Milarepa

Raymond Steiner

Suzy Elmiger

Zvuk:

Robert Hein

Síce mám v obľube ázijské filmy, no čo sa týka Bhutánu, toto bola moja filmová prvotina. Bolo vidno, že tento film je duchom aj prostredím úplne inde, než bežná produkcia, bol však o to krajší. Jediným mínusom bola pre mňa miestami zdĺhavosť filmu. Akurát neviem, ako je to s pokračovaním, od ohláseného roku 2009 už pár rokov ubehlo a stále nikde nič.(16.11.2014)

Rozpočet $1,8miliónaTržby USA $151,114Tržby Celosvetovo $201,634(29.11.2009)

Klasický tibetský příběh ukotven mezi dva důležité body Thopagova života, narození a cestu k předurčenému učiteli. Neten Chokling snímek zachytil asi tak, jak většina diváků očekávala, minimalisticky. Vyprávění příliš nezkrášluje ani neobohacuje o motivy, které by mohly být z audiovizuálního hlediska vděčné. Dokonce ani příliš nepoužívá hudební podkreslení, uchyluje se k němu jen v několika málo dramatických momentech. Prostě jen vypráví. A právě to může být pro některé diváky kámen úrazu. Milarepa působí poměrně meditačně, možná by se dalo říci až suše. Ukazuje život vesničanů, nabízí záběry na tibetskou divočinu a pomalým tempem seznamuje diváky s jedním z nejznámějších budhistů. V 90 minutách se toho stane spousta a zároveň nic. Přestože konflikt je jedním z ústředních témat příběhu, snímek samotný jej posouvá někam do pozadí. Na rozdíl od většiny současných snímků se nesnaží diváka zahltit emocemi, i když téma k tomu přímo vyzívá. Vše je podrobeno jen Thopagovi a jeho životní cestě. Příjemné, lehké, osvěžující…(17.3.2011)

MILAREPA Mi-la Ras-pa tibetský básník a jogín žil v letech 1040 až 1123. Ve světová literatuře je ale známý především jeho biografií Život Milarepy, (kterou patrně napsal jeho žák ) a která patí k největším klenotům tibetské literární tvorby. Kromě esoterické roviny těžkého mládí a dospívání Milarepy jsou ve filmu k vidění i nádherné tibetské reália včetně běžného života vesničanů, konečně jsem viděla, jak se stlouká jačí máslo, jak se v Tibetu podává čaj s campou. Dokonalý film! Těším se na druhý díl.(21.8.2008)

Pomsta není spravedlnost, proto bych uvítala spíše, kdyby mladík hamižné příbuzné uvrhl do bídy, než formu, kterou zvolil. Ale o životě Milarepy jsem nevěděla téměř nic, jsem tedy ráda, že jsem si mohla trochu rozšířit obzor.(8.1.2009)

Ako sa chlapec Thopaga, Milarepom stal...legenda pre mňa neznáma. Príbeh zaujímavý, ale spracovanie žiaľ len priemerné. Videné v rámci Challange tour - 30 dní so svetovou kinematografiou. (20.10.2015)

• honajz

Ani by mi nevadil pokus o spíše dokumentaristický styl, jako ochotnické výkony a televizní pojetí. Zvláště ty afektované herecké výkony mi film stále srážely dolů a dolů, až i záběry na okolní přírodu přestaly fungovat.(18.2.2012)

• Pirkaf

Neten Chokling hrál ve výborných filmech The Cup a Travellers & Magicians, ale filmové ztvárnění příběhu o nejslavnějším tibeťanovi měl přeci jen zřejmě dostat za úkol režisér těchto snímků, a nikoli herec. Po zmateném začátku s příliš uspěchaným střihem jsem doufal, že bude líp, ale nebylo. Celou dobu jsem měl pocit, že se tato nádherná legenda už hůř natočit nedala. Herci (mimochodem naprosto křečovití, se slzou v oku jsem vpomínal na přirozeně působící tibeťany-neherce ve filmu Himalaya) , kamera, hudební složka, i samotný příběh, vše jakoby bylo poskládáno tím nejhorším možným způsobem. Jistě, záběry na vysokohorskou krajinu jsou samy o sobě krásné, ale zde mě vůbec nedojímaly, právě naopak, jen podtrhovaly celkovou mizérii. Jediný klad tudíž nacházím v samotné předloze, v síle celého příběhu (i když i z tohoto hlediska lze to lepší očekávat až ve druhém díle, zde se ještě neprozřívá, zde se pouze čaruje), za což si tahle hrůza zaslouží aspoň jednu hvězdičku. Závěr filmu působí maličko lepším dojdem, přesto si pokračování chystané na tento rok s největší pravděpodobností nechám ujít. Chcete-li se dozvědět, kterak Milarepa zvítězil nad věčným koloběhem zrození a smrtí, a případně ho následovat, hledejte poučení raději v knize od Eduarda Tomáše než v tomto zbytečném počinu.(19.4.2009)

Druhého dílu se asi nedočkám :-)(9.9.2010)

