolestného tématu vykořisťování dělnické třídy, neboť dva naprosto & dokonale nekompentení vedoucí pracovníky musí zachraňovat ubohý, neustále se převlékající technik (přezdívaný veselou Trololo společností instalatér Helmuth), jenž kvůli jejich neschopnosti neustále nestíhá oběd, musí v továrně být přesčas a nadto je ještě ohrožován na životě i zdraví, když je nucen zasunout správnou základní desku (nebo co to bylo) bez potřebných ochranných pomůcek. Jejich použití zde je mi vůbec záhadou, do servrovny se jednotka Linda do ochranného obleku převlékala, avšak když lezla z místnosti označené reaktor (ten se btw. nacházel v kumbálu, na němž mohla klidně viset cedule 'Reaktor a smetáky' - ovšem co chtít po reaktoru, u kterého je nápis NIC 1000), byla již svlečena, žel ne dokonale. I vedro ve ventilační šachtě ji přimělo svléknout si pouze košili, takže se tu koz nedočkáme. Závěr pak jest hlubokou trollbou, neboť vypnutí šíleného počítače, ovládajícího celou elektrárnu by, alespoň myslím, nutně muselo vést k tomu, že se jednotka Linda nejen nedostane z ovládací místnosti, neb všechny dveře jsou ovládány právě počítačem, ale i nakonec vybuchne. Jak však píši, nebylo na triky, takže celou katastrofu si divák musí představovat sám u závěrečných titulků a na osoby bez fantasie není zase jednou myšleno, což ovšem při své arogantní povaze nepovažuji za až tak velkou chybu. ()

Snorlax odpad!

Chtěla jsem dát 4*, protože jsem se úžasně bavila. Smála jsem se do té doby, než jsem pochopila, že tvůrci to mysleli vážně. Je mi líto času, který jsem koukáním na tento blábol promrhala. Jakákoliv jiná činnost by byla mnohem smysluplnější. ()

SOLOM.

(Ne)Zdárný příklad toho, jak vypadá hodně špatný katastrofický film. Tento nezaujme skoro ničím (v pozitivním slova smyslu) a samotný příběh je neskutečná sračka. Řekl bych, že šlo jen o pračku peněz, ale to by do něj museli tvůrci vložit nějaký zajímavý kapitál. Většinu pobrali zřejmě herci, kteří i tak podali otřesné výkony. Jamie Luner vyloženě zklamala, těšil jsem se, že předvede více. O zbytku škoda mluvit. Ty taškařice s počítačem, který je považoval za vetřelce, beru jako špatný vtip, nemělo to ani pořádnou atmosféru. Naprosto zbytečná ztráta času. Jedna hvězda za Jamie. ()

Sesitka

Na tento film jsem se dívala s tím, že zase uvidím nějaké to béčko. No, musím přiznat ( sama nevím proč ), ale ten fim na to, že je to katastrofický thriller o nějaké nukleární katastrofě, která kdyby se stala tak by vyhladila několik milionů lidí, a takové filmy nebývají vždycky povedené se mi docela líbil. Nepřišlo mi to ani moc natahovné, zbytečně moc tam nekecali a něco dělali. I když ten začátek s tím vrtulníkem či co to bylo tam být nemusel. Možná k mému hodnocení přispěl i fakt, že jsem byla ještě rozespalá. Dokonce jsem se přemáhala k tomu abych vstala a to že jsem tak udělala byl u mě opravdu pokrok. Jak to bylo se už asi nedozvím, ale jedno vím jistě. Asi je to jedno z nejlepších béček jaké jsem zatím viděla. ()

Nach odpad!

