Cosmos (TV seriál)

USA, 1980, 13x60 min

Carl Sagan

Chris O'Dell
  • daEmoNickY

________ SHRNUTI ________ Pozor na tohle dilko, bude se vas snazit presvedcovat. O cem? O "velkych pravdach" od "velkeho cloveka". Sice mi to lichoti, ale myslim ten dokument. ________ ??? ________ Neco o protlacovani nazoru http://bit.ly/BEgbR napsal Koukolik. Treba si to vytisknete a nejak to po nem prelouskejte ;). Schvalne si zkuste vsimnout jak to Sagan (je to on?) pouziva. Jinak se to samozrejme da pouzit k "dobremu", ale ale. ________ K POROVNANI ________ http://www.youtube.com/watch?v=zSZNsIFID28 (anglicky) ________ POZNAMKY ________ "Ja jsem basnik ... Ja jsem byl zvidavy ... Ja jsem dostal ... Ja jsem chtel ... Ja, ja ja. Ja. Ja." ________ Bud je hodne sebestredny (nemusi vest ke "zlemu") nebo to, co rika, povede k necemu zajimavemu. ________+________ Dobry priklad Slunecni Soustavy pomoci leskle slanky (osvetlena planeta) a lampicky (slunce) v baru. Autor je pohodar? ________+________ Autor vysvetluje zvidavym zakum. Takze prijemny chlapik co ma rad deti? [ @ Politici take, nejvic pred volbami. ] ________-________ Zbytecne informace ("Kalisto je nejvetsi mesic Jupitera na vnejsi draze" = A co jako?). ________-________ Prapodivne vysvetleni Tihy utvarejici (?) kulatost planet (chtelo by to priklad s necim tezkym, co se pote zhrouti, ci s padajicim balonem; decka by si to osahali ...) : "Ma to co delat s pritazlivosti (takze ten pojem 10 lety decka chapou?) ... " ________ Divka "Povazuje se slunce i za soucast galaxie Mlecne Drahy?", Sagan "Slunce je jedna z hvezd. Mlecna draha obsahuje nekolik set miliard (ORLY? http://encyclopediadramatica.com/Orly ) hvezd. A ja mam za to (AUTORITA!) ze kolem kazde hvezdy je mozna par planet a na jedne z tech planet je zivot (ORLY?). A jednou s forem zivota na te planete jsi ...... Ty (WTF! ... OK?). Takze i ty jsi soucasti galaxie Mlecne Drahy (YAHOO)" ________ Proc mam pocit ze se mi snazil prave neprimo vnutit, ze na ostatnich planetach je zivot? A proc to vysvetloval takhle oklikou? 10-ti letejm deckam? [proc nerekl rovnou ze zivot se nasel zatim jen (?) na Zemi] ________=________ Hudba ve me navozuje pocit tajemnosti. Jeste ze na zacatku nemel Strausse http://www.youtube.com/watch?v=cWnmCu3U09w . ________-________ Koukam, ze se autor vyzna v jasnozrivectvi : "Predstavte si jake to bylo pred 100-kami tisic let (ORLY?), nedlouho po objeveni ohne ... byli lide co premysleli prave takto ... " .... Zase se snazi byt prijemny pri nakupu .... ..... .... Autor tvrdi ze vi jak uvazovali praveci lide. Wow. Prave vysvetluje nastroj ohne. Zni to divne, ale vysvetluje k cemu je ohen, ze se musi udrzovat blablabla ... ... ... hvezdy nejsou nablizku, hori svetlem (ORLY?) ... ... ... ________+________ Hvezdy jsou jako jine taborove ohne (dejme tomu); proc lide kolem nich nespadnou?" Obcas se mu povede basneni. ________-________Koukam, ze jako "spravnej vedec" vede "svatou valku" o vyvraceni nabozenstvi. http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Science .... "priroda nebyla nevypocitatelna, byly tu zakony, ktere musela zachovavat i Ona" - BOZE! - ... ... trosku pozapomel na to ze genialni Rekove meli otroky ;), ze Sily jsou pouze pokusy overene vztahy a ze odpoved na otazku "Proc?" veda nema ... ... ________-________ "Celkovy pocet (ORLY?) hvezd ve Vesmiru je vetsi nez pocet zrnek pisku na vsech plazich Zeme". A kolik jich je na vsech plazich? Jak vis kolik jich je ve Vesmiru? Natozpak v celem Vesmiru? ________-________"Za milion let budou na vesmirnem filmu uplne jine obrazy ... (ORLY?)" ________-________ [ v pozadi valcik ] "... pro mladeho muze bylo tezke (ORLY?) si predstavit nejaky absolutni standard (jo, standard) vuci kteremu by vsechny rychlosti vztahoval ... " - o "pevnych bodech" ci axiomech "nikdo nikdy" neslysel - [ no jasne Velkej Al http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Einstein , kdo jinej ;) ] ________Konecne shrnuti________ Autor se vas pokusi ovlivnit. Jednak svym vzhledem (prijemny chlapik, bodry chlapik, "ma rad deti" chlapik, basnik, chytry chlapik ...), druhak podsouvanim http://teckacz.cz/index.php?clanek621 myslenek (skvely, jedinecny, vsichni, skvely ... ) . Moc se mi nelibi, ze kdyz nema co rict, tak to vynahrazuje "podpasovymi utoky". ... Nakonec se nedozvite o moc vic, nez co byste se dozvedeli na zakladce. ... Nelibi se mi ze podsouva malym detem modly v podobe dulezitych pojmu. Co z toho ty decka budou mit. Ve snaze se zalibit tomuto egoistovi (ORLY?) se nauci mluvit jako on. ... ... Ja jsem trpel, ale jestli jste schopni informace prosivat, tak se vam to muze libit. Nechci se koukat na dokument co "znasilnuje" moji mysl a nuti me vyvracet autorova tvrzeni. ________Troll________ Snad jsou ty jeho stupidni http://teckacz.cz/index.php?clanek621 (od stupidity; nez me nekdo zacne pronasledovat po forech at si zjisti co to znamena) kecy dobre aspon k necemu ... pockat, SETI? http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/SETI . Taky by me zajimalo kolik si toho ten "starozakonni fyzik" vymyslel o reckych filosofech. http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Carl_Sagan AHA!(9.7.2009)

