Sigur Rós - Heima

(festivalový název)
  • Island Sigur Rós - Heima (více)
Dokumentární / Hudební
Island, 2007, 94 min

Vizuálně ohromující záznam kapely Sigur Rós, která je produktem a zároveň součástí své rodné země s její dramatickou krajinou a úzce propletenou společností. Po návratu domů z dlouhého turné v roce 2006 se tato islandská kapela rozhodla zahrát řadu volně přístupných, většinou neohlášených koncertů. Hrála pro různě velké skupiny diváků všech věkových skupin, ve vesnických kulturních sálech, na společenských večírcích, v hlubokých údolích a širokých polích, v opuštěné rybárně a v ekologickém protestním táboře. Kontrast skromných a majestátních prostředí dokonale doplňuje zvukovou paletu kapely, známé pro skladby kombinující tichá rozjímání a extatická, bouřlivá vyvrcholení. (oficiální text distributora)

Jara.Cimrman.jr

Cestovní kancelář Sigur Rós Vás zve na Island. Ukážeme Vám tu nejčistší přírodu, uvidíte vodu bublající mezi kameny až k vodopádu, orla obletujícího zelenou horu v mlžném oparu a když budete řádně naslouchat, tak z povzdálí uslyšíte hudbu pracovníků naší cestovní kanceláře, která jakoby pomalu prosakovala na povrch z naší podmanivé krajiny. Trochu ukňouraný zpěv našeho kolegy by možná potřeboval trochu vyhladit, ale doufáme, že Vás to od návštěvy našeho krásného ostrova neodradí. ()

Malarkey

Jejich hudba uklidní, pohladí na duši a neskutečně uvolní jako snad žádná jiná. Sigur Rós jsou, řekl bych, již národními hrdiny po celém Islandu, co se historie a budoucnosti této země týče. Na jejich koncerty chodí nepřeberné množství lidí a je jedno kde, vždy svými nádhernými, neskutečně osobitými nástroji dokážou své diváky vtáhnout do své báje, která nekončí, ale právě začíná. Island je zvláštní země, a této kapele neskutečně prospívá. Její hloubka, její myšlení, její krajina, její nádherná, a neskutečně okouzlující atmosféra spolu s výbornou akustikou dokáže nevídané. Jít na jejich koncert je, jakoby se posluchač okamžitě propadl do jiného světa. Tak jako se Alenka objevila v říši Divů. To vše, přijde v tomto dokumentu tak neskutečně samozřejmé, že se divák nestačí divit, jak krásný kus země, ojedinělý kus země, na Světě existuje. Zvláštní tak moc, že ho dokáže pohltit do svých útrob společně s jejich muzikou, jejich folklórem. Island a Sigur Rós jsou jako jedna tvář, která se nikdy nerozdělí ani se neztratí ze vzpomínek diváků a posluchačů. Tak jest pojmenována Heima, hudební dokument o zemi, o národu, o skupině, kteří svojí mentalitou přesahují hranice absolutna. ()

Dadel

Nejnovější film od režiséra Lilo & Stitch je tady! :-))) Ne vážně, Heima je úžasné koncertní DVD. Sigur Rós se v roce 2006 vrátili ze světového turné, a odehráli sérii volných koncertů po Islandu, od Reykjavíku po menší města a vesničky až po koncerty ve volné přírodě. První disk nabízí po jedné skladbě z každé zastávky, pospojované do podoby celovečerního filmu s doprovodnými rozhovory a meditativními záběry krajiny. Zazní zde jak známé hitovky (často v alternativních akustických verzích, které zároveň vyšly i na CD "Heim"), tak méně známé skladby. Většina skladeb je odehrána venku v přírodě, a je opravdu velice půvabné sledovat Sigur Rós, jak koncertují doslova na zelené louce, a na stráni posedává hlouček posluchačů všech věkových kategorií od batolat po důchodce. Jednu skladbu zahrají i v gigantické nádrži na rybí tuk (vypuštěné, samozřejmě:) V rozhovorech k vám promluví všichni členové kapely i děvčata z doprovodné kapely Amiina, ale pokud by vás nezajímaly, nemusíte mít obavu, rozhovorů je tu tak max. 10-15 minut. Zato magických záběrů nádherné islandské krajiny i vesniček si tu užijete do sytosti, ostatně na Islandu ani nelze "postavit kameru vedle". To vše první disk. Na druhém budete mít interaktivní mapu Islandu, přes kterou se dostanete asi ke dvěma desítkám vystoupení v jednotlivých lokacích, někdy jde o nezkrácená vystoupení z prvního disku, někdy o úplně nová. Obzvlášť dosud neznámý song "Heima" potěšil. Nechybí ani speciální hosté - pěvecký chór, dechový maršband nebo znalcům již známý Steindor Andersen. Celkově se jedná o jedno z nejlepších hudebních DVD všech dob, jak po hudební, tak po filmové a produkční stránce. Nutná koupě! ()

EdaS

Ze Sigur Rós sice nepadám na zadek tolik jako třeba z Radiohead a dokumenty o přírodě mě taky nechávají chladným, ale i tak se mi to hodně líbilo. Některé pisničky SR odzívám, jiné mě berou za srdce jako máloco, výtvarně pozoruhodné záběry z Islandu ale berou dech vždycky. A úplně nejhezčí byli červení draci na modrobílé obloze! ()

Rimsy

Roztomilá islandská angličtina prolínající se záběry islandské přírody, kultury, měst, prostě všeho, a do toho nádherné písně mé druhé nejoblíbenější kapely... Vychází z toho nejúžasnější hudební DVD letošního roku (Mono a jejich The Sky Remains As Same As Ever prohrálo jen o kousek). Z celkového pohledu u mě vedou snad jen Meeting People Is Easy od té nejlepší kapely ever:) ()