poster

Silák a strašidla (TV film)

Pohádka

Česko, 1999, 52 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (15)

 • honajz
  **

  Taková poněkud divná pohádka. Ty holky, jak derou peří, vypadají, jako by sem z Marsu spadli, mladí chasníci vypadají sami jako strašidla i bez převleku, a ty jednotlivé návštěvy mlýna, hostince a panského domu mi přišly natočené tak nějak bez zájmu. Měly jakousi atmosféru, kterou dělaly kulisy a kamera, ale jinak Jura někam přišel, s každým strašidlem se dohodl jako politik na preferenčních hlasech, a bylo fajn a růžovo. A mám věřit, že SPOILER SPOILER se pak lekne panímámy špinavé od sazí? Až omdlí? Ale no tak.(11.2.2018)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Nebojsa v provedení pro malé děti, případně pro ty z nás, kdo mají rádi jednoduché příběhy. Jednoduchý neznamená hloupý. Lišit se, či být chudý, není chyba ani nedostatek, tím je neschopnost se bát. Že je s tím spojen i nedostatek pokory, zazní jen při rozhovoru hlavního hrdiny s tetou Lidunky. Poučení, že krást se nemá, z pohádky vypadne jak kostlivec ze skříně několikrát. Přísná teta je ve skutečnosti hluboce moudrá žena, která jen chce, aby manžel její neti byl ucelená osobnost. Společné muzicírování ústředního páru je sympatické, stejně jako hudba v celém filmu. Škoda jen, že Lidunka neměla ani zlomek půvabu a šarmu své tety.(10.1.2015)

 • helianto
  ***

  Nebyla to až tak špatná pohádka, ale já se nějak nemůžu srovnat s tím, že Hana Maciuchová, v roli maminky, vypadá pořád lépe a je v ní víc života, než v hlavní hrdince ...(10.1.2015)

 • blackrain
  ***

  Přeju si, aby mi pohádky na dobrou noc vyprávěla Hana Maciuchová. Má dost specifický hlas, nezaměnitený a neoposlouchaný. Pohádce prospělo, že se neodehrává jenom interiérových kulisách. Oživilo ji to. Nechybí ani klasický atribut, nadpřirozené bytosti. Ty k českým pohádkám neodmyslitelně patří. Pan Zindulka byl velmi roztomilý vodník. Lidka byla bohužel nemastná a neslaná.(22.7.2016)

 • topi
  ***

  Variace na pohádku o Nebojsovi, akorát že nebojácný Jura je cigán a naučí se bát taky úplně jinak (tady scénáristka hodně zamáslila). Také pochybuji, že by se ve mlýně, kde vodník kradl pytle mouky, objevila žárovka i s vypínačem, tohle rekvizitář taky asi neodhadl. Ale dohromady se na to kouká pěkně, hlavně díky klasickým kulisám, ve kterých tenkrát všechny inscenační pohádky vznikaly a díky nim měly svoje kouzlo, které už se v nových pohádkách nadobro vytratilo. A taky díky krásné hudbě Vadima Petrova, jehož tóny jsou rozpoznatelné od prvního taktu.(9.12.2018)

 • otík
  ****

  Pro mně velmi podařená pohádka. Vtipná, zábavná, zajímavé postavy. Přestože šlo o tradiční pohádku o Nebojsovi, povedlo se ji natočit zajímavě, neotřele a vtipně pro děti i dospělé. Jedna z těch výrazně povedených poobědových pohádek. PS: skvělý je Máro Kubec v roli knížete pekel, ten nemá chybu(20.9.2014)

 • C0r0ner
  ***

  Nebojsa je hodně klasické téma, které se mi ve svém temném zpracování líbí mnohem víc než tahle uvolněná verze. Určitě to nebylo nic vyloženě špatného, ale abych řekl pravdu, tak žádný zázrak to také nebyl. Na porevoluční bídu to ale bylo lehce nadprůměrné, což ovšem pořád není moc dobrá vizitka. 55%(30.6.2017)

 • rakovnik
  ***

  Klasické zpracování pohádky o Nebojsovi v lacinějším provedení. Pohádka věru pro děti, ale i mě celkem utíkala. Kdo mi ale nesedl, byl hlavní hrdina.(10.1.2015)

 • Ezis
  ***

  Milá, pomalá, ale vtipná pohádka, která je podle mě vhodná pro menší děti. Líbilo se mně, že 1) všichni protagonisti v ní vypadali tak nějak normálně, jako obyčejní lidé, 2) že hlavní pozornost byla upřena na příběh správného chlapa - jeho boj se strašidly i sama se sebou, 3) že konečně někdo natočil pohádku podle Václava Říhy, kterého jsem četla jako malá, 4) že se pohádka odehrává někdy v 10. nebo 20. letech a na podzim a v zimě, což je zajímavá změna, 5) že se v ní mluvilo pěknou, "pohádkovou" češtinou.(16.7.2012)

 • Keram42
  ***

  Místy jsem se i hlasitě zasmál, hodně příjemná pohádka takhle v sobotu po velmi vydatném obědě(23.11.2007)

 • Nonna
  ****

  Můj nejoblíbenější pohádkový příběh z knížek, Cigán nebo jinde Nebojsa. Poprvé jsem ho spatřila zpracovaný tak, jak jsem si ho při četbě představovala. Hlavní hrdina byl přesný, strašidla zábavná a nejvíce mě udivila Hana Maciuchová v roli tetky - moc tuhle herečku pro její pohádkové role dam, královen vil a podobné nemám ráda, ale tetka jí sedla podobně jak Anče v Krakonošovi - rázná, hubatá, ale spravedlivá a hodná. Jediné, proč nedám plný počet hvězd je fakt, že na Lidku se nedalo, ale fakt nedalo koukat a chtěla bych vidět divokého a nespoutaného Cigána, jak by se zamiloval do téhle nemastné neslané nevýrazné cuchtličky, zvášť, když obě mladé dračky peří byly stokrát zajímavější a také podávaly podstatně přesvědčivější herecké výkony. Napadá mě jen dvojí vysvětlení - herečka uměla na housle, což asi bylo pro roli třeba a druhá věc - režisérka je žena....to by se chlapovi nestalo:-).(17.1.2015)

 • sharka.68
  ***

  bejt Jurou,vezmu si tetu Maciuchovou a ne tu ukňučenou Chrzovou!!!(2.12.2019)

 • teddy90

  malé upozornenie - druhý obrázok patrí k rozprávke Tom v kozí kůži(23.10.2011)

 • ssarka
  ***

  krásná pohádka, kvalitní zpracování,ale dávám jen tři hvězdy,protože hlavní hrdina mi nebyl sympatický..(11.4.2016)

 • ostravak30
  ****

  Přesně jak je to psáno v úvodu, je to milý příběh. A já se docela bavil. Není to jen klasická studiovka, což je jen velké plus. Navíc má oblíbená Hana Maciuchová. Povedla se i hudba a Mário Kubec v roli čerta. Z menších pohádkových projektů je tohle rozhodně povedený kousek.(2.12.2019)