poster

Zákaz kouření (festivalový název)

 • Indie

  No Smoking

Drama / Thriller

Indie, 2007, 128 min

Režie:

Anurag Kashyap

Scénář:

Anurag Kashyap

Kamera:

Rajeev Ravi

Producenti:

Vishal Bhardwaj

Střih:

Aarti Bajaj
(další profese)
 • Pluhy
  ***

  Anurag Kashyap roztáčí temně-humornou multižánrovou bolywoodskou jízdu plnou cigaret, vtipu, speciálních efektů, a zběsilého tempa. Hypermoderní nadčasový bolywood, který je překombinovaný všemi možnými efekty a originálními nápady. Skoro jako kdyby Anurag Kashyap si u každé scény házel kostkami a z náhodných kombinací sestavil jednotlivé scény. Nejúžasnější na tom je, že občas se mu to skvěle vydaří a připraví kulervoucí do puntíku vymazlenou scénu, jakou je například pan K podléhající za volantem svodům cigarety. Jindy má ovšem špatný hod, a tak groteskní pasáže nebo komiksové bubliny působí spíše trapně. No smoking ve finále připravuje mnohem složitější a komplikovanější zápletku, než by se mohlo na první pohled zdát a mění se na mysteriozní temný thriller. U snímku bych více ocenil větší důraz srozumitelnějšímu vyprávění příběhu, než zběsilému upouštění fantazie. Z filmu se ale odchází s příjemným pocitem, protože nechybí tradiční bolywoodský hudební taneček v závěru filmu.(15.5.2014)

 • Niktorius
  ****

  Rádoby vtipné pamflety o indických filmech sice sugerují, že v Bollywoodu vládne únavná uniformita, ale opak je naštěstí pravdou a z vod jihoasijské kinematografie je možné vylovit opravdu cokoliv. Třeba i stylisticky vytříbený mysteriózní thriller inspirovaný kingovskou neoriginálně originální fantasmagorií. Podobně jako takový Aamir (a vůbec většina příbuzných filmů, včetně slavné Fincherovy Hry) je to dost přitažené za pačesy a vláčené scénaristovou zvůlí, takže jsem se do toho nedokázal plně vžít a s napětím očekávat, co příjde příště; to ale nutně nemusí nadprůměrnému hodnocení překážet. Kultovní aura kolem Kashyapa mi po prvním setkání s jeho tvorbou rozhodně nepřipadá jako nafouknutá bublina a kvalitní filmařinu je prostě třeba řádně ocenit.(13.9.2009)

 • CiTrus007
  ****

  Zákaz kouření mi svým námětem připomněl Hru s Michaelem Douglasem. V tomto snímku se ovšem nad naším hrdinou nevznáší pouze temný stín polozločinecké organizace sledující každý jeho krok, do koktejlu je navíc přimíchána koňská dávka čistě kapitalistického ega, orientálního nadpřirozena a občasných bollywoodských tanečních výstupů. Abych to shrnul, první polovina filmu se mi moc líbila díky pečlivě načasované situační komice, nadhledu a originální expozici. V té druhé byl film na můj vkus příliš natažený a moc se zabýval odvykacím psychadelickým raušem, který ve spojení s kryptofašistickými tendencemi pana Kashyapa doslova "vyhladil" část pointy příběhu. Celou dobu se mi ale líbila technická forma, od progresivního střihu až po barevné hrátky a všemožné kontrasty mezi jednotlivými prostředími. 7/10 [KVIFF 2014](10.7.2014)

 • Vavča
  ****

  Ďábelsky prohnaná a nedosažitelná organizace, která likviduje závislosti,především kouření. To je solidní a nečekaná zápletka v jednom. Vizuálními nápady a atmosférou jako kdyby někdo viděl The Fall Tarsema Singha! John Abraham jako sebestředný narcis, který nehodlá s nikotinem přestat je rozhodně ve své roli neústupný a vynikající. Mám trochu problémy s pochopením a výkladem příběhu. Je to fakt divné, strašidelné, okouzlující, děsicé, nepochopitelné, ne nutně v tomto pořadí... Byl jsem z některých scén značně divoký, jiné ve mně nezanechaly nějaký dojem. Určitě nápaditý film pro odvážné, nikoliv pro začátečníky.(11.6.2014)

 • Filmmaniak
  ****

  Hlavní hrdina se snaží zbavit závislosti na cigaretách, aniž by tušil, že kamarádem doporučená odvykací klinika používá opravdu extrémní metody, jak člověka jeho zlozvyku zbavit. Atraktivnímu námětu by slušela o něco kratší stopáž, surrealistický styl vyprávění a nepředvídatelné mysteriózní zvraty totiž samy o sobě dvě hodiny bavit nestačí. Vizuální podoba snímku využívající digitální triky a efektní střihy, videoklipové pasáže, atmosféra špinavého prostředí Bombaje v kontrastu s luxusním zázemím hlavního hrdiny a snové rauše, to všechno povyšuje Zákaz kouření na slušnou absťákovou jízdu, které by však prospěla tu a tam injekce adrenalinu. Upřímně jsem to čekal ještě ujetější a zběsilejší.(7.7.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace