poster

Mrtvý agent

 • anglický

  The Jigsaw Man

Thriller

Velká Británie, 1983, 94 min

Komentáře uživatelů k filmu (7)

 • D.Moore
  ****

  Čekal jsem špionskou (a vzhledem ke jménu režiséra snad i akční) podívanou ve stylu Čtvrtého protokolu, dostal jsem něco úplně jiného. Ale vůbec to nevadí. Michael Caine se s Laurencem Olivierem sešel ve filmu už počtvrté (po Bitvě o Británii, Slídilovi a Příliš vzdáleném mostu) a na souhru těchto dvou mistrů se dívá stejně dobře, jako na jejich samostatné scény. Mrtvý agent je vcelku zajímavá, napínavá, ale zároveň jaksi pohodová opomíjená věc, která mě kromě toho, že vůbec vyšla, potěšila především nečekaně milým, kamarádským závěrem. Samozřejmě mouchy tu jsou - bez zmíněných pánů by podívaná byla poloviční, a vztahová dějová linka, která jednu z postav (nebudu prozrazovat) motivuje k jistým činům, působí skoro směšně. Přesto všechno - tři a půl hvězdy zaokrouhluji nahoru.__P.S. Ještě k DVD: Dobře, že ho Řitka vydala... Ale ten hnusný obraz... To je snad přepis z VHS, ne?(28.9.2012)

 • LiVentura
  ***

  A zase pan Caine ve své typické roli agenta v terénu... Snímek je však ustrnulejší, než některá srovnatelná i pozdější dílka s Cainem..(29.6.2011)

 • Martin741
  ***

  Nieco ako Red Beret, tiez od Terence Younga ako rezisera. Studena vojna je len voditko, aby sa divaci chytili, dokonca aj trojpismenkova organizacia tu bola, a nebola z USA- sak tam ich je tiez jak nasratych. No co, uz , jak sa venujem filmom, tak vo filmoch su trojpismenkove organizacie uz folklor, zmieril som sa, ze sa ich nezbavim. Co sa tyka problematiky studenej vojny, film je asi najslabsi clanok, co som videl, bez napatia, s planym tempom a casto az slaboduchymi dialogmi. Caine a Olivier su tiu zbytocni, funguju len ako lakadlo na divakov, aby sa chytili : 50 %(19.2.2020)

 • tomtomtoma
  ***

  Špionážní thriller z období studené války, konkrétně mezi Sovětským svazem a Spojeným královstvím. Není to sice až tak úchvatné představení, ale herecké výkony jsou solidní, napětí je v dostatečné míře přítomné a výsledkem je uspokojivé zábavné odreagování. Bývalý šéf britské tajné služby a současný ruský agent Philip Kimberly alias Sergei Kuzminsky (dobrý Michael Caine, před plastickou operací Richard Aylen) se vrací do své vlasti, aby splnil úkol pro svého nového pána. Ale on sám má svůj vlastní plán, jak se ze všech závazků dostat a zabezpečit sebe i svou dceru do budoucna. Hra tajných služeb je nebezpečná životu pro agenty i osoby náhodně připletené do běhu událostí. Nevybíravým způsobem se všechny strany snaží dosáhnout svého cíle, či splnění svých úkolů. Z dalších rolí: šéf britské tajné služby admirál Sir Gerald Scaith (solidní Laurence Olivier), Philipův dávný přítel a pomocník v jeho snaze, Philipova dcera Penelope Kimberley (Susan George), pomáhající v nebezpečné hře svému otci, Penelopin přítel Jamie Fraser (Robert Powell), agent britské tajné služby, Sir James Chorley (Charles Gray), sovětský agent v britských službách, toužící po zabití Philipa z důvodu neprozrazení své skutečné práce pro Sověty, a ruský agent Boris Medvachian (Morteza Kazerouni), mající dohlížet na Philipa při jeho britské misi. Napínavé a trochu romanticky zidealizované ve své linii charakterních špiónů, kteří se i po letech podporují ve jménu spravedlnosti a jistého druhu splacení starých dluhů.(23.10.2012)

 • JohnSmith
  **

  Od dvojice Caine a Olivier jsem čekal víc. Nechápu, že se upsali této těžce podprůměrné špionážní blbině, která místy hraničila s parodií.(9.5.2018)

 • F.W.Colqhoun
  ***

  SPOILERY. Znáte to, Řiťka někdy potěší, např. když na přepážky českých trafik uvádí duel Laurence Olivier vs. Michael Caine pod režijním vedením bondovsky ostříleného Terence Younga. Kdo by si to byl pomyslel, že? Mrtvý agent je ale cosi jiného, než bondovský pastiš, nebo staví řadu pravidel na hlavu. Young uhnětl zvláštní amalgám přísad (kromě bondovky seriózní špionážní příběh ne nepodobný těm od Grahama Greenea a le Carrého se všemi těmi narážkami na homosexuální vztahy a velmi matoucí zašmodrchaností, cosi na způsob Profesionálů a nakonec i zvláštní geronto-buddy-movie ...), která sice chvílemi chutná jako cosi béčkového od pejska a kočičky, ale na druhou stranu skýtá mnoho příležitostí nechat se fascinovat, např. když v podstatě kladná postava začíná zničehož nic chvaty a la SpecNaz masakrovat nevinné britské občany, aniž by to dle žánrových pravidel řádně odskákala, nebo když nechává noblesního Oliviera promlouvat opakovaně na téma „šoustání”. Inkoznistenci přemosťují camea bývalých bondovských záporáků a vpravdě fascinující výkony dvou hlavních postav. Škaredost „bondgirl” pobaví. Legrace.(3.10.2012)

 • MaideN-SK
  *

  Slabý, nezáživný film, ktorému ani herec ako Laurence Olivier nedokázal vdýchnuť zaujímavosť. Príbeh sám o sebe by nebol zlý, ale spracovanie je strašné. A výhovorkou pre mňa nieje ani rok výroby, aj v 1983 ľudia dokázali natočiť dobré filmy.(5.12.2007)