Chyťte Cartera

Dostat Cartera

Get Carter

Krimi / Thriller

Velká Británie, 1971, 112 min

Britsky fryler od rezisera Hodgesa, z podobnych drsnych filmov ma napúadol tiez genialny Sitting Target, tiez dost brutalne dielo. Tuna je v hlavnej roli Maurice Micklewhite, teda Michael Caine /Play Dirty, Interstellar/, ktory ma v rodnom britskom meste NovyZamok objasnit smrt surodenca. Drsne, sponave, surove, extremne ..... presne toje Get Carter 1971. Tu ani netrena nejak zvlast herecke vykony, stacia perfektne dialogy a prostredie anglickeho mesta. 92 %(19.9.2017)

Thriller drsný jak zákon (nebo v tomto případě spíše podsvětí) káže. Pochmurné deštivé prostředí špinavého průmyslového Newcastelu je dokonalou kulisou krutého příběhu o pomstě, lemované korupcí a zatuchlou morálkou místních obyvatel, jejichž pravá podstata vře pod pokličkou a veřejnosti je buď zatajena, či slepě tolerována. Jack Carter ve výtečném podání Michaela Cainea, ač rozhodně není svatoušek, je nejkladnější postavou příběhu, narozdíl od ostatních totiž není podrazák a jedná s každým na rovinu. Závěr, ač není nikterak optimistický, je dokonale stylovou tečkou. Škoda jen, že proti Jackovi nestojí nějaký výraznější protivník. P.S.: Nevím, kde jste všichni vzali, že Carter svou pomstu vykonává obvykle na ženách, když ve filmu zemřou pouze dvě, z čehož první ne přímo jeho vinou a druhá si to bez výhrad zasloužila. 80%.(9.7.2011)

• Cimr

Tento film by měla prozkoumat NASA, protože v něm naprosto chybí atmosféra... Hudba (skoro) žádná, Caine v hlavní roli pořád čumí bez výrazu, zabije asi 10 000 lidí, aby pomstil svého chudáčka bratra-mafiána a děj se přitom rozvíjí pooommmaaallluuu, občas jsme nuceni sledovat záběr tak dlouhý, že by ho do svého filmu nedal ani Tarkovský. Ještě že aspoň ta kamera je skvělá... Po většinu stopáže je to asi tak, že Caine k někomu přijde, proběhne rozhovor ve stylu: ,,Ericku, ty jsi věděl, že George posílal přes Davida prachy Peetovi?" ,,Jo, něco mi o tom řikal Adam, ale Michaeli, já jsem v tom fakt nevinně, o Frankovi nevím nic!" Načež ho Caine probodne nebo umlátí nebo mu vstříkne jed do žil. Zkrátka jde to od ničeho nikam, navíc nikdo z té plejády podvodníků, gangsterů, kurev, dealerů a pornomagnátů není hlouběji vykreslen, jsou to (a to včetně hlavního hrdiny) jen iritující figurky bez pozitivních vlastností. Proto mě ani trochu nezajímalo, co se vlastně doopravdy s Jackem stalo. Na Britech si vážím spousty věcí, ale k příběhům o mafiánech se jejich typický anglický klid nehodí.(30.1.2012)

Nádherne špinavý, drsný, nekompromisný film. Taká anglická peckinpahovka. Páčilo sa mi, že aj keď je prostredie, v ktorom sa dej odohráva, patrične bezútešné, oplýva určitou príťažlivou poetikou. Michael Caine hrá jedného z najnezvyčajnejších "hrdinov", akých som kedy na plátne videl, a hrá ho výborne. Kam sa hrabe Harry Callahan, to sa nedá zrovnať (ja viem, jeden je policajt a druhý gangster, takže sa to vážne nedá zrovnávať, ale tie filmy, mimochodom natočené v tom istom roku, podľa mňa niečo spoločné majú). Hlavne vďaka Frankovi Carterovi, jeho metódam a zvláštnemu zmyslu pre spravodlivosť ostáva tento film do dnešných dní výnimočný a strhujúci.(6.5.2009)

Už dávno som nedostal podobnú dávku chladnej kalkulácie, drsnosti a cynizmu ako práve v Hodgesovom Get Carter. Na svoju dobu veľmi odvážny snímok, ktorý sa nebojí otvorene prezentovať násilie a erotiku. Surovosť zobrazenia robotníckych štvrtí Newcastlu a Cainov osobitý štýl herectva sú nezabudnuteľné(17.4.2007)

• - Studio chtělo do role Cliffa Brumbyho původně obsadit Tellyho Savalase. (Javert)

• - Hláška na dostizích, mezi Carterem a Paince, kdy Jack poví: "Máš pěkný oči, jako chcanky ve sněhu" byla použita i v remaku, když mezi sebou diskutoval Stallone a Rourke. (Ouwen)

• - Jack Carter (Michael Caine) užívá jako svou osobní zbraň samo nabíjecí pistoli Sig P210" v ráži 9 Parabellum. Dodnes se jedná o nejpřesnější sériově vyráběnou pistoli na světě. Cena v základním provedení činí cca 50 000 Kč. (Zdroj: ČSFD.cz)