Reklama

Reklama

Slepá hora

  • Čína Mang shan (více)
Čína, 2007, 95 min (Alternativní 102 min)

Režie:

Yang Li

Scénář:

Yang Li

Kamera:

Jong Lin

Hrají:

Lu Huang, Yang Li
(další profese)

Obsahy(1)

Mladá študentka Bai Xumei je podvedená. Pokútni obchodníci ju predajú ako „manželku“ do odľahlej horskej dediny v severnej Číne. Znásilnená a bitá žena vedie život sexuálnej otrokyne a rodičky detí, bez nádeje na únik. Keď pomoc konečne dorazí, začína sa ďalšia tragédia. (oficiální text distributora)

Recenze (20)

Ketri 

všechny recenze uživatele

Tento film jsem dlouho odkládala, protože jsem měla strach, že po jeho zhlédnutí půjdu vyvraždit celou mužskou populaci. A kupodivu jsem tyto pocity neměla, vzala bych to totiž komplet. Slepá hora je vážně velmi povedený film. Řekla bych, že zde scénárista a režisér v jedné osobě odvedl vynikající práci právě ve scénáři. Film není zaplněn zbytečnými dialogy, vystihuje onu strohost a syrovost (až surovost) monotónního vesnického života, kde knihy jsou brány jako zbytečné zlo. V jednom příběhu je dokonale popsán čínský "tržní komunismus", fungování rodinných klanů a důsledky čínských populačních opatření. Je to prostě další z filmů, na který jen tak nezapomenete. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Pořád si myslím, že už jsem ve filmech, časopisech a dokumentech viděl takových věcí, hezkých i odporných, že mě nic nedokáže překvapit a přitom se pokaždé nestačím divit, že to něco dokáže. Slepá hora to například ukazuje neuvěřitelně čistě, objektivně a s naprosto brutálním koncem, který mě nad čínskou lidskostí nechal přemýšlet už pátý den od shlédnutí tohoto filmu. Nevím co k filmu víc dodat. Opravdový, ale neskutečně silný a těžký příběh, který se v Číně pravidelně děje a nikdo to nikde neřeší. Tedy do té doby, než samotní čínští tvůrci ukázali v podobě tohoto filmu skutečnou realitu. Jen mě tak napadá, jak to mohlo přes čínský úřad kinematografie projít. Tedy pokud se k tomu nestaví stejně, jako policajti k urovnání veřejného pořádku na venkově. Film ale i přes hrůzné skutečnosti může nabídnout nádherné záběry na úžasnou krajinu, které jen tak někde neuvidíte. Slepá hora je tak ve výsledku těžký film, ale kdo kdy řekl, že se musí točit jen filmy, které budou realitě odporovat. Jen ať se točí takovéhle, ať to všichni vidíme, jak to kolem nás ve světě vlastně funguje. ()

Ephemeris 

všechny recenze uživatele

Šľak ma trafí! Takže čínska populácia obľubuje selektívnu potratovosť, ak nedajbože žena čaká potomka ženského pohlavia. Poprípade novonarodené dievča zaživa pochovať alebo utopiť ako mačku. A potom, čuduj sa svete, milióny Číňanov ostávajú bez ženy, takže si ju potrebujú kúpiť za 7000 juanov. Začínam mať pocit, že tej krajine pomôže len kobercové bombardovanie. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Velice realistický obraz života v odlehlých vesnických oblastech Číny, kde zabít člověka není nic mimořádného, narozené děvče, které se rodině nehodí, lze zcela samozřejmě za chápavého přihlížení všech utopit v jezírku jako kotě a nevěsta se ukradne, unese a za přispění celé rodiny znásilní. Jestli to by měla být v dohledné budoucnosti vedoucí civilizace, tak to snad raději ta atomovka. ()

pm 

všechny recenze uživatele

Co všechno bychom nejraději nevěděli o Číně? Na chvíli jsem si vzpomněla na doma zakázanou "Vyobcovanou", kde Joan Chenová také zachytila zneužívání dívky na odlehlém venkově, šlo ovšem o jednu z mnoha odvrácených stran čínské kulturní revoluce. "Slepá hora" ukazuje v zásadě současnost, zároveň příběh, který se mohl odehrávat kdekoliv, o to víc je alarmující v rovině osobní i společenské. ()

