Holcroftův pakt

The Holcroft Covenant

Thriller

Velká Británie, 1985, 112 min

Scenár filmu je spracovaný na základe románu amerického spisovateľa Roberta Ludluma Holcroft Cevenant. Film začína v roku 1945 samovraždou troch nacistických dôstojníkov. Dejovou líniou filmu je príbeh Hitlerovho finančníka a jeho dvoch asistentov, ktorým sa podarilo uzavrieť zmluvu na finančné zabezpečenie svojich potomkov, ktoré boli uložené v švajčiarskej banke na tajných účtoch. Tieto peniaze mali byť ako kompenzačná platba za utrpenie a nešťastie spôsobené 2. svetovou vojnou. Ale o ich pôvode vedia aj ľudia, ktorí ich chcú použiť na financovanie teroristických skupín s cieľom obnovenia 4. nemeckej ríše. Ide o zaujímavý originálny nápad, ktorý sa zmieta od jednej neuveriteľnej situácie do druhej. Mnohokrát som nepochopil prečo došlo k určitej situácii, je plný neobvyklých zvratov s prekvapivým koncom. A nakoniec ma čakalo prekvapenie v podobe rýchleho prerodu hlavného hrdinu z váženého architekta na ostrieľaného špióna a zabijaka.(2.6.2016)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $393,825Tržby Celosvetovo $-(9.7.2009)

Špionážní thriller od podceněnovaného mistrovského režiséra Johna Frankenheimera, navíc podle románu Roberta Ludluma (stvořitele agenta Jasona Bourna jistě nemusím představovat). Kvůli tomu stálo počkat si na čtyři hodiny ráno, kdy Holcroftův pakt běžel na kabelové televizi. A nebyl jsem zklamán. Nejasné charaktery - netušíte, kdo vás zradí dříve, kdo bude zabit kým - tedy to co ke správné špionce patří. Zápletka je spávně zašmodrchaná. Tajemný seznam jmen, nacistické kufříky ve švýcarských bankách a hlavně - skvělý závěr, takový jaký od Ludluma čekáme. Přesto jsem byl trochu zklamán tak rychlým vývojem hlavního hrdiny - z nonšalatního amerického architekta se během pár dnů stává ostřílený špion a vrahoun. Moc jsem to Cainovi nevěřil - ne, že by se pro tu roli nehodil, ale scénář je příliš zkratkovitý. Ale i pro toho kdo knihu četl se může jednat o velice dobrou adaptaci. Škoda, že nejde o známější snímek.(16.9.2006)

Špionážní thriller, který není ani trochu komedií a přitom v něm neustále naháněný hlavní hrdina neumí ani řídit a je spíše nepraktický idelista? V téhle poloze se mi to líbilo moc, jenomže, jak už zmiňuje Woody, najednou se při jednom z přesunů mezi Londýnem a Berlínem hlavní hrdina změní v prohnaného zkušeného "action hero", kterému to pálí lépe než olympijským vítězům ve střelbě. A přitom pár minut předtím ani nerozpozná zajištěnou zbraň. Ne, že by to v té druhé poloze bylo nějak špatné, ale takových filmů jsou kvanta. Zatímco thrillerů s "ňoumou", aby to zároveň nespadlo do komediálního tónu, je zoufale málo. Celé je to ještě o to divnější, že po té vsuvce se to vrátí zase zpět kde to bylo. Jinak je ovšem Holcroftův pakt kvalitní zástupce svého žánru. Caine je výtečný, hudba rovněž (hlavně ty nesčetné variace na hlavní "pirátský" motiv), s tempem problémy nejsou, děj je patřičně spletitý, ale celkem jasně čitelný a navíc ta lahůdková angličtina v podání Bernarda Heptona. To je prostě požitek.(20.5.2009)

Tuhé britské politické drama s kriminálním podtextem.(11.10.2009)

Má to napětí, příběh je i solidně vystavěný, zrežírovaný a zahraný, ale celé mi to připadalo přitažené za vlasy, nevěrohodné - až tak moc, že by mi bylo silně proti srsti dát víc než 60%.(5.8.2012)

Ta čtvrtá hvězda je za výborného Caina, sympaťáka Lonsdalea a vcelku povedený konec. Jinak lehký naprůměr.(24.5.2009)

Pomalý ale poutavý špionážní thriller s typickou atmosférou 80. let a výborným Michaelem Caineem.(15.5.2012)

