Chyťte Cartera

Dostat Cartera

Get Carter

Krimi / Thriller

Velká Británie, 1971, 112 min

Tenhle film má jedinou vadu a tou je příliš pomalé tempo. Jinak by byl za 5* - Michael Caine bezchybný, hudba dokonalá, atmosféra a příběh taky, ale kvůli tomu pomalému tempu je to chvílemi až nudné. Jinak ve své době film určitě musel šokovat - nikde žádné kladné postavy, spousta brutálních vražd a nahých slečen. Dneska už by něco takovýho natočit nešlo.(16.10.2010)

• Cimr

Tento film by měla prozkoumat NASA, protože v něm naprosto chybí atmosféra... Hudba (skoro) žádná, Caine v hlavní roli pořád čumí bez výrazu, zabije asi 10 000 lidí, aby pomstil svého chudáčka bratra-mafiána a děj se přitom rozvíjí pooommmaaallluuu, občas jsme nuceni sledovat záběr tak dlouhý, že by ho do svého filmu nedal ani Tarkovský. Ještě že aspoň ta kamera je skvělá... Po většinu stopáže je to asi tak, že Caine k někomu přijde, proběhne rozhovor ve stylu: ,,Ericku, ty jsi věděl, že George posílal přes Davida prachy Peetovi?" ,,Jo, něco mi o tom řikal Adam, ale Michaeli, já jsem v tom fakt nevinně, o Frankovi nevím nic!" Načež ho Caine probodne nebo umlátí nebo mu vstříkne jed do žil. Zkrátka jde to od ničeho nikam, navíc nikdo z té plejády podvodníků, gangsterů, kurev, dealerů a pornomagnátů není hlouběji vykreslen, jsou to (a to včetně hlavního hrdiny) jen iritující figurky bez pozitivních vlastností. Proto mě ani trochu nezajímalo, co se vlastně doopravdy s Jackem stalo. Na Britech si vážím spousty věcí, ale k příběhům o mafiánech se jejich typický anglický klid nehodí.(30.1.2012)

Skutočne veľmi drsný a realistický krimi thriller. Každá minúta filmu je presiaknutá pochmúrnou britskou atmosférou a to sa k príbehu o chladnokrvnom zabijakovi na ceste za svojou pomstou dokonale hodí. Michael Caine je bad-ass na pohľadanie a v jeho postave sa snúbia anglický džentlmen, hrdina marloweovského typu (Carter dokonca vo vlaku číta Chandlera) a neľútostný zabijak, ktorý systematicky a nekompromisne odstraňuje každého, kto mal so smrťou jeho brata niečo spoločné. Ale popritom mu stále fandíte, pretože je to sympaťák. Get Carter je výborný film. Scenáristicky síce trochu neoriginálny (i keď v roku 1971 nebola téma pomsty natoľko vyťažená) a pomalšie sa rozbiehajúci, ale dobre zrežírovaný, napínavý a zábavný. A má celkom prekvapivú pointu. Nič, čo v podsvetí vykonáte, sa nezaobíde bez odozvy... (9/10)(2.7.2011)

Michael Caine v kravatce, nažehlenym obleku a s pečlivě načesanou pěšinkou se potlouká po nejrůznějších ošuntělejch místech a zabijí další osoby v kravatce, nažehlenym obleku a pečlivě načesanou pěšinkou. Já si v těhle oldskool kriminálkách docela libuju, ale tohle patřilo spíš mezi slabší kousky. Nedá se tomu upřít určitá 70-ková syrovost a občas i surovost, ale nějak mě to nedokázalo vtáhnout do děje, takže mi vlastně bylo celkem jedno, kdo tam koho zrovna zabijí. Navíc ty vražedný scény jsou občas dost amatérsky natočený. Třeba útočník bodá nožem někam do vzduchu a oběť se teatrálně kácí k zemi. Nebo průstřel hlavy vypadá jak beďar na čele. Oko diváka může potěšit polonahá Britt Ekland a pak ještě nějaká jedna čubka, jejíž jméno neznám. Slabý 3 hvězdy...(29.3.2013)

Stará dobrá poctivá sedmdesátková kriminálka se zajímavou zápletkou a s ještě zajímavějším koncem. Skvělý Michael Caine jako Jack Carter. Komu se líbí Bullitt,Dirty Harry aj., tomu se zalíbí i tenhle anglický snímek. 8.12.07 - Po druhém zhlédnutím musím hvězdu přidat....už jen kvůli tomu konci a hudbě. Je to dokonalost. A: "So what are you doing here? You're on your holidays?" B: "No, I'm visiting relatives..." A: "Oh, that's nice." B: "It would be if they were still living."(17.8.2007)

• - V prvním záběru z baru v Newcastlu má muž, jenž zírá na Jacka Cartera na ruce šest prstů. Tato abnormalita je vidět, když muž zvedá půllitr s pivem. (Javert)

• - Quentin Tarantino snímek vyhlásil za svůj nejoblíbenější britský film. (Vzorin)

• - Jack Carter (Michael Caine) užívá jako svou osobní zbraň samo nabíjecí pistoli Sig P210" v ráži 9 Parabellum. Dodnes se jedná o nejpřesnější sériově vyráběnou pistoli na světě. Cena v základním provedení činí cca 50 000 Kč. (Zdroj: ČSFD.cz)