Saddle the Wind

Western

USA, 1958, 84 min

Konsekventní a konzistentní western o příjezdu "narušitele" (byť vlastní bratr hlavního hrdiny), jeho působení a jeho odstranění, počemž se každému uleví, každý si přijde na své. Postava Tonyho (John Cassavetes) je ve své zmatenosti, nedospělosti a egocentrismu zpodobněná tak, že nepotřebuje další komentáře. Rozhodující zápletka se squattery je podaná přímo mistrně. Jejich příjezd předznamenává novou Ameriku (kukuřičnou), o čemž (nejen) Tony nemůže mít ani páru. Nakonec však je každému přiděleno jeho místo v jejím budování založené na vlastní prosperitě.(5.7.2018)

O5 tvrdim, ze najlepsie westerny sa tocili v neporekonatelnych 40. a 50. rokoch, tuna sa mladsi surodenec rozhodol starsiemu poriadne strpcit zivot, co povazujem za vyborny namet na film, lebo taky je zivot aj v reale. No, reziser John Sturges Backlash 1956, Walking Hills 1949/ natocil vyborne odsypajuci, ani chvilu nenudiaci film, s vybornym tempom, slusnymi dialogmi a nadhernymi sceneriami, ktore sa vkusne kombinuju s kulisami. John Cassavetes /Odpocitavani smrti 1976, Dirty Dozen/ bol hlavnym tahunom filmu, za vydatnej podpory slusnej Julie London /Muz ze Zapadu/ a Donalda Crispa /Muj pritel Pes/. na western su tu aj slusne herecke koncerty. Minusom moze byt len trochu predvidatelny dej. 70 %(29.7.2017)

Tendle film je rozhodně zajímavý svým hereckým obsazením a střetem dvou odlišných hereckých stylů. V roli staršího bratra se tu objevuje herec klasické Holywoodské zlaté éry Robert Taylor, který hraje roli vyrovnaného a životem ostříleného expistolníka s grácíí a charizamtem sobě vlastním - na druhou stranu lze i z této postavy zejména v závěru cítit hroznou lidskost a zoufalství. Oproti tomu John Cassavetes se svým živelné expresivním hereckým projevem dovádí postavu afektovaného fracka Tonyho k takové dokonalosti, že po jeho 10ti minutách na scéně máte chuť mu doslova zakroutit krkem - vypadá při tom ale věrohodně a rozhodně nepřehrává. Postavu Tonyho docela dobře vystihne památná věta která zazní z úst bratra Steva ze začátku filmu: "The boy has a problem." Do už beztak neveselého příběhu přispívá i melancholická postava Joan Blake, ve které sice tajemně krásná Juliet London nedostala příliš prostoru, ale rozhodně se vryje pod kůži. Vše pak už jenom dovrší příjezd tragické figurky unijního veterána Claye Ellisona a jeho rodiny (Claye si zahrál výborně Royal Dano), který chce v údolí nárokovat své právo na půdu a odstartuje slet nešťastných událostí. Přestože se na první pohled jedná o docela běžnou westernovou zápletku, má v sobě příběh docela originální a překvapivé momenty. Podle mě se jedná o hodně zajímavé drama s velmi dobrými hereckými výkony, nádhernou krajinou a pochmurným kouzlem které ještě podtrhuje zajímavá hudba. Podle mě opravdu dobrej film, ke kterému se kdykoliv ráda vrátím.(30.5.2011)

Zdařilý western odehrávající se v jednom malebném údolí, jehož majitel je zásadně proti násilí a jeho vůli se podřizují všichni lidé v něm žijící, včetně bývalého pistolníka Stevea Sinclaira. Problémy však dělá jeho mladší bratr, který rád střílí a brzy se jeho terčem stanou i lidé, což vede ke sporům nejen s vlastníkem údolí, ale také mezi sourozenci. Saddle the Wind má kromě dobré Bernsteinovy hudby také zajímavý, leč snadno předvídatelný děj, sympatické postavy (Steve, Joan, Deneen) a dobré herecké výkony hlavních hrdinů. Svoji atmosférou je tento western spíše pochmurný a tím má u mě plusové body.(16.12.2014)

Ohromné překvapení, ne moc známý western, přesto jeden z těch nejlepších 50. let, na kterém jeho stáří není vůbec znát. Jak po herecké tak i po technické stránce se jedná o naprostou špičku. Dva bratři rozdílných povah, zatímco starší se se chce usadit, mladší touží po tom být pistolníkem jako býval dříve jeho starší bratr. Film výrazně předběhl svou dobu. Dialogy působí autenticky, umíraní je hnusné a bolestivé, takové westerny se začaly točit až koncem 60. a začátkem 70. let, dokonalá kamera je pak třešničkou na dortu.(22.9.2016)