Poslední údolí

The Last Valley

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 1971, 125 min

Je zajímavé, že tenhle film jsem velkou spoustu let neviděla a teď jsem na něj narazila u jednoho uživatele v oblíbených, rozklikla - a v okamžiku se mi vrátil a já nechápala, jak jsem na něj mohla zapomenout.Clavell -záruka kvality.A já bych nechtěla být v téhle době ani chvilku,ta krutá třicetiletá válka, která se na chvíli zastaví v jednom alpském údolí, ta která zlikvidovala a zabila všechno,ta teď musí na nutnou chvíli vyhlásit něco jako příměří, k velkému potěšení už tak zdecimovaného obyvatelstva.Ženy by mohly vyprávět. A tak Omar Shariff a Michael Caine proti sobě na pozadí Alp ,v jedné vesnici, kde se ještě nějaké zásoby dají najít,můžete i někoho zabít a hrát si na dobyvatele. Ta nesmyslnost války a fanatismus některých kněží, kteří jsou ve jménu víry schopni čehokoliv....skvělý film s nádhernou hudbou a jasným postojem autora k církvi a válce. Co chtít víc?(15.2.2013)

Noční můra...(20.9.2017)

Historické drama z období třicetileté války, adaptující (režisérem samotným) stejnojmenný román aglického spisovatele J.B. Picka, svádí na plátně dvě herecké individuality, Cainea a Sharifa. V nádherné tyrolské lokalitě vychází z tohoto setkání lépe Michael Caine (majíce se svou rolí stoicky pragmatického kapitána jistě méně práce), protože Sharif ve svém pojetí vzpomínkami rozervaného učitele trochu plave. Ne však natolik, aby byl ohrožen kýžený povahově-národnostní kontrast. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že samotný děj působí nedotaženě a sváření víry a lidských charakterů dávají jen nezřetelný smysl. Zatím co rámcový námět je jasný a zřejmý, zajímavější vedlejší aspekty až příliš často podléhají epizodickému významu. Jako celek je ale film i z dnešního pohledu životaschopný, dostatečně výpravný a přes popsané výhrady působivý. Komu se líbí třeba Verhoevenovo MASO A KREV, bude spokojen. 70%(13.2.2010)

Skvělý historický film, který vyniká několika úžasně napsanými postavami se zcela rozdílným náhledem na život. Ten fanatismus, bezmyšlenkovitost a slepá bázeň přímo dýchají z plátna. Inu, tento film asi církevní hodnostáři moc rádi nemají, zato já byl nadšen brutální přímočarostí jednotlivých charakterů, z dnešním pojetím morálky absolutně neslučitelnou. A neodradil mě ani trochu kožený Shariff, který se vedle skvělého Caina docela ztrácel. Ten scénář je na oskara.(15.1.2011)

Silné. Hodně silné. Proto mě mrzí občasné faktické chyby. "Vždyť jsi celý život přijímala tělo a krev Páně..." Římští katolíci v 17. století pod obojí nepřijímali (ano, pro někoho to může být podstatné). Jedna hvězdička je pro Michaela Cainea.(22.6.2011)

25. 07. 2011 (233.); za dob 30. leté války tato zapomenutá vesnice v horách byla překvapující(27.7.2011)

Vynikající zobrazení 30leté války, tentokrát spíš z pohledu obyčejného člověka. Lokalita vybraná pro natáčení je nádherná, je vidět, že tvůrci si dali záležet. Film není nijak předpojatý, nějaký subjektivní pohled autora by tu člověk hledal marně, ale to je jedině dobře, protože tím neutrpěla realističnost. No a pak je tu Michael Caine, který podstatnou část scén krade pro sebe svým charismatem a hereckým umem (no samozřejmě je to i díky tomu, jak je kapitánova postava skvěle napsána). Sečteno, podtrženo: velmi dobré 4 hvězdičky s náběhem na plný počet.(29.2.2012)

Herecký koncert Michaela Caina a Omara Sharifa, od kterého člověk neodtrhne od první minuty oči. Přestože nejsem příznivec tohoto historického období, přesto mě film svým zpracováním pohltil. Aneb jak přežít ve zbídačené době ve skupině lidí, která se mezi sebou vzájemně nenávidí. Výpravný příběh doprovázený hudbou Johna Barryho korunuje ona zmíněná dvojice herců.(4.10.2015)

Za prehnaný antikatolicizmus, strhávám hviezdičku.(14.10.2009)

Vynikající záležitost klasického rozměru. Vynecháme-li stranou hodnocení náboženského sporu, které příliš odráží osobní víru/nevíru každého hodnotitele, ukazuje tento film především jednu prostou pravdu: homo homini lupus a na tom, v jaké kůži, už tolik nesejde. Zejména u těch prostých, počestných a obyčejných lidí, že. Dobrá hudba, excelentní a čistá angličtina a dechberoucí Michael Caine, jemuž je důstojným partnerem Omar Sharif (a já konečně taky vím, že uměl skvěle hrát, tedy kromě toho, že byl vizuálním idolem našich babiček).(9.3.2010)

