Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

len.tilka

Musim se přiznat, že Prokletý ostrov je zatim to největší psycho, co jsem kdy viděla. Můj komentář bude lehce protkán spoilerama, pokusim se totiž všechny svoje dojmy a myšlenky utřídit, abych se konečně vyznala v tom, co se stalo. Až tak dobrý to bylo.Takže kdo nechce na konci brečet, že přišel o životní zážitek, přestaňte číst a jděte se okamžitě kouknout na tudle parádu. Má to cenu a nebudete litovat. Jestli si u toho ale chcete odpočinout, tak na to zapomeňte. Musíte se soustředit na každý záběr, protože jednotlivé detaily vás ke konci přihodí do jedné nebo druhé názorové skupiny. TEĎ UŽ K OBSAHU (VÍCEMÉNĚ PRO UKLIZENÍ MÉHO VNITŘNÍHO NEPOŘÁDKU Z FILMU) Dostalo mě to samozřejmě už celym námětem - ze začátku nás Scorsese připraví na dá se říci celkem obyčejný thriller alá Leo a jeho novej parťák jedou na až pohádkově tajemnej ostrov plnej pomatenejch nebezpečnejch šílenců, aby jednoho pacienta (neutrální oslovování, jehož se doktor dožaduje), kterej nedávno zdrhl, našli. Nic víc, nic míň. No jo, jenže za chvíli nabydou dojmu, že tady něco nehraje. Personál neni zrovna dvakrát sdílný, doktor nehodlá už téměř vůbec spolupracovat, ač je za každé chvíle slušný. Film se bez jakýchkoliv upozornění neustále přepíná do Teddyho flashbacků, takže se dozvídáme podrobnosti o jeho životě. Poté přijde jedna z bouří a důležitý rozhovor na příjemném a nerušeném místě "NOJO, TY SIS MOŽNÁ NAŠEL JE, ALE CO KDYŽ SI I ONI VYHLÍDLI TEBE A PROTO SI TADY?" - nastupuje hlodací červík číslo jedna a první zvrat - Leo se tam možná chtěl vypravit ze svých osobních důvodů, ale i odhalit kruté pokusy na pacientech - páni Ostrováci to zjistili (možná i někdo v USA) a poslali si ho tam, aby z něj udělali další mrkev v zemi a on nemohl udělat světový objev. Poté dorazí zpráva, že vězenkyně se našla "NAŠLI JSEM JÍ DOLE U MAJÁKU. HÁZELA SI ŽABKY." takže zvrat 2. To už začíná být opravdu bordel a přijde mi, že v tomhle okamžiku pouze mise Útěk. Jenže Chuck zmizí a tak se Leo vypraví do obávaného Majáčku. Zde ho sice najde, ale zažije pravděpodobně největší okamžik života. Doktor s Chuckem, který se pod rouškou Také-jsem-doktor přidá na druhou stranu a započne hra Pojďme udělat Leovi z mozku omáčku, protože jen ten mozek potřebujeme. Nakukají (nebo poví pravdu) mu příběhy o tom, jak vlastně ON zabil ženu, když utopila děti a že báchorkami o tom, jak je detektiv je mučí dva roky, když oni se mu snaží jen pomoci. Leo se zhroutí a všechno si nahlas, za kontroly doktorů, přizná. Na schodech Chucka, který se jako doktor má jmenovat jinak, opět osloví Chuck a tím se dobrovolně oddá do rukou lobotomie za slov "CO JE HORŠÍ: ŽÍT JAKO ZRŮDA NEBO ZEMŘÍT JAKO DOBRÝ ČLOVĚK?" FAKTA KE KONCI Když sem to viděla poprvé, po té poslední větě, hned co se jak bičem snesli titulky mi došlo bezprostředně toto řešení: Terry přijel jako normální člověk, vyšetřovatel s těžkými traumaty. Začal zjišťovat něco nekalého a tak z něj za pomoci personálu a jeho nového parťáka (u kterého nedokážu posoudit, zda se nechal vtáhnout jako policajt za to, že jeho nezabijí - jak zvládl šplhat po skalách či uvažovat jako policajt nebo byl opravdy jako doktor součástí hry - nasvědčuje tomu třeba pidi detail, když odevzdávali u vchodu pistole a kamera se soutředila na jeho nešikovné, jakoby nezkušené odepínání, či že měl stále po ruce cigarety, ve kterých měl být podle doktorky z jeskyně jakýsi přípravek) udělali naprostého blázna. Protože - když hledali Rachel (jako Pacientku), není možné, aby se jen tak dostala ven, neustále všechny hlídali, jak je vidět i při blbym plení kytek měli okovy, takže silně pochybuju, že na noc jí nezavírali, kdyby náhodou chtěla slečna čůrat + její krásné nožky? Bez jedinýho škrábance, modřiny, napuchnutí či známek podchlazení (pršelo, hřmělo, byla zima)? Nemožné. A POSLEDNÍ VĚTA - JÁ ji chápu jako Terry, jakožto dobrý člověk raději zdravý zemře, nikým nezmanipulován a neovládán (který se mimojiné snažil zachránit lidi v léčebně i Chucka), než tam dál žít jako naprogramovaný lidský objekt; nebo je tou žijící zrůdou myšlen Chuck, který ho zradil. Protože proč by sakra jinak měl být zrůda podle slov doktora za to, že zabil manželku, když ona předtím naprosto brutálně utopila jejich tři děti. Byl by vrah, ale zrůda?? To nedává smysl, i zhlediska způsobu zabití - "běžný" a to zastřelení. K jeho flashbackům - historicky jsou doopravdy správné a velmi mě zaráží, že viděl jen tu dívku, chlapce si nevybavoval, pouze při výlovu z jezera se objevují. Když zapaluje auto, znovu, je zde jen děvčátko. jako milující normální otec by podle mě žádné dítě neupřednostňoval. Taky se mi líbí myšlenka jiných uživatelů o DVOU MAJÁCÍCH. Tu sem bohužel před shlédnutím neznala, takže sem se na ní nezaměřila. Jak někdo podotkl (bohužel teď si nevzpomenu kdo!), byl Terry inteligentní, takže divadýlko s přiznáním udělal v domnění a víře na poslední záchranu, že se s Chuckem domluví na nějakém útěku. K názoru 2, že Terry byl opravdu blázen bych podotkla hlavně to, že nevěřím, že by kvůli jednomu pacientovi hráli takovou hru a nechali ho lítat po ostrově a přepadávat. To spíš by udělali, aby je právě jako detektiv neprozradil. Být nemocný, prostě ho propláchnou a hotovo. Dále: jak by doktor přesně věděl co vidí a myslí si? Ano, podávali mu jisté drogy, ale zas až TAK detailně přesný to prostě nemohou vědět. PRO tento názor hraje úžasný fakt o anagramech jmen, to nedokážu vůbec zařadit a dále doktorka z jeskyně - přiznejme si, že opravdu nevypadala jako někdo, kdo měl být utopen. Učesané vlasy, celkem žádná špína jak na těle, ani oblečení. A kde brala jídlo, pití, oblečení? Ostrov působil dojmem, že tam kromě léčebny neni ani jedna jediná sámoška a že by si po nocích lovila v lese krysy, to se mi věřit nechce. Podle jejích slov zdrhla, takže si ani původně s sebou nic nepřinesla. CO ŘÍCI NA ZÁVĚR: Myslíte si, že Martin Scorsese, který má rád vše vyčančané, tajuplné a originální, by nám ve filmu řekl jak to je (Terry je blázen) a pak by prostě hodil titulky? Takový konec mi k němu jednoduše nejde! Myslím si, že ten jeho styl je založen na tom, že vše je jinak, než je řečeno. Taky fajn na popřemejšlení :) Netvrdím absolutní správnost ani jedné varianty, mam v tom totiž dosti zmatek :D Je to všechno MŮJ OSOBNÍ NÁZOR. Jsem otevřená novým poznámkám, zjištěním, diskuzím a příspěvkům. () (méně) (více)

