Mladá citlivá agentka FBI Clarice Steriling je přizvána ke spolupráci do týmu vyšetřujícího sérii vražd. Na pachatele ukazují jen velmi kruté následky jeho činů: Vrah přezdívaný "Buffalo Bill" stahuje vždycky své oběti z kůže a potom je hází do řeky. Clarice má za úkol vypracovat psychologický portrét pachatele. Její nadřízení ji proto vyšlou na "konzultaci" za jiným masovým vrahem, psychiatrem dr. Hannibalem Lecterem, který je vězněn za nejvyšších bezpečnostních opatření. Lecter, který zná ze své praxe vraha i jeho motivy a tuší jeho další postup, drží v rukou všechny nitky a přivádí mladou Clarice na správnou stopu... (TV Prima)

Kritickej

7/10 Velká klasika, ale nedokážu si pomoct, Hopkins mi v té roli už nepřipadá zdaleka tak démonický jako dřív. Furt je to ale silný nadprůměr, kterému se dokáže přiblížit jen málokterý film. ()

jizvoun

I když jsem na film slyšel takové chvály, z nepochopitelného důvodu jsem si na něj udělal čas až teď. Tohle je masterpiece. Nevím, co dodat, ale v letech minulých se prostě dokázaly natočit perfektní filmy. ()

Jandecka

Tak jsem si připomenul tuhle klasiku. Ale s odstupem času mi to přijde spíš jako psychologické krimi, než horor. 80 % ()

griwo

Absolútna klasika v danom žánri zaručujúca 100% filmový zážitok. Mrazivá atmosféra, stupňujúce napätie v spojitosti zo skvelými hereckými výkonmi. Veľká spokojnosť! ()

motyka52

Mistrovský thriller s velmi znepokojivou atmosférou, v němž jako potenciální sériový vrah působí aspoň trochu praktický každý, kdo se objeví na plátně. O Hopkinsově mistrovství (v poměrně omezeném prostoru) a hereckém koncertu Jodie Foster už bylo řečeno a napsáno mnohé, tohle je prostě povinnost. ()

PeteBuck

Teraz už stará klasika, je až s podivom, že som tento kúsok videl naposledy pred 30 rokmi a teraz po takejto dobe. Príbeh, ktorý je výborne napísaný, s rýchlym spádom, so silnými postavami, neustálymi zvratmi. Pár rokov pred objavením sa Aktov X a echt silnou a inteligentnou agentkou Scullyovou, tu narážam na Jodie Foster a pár dekád pred Mindhunterom, tu zasa narážam na tématiku, čiže na oddeleie behaviorálnych vied FBI a agentov FBI, ktorí robia profily niekoľkonásobných vrahov, poprípade zavretých vrahov spovedajú, aby si pomohli pri riešení prípadov. Predtým som tento film nedokázal až tak doceniť, po tých 3 dekádach ale vidím, že je to svojím spôsobom aj s knihami od Harrisa akýsi subžáner, ktorý sa celkom rozmohol a vzniklo mnoho priemerných až podpriemerných a zopár naozaj výborných projektov. Je fajn vidieť, že tento film až tak nezostarol, je to ale aj tak hlavne mrazivý koncert Anthonyho Hopkinsa. Jodie Foster slušne sekunduje, ich dialógy sa mi na tom filme páčili viac než samotná zápletka. Tradičná hra mačky s myšou na pozadí prípadu, ktorý mi akosi utkvel ako niečo, čo bolo vyslovene v úzadí. Nie že by to vadilo. Suma sumárum toto kľudne môže dostať nálepku kultový film, ktorý sa v seriáloch aj filmoch mnohokrát spomína a celkom často paroduje, aj keď nie zrovna podarene. Posledná poznámka: Priznám sa, že kuchtenie pečene na cibuľke od pozretia tohto filmu nikdy nebolo to isté. ()

Zabriskie

I když Hopkinsovi nemůžu upřít skvělý výkon a Fosterová je moje oblíbená herečka a libuji si ve filmech o masových vrazích, Mlčení jehňátek mě moc nezaujalo, občas mě i trochu nudilo. Ale musím uznat, že závěrečná scéna v domě, kdy je slyšet zrychlený dech agentky Sterlingové, se velmi povedla. ()

BONOBON

Nejen ve svém žánru nedostižný film, ve kterém je dobře naprosto všechno a kterému se ani po X zhlédnutích nedá vytknout jediný detail.. Z mého pohledu nejzářivější klenot světové kinematografie! ()