Co nadělat s filmem jehož děj je nulový, herecké výkony směšné, myšlenka pražádná, hudba dementní a režie ostudná? Dát mu odpad! ()

Pecival

Pár ožralých kámošů, něco piva a Nukleární katastrofa = to nemůže neklapnout. Ultimátně nablblé béčko, které vás mimo obvykle pošahaným scénářem, zaskočí pár sofistikovanýma vychytávkama. Tak hlavně se mi líbila jaderná elektrárna, kde pracovali přesně tři lidi (dva v řídícím středisku a jeden jakýsi vrátný). Vlastně ctyři - ješte se tam mihl vrátný u závory. Dále jsem tak nějak nepochopil jak souvisel ten hurikán a problém v elektrárně, přišlo mi to jako dva zcela nezávyslé děje pláclé do jednoho filmu. K čemu tam byla ta rodící asiatka, když něměla žádný vztah k celému ději, ví asi jenom scénárista. A dalo by se pokračovat- střizlivým vztup zakázán ! ()

Phorbo

Tak často omýlaná problematika nadvlády umělé inteligence nad člověkem. Dyť je to až trapné jak je to všechno už stejné... člověk stvoří UI a potom si s ním dělá co chce... bože dyť to je až trapné todletoto... 1* možná bza bouři která mi stejně nejde do hlavy kde se najednou tak náhle s kolapsem počítače vzala... ()

Tunri odpad!

Tak předně: nedělejte si iluze, film ani v nejmenším není o nukleární katastrofě. Spíš by se měl jmenovat: software ženská vs. dva lidi vs. hurikán vs. těhotná. Ale příběh se v žádným případě nepropojí, těhotná má břicho kostrbatý (to ta radioaktivita), v tmavé šachtě je záhadné svícení a narozené mimino není asiat, je velký, nebrečí a ženská, co porodila za pomocí kombinaček je úplně v pohodě. A to geniální vědecké řešení? :-D bomba ()

Drom

Šmarjá, to bylo ještě horší než ta německá a rakouská propaganda dohromady. Asi bych musel bejt hodně dobrej v programovacím jazyku Cé plus plus, abych pochopil instrukce a ty prudce neotřelý a originální hlášky. Nebo jak tam nejsou ani náhodou boty v příběhu. A sofistikovanou inteligenci zákeřnýho počítače. Až během filmu plnýho vycpávek jsem pochopil, z replik které zrovna dávaly smysl, že všechny postavy příběhu jsou retardované. Tvůrci se moc snažili o dramatizaci - inu, podstata zápletky nebyla špatná, vždycky je super nenechat uživatele nic nastavovat, počítač ví přece nejlíp - ale provedení po scenáristické stránce bylo otřesný. No možná, kdyby to mělo hodinu a byl to díl nějakýho seriálu pro děti a vyškrtali polovinu blbostí, řekl bych si, že to je pitomost a mávl rukou. Ale on to musel být film. A pro to všechno si to zaslouží ten amatérský překlad, který to v české verzi mělo. P(ozor)S(poiler): Kde je ta katastrofa a ten nukleární hurikán vy lháři?! ()

E lan

Ne, bohužel ne. Ani jako vyprošťovák po probdělé virózové noci nemá tenhle film šanci zaujmout. Tragické ztvárnění, herecké výkony na stejné úrovní a scénář nemastný neslaný. Tohle "dílo" nemá smysl obdarovat ani 85ti minutami vlastního volného času... ()

Pitryx odpad!

Naštěstí jsem už po pěti minutách pochopil na co že to budu koukat a připravil se na nudu. Občas jsem i popojížděl a to směrem kupředu. Tohle je opravdu veliká, ale skutečně veliká pitomost. Hluboce podprůměrný snímek k ničemu. 270720118111/8404 ()

Kokutek odpad!

Docela sranda, porod s kombinačkama :-) a ten Jack Scalia má ksicht jak béčkovej Indiana Jones, to bylo asi hlavní kriterium výběru, zdá se. Fakt prdel, celkově to vyznívá parodicky, ale radši by tyhle prachy mohli tvůrci dát na charitu...někde nemaj co žrát a jinde se takhle plýtvá energií, penězma a trpělivostí diváků...a to je ta skutečná katastrofa na tomto katastrofickým počinu... ()