Hanes749

Od začátku film se skvělou atmosférou, neméně dobrými herci a na závěr s takovou pointou (jednou větou), že mi vyrazila dech. Musel jsem valnou chvíli přemýšlet, než mi všechno došlo. Ale o to víc sem měl z tohoto snímku radost. Děkuju panu režisérovi za tento zážitek!!! ()

danny79

Martin Scorsese drží diváka po celou dobu v napětí tajemnou a chvílemi až hororovu atmosféru. Film je moc výborně herecky obsazený. Di Caprio působí charismaticky(už dlohou dobu je pro mě Pan Herec), scénář je brilantně zpracovaný. Mysteriozní atmosféru podtrhuje nehostiný, deštivý a izolovaný ostrov. A překvapující závěr posouvá film k výšinám. Je to doslova filmový koncert. ()

katikka

Zápletka sa zauzluje a rozplieta, chvíľami tajomné až mystické.. mám rada pohľad z druhej strany, výborne spracované, tajomno sa drží až do samého konca... pred vzhliadnutím som si myslela, že je to jeden z filmov na ktorého pointu onedlho zabudnem, ale presvedčil ma o opaku. _90% ()

hanula999

Toto je prostě božský film.Nejdřív jsem mu moc neporozuměla,ale jakmile jsem pochopila oč jde jsem se do toho filmu vžila a chtěl jsem to prožívat v tu chvíli taky.Nikdy bych nečekala konec , který je velice šokující. A navíc Di Caprio svou roli zahrál opět neskutečně skvěle,což filmu dodává velké plus.Tleskám režisérovi za dokonale natočený film! ()