"Tvoji nepřátelé pocházejí z tvé mysli."Není to dlouho co jsem četl Milarepu od Eduarda Tomáše, nejúžasnější knížku, s kterou jsem se v poslední době mohl setkal.Tomášův Milarepa je bohatší, rozsáhlejší a detailnější, ale film vládne vizuální magií, která zde funguje stoprocentně a která je v případě zobrazení různých kouzel podána velmi decentně a uvěřitelně.(7.12.2010)

Jen pro fajnšmekry :-)(19.11.2012)

Filmové zpracování nejznámějšího tibetského ústně předávaného příběhu o velkém tibetském básníku a jogínu Milarepovi. O to víc zajímavější je, že příběh na filmové plátno přichází přímo od Tibeťanů. Tato část zachycuje Milarepův život v mládí, kde je vybarven zejména jako vrah a posel zkázy na rodnou vesnici a své příbuzné. Dalšího pokračování, tentokráte o jeho přerodu v jogína a mystika, se dočkáme až v roce 2009. Milarepův příběh v krásné beletrii podal již zesnulý Eduard Tomáš.(13.12.2007)

4* pro nesmrtelný náboj příběhu a pro nadčasovou krásu krajiny, spíše než pro kvalitu filmu. Ta je upřímně řečeno nevalná, herci zcela toporní, příběh špatně podávaný, zjednodušený. Ale co už, no...i přesto bych si dal líbit druhý díl, dokončení.(6.11.2011)

Z doby toho, co zvu filmovým naivismem! Polopatě podaná sdělení, křečovité hraní a navíc mě známá postava Milarepy. Už jen proto bych od příběhu čekala více, čeho jen? V podstatě čehokoli. Třeba lehkosti, moudrosti, epičnosti nebo aspoň akce, dialogů, prostě něčeho co chytne, zaujme, povznese... Jedná se však o filmem málo políbený svět, před civilizací ve stínu nejvyšších hor dobře schované království, kde se asi teprve rodí něco jako kinematografie, a proto hodnotím smířlivě a jen smutním nad tím, že nevyužili více klenot svůj nejcennější, kterým je duch buddhistický.(16.2.2017)

Příběh naprosto jedinečného rázu, který mě donutil přemýšlet. O Tibetské mystice je toho známo pramálo a tak otevřený náhled do jejích tradic a stínů jsem nečekala. Není to rozhodně film pro každého, vyžaduje alespoň elementární znalost tibetské kultury, ale ti, jež se o ni zajímají, dostanou velmi zajímavý vhled do Pandořiny skřínky tibetského buddhismu.(15.2.2013)

pretože je týchto filmov a obzvlášť bhútánskych ako šafránu, dávam 5..za poetiku a zachytenie atmosféry. biografia Milarepu je uvádzaná inak , matka bola vlastne jeho macochou, s ktorou spával , strýko nebol zloduch ale zrejme jeho skutočným otcom išiel po ňom z dôvodu zločinov, ktorých sa mladý Milarepa skutočne dopustil, ....od malička až po dospelosť mal vo vienku ako dar ovládanie síl temna,ktoré žiaľ aj zneužíval. .. až vlastným rozhodnutím v dospelosti a tvrdou drinou u rôznych ľudí centrálneho Tibetu sa nakoniec po desaťročiach dostal k svojmu pravému majstrovi, a tam pod nemilosrdným dohľadom drel nekonečné roky na sebe, aby sa stal aspoň jeho žiakom.(Marpovým) , .takže tu sa zbeletrizoval malilinký úsek jeho života. MIlarepa ale v reále vo svojom rodisku a krajine nežil. Zatiaľ najkrajšie spracovanie jeho života nájdeme v krajine veľlkej fantázie..v Čechách, Bratislavák žijú ci niekde tuším v Prahe dal dušu do nádhernej knihy Príbehy rošťáka Milarepu a stvoril dokonalý skvost čerpajúci z bájí, a reálií . Tak ak niekoho MIlarepa inšpiroval, netreba prekladať krkolomný sanskrt, dá sa aj v češtine .(8.12.2015)

K tomuto autentickému příběhu se nemůžu vyjádřit jinak, než za 5:) To důležitější a zajímavější zůstává bohužel nenatočeno...:/(29.1.2017)

Milarepa sa tak ako Princ Gautama stal osvieteným a tento film je o prvej polovici jeho života. Ano, práve o tej polovici života v ktorej síce čarami ale predsa vraždil a oni mu zato išli vidlami po krku. On sám povedal, že ktokoľvek o ňom čo len začuje, dostane požehnanie a bude chránený pred zrodením v nižších oblastiach života. Tak ľudia, na čo čakáte? Hybaj na Milarepu.(20.9.2010)

• fruitixx

Jako čitatel knihy o Milarepovi jsem hodně zklamán tímto filmovým pojetím, které zobrazuje sotva pár myšlenek a nezahrnuje ani celou dějovou linii, která zahrnuje i daleko podrobnější zobrazení nejen zpětných karmických vazeb. Vlastně popisuje vše zcela daleko podrobněji a daleko více vykresleněji a to i s konturami, které ve filmu zřetelně chybí a jsou pojaty úplně vlažně. Filmový divák je tedy hodně ochuzen, škoda.(7.5.2013)