Bitva o planetu Terra 3D

Battle for Terra

Battle for Terra

Animovaný / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2007, 85 min

Nechci předbíhat a vycházím pouze z trailerů, ale BfT považuji za velmi chutný předkrm před Avatarem. Nějaké kradení se vylučuje příběhem, jenž tu byl, už když se v jeskyních porcovali mamuti. Terra je velice příjemný animák s humáním poselstvím, který dokazuje, že i u PC animace platí; "nápaditost před rozpočtem!" Společnost ,planeta, minulost i kultura Terry je zde velmi kreaitivně zobrazena, charaktery jednoduché, ale přitahující a dialogy dějposouvající. Příběh je zkratkovitý asi jako unavený vrátný na českých úřadech, ale fungující a i přes svou jednoduchost a přímočarost se mu daří bavit a vyvolávat emoce (také díky hudbě). Velké pozastavení si zaslouží animace, rozpočet byl zřejmě relativně nízký, ale u klávesnic se sešla parta šikulů a naplnila plátno životem, akcí, nápady, odkazy (které naleznete na každém rohu a nejen v animaci) a občas až neuvěřitalnými kousky (oči Terranů, bitvy apod). Jde o až nečekaně dospělý animák, který ovšem producenti nejspíš obrousili a okleštili, aby byl i pro děti (což byla chyba, protože, to s Terrou nejde a tak na to nešel skoro nikdo). Mrumilovná planeta je napadena civilizací na pokraji záhuby a bojuje o holou existenci - že jste to viděli už tolikrát?! Zkuste to ještě jednou... 80%(7.12.2009)

Animák naplňující všechny požadované standardy. Formální i obsahové. Podepsala se na něm klasická animáková schizofrenie filmu, který je příliš dospělý pro děti a naopak příliš dětský pro dospělé. Přesto se vyhnul mnohým otravným klišé a ta povinná nadávkoval akorát. I tak mi ale film celkově přišel až příliš plochý, něco mu chybělo. Že by trocha té megalitické a patetické nabubřelosti steroidního Avataru? Možná, tršoka by navíc by tu neškodila.. Protože to bylo taky asi to jediné, co Avatar udělal oproti této své zcela evidentní předloze lépe. Ne lépe, spíše prostě více. A tak zatímco Avatar byl za velmi slabé 3* spíše z povinnosti, Terra je za hodně silné 3* a s radostí.(27.8.2011)

Moc pěkný film o pohledu z obou stran válečných zákopů; tak trochu Sever proti Jihu. Něpříliš vydařené animace a po vizuální stránce spíše průměr, děj měl na mě trochu.. ok, až moc rychlý spád a podivně volené dialogy mě také místy zarážely. Celkově to je ale pěkný animáček se silnou myšlenkou, která graduje na konci.. měl jsem co dělat, abych udržel slzy. Věřím, že kdyby tenhle film vyšel v roce 2010, tak by o něm každý řekl, že kopíruje Avatara a ještě blbě. Žel, byl tu dřív a uchoval si čest na poli kinematografie s originálním nápadem.. 75%(17.8.2010)

Možná zpočátku vyznívá jako přímočará a schematická ekologická agitka, ale postupně se přece jen zkomplikuje (dobro a zlo zde totiž vůbec nejsou jednoznačné, svoji pravdu a důvody mají obě strany). Zase neočekávejte nějaké filosofování, jde o animák pro děti, takže složité problémy jsou zjednodušeny, polopaticky prezentovány a snadno vyřešeny. Ve výsledku vznikla neurážející jednohubka se slušným (byť poněkud chudším) vizuálem a skvělou hudbou.(17.8.2012)

Nečekal jsem tak dobrý film. Poklidné sci-fi o mírumilovných obyvatelích ( ehm, války mají ovšem také za sebou) se nakonec zvrtne v třeskutou akci opravdu jak ze StarWars. Při sledování se vybaví všechno možné: Skleník B.Aldisse, Divoká planeta, pozdější Avatar, ale i Nemo, Mravenec Z...od každého je tu něco. A samozřejmě i věčně inspirující Vetřelec. Vhodně zvolená hudba je místy jak od P.Glasse, což je velmi příjemné. Grafika sice nijak zvlášť neohromí, ale pokud se necháte vtáhnout do děje, rychle si na ni zvyknete. Příběh stokrát vyprávěný o věčné rozpolcenosti lidstva ohledně toho, co je vlastně dobré, neurazí, protože naši temnou stranu bychom si měli připomínat neustále. Lidská hamižnost nezná hranic, naštěstí se ale vždy najde někdo, kdo se proti ní snaží postavit...(23.10.2011)

• - Film byl natočen technologií TriOviz Inficolor 3D. (Terva)

• - Film měl premiéru 8. září 2007 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Terva)