[6/10] (Clinica Estetico, TriStar) (Technicolor /// Produkce: Edward Saxon /// Scénář: Ron Nyswaner /// Kamera: Tak Fudžimoto /// Nepůvodní hudba: Howard Shore, Bruce Springsteen, Neil Young /// Oscar: Tom Hanks (herec), Bruce Springsteen (píseň) /// Nominace na Oscara: Ron Nyswaner (scénář), Carl Fullerton, Alan D´Angerio (masky), Neil Young (píseň) /// MFF v Berlíně: Tom Hanks (Stříbrný medvěd - herec)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](11.2.2009)

• WANDRWALL

Tak to chodilo a chodí.(19.11.2010)

Možná trochu moc hollywoodské, co se týče stylu, a to trošku kazí hloubku tohohle filmu. V podstatě to je ale dost odvážnej film s trefně vybraným obsazením a působivou hudbou.(17.11.2006)

Tento snímek mě vždy dojme. Od úvodní písně Streets of Philadelphia Bruce Springsteena až po závěrečnou Philadelphia Neila Younga. Emoce a HERECTVÍ Toma Hankse a Denzela Washingtona je neoddiskutovatelné, navíc, když si vzpomenu na pozdvižení okolo filmu, když vyšel.. stále mi běhá mráz po zádech.(24.7.2011)

vo svojej dobe rozvíril hladinu svojou vskutku tvrdou kritikou puritánskej a falošnej Ameriky plnej predsudkov a pretvárky; hlavný hrdina tu nie je Hanks, ale Denzel - to on počas procesu zisťuje, ako to je so spoločnosťou, v ktorej žije a ktorej je súčasťou, to jeho názor prechádza veľmi zásadnými zmenami, to on pochopí a sprostredkúva divákovi posolstvo; napriek tomu - Tom Hanks podáva jednoznačne výborný výkon;(27.5.2008)

Jo jo, teplouši to tenkrát neměli jednoduché... Skvělý Hanks, skvělý Washington... 80%(26.6.2016)

O tom, že filmy ze soudního prostředí nemusí být vždy jen hromady nudných keců jsem se už několikrát přesvědčil a díky Philadelphii jsem na právnické filmy změnil názor úplně. Boj proti demagogii a za svobodu práv je zde brilantním způsobem znázorněn v souladu se sociálním/emotivním cítěním. Míra emocí je tu naprosto přesně vyměřena, takže o nějaký obyčejný doják se nejedná ani náhodou. Soudní líčení jsou působivá a výkony ústředního dua fantastické ( i když tak trochu zastávám názor, že Hanksův Oscar za Gumpa byl zaslouženější ). Úvodní píseň od mistra Springsteena poslouchám téměř každý den a závěrečná skladba Neila Younga působí jako balzám na duši. Není to film pro všechny, ale já jsem na výsost spokojen. 90%(9.1.2010)

Strašně problematický film. Je to sice skvěle natočené a zahrané, ale na druhou stranu to není o moc víc než jen tupá moralitka na téma "hodný a chytrý teplouš vs. zlí a hloupí mocipáni". Normálně bych to tomu (a vlastně ani žádnému jinému) filmu nevyčítal, ale když ono se to tváří tak zoufale vznešeně a hlavně OBJEKTIVNĚ (dá se být vůbec při řešení problematiky homosexuality v dnešním světě objektivní? – podle mě ne), že si prostě nemůžu nerýpnout. 70 %(15.8.2005)

Film, který je jistě působivý, ale nemůžu se zbavit pocitu, že to mohlo být i lepší. Místy je snímek velmi chladný a povrchní, místy z něj až mrazí. Tato nevyrovnanost mně v konečném hodnocení hodně vadila. Hanks na sebe strhává až moc velkou pozornost. A když získal za to Oscara, tak to zabralo.(22.2.2009)

Příběh je orámovaný písněmi Bruce Springsteena a Neil Younga. V prologu nás vítá pohled na Philadelphii prostřednictvím konfrontace dvou výborných právníků, jež dál svede osud na společnou cestu. A tak se divák stává součástí hry, ve které je sice nejvýraznější téma pohled na homosexuály, ale prostřednictvím vzájemného poznávání se objevují otázky víry, vztahu ke sportu, k lidem, názory na lásku. Silně působí scény u soudu, kdy Andrew Beckett charakterizuje svého šéfa. Za nejsilnější považuji scénu, kdy Andrew vysvěsvětluje Joovi svůj vztah k opeře, záběry na oheň v krbu a "tanec" Andrewa s kapačkou při písni Marii Calais a následný příchod Joa domů k rodině. Vážný příběh dokáží prosvětlit i vtipy, nejen na "deset tisíc svázaných právníků pod vodou", ale i obsazení slepce ve výtahu. "A můžete mi to někdo vysvětlit jako malýmu dítěti?"(8.7.2008)

