poster

Cosmos (TV seriál)

 • Česko

  Vesmír

 • Česko

  Kosmos

 • Česko

  Carl Sagan

 • Česko

  Cosmos: Cesta do neznáma

  (festivalový název)
 • USA

  Cosmos

Dokumentární

USA, 1980, 13 h (Minutáž: 60 min)

Scénář:

Carl Sagan

Kamera:

Chris O'Dell
 • Kolssteyn
  **

  Dlouho tento titul jitřil moji zvědavost, až jsem si řekl "proč ne?" Na tu dobu to asi mohl být zdařilý dokument, ale první půlhodina, jako vystřižená ze Star Treku, obsahově více obecnější být už nemohla, byť se autor snažil navodit dojem, že zná každý kout vesmíru, dokáže jeho rozsah s přesností určit a stejně tak i těch "billion trillions stars" s mírnou odchylkou přesně vypočítat. Celé to pronáší hypnotickým hlasem se sugestivní hudbou, že to evokuje spíše dokument z jehovistické dílny. Další díly jsou už o poznání lepší, pokud pominu místy neřídkou utahanost. Já si tedy už odpověděl na to, "proč ne..."(22.12.2008)

 • Karlos80
  *****

  Patrně nejlepší a po dlouhých letech stále působivý významný vědecký dokument nejen o vesmíru (cosmu), jaký jsem doposud viděl. Všech 13 dílů jsem opravdu hltal a párkrát i přetáčel, abych tomu všemu pořádně porozuměl, něco z toho všechno jsem už dávno věděl, anebo si to myslel, ale sympaťák Sagan mě vždy něčím novým mile překvapil. Je mi však jasné, že tu nemohlo být obsaženo vše tak jako v knihách, ale vymezených padesát minut bylo tak akorát. Jednotlivé díly, kdy některé obsahují i hranou pasáž, byly pojmenovány opravdu výstižně. Ač to tak ze začátku každého dílu vůbec nevypadá, Sagan se vždy k jednotlivému tématu sice oklikou, ale vždy s noblesou jemu vlastní, vrátí. Každý díl začíná úplně jinak, většinou historií k dané problematice. Jak tu bylo už někým napsáno, není to dokument jen o vesmíru, galaxiích, hvězdách, hledání mimozemských civilizací, kterých byl sám autor velký zastánce (projekt SETI), naší vlastní historii, původu života, evoluci, astrobiologii, Ensteinově teorii relativity. Sdělení svou formou a pro laika i srozumitelnosti, průkopnickým použitím speciálních efektů (nejen ta úžasná kosmická loď na způsob Enterprise, se kterou se Sagan vždy vydal na cesty po kosmu, kéž by tomu jedou tak skutečně bylo a my mohli letět ke hvězdám), stylem vyprávění a fantastickým Vangelisovým hudebním doprovodem, způsobem, jakým je to celé udělané včetně geniálního průvodce chodící encyklopedie Carla Sagana (opravdu veliká autorita ve svém oboru) bylo unikátní. Škoda, že už není mezi námi-( Hodně se za tu dobu v kosmologii a nejen v ní změnilo, nové výzkumy, vědecké poznatky. Na závěr každého dílu se nám Sagan s odstupem času představí s tzv. "novými poznatky", ale mnoho z toho všeho je stále aktuální. Úsudek ať si každý udělá už sám. Duchovně uklidňující série, která působí jak balzám na duši. Doporučuji sledovat večer.(1.10.2010)

 • truby
  *****

  ¨Tento seriál nedisponuje takovými grafickými možnostmi jako dnešní seriály o vesmíru, a hvězdná loď , z jejíž paluby Carl Sagan řídí dobrodružnou cestu vesmírem, vypadá z dnešního pohledu trochu komicky. Ale to nevadí, tyto nedostatky jsou zde vykompenzovány nadšením průvodce, širokým záběrem celého pořadu - od kultury přes historii, filosfii až po astronomii. Nedostane se Vám zde toliko teorií a informací o kosmu jako jinde, dostane se Vám však o to více zamyšlení nad životem a světem ve kterém žijeme. Je s potěšením sledovat a poslouchat člověka tak zaujatého pro vědu, vzdělaného ve všech směrech, obdivovatele života a jeho forem, člověka pokorného a zvídavého, jako je Carl Sagan a bylo mi velice llíto, když jsem se s ním ve třináctém dílu musel rozloučit.(13.7.2012)

 • Elyon
  *****

  Cosmos jsem začala sledovat náhodou. V trafice jsem viděla dvd za padesát korun, které bylo o vesmíru. Jelikož jsem do něho fanatik, tak jsem neváhala a okamžitě si ho koupila. Předtím jsem o Carlu Saganovi téměř nic nevěděla, pamatuji si na jednu zmínku v dětské encyklopedii o vesmíru, kterou mám někde zahrabanou doma. Pak si vzpomínám na pár obrázků z filmu Kontakt, který je taky od něj, ale víc ani ťuk. Tak jsem poté zapnula televizi a pustila si dokument. Musím říct, že mě tento seriál uchvátil. Carl byl zastánce života na jiných planetách a tím pádem mluví hodně o civilizacích, které by mohli žít daleko od nás. Pokud nepočítáme scénky na Zemi, neuvěřitelně mi to připomíná starý Star trek, myslím ten původní seriál. Jinak teď často brouzdám po youtube a snažím se dívat na epizody, které jsem si nestihla koupit.(30.7.2009)

 • zelvopyr
  *****

  Americe i světu moc chybí osobnost formátu Sagana, který dokázal svým enthusiasmem, hyperaktivitou a především vhledem napříč disciplínami strhnout diváky, nadšence, celé veřejné mínění... Dokonce až tak, že pomohl na svět mnoha vesmírným projektům, na které by jinak nikdo nedal peníze. Některé od začátku vymyslel, za některé loboval, až je prosadil, některé inspiroval. Dost možná hlavně jemu vděčíme za to, že útlum vesmírného programu ze 70. let nepadl až k nule. Cosmos, tento mind-opener pro naprosté laiky, v máločem naštve odborníka. Přes Saganův neotřelý, subjektivní názor na leccos na nebi i na zemi, jde o špičkového, brilantního, velmi vzdělaného člověka s darem sdělovat. Jeho elegance na pokraji narcisismu a afektovaný přednes je tak trochu trademark :) ||||| daemonicky má otcovský komplex? ||||| P.S. zde měla nekompromisně zasáhnout Asociace pro ochranu jablek: zhruba v každém druhém dílu nějaké přijde k úhoně, jsou mučena, dělají se na nich pokusy a vivisekce...(29.5.2010)