Saddle the Wind

Western

USA, 1958, 84 min

Sice už malinko stárnoucí Robert Taylor, ale pořád velmi koukatelný fešák :-)), nás provází westernem plným lásky a zejména politky. Zastávám názor, že svému malému bratrovi ji měl fláknout daleko dřív (a to říkám jako příznivec Chelčického a Tolstého), možná by to pak dopadlo mnohem lépe. Druhým problémem je, že se do příběhu zapojil konflikt Jihu a Severu, byť pouze jeho doznívání, a ten neprobíhal nikdy dobře a vždy přivodil spoustu problémů... Solidní příběh, jehož hlavním kladem jsou kromě charismatickýho Roberta, ústřední píseň o tom, jak si osedlat vítr, a také krásná Juliet London a nechápu proč ji někdo posílá do kuchyně, či zapojit do práce snad znamená, MartinezZ, něco jiného? A vůbec už nechápu, proč by ji měli vyhnat, nebo ona snad podle Vás způsobila pitomost a problémy mladšího bratříčka? Pokud ano, blbě jste se koukal. :-(((14.5.2012)

• MartinezZ

Průměrný neznámý western o obyvatelích městečka, co už vědí, že stojí za to mít mír a klid bez střelby a zabíjení, až na jedno mladé trdlo, co hloupě tasí při sebemenší příležitosti. Tím nadělá spoustu nepříjemností sobě, svým blízkým, obyvatelům města i nově příchozím. ~~~ Skoro-budoucí bratrovu ženušku měl velký bratr vyhnat nebo alespoň ztvrda zapojit do dění kolem sebe, klučinu zfackovat jak psa a sebrat zbraň a taky zapojit, ať maká a nemá čas na blbosti. Velký bratr mu byl "otcem i matkou", ale ani jedno mu nevyšlo. Dost předvídatelné už od prvního nadšení nad svatbou a prvních střeleckých kreací.(10.7.2011)

Zdařilý western odehrávající se v jednom malebném údolí, jehož majitel je zásadně proti násilí a jeho vůli se podřizují všichni lidé v něm žijící, včetně bývalého pistolníka Stevea Sinclaira. Problémy však dělá jeho mladší bratr, který rád střílí a brzy se jeho terčem stanou i lidé, což vede ke sporům nejen s vlastníkem údolí, ale také mezi sourozenci. Saddle the Wind má kromě dobré Bernsteinovy hudby také zajímavý, leč snadno předvídatelný děj, sympatické postavy (Steve, Joan, Deneen) a dobré herecké výkony hlavních hrdinů. Svoji atmosférou je tento western spíše pochmurný a tím má u mě plusové body.(16.12.2014)

Konsekventní a konzistentní western o příjezdu "narušitele" (byť vlastní bratr hlavního hrdiny), jeho působení a jeho odstranění, počemž se každému uleví, každý si přijde na své. Postava Tonyho (John Cassavetes) je ve své zmatenosti, nedospělosti a egocentrismu zpodobněná tak, že nepotřebuje další komentáře. Rozhodující zápletka se squattery je podaná přímo mistrně. Jejich příjezd předznamenává novou Ameriku (kukuřičnou), o čemž (nejen) Tony nemůže mít ani páru. Nakonec však je každému přiděleno jeho místo v jejím budování založené na vlastní prosperitě.(5.7.2018)

Tendle film je rozhodně zajímavý svým hereckým obsazením a střetem dvou odlišných hereckých stylů. V roli staršího bratra se tu objevuje herec klasické Holywoodské zlaté éry Robert Taylor, který hraje roli vyrovnaného a životem ostříleného expistolníka s grácíí a charizamtem sobě vlastním - na druhou stranu lze i z této postavy zejména v závěru cítit hroznou lidskost a zoufalství. Oproti tomu John Cassavetes se svým živelné expresivním hereckým projevem dovádí postavu afektovaného fracka Tonyho k takové dokonalosti, že po jeho 10ti minutách na scéně máte chuť mu doslova zakroutit krkem - vypadá při tom ale věrohodně a rozhodně nepřehrává. Postavu Tonyho docela dobře vystihne památná věta která zazní z úst bratra Steva ze začátku filmu: "The boy has a problem." Do už beztak neveselého příběhu přispívá i melancholická postava Joan Blake, ve které sice tajemně krásná Juliet London nedostala příliš prostoru, ale rozhodně se vryje pod kůži. Vše pak už jenom dovrší příjezd tragické figurky unijního veterána Claye Ellisona a jeho rodiny (Claye si zahrál výborně Royal Dano), který chce v údolí nárokovat své právo na půdu a odstartuje slet nešťastných událostí. Přestože se na první pohled jedná o docela běžnou westernovou zápletku, má v sobě příběh docela originální a překvapivé momenty. Podle mě se jedná o hodně zajímavé drama s velmi dobrými hereckými výkony, nádhernou krajinou a pochmurným kouzlem které ještě podtrhuje zajímavá hudba. Podle mě opravdu dobrej film, ke kterému se kdykoliv ráda vrátím.(30.5.2011)