Appleseed Saga: Ex Machina

Appleseed: Ex Machina

Appleseed: Ex Machina

Animovaný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2007, 104 min

Lepšie ako jednotka. Opäť úžasná lavína krásnej akcie a obyčajného scenára... aj keď tentoraz mal príbeh originálnejší nádych (vďaka emóciam som mal normálne až chuť zamyslieť sa...) a až kdesi za polovicu naňho tvorcovia rezignovali. Povedzme si otvorene - už názov Appleseed je bravúrnou variáciou na GHOST IN THE SHELL... predsa len však nejde o konkurenciu, skôr je to alternatíva pre publikum, ktoré nestrávilo umeleckosť GITS 2. Ľahko pochopiteľná zápletka a neprestávajúci pohyb ma nútia dať opäť štyri hviezdy, aj keď je to len "štandardne kvalitné akčné aninme"... o kúsok lepšie ako VEXILLE...(22.4.2009)

Ex Machina posouvá úroveň animace zase na trochu vyšší úroveň, což je asi jediné plus oproti už tak vizualně úžasném předchůdci. Deunan a Briareos jdou z jedné úchvatné akce do druhé, celé to pěkně odsýpá, ale bohužel to je vše, co tohle pokračování nabízí. Ne že by minulý díl byl převelice hluboké dílo plné filosofování, ale nabídlo aspoň trochu zajímavý příběh. Každopádně na všechnu tu akci, bez nějakého dalšího myšlení, se stále kouká dost dobře.(6.4.2017)

Druhý Appleseed je pro mě z celé série nejlepší (viděl jsem pouze tři celovečeráky). Po filmu z roku 2004 tvůrci předpokládají, že už je divák obeznámen se situací a zaměřují se tak čistě na vyprávění, rozvoj vztahu mezi ústřední dvojicí a akci, což je podle mě jen ku prospěchu věci. Díky tomu totiž odpadlo povětšinou ubíjející pseudofilozofické blábolení z prvního dílu a Ex Machina se soustředí na to, čím je - povedeným sci-fi nářezem.(15.10.2014)

Poslední Apleseed s uvede skvělou počáteční akcí alá Matrix (nebo spíš Animatrix). Likvidace teroristů v katedrále tvoří sice naprosto úchvatnou vizuální symfonii, problém je, že se zdaleka jedná o to nejzajímavější z celého filmu. Příběh ani postavy neneadchnou a ani další akce, byť dobré, nedorovnají parádní úvod. Asi jsem konzerva, ale myslím, že anime by se mělo držet tradičních kreslených základů, protože jakmile je animace kompletně digitální, schází filmu chraisma a působí tak nějak sterilně, studeně a postavám chybí duše. Tím spíš, pokud se jedná o biomechanoida s vezřením králíka. V mezích žánru lze svět Aplessed přirovnat například k Ghost in the Shell nebo Akira, a toto srovnání hovoří jednoznačně pro starší filmy. Svět Aplessed prostě zaujme, ale nic víc. Nad jeho láskyplnou precizní propracovaností žasnout nebudete. Někde je ta moderní technologie spíš na škodu.(5.12.2011)

V prvom rade mi tu nesedela počítačová animácia, jednak nebola taká vicibrená aby nekazila dojem a za druhé pôvodná animovaná mi v tomto prípade sedela viac ako to bolo u predchodzoeho dielu, ďalej minutáž je premrštená miestami to dosť nudí, taktiež príde na samoúčelnú akciu, či okukaný stret s Matrixom. /45%/(13.2.2013)