Slepá hora

Yang Li

Yang Li

Jong Lin

Lu Huang, Yang Li

Mladá študentka Bai Xumei je podvedená. Pokútni obchodníci ju predajú ako „manželku“ do odľahlej horskej dediny v severnej Číne. Znásilnená a bitá žena vedie život sexuálnej otrokyne a rodičky detí, bez nádeje na únik. Keď pomoc konečne dorazí, začína sa ďalšia tragédia. (oficiální text distributora)

Ketri

Tento film jsem dlouho odkládala, protože jsem měla strach, že po jeho zhlédnutí půjdu vyvraždit celou mužskou populaci. A kupodivu jsem tyto pocity neměla, vzala bych to totiž komplet. Slepá hora je vážně velmi povedený film. Řekla bych, že zde scénárista a režisér v jedné osobě odvedl vynikající práci právě ve scénáři. Film není zaplněn zbytečnými dialogy, vystihuje onu strohost a syrovost (až surovost) monotónního vesnického života, kde knihy jsou brány jako zbytečné zlo. V jednom příběhu je dokonale popsán čínský "tržní komunismus", fungování rodinných klanů a důsledky čínských populačních opatření. Je to prostě další z filmů, na který jen tak nezapomenete. ()

Ephemeris

Šľak ma trafí! Takže čínska populácia obľubuje selektívnu potratovosť, ak nedajbože žena čaká potomka ženského pohlavia. Poprípade novonarodené dievča zaživa pochovať alebo utopiť ako mačku. A potom, čuduj sa svete, milióny Číňanov ostávajú bez ženy, takže si ju potrebujú kúpiť za 7000 juanov. Začínam mať pocit, že tej krajine pomôže len kobercové bombardovanie. ()

Malarkey

Pořád si myslím, že už jsem ve filmech, časopisech a dokumentech viděl takových věcí, hezkých i odporných, že mě nic nedokáže překvapit a přitom se pokaždé nestačím divit, že to něco dokáže. Slepá hora to například ukazuje neuvěřitelně čistě, objektivně a s naprosto brutálním koncem, který mě nad čínskou lidskostí nechal přemýšlet už pátý den od shlédnutí tohoto filmu. Nevím co k filmu víc dodat. Opravdový, ale neskutečně silný a těžký příběh, který se v Číně pravidelně děje a nikdo to nikde neřeší. Tedy do té doby, než samotní čínští tvůrci ukázali v podobě tohoto filmu skutečnou realitu. Jen mě tak napadá, jak to mohlo přes čínský úřad kinematografie projít. Tedy pokud se k tomu nestaví stejně, jako policajti k urovnání veřejného pořádku na venkově. Film ale i přes hrůzné skutečnosti může nabídnout nádherné záběry na úžasnou krajinu, které jen tak někde neuvidíte. Slepá hora je tak ve výsledku těžký film, ale kdo kdy řekl, že se musí točit jen filmy, které budou realitě odporovat. Jen ať se točí takovéhle, ať to všichni vidíme, jak to kolem nás ve světě vlastně funguje. ()

pm

Co všechno bychom nejraději nevěděli o Číně? Na chvíli jsem si vzpomněla na doma zakázanou "Vyobcovanou", kde Joan Chenová také zachytila zneužívání dívky na odlehlém venkově, šlo ovšem o jednu z mnoha odvrácených stran čínské kulturní revoluce. "Slepá hora" ukazuje v zásadě současnost, zároveň příběh, který se mohl odehrávat kdekoliv, o to víc je alarmující v rovině osobní i společenské. ()

Aky

Velice realistický obraz života v odlehlých vesnických oblastech Číny, kde zabít člověka není nic mimořádného, narozené děvče, které se rodině nehodí, lze zcela samozřejmě za chápavého přihlížení všech utopit v jezírku jako kotě a nevěsta se ukradne, unese a za přispění celé rodiny znásilní. Jestli to by měla být v dohledné budoucnosti vedoucí civilizace, tak to snad raději ta atomovka. ()