Sigur Rós - Heima (festivalový název)

• islandština

Island, 2007, 94 min

Dean DeBlois

Nick Fenton
  • MrPierc

Sigur Rós bych přirovnal k Islandským Radiohead (Radiohead jsou ale originální a velice poslouchatelní). Sigur Rós jsou oproti nim ještě dvakrát rozvláčněnější, pomalejší. Frontman mňouká, kníká a vydává zvuky podobné přiskříplé kočce. Každá písnička je téměř stejná, žádná změna hudebního pozadí. Smyčce hrají stále unyle a pokud doposloucháte do konce, tak na vás zaútočí neposlouchatelnou kakofonií. Island je temný depresivní ostrov plný stejně šedých lidí. Nejraději mají šílenou hudbu, uzené kozí hlavy a koupají se v ledové vodě. Melancholická propaganda Islandu v každém záběru. A ještě se ani nestydí členové stále opakovat, jak jsou skvělí, že koncertují zadarmo po celém Islandu. Upřímně, na jejich koncert bych nešel ani zadarmo. Během celého hudebního dokumentu jsem se schovával zabalený pod dekou a sledoval po očku ten horor z temné země jménem Island.(3.10.2011)

Takovéhle dokumenty by zde měly mít vlastní kategorii, protože Heima se moc hodnotit nedá. Krásná hudba spojena s haldou vzpomínek, krásné záběry, které zatím bohužel vzpomínky nevyvolávají. Tři půlhodiny přemýšlivého kochání a pak to vypluje ven. Kdo má alespoň trošku kladný vztah k Islandu i k Sigurům by Heimu vidět měl, o tom žádná, ale ze mne ty hudební dokumenty vždycky tak rychle vyprchají.(9.12.2013)

Nejnovější film od režiséra Lilo & Stitch je tady! :-))) Ne vážně, Heima je úžasné koncertní DVD. Sigur Rós se v roce 2006 vrátili ze světového turné, a odehráli sérii volných koncertů po Islandu, od Reykjavíku po menší města a vesničky až po koncerty ve volné přírodě. První disk nabízí po jedné skladbě z každé zastávky, pospojované do podoby celovečerního filmu s doprovodnými rozhovory a meditativními záběry krajiny. Zazní zde jak známé hitovky (často v alternativních akustických verzích, které zároveň vyšly i na CD "Heim"), tak méně známé skladby. Většina skladeb je odehrána venku v přírodě, a je opravdu velice půvabné sledovat Sigur Rós, jak koncertují doslova na zelené louce, a na stráni posedává hlouček posluchačů všech věkových kategorií od batolat po důchodce. Jednu skladbu zahrají i v gigantické nádrži na rybí tuk (vypuštěné, samozřejmě:) V rozhovorech k vám promluví všichni členové kapely i děvčata z doprovodné kapely Amiina, ale pokud by vás nezajímaly, nemusíte mít obavu, rozhovorů je tu tak max. 10-15 minut. Zato magických záběrů nádherné islandské krajiny i vesniček si tu užijete do sytosti, ostatně na Islandu ani nelze "postavit kameru vedle". To vše první disk. Na druhém budete mít interaktivní mapu Islandu, přes kterou se dostanete asi ke dvěma desítkám vystoupení v jednotlivých lokacích, někdy jde o nezkrácená vystoupení z prvního disku, někdy o úplně nová. Obzvlášť dosud neznámý song "Heima" potěšil. Nechybí ani speciální hosté - pěvecký chór, dechový maršband nebo znalcům již známý Steindor Andersen. Celkově se jedná o jedno z nejlepších hudebních DVD všech dob, jak po hudební, tak po filmové a produkční stránce. Nutná koupě!(21.11.2007)

Ze Sigur Rós sice nepadám na zadek tolik jako třeba z Radiohead a dokumenty o přírodě mě taky nechávají chladným, ale i tak se mi to hodně líbilo. Některé pisničky SR odzívám, jiné mě berou za srdce jako máloco, výtvarně pozoruhodné záběry z Islandu ale berou dech vždycky. A úplně nejhezčí byli červení draci na modrobílé obloze!(5.1.2008)

O R G A S M U S ............ 10/10 PS: díky podobným záležitostem jsem rád na světě, doufejme, že se Heima dostane do českých kin, i když prosadit distribuci bude asi velký oříšeḱ... PS: doporučuju shlédnout i nezkrácené záznamy vystoupení (je to součást DVD Heima) PPS: fakt, že se takto okrajová alternativní záležitost dostala do TOP200 pokládám za malý zázrak. A ještě poslední PSko - Heimu znám něco přes rok a už jsem ji viděl cca 10x, je to pořád to samé - husí kůže - tohle si budu pouštět celý život(2.12.2007)