eLeR 

všechny recenze uživatele

Hudba je mocná čarodejka, a tu nebola. Ale malo to svoj dôvod, takto príbeh pôsobil stroho, drsne a veľmi chladne ... presne ako hora a život ľudí pod ňou. Ovplyvnená koncom filmu zostávam na troch hviezdach, ale uznávam, že je to ďalší kvalitný depresívny snímok z reality. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Aby mě nějaké drama podobného typu oslovilo a zapůsobilo na mě, muselo by být věrohodné. A v tomhle případě mám dvojnásobný problém. Jednak s nepřesvědčivými neherci, druhak s nepřesvědčivým tendenčním příběhem, který se snaží být syrový a srdceryvný, ale já ho shledávám hlavně teatrálně přepjatým, plochým a vyumělkovaným. Pokud bylo cílem filmu poukázat na problém kupčení se ženami, hloupé tradice, neuspokojivou sociální i ekonomickou situaci na venkově a neblahý demografický vývoj v celé Číně tak fajn, účel světí prostředky. Jen doufám, že se tvůrci nechtěli především zalíbit západnímu "humanistickému" diváctvu a jeho filmovým porotám. ()

kikuka 

všechny recenze uživatele

..uhm..buďto to malo začať udalosťou , ktorou končilo, alebo skončiť 10 min skorej..//anyway, samotná téma: ukázať, že Čína má v roku 2007 (resp. pre rok 2008) aj iné problémy než je prevýchova obyvateľstva, aby upustilo od bežných telesných prejavov, ktoré pre nich nie sú faux pas - na rozdiel od drsne kultivovaných Európanov.. tendencia topiť alebo inak sa zbavovať novorodencov ženského pohlavia viedla totiž vo viacerých, najmä severných regiónoch k už chronickému nedostatku potenciálnych manželiek a matiek..podnikavosti sa medze nekladú: skombinujte dievčatá, ktoré nutne potrebujú prácu a v zúfalstve naletia na každú ponuku práce so zúfalými rodinami, prahnúcimi po pokračovateľoch rodu.. a máte bomba kšeft..je to síce nelegálne, ale vykladajte to v osade, kde zákruty paragrafu nemajú žiadnu moc, líšky si dávajú dobrú noc a zástupcovia vlády vidia len veselé deti s mávatkami alebo sa otočia s poznámkou "je to vec samosprávy".. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Mierne surový filmík, ktorý nie je ani náhodou určený pre bojovníkov za ľudské práva. A nežnejšie pohlavie asi bude nad nesúcitom a netolerantnosťou iba ticho škrípať zubami. My ostatní si sto minút užijeme sledovaním zaujímavého príbehu, ktorý sa nemusel nutne odohrať iba v Číne, ale asi na ktoromkoľvek kontinente. Jang Li sa ukázal ako schopný režisér, ktorý bez okolkov, bez zbytočných dialógov a bez servítky naservíroval svojské dielo. Škoda iba utnutého záveru, na ktorý sa dalo pokojne nadviazať a pokračovať. ()

hanagi 

všechny recenze uživatele

Jedno nepochopím – přes zoufalý nedostatek žen v populaci se novorozené děvčátko jednoduše utopí… Proč si vychovávat vlastní nevěsty, když si můžeme unesenou dívku koupit. ()

vandalka 

všechny recenze uživatele

Psycho. Nechápu, jak se to režisérovi v Číně podařilo natočit (i když, od té doby.. nic, že..), protože veřejně zobrazit oficiálně neexistující únosy žen a jejich prodej do zapadlých vesnic, kde muži potřebují manželky, to se v Říši středu nenosí. Tím spíš, že se to děje i nadále a všichni nad tím mhouří oči a mastí si kapsu či ego. ()

