Chyťte Cartera

Dostat Cartera

Get Carter

Thriller / Akční / Krimi

Velká Británie, 1971, 112 min

SPOILER. Je to příliš pomalé, což by nevadilo, ale nesmí to být nudné. Možná jsem byl příliš unavený při sledování, ale připadalo mi, že Carter první půlku filmu obchází lidi, kteří by mohli o smrti jeho bratra něco vědět, nebo do ní být zapletení a v druhé půlce filmu zjistíme, že jsou do ní zapletení de facto všichni, takže se jim postupně mstí hlava-nehlava, žena nežena, až se uspokojeně zbaví posledního hříšníka, koupí kulku. Naivní, bez nápadu, akční není akční, oplzlé není oplzlé, dramatické není dramatické. Ze studijních důvodů si pustím nepovedený remake se Stallonem, třeba se překvapivě budu bavit lépe. Na závěr trochu pozitivně - párkrát jsem se zasmál u scén, které mi připadly ad absurdum.(18.9.2017)

Remake se Stalonem si mi docela líbil, nebyl sice žádná pecka, ale špatný taky ne... teda až do chvíle, kdy jsem viděl originál s Michaelem Cainem. Nejde ani tak rozdíl mezi těmito dvěma protagonisty (Maichael Caine je lepší herec, ale zase Stalone spíš vypadá jako drsný mafiánský vrah než uhlazený Caine). Rozdíl je především v pojetí obou snímků. Zatímco remake je jen průměrná detektivka, originál je kulervoucí nářez. Film plný násilí, sexu a nahoty, že jen zírám jakto že jej tehdy pustili do kin. Dneska by už něco takového překvapivě nikdo nenatočil, protože minimálně v USA by to do kin nepustili buď vůbec, anebo by byl přístupný snad až od třiceti... a pro evropský trh by to celé nejspíš přestřihali.(31.8.2011)

One man show Michaela Cainea ktorého charizma vyniesla tento film do výšin. Caine tu stvárňuje nóbl Londýnčana menom Jack Carter ktorému zabijú brata v jeho rodnom malom vidieckom mestečku. Keďže smrť a teda príčinou automobilovej nehody pri ktorej Carterov brat zomrel bol alkohol, pritom on sám nikdy nepil, sa Carter rozhodne vyšetriť skutočnú podstatu, a dôvod zabitia, na vlastnú päsť. Ako v každej podobne ladenej kriminálke sa začína vyšetrovanie od malých rybičiek postupne až k veľkým bosom podsvetia. Ako som už písal na začiatku najlepšia a jediná vec pre ktorú sa oplatí túto snímku vidieť je hlavná postava. To jeho vystupovanie, dialógy, suché Anglické vtipy, narážky a štýl ktorý tu predvádza sa proste nevidí každý deň. človek potom zabudne že sa tu toho až tak moc nedeje.. dve tri vraždy jedna prestrelka zopár milostných scénok a tak. Celkom zaujímavý bol aj hlavný hudobný motív.. V jednoduchosti je sila.(18.4.2014)

Vůbec jsem netušil, že film Sejměte Cartera (2000) se Sylvestrem Stallonem je remake původního filmu s Michaelem Cainem z roku 1971 (a ten podle literární předlohy). Když jsem ale tuto skutečnost zjistil, a přečetl si pár komentářu zde na csfd, musel jsem to hned vidět... A musím dát ostatním za pravdu. Fakt perfektní, vyloženě 70.ková pecka! První hodinu je to vlastně jen taková kriminálka, ale má fakt hustou atmosféru. Odporné špinavé město, hnusní lidi, štamgasti v barech, hnusné coury, špína, všechno si zde žije svým podivným uzavřeným způsobem. "Sleazy and nasty". Spousta odkazů se sexuálním podtextem, o kterých netušíme, proč zde jsou. Jako by je zde někdo vlepil, aby si z diváka vystřelil. Jenže ono to diváka v jeho podvědomí připravuje na druhou polovinu, tedy oněch 50 minut, kdy Michael Paine zjistí velice odporným způsobem pravdu odkud vítr vane a pak už je jen nasraný a oddělává každého, kdo měl (nejen) ve vraždě jeho bratra prsty. Je to bývalý gangster a nesere se vůbec s nikým a s ničím. Nahota, brutalita, násilí na ženách, syrové způsoby oddělávání šmejdů, hnusné špinavé moře na konci filmu, scum ending in scum ... Super!!!(20.6.2012)

Jack Carter je taký paralelný britský Drsný Harry (ten istý rok vzniku), až na to, že sa nejedná o policajta, ale o poriadne nemorálneho parchanta, ktorý si ide za svojim cieľom a kto mu skríži cestu má smolu...Michael Caine je absolútne nekorektný a chladný (ten pohľad!!!), pričom táto rola mu sadla ako žiadna iná! Tento film na svoju dobu určite búral nejedno tabu, nielen svojim otvoreným násilím (kde sa nerobia rozdiely medzi pohlaviami), sexualitou a celkovou chladnokrvnosťou. Celému dielku nesporne dopomohlo aj temné a sychravé anglické prostredie, ktoré sa taktiež pričinilo o skvelú atmosféru, ktorá postupom času hustne a graduje, až do pôsobivého finále...Rád si pozriem aj americký remake so Slyom, ale už teraz mi je jasné, ako asi v porovnaní s touto starou klasikou obstojí...(4.2.2009)

• - Studio chtělo do role Cliffa Brumbyho původně obsadit Tellyho Savalase. (Javert)

• - Jack Carter (Michael Caine) užívá jako svou osobní zbraň samo nabíjecí pistoli Sig P210" v ráži 9 Parabellum. Dodnes se jedná o nejpřesnější sériově vyráběnou pistoli na světě. Cena v základním provedení činí cca 50 000 Kč. (Rainwalker)

• - Quentin Tarantino snímek vyhlásil za svůj nejoblíbenější britský film. (Vzorin)