Tak pokiaľ platí to, čo bolo v úvode napísané na programne ČT2, že tridsaťročná vojna začala v roku 1818 tak som ochotný vrátiť svoj vysokoškolský diplom z histórie.(22.6.2011)

• dopita

Začátek, asi tak první půlhodina, mě bavil. Bavil docela dost. Jenže pak se z filmu pomalu stala rozplizlá nuda, u které se mi nedařilo udržet pozornost. Tudíž z poslední půlhodiny si pamatuju prd. Což je škoda, protože film se rozběhl moc pěkně. Jednoznačným kladem je Michael Caine a krásné prostředí ve kterém se film odehrává (záporem, že Česká televize film neodvisílala v původní verzi, ale v televizním ořezu, takže půlka obrazu v řiti).(22.6.2011)

Je to autentické, působivé, ale na nervydrásající Aguirre to nemá. Chybí tomu jaksi tah na bránu a na konci filmu jsem se necítil o moc jinak než na konci. Přesto stojí za projekci.(22.6.2011)

Moc pěkný historický film o náboženském fanatismu a utrpení války. Michael Caine může hrát zabijáka, hrdlořeza prostě zápornou postavu a stejně mu člověk bude fandit. Omar Sharif mu je pak zdatným protivníkem.(12.10.2011)

Nie je to ten typický temný stredovek, skôr som film bral ako dobrodružný. Na tento žáner je až príliš neprehľadný, kto čo chce a prečo, pritom nemám pocit, že by som nejako príliš nedával pozor. Nakoniec pre mňa nič mimoriadne, žiadna veľká ukážka stredovekého konania a myslenia.(11.9.2017)

Film vykresluje hroznou dobu třicetileté války a předkládá vše co z onoho času šokuje - mor, čarodějnice, fanatismus, vztahy muž-žena, voják-civil, bitvy - vše nacpáno v malebném prostředí pod Alpami (aspoň myslim)(31.5.2009)

Výborné historické drama, které nám ukazuje soužití dvou zcela odlišných skupin lidí. Na jedné straně horda ničeho se neštítících vojáků a na druhé místní pověrčiví vesničané. Skvěle vypracovaný kontrast mezi třicetiletou válkou zpustošenou Evropou a malým rájem kdesi v alpském údolí. Film doprovází výborná hudba a Michael Caine nemá chybu.(25.6.2011)

Chraňte jej jako šperk. Udržte jeho výjimečnou křehkost, ten poslední pohled na "mír" v klenotnici mlčení. Zadržte strachu a bolesti šíření. Bělostný anděl už nesmí být nabodnut na rožeň pekelný. Panenský kraj zanítila zlá pověra. Nízký, špinavý lidský mrav podnítil svár. Krvavý pozemský sluha Boha. Nicotný druh člověka, toť mor sám, jenž šíří se jako nákaza. Atakem válečné vřavy, léčkou hříchů, v ďábelské horečce baží po moci dál a dál...a Omar - "vdovec" z cizích zemí, čaroděj kořenů tajemných, uhrančivý v tváři on, omamující, mystický hlasu tón, to zase pan Eduard vyslal do uší mých nejlahodnější, nejpoctivější manu, mistrovský chod, vrchol charismatu dabingových škol.(12.9.2017)

Již dlouho jsem nebyl tak zasažen dějem jako v tomto filmu. Tak hluboká pravdivost myšlenek, tak nádherně propracované charaktery jednotlivých postav, to vše vykresleno na pozadí krutostí třicetileté války v kontrastu s mírumilovným životem jedné vesnice v údolí mezi horstvy. Nevím co napsat více, abych nenarušil hluboký dojem, který ve mne tento film zanechal. Tento film vřele doporučuji v š e m ... . Ještě drobná poznámka na závěr. V tomto filmu se také názorně ukázala jedna z tváří církve - vedle pomoci lidem je to i snaha je ovládat !(26.2.2010)

Velmi povedený a silný film. Vynikající Caine, on ani nehraje, on Kapitánem prostě je. Nádherné místo v Rakouských Alpách, kam mám chuť se i jet podívat (Gschnitz), je opravdu poslední údolí v nesmyslu třicetileté války a náboženské marnosti a hlouposti. Jeden z nejlepších válečných filmů s parádním hudebním doprovodem.(21.6.2011)

Skvělá filmová adpatace románu Jamese Clavella (Král Krysa), který si autor i odrežíroval. Opět další ukázku zrůdnosti náboženství a toho, co dokáže zvrácená víra. Věříme ve stejného boha, jen jedni si říkají Protestanti, druzí Katolíci a přesto se mordují. A ke všemu se neponaučí a po staletí je to tak dodnes....(11.7.2011)