Gavroche

Tento film je u mňa zaujímavý hlavne tým, že som ako divák fandil obom hlavným postavám. Lecterovi pre jeho vzdelanosť, vycibrené správanie a iróniu. Jodie Foster za jej snahu, odvahu a istý študenstký šarm. Tieto postavy vo filme predvádzajú strety dvoch svetov, ktorých poznávanie sa navzájom Jonathan Demme dokonale vystihol. O napätí nemusím ani písať, lebo každý kto sa aspoň trochu vyzná vo filme ho už krájal. ()

jarhead

Bez výhrad. Prostě hodně dobrý filmeček na kterýkoliv večer. Sir Anthony je Pan herec. Ten je tak úlisný, že když se člověk podívá do výkladového slovníku pod pojem úlisnost, najde tam určitě fotku Hannibala Lectora. ()

Pattrick

Miluju, Miluju, Miluju .. pokždé když jde v TV, tak si ho nenechám ujíst. Je to taková nostalgie, sledovat skvělé herecké obsazení a příběh. Ten film je již kultovní. ()

sister

Alespoň jednou každý týden se povinně raduji, že tenhle film existuje. Něco tak vzrušujícího, jako implicitní sexuální napětí mezi Clarice a Hannibalem, jsem ještě v žádném uměleckém díle neviděla. Úžasné, úžasné, sexy, úžasné. ()

Hemp

To ze to dostalo 5 Oscaru nevypovida nic moc o kvalite filmu. Jisty je ze je to jeden z nejlepsich thrilleru, co jsem kdy videl. ()

Raviola

Těžké něco vytknout tomuto filmu. Jodie Foster zde předvedla, jak má vypadat umění herectví a to nemluvím o Hopkinsovi. Tíživě na vás ve filmu dolehne atmosféra, ale právě ta vám nedevolí ho vypnout. ()

