Ostrov

Ostrov

Dobrodružný / Krimi / Thriller

USA, 1980, 114 min

• Terva

To je ta správná Amerika. Otec a syn si vyrazí na Floridu a cestou otec koupí synovi, jen tak, zbraň. Synovi je asi dvanáct let. Celá dějová posloupnost příběhu je divná a nepřirozená. Scénář - Peter Benchley. CITÁT - Mám u vás dvacku za přistání........ Stačilo mě vidět ty nesmyslné události z letadlem a pak v lodi a docela mě to přestalo bavit. Jedna náhoda za druhou jak v nějaké dětské povídačce. CITÁT - Podle Zákona nesmíte pověsit šlechtice a bez očí neuvidí Boha.........(27.1.2012)

Atmosféra filmu spíše připomíná dobrodružný thriller nežli horor, protože v celém filmu není k vidění moc scén, které by horor jen připomínaly. Tedy kromě několika scén, při kterých vás trochu zamrazí. Jde především o noční přepady bezbranných posádek, ve kterých máme šanci vidět podříznuté hrdla, useknuté hlavy či nohy. Větší masakr se odehraje až na konci, který se nese v duchu ala Commando (1985). Ve filmu mě ovšem zaujala především velice slušná hudba, kterou má na svědomí Ennio Morricone. Pokud tohohle chlápka neznáte, věřte že by jste to měli velmi rychle napravit, protože jeho melodie mě vždycky dokáží nadchnout. Největším mínusem filmu je asi dost nepřehledná kamera, tedy hlavně při nočních scénách. Protože dost často se stalo, že díky divokému střihu toho nebylo moc vidět a divák si tak musel domýšlet co se tam vlastně před chvílí odehrálo. Jako další příklad bych uvedl častou změnu atmosféry, kdy zajímavou pětiminutovku vystřídala nudná čtvrthodina. Postupem času se nuda dostavovala stále častěji a jen sem tam se objevilo něco zajímavého, nebo směšného. Dost mimo mísu byl třeba zápas karatisty a piráta.(5.5.2010)

Tenhle zvláštní film mi poskytl do života mnoho zajímavých poznatků (komentář obsahuje broilery:-)): 1) Revolver je skvělý dárek pro 12-letého fracka, zvláště když potom můžeme mentorovat o nebezpečnosti a tvářit se, že nákup zbraně i s náboji byl čistě klukovým rozhodnutím a náš tichý souhlas a poskytnuté finance jsou nepodstatné. 2) Uvidíme-li v oceánu plavat roztomilou holčičku, je maximálně vhodné ponechat péči o její život na barakudách. 3) Když už budeme tak hloupí a budeme si hrát na Myče Bjukenena, nemůžeme se divit, když skončíme na neznámém ostrově, kde to má pod palcem kult cvakloňů vzývající svatou trojici: otce debila, syna imbecila a ducha idiota. 4) Po fik-fik se zdejšími mentálkami můžeme konečně osmdesátkově nekompromisně zapracovat na osvobození svého zblblého militantního synka i své maličkosti. Vážně divný mix dobrodružství, thrilleru a survival horroru, se slušným obsazením (tedy zvláště Michael Caine) a dobrou hudbou. 65%(2.12.2010)

Priemerné dobrodružné pirátske béčko. Postavy, ich konanie a motivácia sú značne nepresvedčivé (hlavne u Cainovho syna kt. sa z nepochopiteľných príčin pár minút po zajatí pridá na stranu pirátov) herecké výkony priemerné. Film tak zachraňuje ostrovná výprava, vrámci možností znesiteľné obsadenie hlavných úloh, Morriconeho hudba, feeling 80. rokov a scéna s guľometom. 55%(20.3.2009)

Peter Benchley (autor ČELISTÍ) napsal scénář pro tento film podle své knihy, která vyšla i u nás pod názvem SATANSKÉ MOŘE. Práce, kterou odvedl není úplně ideální, co ale filmu škodí nejvíc je mdlá režie a odfláknutý střih. Záběry těžko budují napětí, těžkopádně vyznívají i výkony herců, Cainea nevyjímaje, snad jen ta hudba dokresluje pirátskou tématiku nejvhodněji (aby taky Morricone nezněl dobře). Přesto všechno mi přišel námět zajímavý (pirátští pohrobci mají ke slitování daleko) a snímek jako celek nenudivý (paradoxně)... I v kontextu výhrad jsem se u tohoto béčka jednoduše bavil a při závěrečné kositbě z palubního kulometu pomyslel na čtvrtého RAMBA, pro nějž musela být příslušná scéna jasnou inspirací :-) 60%(29.3.2010)

• - Film byl nominován na Zlatou Malinu 1980 za Nejhorší režii a Micheal Caine byl nominován na Nejhoršího herce roku. (Terva)