Veliké zklamání z hodnocení. Souhlasím s pasazovarevoltou, je to přehlídka patosu. Homosexuál, který si může ve všech bodech obžaloby za své utrpení, které roznáší dál, a snaží se z toho vytlouct peníze - natočit film o heroizování takového chování. Ne. Opravdu ne. Tom Hanks a Washington - perfektní výkony, z kterých mi jde husí kůže. Příběh ve mně indukuje vztek..což možná režisér chtěl. Kontroverzní velice.(25.4.2011)

Velmi dobrý film, o tom se s nikým nebudu přít, ale do dokonalosti to má pořád docela daleko. Jsou tam scény úplně zbytečné (viz. tanec na operní árii) a naopak je tam dost osekaný závěr na soudě a ani nevím, kam ty miliony nakonec poputovaly, jestli na tu charitu nebo kam jako? Prostě úplně skvělý film to není, ale rozhodně má zajímavé téma a je herecky prvotřídní.(20.4.2013)

For ME 94%(24.1.2008)

Hodně drsný film o AIDS. Tom Hanks a Antonio Banderas hrajou homosexuální pár, kterému tato nemoc zkomplikuje život... Denzel Washington je u soudu zastupuje.(31.1.2013)

• Hogun

Po druhom vzhliadnutí musím dať za pravdu skeptickej sekcii. Ide o prvoplánovo dojímavú, nepresvedčivú, limonádu plnú klišé založenú na diskriminácii homosexuálov. Pre lepší efekt pridáme štipku ľudského cynizmu, právnické prostredie, za hrsť dobrých hercov, zopár plačopudných scén a samozrejme HIV(v dobe keď bolo spolu s gay tematikou tabuizované), všetko pekne zamiešame a voalá... dostaneme Oscarovú Philadelphiu.(16.8.2005)

Herci jsou vskutku skvělí ale já se u filmu velice nudil.(28.9.2007)

když sme byli s flekerem ještě malí, měli sme takovou říkanku....léze léze po želéze, nedá pokoj až tam vléze(5.9.2009)

• Ivoshek

Taková klasicky aktivistická, precizně zahraná, výchovná agitka s kýčovitým závěrem. Možná to Američani jinak natočit neumí, protože příběh týpka, který má super job, ale je utajeně teplý a dostane AIDS a vyhazov, se dal udělat i o dost civilněji. Rozhodně tenhle film dokazuje, že nejlepší cesta, jak dostat Oskara, je hrát ve filmu mentálně postiženého nebo homosexuála. Ideálně pak mentálně postiženého homosexuála, který jí puding.(2.8.2016)

Hodně silný film a Tom Hanks si samozřejmě dost koledoval o Oscara a divil bych se, kdyby ho nezískal. Ale u mě Fhiladelphia u procesních filmů nepatří mezi absolutní špičku (vítězí pan Kramer). Scéna s operou, která byla evidentně záměrně natočená, jako nejsilnější v celém filmu, na mě ani trochu nezapůsobila. 80%(31.10.2010)

• Adam Bernau

Ehm... nějak mě tehdy nezachvátilo všeobecné nadšení z tohoto filmu. Ne že by byl vyloženě špatný, jen mi připadá jako nafouklá bublina. Prostě na něm nevidím nic, co by stálo za víc než průměr. Samotné téma je zajímavé (totiž tehdy ještě mohlo být). Ale jeho zpracování dělá z filmu jen dobrou ilustraci toho, že v Americe se lze soudit opravdu o cokoli, a že se zajímavou žalobou a schopným právníkem lze uspět i při absenci byť sebemenších důkazů. Asi mám nějaké jiné vnímání, o čemž svědčí už fakt, že "úžasná" titulní píseň mi byla vždycky protivná (za což ovšem film nemůže). Chápu, že pro někoho, kdo má cit pro americkou píseň a orientuje se v místních reáliích, to může být geniální skladba, ale já - v tomto směru deficitní - opravdu nevím, co si mám počít s "ulicemi Filadelfie".(17.3.2011)