Danny71

Tento film má opravdu nevšední, pro mne nečekaný konec. Až do poslední chvíle jsem netušila, jak to dopadne, a po scéně v majáku, jsem pořád nevědla, zda-li je to pravda, nebo to na něj hrají, prostě kde je pravda :D Jinak ale je to povedené dílo, skvělé obsazení, krásné prostředí, rekvizity, kostými, herci, super děj,nijak se to netáhne, pořád se něco děje, pro mě ideál.. :) Vůbec mi nevadilo kouknout se na to podruhé :) Pro ty z Vás, co film neviděli (i když Vás asi moc nebude), nebojím se tento film doporučit- rohodně se podívejte! ;) ()

macour

Úžasný film, s dějem, který mne vtáhl do příběhu od začátku až do konce. Vychutnal jsem si i krásné exteriéry a ve spojení s nádhernou hudbou a excelentními výkony herců jsem byl na konci naplněn diváckým nesmazatelným zážitkem. Leonardo Di Caprio je pan herec. Takže dávám pět hvězdiček. ()

Iron_Man

Pointu jsem sice nevěděl dopředu, ale vůbec mě nepřekvapila, což mě mrzí. O to víc mě překvapilo, když mě trailer natáhl na temný film, kde se dozvíme nějakou hrůzostrašnou událost, ze které si sednem na zadek... a ono to pak tolik netáhlo a zůstalo z toho jen pár zajímavých myšlenek. Bylo by ubohé dát hodnocení méně než 4 hvězdičky - jedná se o solidní počin i na několik shlédnutí. DiCaprio klasicky dobrý. ()

Jirims

Musím říci, že tento film mě dostal a asi dlouho nic podobného nepotkám. Mám takovéto tajemné a uzavřené thillery velmi rád. Když udělat z člověka blázna, tak pořádně. Chvíli jsem si říkal jestli já nejsem tím bláznem, ale naštěstí film skončil a já se ocitl opět v realitě. Jednoznačně skvělé. ()

jakubesd1

Ako to len opísať tento film . S napätím a niekedy aj troška z vykoľajením som sledoval ako sa to vyvinie , a podarilo sa. Martin Scorsese patrí medzi mojích naj režisérov a znova nás doviedol do peknej zápletky a vyvrcholenia filmu . Kto nevidel, nemôže zažiť . Veľmi odporúčam si tento film nie len s hľadiska dobrých hercov Ruffala alebo Dicapria , ale kôli parádne skrumáži . No nie každého priláka tento film . A koho chytí od samého momentu tak ho nepustí . ()

killberrybil

Film plný rozporů, který budí emoce a rozděluje fanoušky na dva tábory: bláznověrců a příznivců lobotomie. Taktéž panuje názor, že ať zastáváme jakýkoli názor, vždy si ho obhájíme. To si ale nemyslím. Dle mě si ho spíše ani jeden tábor nemůže obhájit, protože v obou případech je vždy něco, co celou teorii obráti naruby. Z toho pro mě vyplývá, že film nedává smysl a je nedotažen. Možná jsme to právě my, fanoušci, s kým se v tomto filmu manipuluje. ()

Mishaa

Leonardo má snad čuch na filmy v kterých hraje. Již od roku 2002 je to samá pecka a toto je pecka všech pecek - velice vyjímečné dílo. Úžasné prostředí léčebny, napínavé a lekavé scény a po celou dobu musíte přemýšlet a nedokážete se od toho odtrhnout a ten KONEC - JEDNÍM SLOVEM WAU. Je to tak nebo to tak není - co že to na konci říká atd. - tisíc otázek a spoustu možností a variant konce. Jediný film u kterého se vždy s mojí polovičkou pohádáme, jelikož si každý vytváří svůj konec děje. Škoda jen, že LEO nebyl ještě pořádně oceněn. Za tohle toho OSCARA MĚL MÍT XOXO Míshaa ()

