Reklama

Reklama

Milarepa

Trailer 1
Akční / Dobrodružný / Drama
Bhútán, 2006, 90 min

Obsahy(1)

Tibet, 11. storočie. Bohatému Milovi sa narodí syn Thopaga, ale jeho šťastie trvá príliš krátko. Milo zomiera a na smrteľnej posteli zveruje svoju rodinu do opateri svojho brata. Thopaga má po dovŕšení dospelosti zdediť jeho majetok. Chamtivý strýko a teta však odmietnu Thopagovi odovzdať dedičstvo. Jeho matka žiada pomstiť pamiatku Thopagovho otca a zneuctenie rodiny. Thopaga preto odchádza k Majstrovi, aby sa naučil umeniu zaklínať a pomstil sa chamtivým príbuzným a dedinčanom. „Keď je vás mnoho, rozpútajte vojnu. Keď je vás málo, naučte sa kúzliť.“ (badygorila)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (22)

easaque 

všechny recenze uživatele

-3* Ač jsem zastáncem budhismu, tak mě toto dílo natočené dle klasického tibetského eposu o osvícení Milarepy neuspokojilo. Jeho forma je od začátku dost křečovitá stejně jako herecké výkony, o kterých si myslím, že by to zahrál líp kdejaký místní ochotník. Samozřejmě hlavní na tomto filmu je poslání, a to částečně naplňuje, i když tím, že nebylo natočené plánované pokračování, tak je vlastně poloviční. Film byl přinejmenším dobrý aspoň v tom, že mě nalákal ke knížce Eduarda Tomáše, kterou tu někteří uživatelé zmiňují a chválí. Takže si pasáž přechodu od nenávisti a msty k duchovnímu osvícení budu muset přečíst. Nakonec budu smířlivý a dám filmu aspoň dobrou známku, abych si zlepšil karmu, protože snaha autorů tu byla. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 0 (3*MAX) ] ()

JANARYBA 

všechny recenze uživatele

MILAREPA Mi-la Ras-pa tibetský básník a jogín žil v letech 1040 až 1123. Ve světová literatuře je ale známý především jeho biografií Život Milarepy, (kterou patrně napsal jeho žák ) a která patí k největším klenotům tibetské literární tvorby. Kromě esoterické roviny těžkého mládí a dospívání Milarepy jsou ve filmu k vidění i nádherné tibetské reália včetně běžného života vesničanů, konečně jsem viděla, jak se stlouká jačí máslo, jak se v Tibetu podává čaj s campou. Dokonalý film! Těším se na druhý díl. ()

Reklama

Dudek 

všechny recenze uživatele

Klasický tibetský příběh ukotven mezi dva důležité body Thopagova života, narození a cestu k předurčenému učiteli. Neten Chokling snímek zachytil asi tak, jak většina diváků očekávala, minimalisticky. Vyprávění příliš nezkrášluje ani neobohacuje o motivy, které by mohly být z audiovizuálního hlediska vděčné. Dokonce ani příliš nepoužívá hudební podkreslení, uchyluje se k němu jen v několika málo dramatických momentech. Prostě jen vypráví. A právě to může být pro některé diváky kámen úrazu. Milarepa působí poměrně meditačně, možná by se dalo říci až suše. Ukazuje život vesničanů, nabízí záběry na tibetskou divočinu a pomalým tempem seznamuje diváky s jedním z nejznámějších budhistů. V 90 minutách se toho stane spousta a zároveň nic. Přestože konflikt je jedním z ústředních témat příběhu, snímek samotný jej posouvá někam do pozadí. Na rozdíl od většiny současných snímků se nesnaží diváka zahltit emocemi, i když téma k tomu přímo vyzívá. Vše je podrobeno jen Thopagovi a jeho životní cestě. Příjemné, lehké, osvěžující… ()

Pirkaf 

všechny recenze uživatele

Neten Chokling hrál ve výborných filmech The Cup a Travellers & Magicians, ale filmové ztvárnění příběhu o nejslavnějším tibeťanovi měl přeci jen zřejmě dostat za úkol režisér těchto snímků, a nikoli herec. Po zmateném začátku s příliš uspěchaným střihem jsem doufal, že bude líp, ale nebylo. Celou dobu jsem měl pocit, že se tato nádherná legenda už hůř natočit nedala. Herci (mimochodem naprosto křečovití, se slzou v oku jsem vpomínal na přirozeně působící tibeťany-neherce ve filmu Himalaya) , kamera, hudební složka, i samotný příběh, vše jakoby bylo poskládáno tím nejhorším možným způsobem. Jistě, záběry na vysokohorskou krajinu jsou samy o sobě krásné, ale zde mě vůbec nedojímaly, právě naopak, jen podtrhovaly celkovou mizérii. Jediný klad tudíž nacházím v samotné předloze, v síle celého příběhu (i když i z tohoto hlediska lze to lepší očekávat až ve druhém díle, zde se ještě neprozřívá, zde se pouze čaruje), za což si tahle hrůza zaslouží aspoň jednu hvězdičku. Závěr filmu působí maličko lepším dojdem, přesto si pokračování chystané na tento rok s největší pravděpodobností nechám ujít. Chcete-li se dozvědět, kterak Milarepa zvítězil nad věčným koloběhem zrození a smrtí, a případně ho následovat, hledejte poučení raději v knize od Eduarda Tomáše než v tomto zbytečném počinu. ()

MarekLucin 

všechny recenze uživatele

"Tvoji nepřátelé pocházejí z tvé mysli."Není to dlouho co jsem četl Milarepu od Eduarda Tomáše, nejúžasnější knížku, s kterou jsem se v poslední době mohl setkal.Tomášův Milarepa je bohatší, rozsáhlejší a detailnější, ale film vládne vizuální magií, která zde funguje stoprocentně a která je v případě zobrazení různých kouzel podána velmi decentně a uvěřitelně. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (1)

  • V scéne, kde padajú skaly (1:11:08), lietali reálne kamene centimetre vedľa reálnych ľudí. Rozpočet na film bol obmedzený, a tak sa musel zaobísť bez špeciálnych efektov. Asi 25 mníchov uvoľnilo na vrchu hory balvan, ktorý následne strhol lavínu. Nikto sa nezranil. (apolite)

Reklama

Reklama