Cosmos

(seriál)
  • Česko Vesmír (více)

Epizody(13)

Třináctidílná sága nás zavede ke vzdáleným galaxiím, ale i do náručí Mléčné dráhy, která je naším domovem, a seznámí nás s tím, jak vznikla naše Sluneční soustava. Vyprávění o patnácti miliardách let kosmického vývoje je bez nadsázky napínavé a fascinující. Saganova kniha Kosmos, která je literární obdobou tohoto seriálu, patří k nejprodávanějším populárně vědeckým knihám všech dob. Jistě i proto, že se její autor řídí zásadou, že jednou ze základních povinností vědců je sdělovat své poznatky ostatním lidem jazykem, který je obecně srozumitelný. (North Video)

Ruut

Slvěle pojatý seriál. Není jen přehlídkou suchoparných dat o vesmíru, ale snaží se odlehčit a nezahltit diváky přebytečnými informacemi. Hrané scénky a trefné přirovnání krásně přiblíží laikovi vše o kosmu. nutno dodat že skoro 30 let od vzniku seriál vůbec nezastárl a je stále velmi aktualní. A to už je co říct! ()

zelvopyr

Americe i světu moc chybí osobnost formátu Sagana, který dokázal svým enthusiasmem, hyperaktivitou a především vhledem napříč disciplínami strhnout diváky, nadšence, celé veřejné mínění... Dokonce až tak, že pomohl na svět mnoha vesmírným projektům, na které by jinak nikdo nedal peníze. Některé od začátku vymyslel, za některé loboval, až je prosadil, některé inspiroval. Dost možná hlavně jemu vděčíme za to, že útlum vesmírného programu ze 70. let nepadl až k nule. Cosmos, tento mind-opener pro naprosté laiky, v máločem naštve odborníka. Přes Saganův neotřelý, subjektivní názor na leccos na nebi i na zemi, jde o špičkového, brilantního, velmi vzdělaného člověka s darem sdělovat. Jeho elegance na pokraji narcisismu a afektovaný přednes je tak trochu trademark :) ||||| daemonicky má otcovský komplex? ||||| P.S. zde měla nekompromisně zasáhnout Asociace pro ochranu jablek: zhruba v každém druhém dílu nějaké přijde k úhoně, jsou mučena, dělají se na nich pokusy a vivisekce... ()

HAL

Bezpochyby nejlepší dokumentární cyklus jaký kdy vznikl. I dnes po třiceti letech příliš nezastaral a stále má co říci z faktického hlediska, ale hlavně o ještě silněji působí svým silným humanistickým poselstvím, a optimistickou nadějí na budoucnost světa. Dokonalá oslava krásy vědy a lidského poznání. 10/10 ()

Subjektiv

Nadšení Carla Sagana pro vědu, ale i život, člověka, umění a všechny aspekty světa, co jich jen je, se může ze seriálu Cosmos šířit jako nakažlivá choroba. Výjimečnost dokumentu nespočívá ve formálním přístupu ani v prezentovaných poznatcích. Forma je až na pár vzácných okamžiků běžnou směsí hraně dokumentárních scének, ilustrativních obrázků a animací a jedné mluvící hlavy, představená fakta vyblednou před pár obsáhlejšími knihami. Ovšem to nadšení, chvílemi až dojemné, tak snadno nepředají a většinou ani nebudou schopny nalézt souvislost mezi starověkou filosofií, středověkou společností a moderní kosmologií. Carl Sagan úspěšně předvádí Vesmír s jeho zákonitosmi jako nekonečnou tapisérii, v níž se nakonec každé vlákno nějak setká se všemi dalšími. V Cosmu se nejenom dozvíte základní poznatky o Vesmíru, ale i to, jak k nim lidstvo dospělo i s náznakem vysvětlení, proč právě tehdy a tehdy. Nespokojí se s předvedením dílů skládačky, jak často bývá zvykem, ale pokouší se ji skládat. Cosmos je v některých chvílích skorem až manifestem určitého světonázoru, všezahrnujícího světoobčanství, zaníceného pacifismu, lásky k životu a poznání - vyzývá ke zodpovědnosti, porozumění a spolupráci. Cosmos představuje vědu jako opak chladného kalkulu a vědce jako protipól do sebe uzavřeného člověka, který vidí jen svůj malicherný obor. Něco tak inspirativního, zdánlivě naivistického se ve vzdělávacích dokumentech vidí zřídka. Jen drobná nelibost plynoucí z občasného opakování se, nadbytečných hraných scének a předlouhé lyrizující úvodní pasáže prvního dílu, která mi do zbytku nezapadla, mi brání dát Cosmu plný počet hvězd. Edit (2017): Scéna, v nichž Sagan vykládá dětem, že oni už určitě budou vědět, zda i kolem jiných hvězd obíhají planety je dílem prorocká a dílem, z dnešního pohledu, dojemná. Těsně se splnění té předpovědi dožil. Silné ****. ()

Karlos80

Patrně nejlepší a po dlouhých letech stále působivý významný vědecký dokument nejen o vesmíru (cosmu), jaký jsem doposud viděl. Všech 13 dílů jsem opravdu hltal a párkrát i přetáčel, abych tomu všemu pořádně porozuměl, něco z toho všechno jsem už dávno věděl, anebo si to myslel, ale sympaťák Sagan mě vždy něčím novým mile překvapil. Je mi však jasné, že tu nemohlo být obsaženo vše tak jako v knihách, ale vymezených padesát minut bylo tak akorát. Jednotlivé díly, kdy některé obsahují i hranou pasáž, byly pojmenovány opravdu výstižně. Ač to tak ze začátku každého dílu vůbec nevypadá, Sagan se vždy k jednotlivému tématu sice oklikou, ale vždy s noblesou jemu vlastní, vrátí. Každý díl začíná úplně jinak, většinou historií k dané problematice. Jak tu bylo už někým napsáno, není to dokument jen o vesmíru, galaxiích, hvězdách, hledání mimozemských civilizací, kterých byl sám autor velký zastánce (projekt SETI), naší vlastní historii, původu života, evoluci, astrobiologii, Ensteinově teorii relativity. Sdělení svou formou a pro laika i srozumitelnosti, průkopnickým použitím speciálních efektů (nejen ta úžasná kosmická loď na způsob Enterprise, se kterou se Sagan vždy vydal na cesty po kosmu, kéž by tomu jedou tak skutečně bylo a my mohli letět ke hvězdám), stylem vyprávění a fantastickým Vangelisovým hudebním doprovodem, způsobem, jakým je to celé udělané včetně geniálního průvodce chodící encyklopedie Carla Sagana (opravdu veliká autorita ve svém oboru) bylo unikátní. Škoda, že už není mezi námi-( Hodně se za tu dobu v kosmologii a nejen v ní změnilo, nové výzkumy, vědecké poznatky. Na závěr každého dílu se nám Sagan s odstupem času představí s tzv. "novými poznatky", ale mnoho z toho všeho je stále aktuální. Úsudek ať si každý udělá už sám. Duchovně uklidňující série, která působí jak balzám na duši. Doporučuji sledovat večer. ()

Související novinky

AFO 2014: Festival plný hvězd

AFO 2014: Festival plný hvězd

07.04.2014

Měsíc duben patří Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Ve dnech 15. – 20. 4. se uskuteční jeho 49. ročník, který diváky vezme přímo ke hvězdám. AFO totiž letos…