MiaScifian

Musím povedať ,že tento film mi utkvie v pamäti ešte veľmi dlhú dobu. Samozrejme iba v tom najlepšom zmysle. Od začiatku super atmosféra a parádne herecké výkony . Je to hanba ale až pri tomto filme som si všimla DiCapria ako naozaj talentovaného herca. Mala som ho v pamäti ako chlapčeka z Titanicu a cez to sa u mňa len ťažko dostával ale dokázal to. Neverím tomu ,že niekto dopredu tušil ako tento psycho-temný príbeh vyvrcholí lebo to je to čo ma naozaj dostalo. Je to určite jeden z najlepších filmov aké boli kedy natočené ale bohužiaľ po prezradení toho čo sa tam naozaj deje je už v podstate pozretie si tohto filmu druhý krát dosť nudné. ()

jakub.bystra

Tenhle úžasný psychologický thriller řadím do své TOP. Podle mě zatím nejlepší DiCapriův výkon, který mě do teď jeho herectvím nijak nepřesvědčoval. Po celý film vás pohlcuje taková plíživá atmosféra a pocit nejistoty. Od nějaké 30. minuty jsem doslova hltal každou sekundu a byl jsem neskutečně zvědavý, co se bude dít dál. Závěr mě dostal, rozhodně jsem čekal něco jiného. Na totmo filmu je úžasné, že ikdyž se může jeho konec zdát zmatený, tak opravdu, během celého filmu vám Scorsese nabízí několik vodítek, které jsou propojeny až do geniálního vyvrcholení a nemůžete najít nic nepochopitelného nebo něco, co by se nedalo vysvětlit. Když jsem si myslel, že už je "klid" a ten šok mám za sebou, čekal mě pak ještě jeden. A to v podobě poslední věty. Jasných 5* ()

Kozmeker

Treba pozorne sledovať, občas sa zabaviť na psychošoch ktorí na ostrove sú, vychutnať si Leonardov skvelý herecký výkon ako je v beznádeji na ostrove a nevie čo je pravda a na konci filmu kde sa všetko vysvetlí ostanete zaseknutý, poprípade poznačený na 2 hodiny. Dokonalé. ()

jujask

Film som videl teraz prvý krát ale ľutujem že až teraz. Ani neviem ako sa k tomuto snímku postaviť. Je to úplne iné, až priam šokujúce ako sa dej úplne zmení v poslednej fáze filmu. Tá scéna z deckami vo vode na konci je dosť srdcervúca neviem je to riadne psicho. uf ešte stále mám zimomriavky. Odporúčam ()

BettyAki

Je to jeden z těch filmů, co by si zasloužil i plný počet hvězdiček, ale musím, poměrně sobecky, přiznat, že mé očekávání bylo jiné.... Film už jsem měla několikrát rozkoukaný a už jsem se dlouho snažila se na něj dokoukat. V klidu si sednout a podívat se na film, který mě fakt oslovil a jen tak nepustil. Mezitím mi pár mých přátel dalo představu o onom filmu, ne, že bych je prosila, sami začali. A právě kvůli tomu jsem musela dát o hvězdičku dolů. Ačkoli film je proveden perfektně a pro filmové gurmány je na špičce, mí přátelé mi konec nastínili jinak, jsem lehce ovlivněna (a rozpačita) faktory nesouvisející s filmem. ()

zlentilka

Snímek Prokletý ostrov ve mně od začátku do konce zanechal spousty otazníků, na které jsem našla odpověď až po nějakém čase, kdy jsem se k filmu vrátila, a došlo mi, že je dokonalým zpracováním jedné z nemocí dnešní doby, schizofrenie, která je ve filmu tak skvěle propracována, že na rozdíl od „Čisté duše" jsem až do poslední chvíle nevěděla, zda se opravdu jedná o detektiva, kterého nechtěli pustit z ostrova, protože něco zjistil, anebo o duševně nemocného pacienta s bludy a halucinacemi. ()

Prokop23

DiCaprio je prostě pan herec, přestože propůjčil hubu tomu parníku, co to napálil do ledovce, a pár dalším škvárům. Prokletý ostrov je výborný film, který umí svou atmosférou napnout člověka jako strunu. Jasně, jenom někdo po lobotomii neodhalí před koncem filmu k čemu se to vlastně celé blíží...ale na druhou stranu je tato „nejistá předvídatelnost“ vlastně dobrá, vtahuje diváka více do děje, a hlavně nekončí nesmyslným nevysvětleným překroucením toho, co jsme vlastně celou dobu sledovali. Atmosféra, atmosféra, atmosféra... Za ní pak hned přesvědčivý herecký výkon, k tomu dobrý příběh, pár zvratů a vyšperkovaně vyšpekulovaná a uvěřitelná pointa. A co potom? Závěrečné titulky běží a divák sedí s otevřenou tlamou...kurva... ()

Anubiska

Tento film jsem viděla v premiéře. Lístky byly už jen do první řady na kraji,kolem seděla nudící se nepřizpůsobivá a hlučná omladina. A přesto jsem byla maximálně spokojená. Různé nuance a vychytávky jsem všem plně docenila až při druhém zhlédnutí doma. Já nemám jedinou výhradu! ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013