Milarepa

Raymond Steiner

Suzy Elmiger

Zvuk:

Robert Hein

pretože je týchto filmov a obzvlášť bhútánskych ako šafránu, dávam 5..za poetiku a zachytenie atmosféry. biografia Milarepu je uvádzaná inak , matka bola vlastne jeho macochou, s ktorou spával , strýko nebol zloduch ale zrejme jeho skutočným otcom išiel po ňom z dôvodu zločinov, ktorých sa mladý Milarepa skutočne dopustil, ....od malička až po dospelosť mal vo vienku ako dar ovládanie síl temna,ktoré žiaľ aj zneužíval. .. až vlastným rozhodnutím v dospelosti a tvrdou drinou u rôznych ľudí centrálneho Tibetu sa nakoniec po desaťročiach dostal k svojmu pravému majstrovi, a tam pod nemilosrdným dohľadom drel nekonečné roky na sebe, aby sa stal aspoň jeho žiakom.(Marpovým) , .takže tu sa zbeletrizoval malilinký úsek jeho života. MIlarepa ale v reále vo svojom rodisku a krajine nežil. Zatiaľ najkrajšie spracovanie jeho života nájdeme v krajine veľlkej fantázie..v Čechách, Bratislavák žijú ci niekde tuším v Prahe dal dušu do nádhernej knihy Príbehy rošťáka Milarepu a stvoril dokonalý skvost čerpajúci z bájí, a reálií . Tak ak niekoho MIlarepa inšpiroval, netreba prekladať krkolomný sanskrt, dá sa aj v češtine .(8.12.2015)

• Pirkaf

Neten Chokling hrál ve výborných filmech The Cup a Travellers & Magicians, ale filmové ztvárnění příběhu o nejslavnějším tibeťanovi měl přeci jen zřejmě dostat za úkol režisér těchto snímků, a nikoli herec. Po zmateném začátku s příliš uspěchaným střihem jsem doufal, že bude líp, ale nebylo. Celou dobu jsem měl pocit, že se tato nádherná legenda už hůř natočit nedala. Herci (mimochodem naprosto křečovití, se slzou v oku jsem vpomínal na přirozeně působící tibeťany-neherce ve filmu Himalaya) , kamera, hudební složka, i samotný příběh, vše jakoby bylo poskládáno tím nejhorším možným způsobem. Jistě, záběry na vysokohorskou krajinu jsou samy o sobě krásné, ale zde mě vůbec nedojímaly, právě naopak, jen podtrhovaly celkovou mizérii. Jediný klad tudíž nacházím v samotné předloze, v síle celého příběhu (i když i z tohoto hlediska lze to lepší očekávat až ve druhém díle, zde se ještě neprozřívá, zde se pouze čaruje), za což si tahle hrůza zaslouží aspoň jednu hvězdičku. Závěr filmu působí maličko lepším dojdem, přesto si pokračování chystané na tento rok s největší pravděpodobností nechám ujít. Chcete-li se dozvědět, kterak Milarepa zvítězil nad věčným koloběhem zrození a smrtí, a případně ho následovat, hledejte poučení raději v knize od Eduarda Tomáše než v tomto zbytečném počinu.(19.4.2009)

Klasický tibetský příběh ukotven mezi dva důležité body Thopagova života, narození a cestu k předurčenému učiteli. Neten Chokling snímek zachytil asi tak, jak většina diváků očekávala, minimalisticky. Vyprávění příliš nezkrášluje ani neobohacuje o motivy, které by mohly být z audiovizuálního hlediska vděčné. Dokonce ani příliš nepoužívá hudební podkreslení, uchyluje se k němu jen v několika málo dramatických momentech. Prostě jen vypráví. A právě to může být pro některé diváky kámen úrazu. Milarepa působí poměrně meditačně, možná by se dalo říci až suše. Ukazuje život vesničanů, nabízí záběry na tibetskou divočinu a pomalým tempem seznamuje diváky s jedním z nejznámějších budhistů. V 90 minutách se toho stane spousta a zároveň nic. Přestože konflikt je jedním z ústředních témat příběhu, snímek samotný jej posouvá někam do pozadí. Na rozdíl od většiny současných snímků se nesnaží diváka zahltit emocemi, i když téma k tomu přímo vyzívá. Vše je podrobeno jen Thopagovi a jeho životní cestě. Příjemné, lehké, osvěžující…(17.3.2011)

Filmové zpracování nejznámějšího tibetského ústně předávaného příběhu o velkém tibetském básníku a jogínu Milarepovi. O to víc zajímavější je, že příběh na filmové plátno přichází přímo od Tibeťanů. Tato část zachycuje Milarepův život v mládí, kde je vybarven zejména jako vrah a posel zkázy na rodnou vesnici a své příbuzné. Dalšího pokračování, tentokráte o jeho přerodu v jogína a mystika, se dočkáme až v roce 2009. Milarepův příběh v krásné beletrii podal již zesnulý Eduard Tomáš.(13.12.2007)

Milarepa sa tak ako Princ Gautama stal osvieteným a tento film je o prvej polovici jeho života. Ano, práve o tej polovici života v ktorej síce čarami ale predsa vraždil a oni mu zato išli vidlami po krku. On sám povedal, že ktokoľvek o ňom čo len začuje, dostane požehnanie a bude chránený pred zrodením v nižších oblastiach života. Tak ľudia, na čo čakáte? Hybaj na Milarepu.(20.9.2010)

• - V scéne, kde padajú skaly (1:11:08), lietali reálne kamene centimetre vedľa reálnych ľudí. Rozpočet na film bol obmedzený, a tak sa musel zaobísť bez špeciálnych efektov. Asi 25 mníchov uvoľnilo na vrchu hory balvan, ktorý následne strhol lavínu. Nikto sa nezranil. (apolite)