Cosmos jsem začala sledovat náhodou. V trafice jsem viděla dvd za padesát korun, které bylo o vesmíru. Jelikož jsem do něho fanatik, tak jsem neváhala a okamžitě si ho koupila. Předtím jsem o Carlu Saganovi téměř nic nevěděla, pamatuji si na jednu zmínku v dětské encyklopedii o vesmíru, kterou mám někde zahrabanou doma. Pak si vzpomínám na pár obrázků z filmu Kontakt, který je taky od něj, ale víc ani ťuk. Tak jsem poté zapnula televizi a pustila si dokument. Musím říct, že mě tento seriál uchvátil. Carl byl zastánce života na jiných planetách a tím pádem mluví hodně o civilizacích, které by mohli žít daleko od nás. Pokud nepočítáme scénky na Zemi, neuvěřitelně mi to připomíná starý Star trek, myslím ten původní seriál. Jinak teď často brouzdám po youtube a snažím se dívat na epizody, které jsem si nestihla koupit.(30.7.2009)

¨Tento seriál nedisponuje takovými grafickými možnostmi jako dnešní seriály o vesmíru, a hvězdná loď , z jejíž paluby Carl Sagan řídí dobrodružnou cestu vesmírem, vypadá z dnešního pohledu trochu komicky. Ale to nevadí, tyto nedostatky jsou zde vykompenzovány nadšením průvodce, širokým záběrem celého pořadu - od kultury přes historii, filosfii až po astronomii. Nedostane se Vám zde toliko teorií a informací o kosmu jako jinde, dostane se Vám však o to více zamyšlení nad životem a světem ve kterém žijeme. Je s potěšením sledovat a poslouchat člověka tak zaujatého pro vědu, vzdělaného ve všech směrech, obdivovatele života a jeho forem, člověka pokorného a zvídavého, jako je Carl Sagan a bylo mi velice llíto, když jsem se s ním ve třináctém dílu musel rozloučit.(13.7.2012)

Patrně nejlepší a po dlouhých letech stále působivý významný vědecký dokument nejen o vesmíru (cosmu), jaký jsem doposud viděl. Všech 13 dílů jsem opravdu hltal a párkrát i přetáčel, abych tomu všemu pořádně porozuměl, něco z toho všechno jsem už dávno věděl, anebo si to myslel, ale sympaťák Sagan mě vždy něčím novým mile překvapil. Je mi však jasné, že tu nemohlo být obsaženo vše tak jako v knihách, ale vymezených padesát minut bylo tak akorát. Jednotlivé díly, kdy některé obsahují i hranou pasáž, byly pojmenovány opravdu výstižně. Ač to tak ze začátku každého dílu vůbec nevypadá, Sagan se vždy k jednotlivému tématu sice oklikou, ale vždy s noblesou jemu vlastní, vrátí. Každý díl začíná úplně jinak, většinou historií k dané problematice. Jak tu bylo už někým napsáno, není to dokument jen o vesmíru, galaxiích, hvězdách, hledání mimozemských civilizací, kterých byl sám autor velký zastánce (projekt SETI), naší vlastní historii, původu života, evoluci, astrobiologii, Ensteinově teorii relativity. Sdělení svou formou a pro laika i srozumitelnosti, průkopnickým použitím speciálních efektů (nejen ta úžasná kosmická loď na způsob Enterprise, se kterou se Sagan vždy vydal na cesty po kosmu, kéž by tomu jedou tak skutečně bylo a my mohli letět ke hvězdám), stylem vyprávění a fantastickým Vangelisovým hudebním doprovodem, způsobem, jakým je to celé udělané včetně geniálního průvodce chodící encyklopedie Carla Sagana (opravdu veliká autorita ve svém oboru) bylo unikátní. Škoda, že už není mezi námi-( Hodně se za tu dobu v kosmologii a nejen v ní změnilo, nové výzkumy, vědecké poznatky. Na závěr každého dílu se nám Sagan s odstupem času představí s tzv. "novými poznatky", ale mnoho z toho všeho je stále aktuální. Úsudek ať si každý udělá už sám. Duchovně uklidňující série, která působí jak balzám na duši. Doporučuji sledovat večer.(1.10.2010)

Bezpochyby nejlepší dokumentární cyklus jaký kdy vznikl. I dnes po třiceti letech příliš nezastaral a stále má co říci z faktického hlediska, ale hlavně o ještě silněji působí svým silným humanistickým poselstvím, a optimistickou nadějí na budoucnost světa. Dokonalá oslava krásy vědy a lidského poznání. 10/10(21.10.2014)