DaNQa

TAK TOTO BOLA PECKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! FAKT 100%!!!!!!!!!!!!!! Včera som si tento film pozrela a..... Nestáva sa často, aby krimithriller urobil dieru do sveta a aby ziskal 5 Oscarov v najdôležitejších kategóriach. Do vzniku tohto snímku sa to podarilo len 2 filmom. Jedným z nich je Formanov Prelet nad kukučím hniezdom, ktorý v nás zakorenil presvedčenie, že takéhoto ocenenia sa môže dostaviť len filmu s hlbokou ľudskou nadčasovou myšlienkou, a že nadpriemerné herecké výkony sa dajú dosiahnuť a vyburcovať len v dráme. Chcete teda vedieť, čo sa skrýva za týmto tajomným mlčaním? Urobte si tento kvíz a možno sami zistíte. Pripravte sa na krvavé kúpele, jahňatá sa opäť ozvú...:) Otázka 1.: O čo teda v tomto filme ide? Veru, už tu ma prvýkrát prepadla pochybnosť, či moja recka nie je zbytočná...je vôbec niekto taký, kto tento film ešte nevidel? Ale mojim cieľom nie je len informovať, aj vyjadriť svoj názor na jeden z najoriginálnejších počinov svetovej kinematografie, takže máte smolu, pokračujeme:) Vyhodnotenie 1.otázky Kto odpovel, že kultové Mlčanie jahniat je krásny ružovučký príbeh o láske, pravdepodobne: a)je blázon, b)film nevidel a zmiatol ho poetický titul(jeej, jahniatka) c)je čitateľom červenej knižnice, prípadne pravidelným divákom stredajších seancií, ktoré nám ponúkajú hneď dve naše televízie(no zabije sa ta Pilcherová, keď je dobrá?) alebo inej zhovadilosti na spôsob Beverly Hills 902 10(tá číslovka ma bude asi strašiť už do smrti, brrr). Tí, ktorých sa týka možnosť a) a b) patrí moje poľutovanie a na konte im zatiaľ ostáva 0 bodov. Tí,čo sa našli v odpovedi c) mínus 10 bodov...áno, a okamžite, tu vám nepomôže ani krásny Brandanov úsmev a buďte radi, že to nebolo viac! No a pre tých 99%,ktorí si myslia/vedia, že Mlčanie jahniat je psychologický thriller o veľkom súboji mladej policajtky Clarice Starlingovej s narušeným, ale geniálnym kanibalom Hannibalom Lecterom za účelom dolapenia a potrestania vraha mladých žien, Jamessa Gumba alá Buffalo Billa, ktorý sa vyžíva vo svojej záľube vyšívania kabeliek z ľudskej kože, pripíše si 3 body. Otázka 2: Na koho že sa to budeme celých 90 minút pozerať a kto to vôbec celé "zpískal" ? Napoviem- až na jednu svetlú výnimku sa nebude na koho...:( Vyhodnotenie 2.otázky Avšak nielen pekným xichtom človek je živý, ale každým vydareným hereckým výkonom. A tu to platí dvojnásobne. Hlavnej úlohy sa zhostil Anthony Hopkins po tom, ako sa tejto role zriekli takí herci ako John Hurt, Robert Duvall, Jeremy Irons, Jack Nicholson či Robert De Niro.Anthony bol poctený prácou na takomto projekte, a pre lepší výkon dôkladne študoval správanie masových vrahov, navštevoval väzenia a sledoval súdne procesy. Úlohy Clarice Starlingovej sa ujala dovtedy pomerne neznáma Jodie Foster, ktorej kariéru naštartoval práve tento snímok a vďaka ktorému sa stala hviezdou prvého formátu.Ted Tally- scenárista filmu- napísal scenár priamo na telo pre Jodie Foster. Tá s rolou počítala a pripravovala sa na ňu, ale režisér Demme(známy tiež vďaka filmu Philadelphia) chcel Michelle Pfeiffer. Tá rolu odmietla, pretože jej film pripadal príliš násilný. Demme sa potom stretol s Fosterovou a rolu jej dal. Tieto dve postavy sú ustredné,dej sa do veľkej miery točí najmä okolo nich a ďalší herci ako Scott Glenn a Anthony Heald dostali menší priestor,ale vo filme sú úplne nepostrádateľní a svojími výkonmi sa taktiež podieľajú na kvalite tohto filmu. Pokiaľ ste nevedeli celé obsadenie,gratulujem,človek by nemal vedieť všetko. Plus 3 body. V opačnom prípade si 3 body odpočítajte .Áno,nech už sú preč. Šup. Taak... Otázka 3. Viete,čo je to voice acting? Asi áno,dnes sa s ním stretávame neustále.Ale teraz o tom,prečo sa na takúto stupiditu pýtam. Vyhodnotenie 3.otázky Kto si myslí,že voice acting je niečo nekalé,čo by sa malo odohrávať len v dobre ozvučených miestnostiach, má pravdu- teda aspoň z polovice. +1 bod. Pokiaľ je to podľa Vás prepožičanie hlasu inej osobe, môžete sa tešiť zo zisku 2 bodov, ste na najlepšej ceste za genialitou. No a kto si mysli, že voice acting je ekvivalent slovenskeho „dabingu“ a teda niečoho, čo sa u nás na Slovensku vydarilo v rámci tohto filmu na výbornú, i keď originálu so zvláštnym sykotom Anthonyho Hopkinsa(ktoré vymyslel spontánne) sa nevyrovná, pripočíta si 3 guľatučké body. Otázka 4: Je predstaviteľ Hannibala, Anthony Hopkins, vyslovene škaredý? Je pravda, že keď sa pýtam práve takto, čosi na tom bude. Ľahko zarobené bodíky. Vyhodnotenie 4.otázky Nemýlite sa,Anthony už vo svojom pokročilom veku nie je žiaden playboy,pri pomyslení na ktorého by naše ženské publikum prežilo krásne noci plné horúcej túžby a ťažkej arómy vášne. Obrovský herecký talent mu však odoprieť nemožno, zvlášť vo filme, za ktorý dostal Oscara. Mimochodom, na plátne sa Hopkins objavil dohromady niečo málo cez 16 minút,čo bola najkratšia doba, za ktorú bola kedy zlatá soška v kategórí "Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe" udelená .To len potvrdzuje slová, že dôležité je to, aký človek je a nie to ako vyzerá- ble, otrasné klišé, ale pravdivé. Avšak takáto, dnes už síce bežná, voľba