• honajz

Také napodruhé mne ten film nedostal tak, jako třeba Chamberlainův Bourne. Nějak tomu chybí větší napětí, zvraty, některá jednání postav mi přišla těžce nelogická, a také ty neustálé přelety mezi USA a Evropou jako na běžícím pásu jsem nějak nezkousl. Scenérie jsou docela slušné, kameraman se snažil, ale ani tentokrát se mi adaptace Ludlumovy knihy moc nelíbila. Ony jeho knihy totiž často stojí na jakési úvodní záhadě, k jejímuž řešení je nutno se prokousat mnoha stránkami často zbytečného textu a zbytečných odboček a zbytečných lidí (to víte, spisovatel je placen za počet slov), a když se vyextrahuje jen základní kostra příběhu, vyleze z ní tohleto a jsou tomu vidět všechny švy.(27.8.2013)

Lehký nadprůměr. Od dua Frankenheimer Caine očekávám lepší věci. 70%(30.10.2010)

Velmi slusna zanrovka, fanousci spionazne konspiracni tematiky by meli videt.(10.9.2012)

Zdědit neuvěřitelné mění se může pro někoho stát štěstím a pro někoho katastrofou, když váš otec byl kdysi významným nacistickým pohlavárem! 60%(24.10.2016)

Knihy Roberta Ludluma jsou se svými konspiračními zápletkami nesmírně stupidní a překombinované. Naštěstí tato filmová adaptace knihy osekala počet organizací bojujících mezi sebou na minimum. První polovinu knihy Holcroft zázračně proplouvá vražděním tak, až je to směšné, ale film se naštěstí drží při zemi. Pořád je to sice pitomé na kvadrát, ale díky Cainemu a svižné režii ty dvě hodiny utečou jako voda. Filmový Bourne si o mnoho let později naštěstí šel vlastní cestou, a vykašlal se na svého autora, zatímco tohle je jen poctivá adaptace Ludlumova knižního béčka určená k zapomnění.(14.7.2018)

• slunicko2

Nepřehledné, rádoby světácké a hlavně nudné.(25.12.2015)

Osmdesátkový thriller jak víno, ty se jen tak neomrzí, ale tenhle zatuhl v čase. Na jedné straně je atraktivní námět a hodně povedená nestárnoucí režie Johna Frankenheimera (nikdy mě ve svých starších filmech nezklamal), ale herecké výkony jak z mateřské školky pro nastávající herce a to i přesto, že bych se odvážil zvolat hlasitě, jaký jsem fanoušek Michaela Cainea. Nezdálo se mi, že by film nějak výrazně gradoval a s přibývajícími minutami mě točenice okolo Noela Holcrofta vlastně bavila méně a méně. 55 %(25.8.2015)

Tempo je nudne a v strede az ubijajuce, Michael Caine to sam nema sancu utiahnut. Dialogy su o nicom, pomaly az vatovo plane plky, kulisy podpriemerne. 50 %(12.7.2017)

Celkom slušná záležitosť s dobrým Michaelom, ale celkovo taký lepší priemer.(28.2.2018)

Frankenheimer byl mistr thrillerů a tento snímek je tomu dalším důkazem. Precizně sepsaný scénář nedává příliš vodítek, co uvidíte v následujících chvílích, a drží vás stále v napětí a touze vědet víc. Až hitchkockovský osud hlavního hrdiny je skvěle ztvárněn Miachaelem Cainem a spolehlivě perfektně odvyprávěn mistrem Frankenheimerem. Ten si pohlídal i řemeslo, takže každá akce sedí, automobilová stíhačka zatlačí do sedadla a nápady neberou konce (atmosféra Berlínského festivalu nemá chybu). Škoda poněkud televizního balení, slabšího zbytku obsazení a až na orchestr i hudba moc netáhne, ale příběh doslova běží s větrem o závod a Franbkenheimer umí z diváka udělat gamblera, co na dostizích vsadil své poslední a teď drží palce, až se lámou nehty! Noel zjistí, že mu otec s nacistickou minulostí odkázal nemalé dědictví, žel nese sebou minimálně stejně velké břemeno potíží a překážek... 80%(4.5.2010)

• JohnSmith

Z počátku to vypadalo zajímavě a těšil jsem se, ale dostavila se nuda a patlanina. Škoda.(5.6.2018)

Trošku slabší špionážní thriller, ovšem ne tak dějem, ale naivitou hlavního hrdiny, který věří všem na počkání, i když je jasné kdo je na jaké straně. Věřím že jako kniha to musí být skvělé, tady to působí místy dost překombinovaně. Caine se do role moc nehodí.(28.5.2012)

Děj je dobrý i herecký výkon Michaela Caine je parádní. Hodně zápletek, akce a až do konce skoro nevíte kdo je na jaké straně. Taková klasický britský špionážní/akční thriller.(31.5.2011)

<< předchozí 1 2