Milarepa

Raymond Steiner

Suzy Elmiger

Zvuk:

Robert Hein

pretože je týchto filmov a obzvlášť bhútánskych ako šafránu, dávam 5..za poetiku a zachytenie atmosféry. biografia Milarepu je uvádzaná inak , matka bola vlastne jeho macochou, s ktorou spával , strýko nebol zloduch ale zrejme jeho skutočným otcom išiel po ňom z dôvodu zločinov, ktorých sa mladý Milarepa skutočne dopustil, ....od malička až po dospelosť mal vo vienku ako dar ovládanie síl temna,ktoré žiaľ aj zneužíval. .. až vlastným rozhodnutím v dospelosti a tvrdou drinou u rôznych ľudí centrálneho Tibetu sa nakoniec po desaťročiach dostal k svojmu pravému majstrovi, a tam pod nemilosrdným dohľadom drel nekonečné roky na sebe, aby sa stal aspoň jeho žiakom.(Marpovým) , .takže tu sa zbeletrizoval malilinký úsek jeho života. MIlarepa ale v reále vo svojom rodisku a krajine nežil. Zatiaľ najkrajšie spracovanie jeho života nájdeme v krajine veľlkej fantázie..v Čechách, Bratislavák žijú ci niekde tuším v Prahe dal dušu do nádhernej knihy Príbehy rošťáka Milarepu a stvoril dokonalý skvost čerpajúci z bájí, a reálií . Tak ak niekoho MIlarepa inšpiroval, netreba prekladať krkolomný sanskrt, dá sa aj v češtine .(8.12.2015)

Milarepa sa tak ako Princ Gautama stal osvieteným a tento film je o prvej polovici jeho života. Ano, práve o tej polovici života v ktorej síce čarami ale predsa vraždil a oni mu zato išli vidlami po krku. On sám povedal, že ktokoľvek o ňom čo len začuje, dostane požehnanie a bude chránený pred zrodením v nižších oblastiach života. Tak ľudia, na čo čakáte? Hybaj na Milarepu.(20.9.2010)

Z doby toho, co zvu filmovým naivismem! Polopatě podaná sdělení, křečovité hraní a navíc mě známá postava Milarepy. Už jen proto bych od příběhu čekala více, čeho jen? V podstatě čehokoli. Třeba lehkosti, moudrosti, epičnosti nebo aspoň akce, dialogů, prostě něčeho co chytne, zaujme, povznese... Jedná se však o filmem málo políbený svět, před civilizací ve stínu nejvyšších hor dobře schované království, kde se asi teprve rodí něco jako kinematografie, a proto hodnotím smířlivě a jen smutním nad tím, že nevyužili více klenot svůj nejcennější, kterým je duch buddhistický.(16.2.2017)

Síce mám v obľube ázijské filmy, no čo sa týka Bhutánu, toto bola moja filmová prvotina. Bolo vidno, že tento film je duchom aj prostredím úplne inde, než bežná produkcia, bol však o to krajší. Jediným mínusom bola pre mňa miestami zdĺhavosť filmu. Akurát neviem, ako je to s pokračovaním, od ohláseného roku 2009 už pár rokov ubehlo a stále nikde nič.(16.11.2014)

Příběh naprosto jedinečného rázu, který mě donutil přemýšlet. O Tibetské mystice je toho známo pramálo a tak otevřený náhled do jejích tradic a stínů jsem nečekala. Není to rozhodně film pro každého, vyžaduje alespoň elementární znalost tibetské kultury, ale ti, jež se o ni zajímají, dostanou velmi zajímavý vhled do Pandořiny skřínky tibetského buddhismu.(15.2.2013)

• - V scéne, kde padajú skaly (1:11:08), lietali reálne kamene centimetre vedľa reálnych ľudí. Rozpočet na film bol obmedzený, a tak sa musel zaobísť bez špeciálnych efektov. Asi 25 mníchov uvoľnilo na vrchu hory balvan, ktorý následne strhol lavínu. Nikto sa nezranil. (apolite)