Saddle the Wind

Western

USA, 1958, 84 min

Konsekventní a konzistentní western o příjezdu "narušitele" (byť vlastní bratr hlavního hrdiny), jeho působení a jeho odstranění, počemž se každému uleví, každý si přijde na své. Postava Tonyho (John Cassavetes) je ve své zmatenosti, nedospělosti a egocentrismu zpodobněná tak, že nepotřebuje další komentáře. Rozhodující zápletka se squattery je podaná přímo mistrně. Jejich příjezd předznamenává novou Ameriku (kukuřičnou), o čemž (nejen) Tony nemůže mít ani páru. Nakonec však je každému přiděleno jeho místo v jejím budování založené na vlastní prosperitě.(5.7.2018)

Wou. Jeden z nejlepších westernů jakej jsme kdy viděl. Nechápu proč všechny westerny tak netočí. Žádný zbytečný kecy, kdokoliv z těch chlapů tam něco řekne tak je chlapsky drsný na druhou a Steve i Tony mě vyrazili dech. Chlastal jsem u toho whiskey s něma a užíval si každou scénu. Hned od úvodní, kde pistolník rozbíjí flašku o bar až po závěrečnou kde se naposledy potkají oba bratři. Ženská co tam je příliš nezaclání a jediný co jí na konci Steve řekne je "wait for me" a ona řekne " i will". Trošku mi to připomnělo Sola a princeznu "i love you" - "i know". Mno prostě jsem z toho uplně unešenej a trošku opilej.(13.1.2014)

• MartinezZ

Průměrný neznámý western o obyvatelích městečka, co už vědí, že stojí za to mít mír a klid bez střelby a zabíjení, až na jedno mladé trdlo, co hloupě tasí při sebemenší příležitosti. Tím nadělá spoustu nepříjemností sobě, svým blízkým, obyvatelům města i nově příchozím. ~~~ Skoro-budoucí bratrovu ženušku měl velký bratr vyhnat nebo alespoň ztvrda zapojit do dění kolem sebe, klučinu zfackovat jak psa a sebrat zbraň a taky zapojit, ať maká a nemá čas na blbosti. Velký bratr mu byl "otcem i matkou", ale ani jedno mu nevyšlo. Dost předvídatelné už od prvního nadšení nad svatbou a prvních střeleckých kreací.(10.7.2011)

O5 tvrdim, ze najlepsie westerny sa tocili v neporekonatelnych 40. a 50. rokoch, tuna sa mladsi surodenec rozhodol starsiemu poriadne strpcit zivot, co povazujem za vyborny namet na film, lebo taky je zivot aj v reale. No, reziser John Sturges Backlash 1956, Walking Hills 1949/ natocil vyborne odsypajuci, ani chvilu nenudiaci film, s vybornym tempom, slusnymi dialogmi a nadhernymi sceneriami, ktore sa vkusne kombinuju s kulisami. John Cassavetes /Odpocitavani smrti 1976, Dirty Dozen/ bol hlavnym tahunom filmu, za vydatnej podpory slusnej Julie London /Muz ze Zapadu/ a Donalda Crispa /Muj pritel Pes/. na western su tu aj slusne herecke koncerty. Minusom moze byt len trochu predvidatelny dej. 70 %(29.7.2017)

Ohromné překvapení, ne moc známý western, přesto jeden z těch nejlepších 50. let, na kterém jeho stáří není vůbec znát. Jak po herecké tak i po technické stránce se jedná o naprostou špičku. Dva bratři rozdílných povah, zatímco starší se se chce usadit, mladší touží po tom být pistolníkem jako býval dříve jeho starší bratr. Film výrazně předběhl svou dobu. Dialogy působí autenticky, umíraní je hnusné a bolestivé, takové westerny se začaly točit až koncem 60. a začátkem 70. let, dokonalá kamera je pak třešničkou na dortu.(22.9.2016)