Tie san jiao

Akční

Hong Kong / Čína, 2007, 93 min

Siu-keung Cheng

Johnnie To, Hark Tsui

Film trojice režisérů, jež jsem předem považoval za povídkový a jsem rád, že jsem se mýlil. Nevím, jak si pánové své dílo rozdělili, výsledek je ale fenomenální. Na mě osobně působil především jako To-ovina (jeden z rejžů je Johnny To), a tedy jako naprosto originální, promakaná zábava. U jeho filmů nikdy nevíte, jak dopadnou, víte jen, že to bude způsobem, který bude mít dopad na vás. A taky má. Zároveň Trojka obsahuje i akci, komedii a vůbec jde o hodně nečekaný žánrový mix. Možná tam zapracovali všichni tři režiséři, že dokázali to, aby všechno dohromady fungovalo a nepůsobilo záporně.(20.7.2008)

Stret troch velkych reziserov je dost rozpacity. V prvej tretine nas Tsui klasicky chaoticky uvedie do deja, predstavi nam kopu postav, ale vdaka sialenemu tempu sa v tom divak straca. V druhej a najlepsej tretine Lam spomali a klasicky zvaznie. Divak ma konecne sancu uvedomit si o co tu vlastne ide a v poslednej tretine nastupi To. Cely predosly vyvoj splachne do zachoda a robi si s postavami, co chce. Rozohra tie svoje klasicke pseudoartove nudne vyzualitky (prestrelka v trave) a zvlastny az trapny humor (vymena tasiek, znova prehravajuci blaznivy Suet Lam) a cele to proste nejde dokopy. Korejcania vedia dokonale mixovat rozne zanre. Cinania evidentne nie.(31.10.2009)

Tsui Hark svou porcí nasadil laťku velmi vysoko. Ve třiceti minutách načrtl zápletku, charaktery, komplikované vztahy mezi nimi, atmosféru a akci na takové úrovni, za kterou by se naprosto bez nadsázky nemusel stydět žádný 2+ hodinový film. Ringo Lam s občasným zaváháním (vyváženým několika prvotřídními scénami) na tento koncentrovaný nářez zkušeně navázal a z první hodiny filmu se stal prvotřídní thriller. Johnny To si ale šel po svém a na závěr divákům připravil jeho typickou absurdní nadsázku. Změna nálady filmu sice na jednu stranu bije do očí, ale svým způsobem do za vlasy velmi přitažené náplně filmu skvěle sedí.(6.1.2014)

Tsui rozjel úvodní půlhodinovku v tak vysokém tempu (****), že je vlastně možná dobře, že má film poněkud nezáživnější, pomalejší a sebe sama příliš vážně beroucí Lamovu třetinu (***), protože divák si aspoň ujasní, kdo je kdo. Jasným vítězem se bez překvapení stává Johnny To (*****), který disponuje největší hravostí, schopností zkratky a vůbec umí pobavit jako málokterý současný filmař. Triangle je tak ve výsledku experiment zajímavý (nabízející krásné srovnání tří režisérských stylů) a dost povedený.(13.12.2007)

Jedna z mála filmových antologií cílených na festivalový trh, která nabízí víc než jen seznam lákavých autorských jmen. Originální koncept filmu coby štafety až nečekaně přesně ukazuje osobitý stly, práci s žánrovými schématy i roli v rámci hongkongského průmyslu každého ze zúčastněných režisérů. ___ Více v recenzi na Rejže.cz.(17.3.2013)