predstaviteľa hlavnej postavy bola myslím zámerná, Hopkins vytvoril vzor pre celú generáciu antihrdinov, ktorý nikdy nevypadajú ako vystrihnutí z módneho katalógu. I keď charakter postavy Hannibala je diskutabilná- je skutočným antihrdinom? Áno, je to maniak, je kanibal, je šialený, ale pomáha pri dolapení sériového vraha, vytvára si cit ku Clarice. Odpoveď na túto otázku už budete musieť nájsť sami a vôbec, pochopenie Hannibala Lectera vyžaduje vybojovať myšlienkový súboj sám so sebou.. Preto ak si myslíte, že Hopkins je krásavec, vaše konto ostane nezmenené. Pokiaľ si myslíte, že slovo škaredý adekvátne vystihuje podstatu, priráta si jeden bod. No a kto si myslí, že slovo škaredý vystihuje problematiku nedostatočne, pripočíta si 3 body (sorry Anthony, ako akt zmierenia pozývam na nejaký nealkoholický nápoj, i keď asi viem, pre koho z nás dvoch to bude väčším potešením). Otázka 5: Kde sa zrodil geniálny nápad a príbeh Hannibala Lectera? Obtiažnosť mojich otázok začína rapídne klesať. Sľubujem, že nasledovná otázka už bude tažšia. Vyhodnotenie 5.otázky Je takmer 100% jasné, že sa nezrodil v hlave žiadneho Hollywoodskeho scénaristu. Je totiž známy fakt, že v Hollywoode sa nenatočí kvalitný film bez dobrej predlohy- zväčša knižnej. V tomto prípade to bol bestseller Thomasa Harrisa z rovnomenným názvom. Samotný autor však vraj film nikdy nevidel. Zaujímavé je i to, že režisér siahol až po druhej časti Harrisovej trilógie. Z časti preto, lebo je dejovo najpútavejšia a i preto, lebo prvá kniha Red dragon už bola sfilmovaná pod názvom Manhunter. Preto tí, ktorí predpokladali, že predlohou pre tento famózny film bolo najstaršie médium -kniha, priráta si 2 body. Že prečo nie 3? Lebo... A tí, ktorí nevedeli, nech si pripočítajú toľko bodov, koľko dnes urobili dobrých skutkov. Rátajú sa nanajvýš 3. Otázka 6: Kto je autorom hudby? Poradím- Letelo Sedem Pánov prsteňov do Cely po Výkupné od Gangov v New Yorku, nad Philadelphiou Na druhej strane však stretli Veľkú Muchu i Pavúka a preto museli hľadať Úkryt... Vyhodnotenie 6.otázky Pozn.: Môj ľahko debilný úvod k tejto otázku si všímajte len do malej miery. Pokiaľ ležíte v nemocnici potom, ako vám na hlavu spadla ponorka, odpočítajte si len 2 body. Nechcem byť krutý, ale i v takomto stave ide o hroznú nevedomosť, zvlášť po tak výpovednej indícii. A pokiaľ neviete ani zaťať, o koho sa jedná, neostáva mi nič iné ako vytrestať vás MÍNUS 10 BODMI! Dobre, dobre, dám vám ešte šancu, predsa len to možno nie je až taká ľahká otázka. Pokiaľ nahlas s prstom na pupku poviete, že Tokio Hotel je ten najväčší shit na scéne populárnej hudby, môžete si odpočítať len osem bodov. Ak k tomu pridáte veľmi sprostú nadávku (cenia sa i tie z vlastného repertoáru)-tí škaredí trapoši, neschopní ťuťkovia, výmyselní lajdáci...,odpočítajte si 1 bod a choďte kľačať do kúta. Tím, čo vedeli, že o hudbu sa zaslúžil Howard Shore, si pribudnú 2 body. Otázka 7: O akom žánri sa teda bavíme? Kontrolná otázka, aby som zistil, či ma ešte vnímate. UŽ som to hovoril. NEPOZERAŤ SA späť. Vyhodnotenie 7.otázky Mnohí ho pokladajú za horor. No nie je tomu úplne tak. Film je síce obohatený o husiu-kožu-naháňajúcu hudbu od...však viete od koho:) Taktiež môže niekoho zavádzať i naturalistické vyobrazenie obetí a pasáž Hannibalovho úteku, horor je však o inom. +1 bod. Tí, čo si mysli, že ide o thriller, áno, prihorieva. +2 body. No a tým, čo ma vnímali a postrehli už, že kvôli prepracovaným, hlbokým a rozkonáreným dialógom ide o psychologický thriller, ďakuje za pozornosť, +3 body. Otázka 8 (nebojte, posledná): Aký vplyv zanecháva tento príbeh? Vyhodnotenie 8. otázky Nezmazateľný. Svedči o tom i jeho kultovosť. Hannibalova výrok "A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti." sa umiestila na 21 mieste najlepších filmových hlášok vyhlásených Filmovým inštitútom v USA. Tá istá inštitúcia vyhlásila anketu o najlepšieho filmového hrdinu. Postava Clarice sa umiestila na šiestom mieste. Hannibal Lecter sa naopak v anketa o 50 najlepších záporných postáv umiestil na prvom mieste. Jednoducho, je to film, ktorý neprehli () (méně) (více)

Feuer

Milujem takéto filmy, pri ktorých počas sledovanie je človek stále v strehu a netrpezlivo čaká na dalšiu minútu. ()

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (více)

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

30.05.2012

Každý filmový fanoušek umí k těmto křestním jménům přiradit příjmení. Producenti stanic NBC a Lifetime k nim teď přiradili televizní seriály. O Hannibalovi, jehož první série bude mít 13 dílů a pilot… (více)

Stephen King zachrání Kennedyho

Stephen King zachrání Kennedyho

15.08.2011

A pomůže mu Jonathan Demme, tvůrce Mlčení jehňátek. Už je to tak, příchod zaručených bestsellerů na knižní pulty provází i zpráva o filmové adaptaci. U Stephena Kinga je to úplná samozřejmost. Jeho… (více)

Clooney a bestie z Florencie

Clooney a bestie z Florencie

09.01.2011

Krimithrillerů, které by se kvalitou alespoň přiblížili klasikám z 90. let jako Sedm či Mlčení jehňátek, je dnes zoufale málo. Proto potěší každý pokus vzkřísit tento polomrtvý žánr, obzvlášť když za… (více)