Zázraky se nedějí

Henry Poole Is Here

Drama / Komedie

USA, 2008, 100 min

skôr dobré 3*, ale pravého optimizmu je v dnešných filmoch pomerne málo, a s tým samozrejme stúpa aj jeho hodnota. Jeden z tých mnohých milých, malých, nenápadných "sundancových" filmov, vďaka ktorým vieme, že kalifornské (americké) filmy nie sú len megalomanské projekty x-krát vylúhovaných námetov, okorenené špičkovými efektami a barnumovskou reklamou. Ale ak hľadáte nejakú dobrú komédiu, tak toto by som neodporúčal, pretože dramatickosť tu rozhodne prevažuje, a tá komediálnosť je skôr iba láskavo-vtipný opar vznášajúci sa nad príbehom. Ak čakáte nejaký sarkastický výsmech z náboženskej poverčivosti, myslím že budete sklamaní :)(4.10.2014)

Když jsem vybíral na dnešní večer druhý film, nečekal jsem že místo nějaké druhořadé komedie (plakát tak vypadal) zkouknu velmi povedené drama. První polovina filmu mě tolik nevzala, i když sem tušil jak to celé nejspíš skončí, ale až v druhé polovině se mi rozsvítilo a já věděl že tohle není jen tak nějaký film a už vůbec komedie. Abych to zkrátil, výborné drama, perfektní herecké obsazení (nádherná Radha Mitchell, sympatický Luke Wilson který mi svojí morousivní náladou připoměl mě samotného, roztomilá Morgan Lily, a další...), možná trochu kýčovitý nápad se "zázrakem" ale i tak, velmi silně emotivní film který mě opravdu dostal a po dlouhé době dávám 5/5. Díky za tuhle zkušenost :)(24.8.2009)

Velmi smíšené dojmy.... na jednu stranu skvělý příběhový základ, luke wilson, který se hodí do této role, skvěle se rozjíždějící začátek. Na stranu druhou to po svižném začátku klesá a klesá až k velmi slabému konci, drama to není zas až tak veliké a na otázku víry a naděje je tu kladen až moc velký nátlak. Prostě ve zkratce by asi bylo určitě lepší, kdyby si člověk z filmu odnesl individuální zážitek, než ten, který mu je v tomto filmu vyloženě vnucen. 3,5*(30.9.2008)

Jeden z mála filmů, kde moc nemá smysl psát o stylu práce, hercích a vůbec filmařském řemeslu. Tenhle film je totiž o emocích, a ty ve vás buď vyvolá, nebo ne. Není to žádné veledílo, musíte na něj mít náladu (jednou jsem ho pro jistotu odložila, protože to nebylo ono, ale napodruhé už jsem se nechala unášet všemi těmi pocity a vírou ve víru), trochu tomu napomůže skvělý hudební doprovod, kulisy jsou dost odpudivé (vše se odehrává na dvorku docela hnusného domku z papundeklu, nebo teda to aspoň jako papundekl vypadá, zdi jsou modré a na nich je flek, v němž někteří vidí tvář Krista) a vůbec celé je to až by se dalo říct o ničem, ale pod povrchem je toho mnohem víc.(2.3.2010)

Ach ten Hollywood! Kde by bez něj byl tenhle holy court... %-] . . . Jindřich je v louži, ale na předměstí najde staronový domov, ztracené dětství, úžasné lidičky a vřelou komunitu v Kristu, životní sílu a L Á S K U a V Í R U ! ! ! Jo a taky intelektuálku filozofku pokladní v supermarketu, hotovej poklad bez významu a nelze opomenout ani zpočátku traumaticky mlčící, v závěru pak ukecaně přemoudřelou holčičku Millie (rozkošně ušatá Morgan Lily) coby andílka dcerušku hlavní protagonistky a pravé spasitelky v podání přeslazené Radhy Mitchell... . . . Ejhle tady tedy zázrak filmovanej zase jednou ve městě andělů... Tvrdí muklové bulej, intelektuálky vlhnou a starý cynigik si říká nénéné a ne! Ale tak zase je to jen pohádka, ač se snaží býti seberealističtější, že... A ač zpočátku se tváříce hořce komediálně, vyvrbí se nakonec v slzopudné plkárenské melodrama se zázračným koncem bez zázraku... Ano Henry to všechno musel zachránit a spasit sebe sám, protože jinak by byl scénárista packal a podbízivý citový vyděrač - a ne že není - a jeden žasne, jak mu lidstvo sedá na lep, protože potřebuje tu víru a lásku a naději, falešnou jak je celá ta hollywoodská továrna na sny, i když se v tomhle případě tváří jako boží nezávislák... Nu, nenaděláme nic, na své si přijdou všichni, zamáčknou slzku v očku, božský kulábr je dohrán i bez spasitele a ač to všechno byla mejlka nemejlka, kalkul vyšel na milion, miliony propadly extasi a víře a lásce a ElÁčko má nového svatého rejžu Pellingtona... Uf! . . . Jo, je to krásný kýček a profesionálně odvedené řemeslo a igi není zlej hajzl, tak tři hvězdy zázračnice za tu filmařskou melánž v mezích žánrů a jednu navíc za hudbu, která tvrdí muziku až do divákova ráje... Amen. - - - - - (Poprvé viděno 26.7.2011 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky/, hodnocení 1334., komentář zde jako stojednadvacátý - 26.7.2011)(26.7.2011)

• - Natáčení probíhalo v Kalifornii. (Terva)

• - Reyhan Harmanci ze San Francisco Chronicle označil film za "podivný a málo promyšlený". (Terva)

• - Film je v USA k dispozici v křesťanských knihkupectvích v upravené verzi pro celou rodinu. (Terva)