Bitva o planetu Terra 3D

Battle for Terra

Battle for Terra

Animovaný / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2007, 85 min

Zajímavý námět je tu zpracován poměrně obstojně a film zaujme především oddechovou akcí a pěkným vykreslením života na neznámé planetě. A komu vadí, že charaktery jednotlivých postav nejsou zobrazeny zrovna věrohodně, tak si jednodušše zvolil špatný film. Bitva o planetu Terra nabízí jen vzrušující dobrodružnou podívanou vhodnou pro celou rodinu, která se sice nikdy nestane kultovní, ale opomenout si také určitě nezaslouží.(16.5.2011)

Dlouho jsem přemýšlel nad maximálním hodnocením. Jedinečnost, kterou tento animovaný film oplývá, by si to zasloužila. Boj mimozemských obyvatel planety Terra s příchozími lidmi, má podobný (a jednoduchý) charakter jako Avatar, vyznívá však tak nějak přirozeněji. Originální svět, na který se dobře dívalo, dobrá a nenásilně působící hudba. Že je animace jednoduchá mi nevadilo. Na druhou stranu mě to ani vyloženě neoslnilo, takže 4*. ■ Dost dlouho jsem čekal na DVD a když ho mám, vytkl bych mu, že sice avizuje i 2D, ale jinak, než v 3D, se na to dívat nedá a že přestože avizuje české titulky, nedají se zapnout. Takže bylo na výběr jen mezi angličtinou a českým dabingem. Naštěstí se té angličtině dá rozumět.(29.1.2012)

Nechci předbíhat a vycházím pouze z trailerů, ale BfT považuji za velmi chutný předkrm před Avatarem. Nějaké kradení se vylučuje příběhem, jenž tu byl, už když se v jeskyních porcovali mamuti. Terra je velice příjemný animák s humáním poselstvím, který dokazuje, že i u PC animace platí; "nápaditost před rozpočtem!" Společnost ,planeta, minulost i kultura Terry je zde velmi kreaitivně zobrazena, charaktery jednoduché, ale přitahující a dialogy dějposouvající. Příběh je zkratkovitý asi jako unavený vrátný na českých úřadech, ale fungující a i přes svou jednoduchost a přímočarost se mu daří bavit a vyvolávat emoce (také díky hudbě). Velké pozastavení si zaslouží animace, rozpočet byl zřejmě relativně nízký, ale u klávesnic se sešla parta šikulů a naplnila plátno životem, akcí, nápady, odkazy (které naleznete na každém rohu a nejen v animaci) a občas až neuvěřitalnými kousky (oči Terranů, bitvy apod). Jde o až nečekaně dospělý animák, který ovšem producenti nejspíš obrousili a okleštili, aby byl i pro děti (což byla chyba, protože, to s Terrou nejde a tak na to nešel skoro nikdo). Mrumilovná planeta je napadena civilizací na pokraji záhuby a bojuje o holou existenci - že jste to viděli už tolikrát?! Zkuste to ještě jednou... 80%(7.12.2009)

Tři výtečně zvládnuté věci - hudba, kamera a atmosféra. Co se týče zpracování, i na rok 2007 trochu zaostalejší, ze začátku poněkud škaredě digitální, ale přišlo mi, že se postupem času zlepšilo (nebo jsem si alespoň zvykl). Dějově je to jasný předchůdce Avatara ve smyslu tématu. Máme tu planetu s vlastní inteligentní rasou, lidstvo na pokraji vyhynutí a takovou tu krutou otázku, co je a co není správné - jestli planetu obsadit a zachránit se, či se raději obětovat (myšlení lidstva obecně je asi v tomto ohledu jasné). V každém táboře po jedné hlavní postavě, vč. i hlavního záporáka, jímž je hamižný seržant, kterému jde jen o to získat si Terru za cenu vybití původních obyvatel. No, netřeba dodávat, že podobnost již zmíněnému blockbusteru je ohromná (o to víc zarážející, že Terra tu byla dřív). Jako digitální animovaný film to funguje víc než dobře. Zejména téma a fakt, že se zde umírá, či i skoro-umírá, přidává na hodnotě a ubírá na tom, že by se mělo jednat o rodinný film (spíše než ten je to regulérní sci-fi, akorát v animovaném 3D kabátku). Jen škoda, že stopáž nedovolila více a děj se zdál trochu uspěchaný, s mnoha malými dírami, které by delší čas mohl záplatovat. Ale nedá se nic dělat. Už od zhlédnutí Avatara jsem chtěl tento film vidět, učinil jsem tak a nemohu nebýt spokojen. 70%(11.4.2017)

Postavy na planetě Terra vypadají pomalu jak spermie. Trošku úsměvné, ale kdoví jak vypadají bytosti na jiných planetách. Lidstvo vyčerpalo zásoby ze země a planet kolem sebe, že se rozhodlo vycestovat z naší soustavy a na nejbližší planetě, kde by byl možný život se usadit. Osudná byla právě planeta Terra. Možná bych tomu i věřil, že něco podobného nás čeká, tímto tempem. Animace je propracovaná dobře a příběh nemrzí, jen chtělo v některých ohledech trošičku přidat. Celkem jsem se bavil, za mne slabší čtyři. ( Hodnocení: 7/10 )(22.4.2012)

• - Film byl natočen technologií TriOviz Inficolor 3D. (Terva)

• - Film měl premiéru 8. září 2007 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Terva)