RedEagleSK 

všechny recenze uživatele

Opravdu začínám mít rád čínské filmy a obávam se že i čínany samotné. Napadá mne hodně názvů jaké mohl film mít, třeba : ,,Min-dža,, ,,Motýlek na čínský zbůsob,, ,,Zkrocení zlé ženy aneb jak snadno a rychle vyřešit špatnou demografickou situaci,, Film vám toho chce říct tak hodně že ani sám nevíte co z toho si vybrat a každý človíček si opravdu z filmu odnese to co mu vyhovuje. Mladí lidé na západě tudiž 20-ti a 30-ti Singl hyper korektní bezdetní pičusové a hyper emancipované piče disponující dvěma autama 6 cifernou sumou na účte doma 50-ti skříněma plnejma značkových hadrů + jako povinná výbava 3-4 pejsci - nejlépe mrňaví páč toho hodně nevyserou a nezežerou, se budou koukat na film jako na horor a na obyvatelé čínského venkova jako Ripleyová na vetřelce, utrpí citovou traumu, zhnuseně si odplivnou a emancipované piče to ještě více utvrdí v jejich celoživotním přesvědčení že rodit děti je pro ženu dehonestující nemoderní záležitost a že všichni muži a děti jsou zlo které je třeba i nadále nevpouštět do svého života. Naproti tomu bezdětní 40-tníci se na film i na lidi na čínském venkově budou koukat s obdivem a nehynoucí závistí a věřím že po zhlédnutí filmu budou gúglovat na netu fráze: ,,jak se přestěhovat do Číny,, . Ačkoli není třeba se stěhovat do Číny páč podobně to mají ošéfované i v Africe v islámských zemích a mnoha jiných azijských zemích kde narodit se s čurákem ještě automaticky neznamená bý meněcený těžce pracující bezdětný doživotní singl kokot který kundu vidí pouze pokud zaplatí prostitutce pouhou třetinu své měsíční mzdy za necelou půlhodinu mizerního šukání. Tož filmu bych dal i 4 hvězdičky nebýt klasického čínského (ne)konce. Škoda páč jako člověka milujícího štastné konce filmů by mne zajímalo zda ta psychicky labilní kunda dostala za vraždu manžela trest smrti, doživotní trest a nebo byla hnedka zlynčována davem. ()

joseee 

všechny recenze uživatele

Čína má všetko - mrakodrapy a nablískané autá, ako aj vidiek a chudobu... Slepá hora je až moc realisticky natočený snímok, v ktorom režisér Yang Li vo filme poukazuje na sociálne problémy dnešnej vidieckej Číny. Takéto zobrazenie bežne v štátnych médiách nenájdete a preto nie je prekvapujúce, že filmový cenzori zasiahli do filmu nútenými strihmi. Režisér tiež ponúkol porote niekoľko alternatívnych koncov, v čínskej verzii tak štátne orgány napomôžu vyriešeniu situácie. Práve tie cenzurované pasáže poukazujú na to, ktoré témy sú pre miestne autority najcitlivejšie - korupcia polície, straníckych orgánov, usmrcovanie dievčenských novorodeniat, ako aj prílišný nezáujem centier o rozvoj (záchranu) vidieka. Pôvodná verzia bola prezentovaná na festivale v Cannes - a paradoxne je ju možné kúpiť aj v Číne medzi kópiami originálnych DVD. ()

fujarik 

všechny recenze uživatele

Až děsivý příběh natočený podle skutečné události. Velmi ponurá atmosféra, která vás ovšem vtáhne do děje. Až do poslední chvíle budete držet hlavní hrdince palce. Ve filmu mě ovšem zklamal konec, však posuďte sami. ()

vancho 

všechny recenze uživatele

Krutý, krutý film. Bez filmovej hudby. Človek si môže vážiť Čínu ako hospodársku veľmoc, ako krajinu s bohatým kultúrnym dedičstvom, ale tento film ukazuje ju z tej najhoršej stránky. Vidiek, kde efektívne vládne stredovek a kde sa ľudia nebúria proti diktatúre strany, ale proti tomu, keď im niekto siahne na ich "tradície", ktoré efektívne umožňujú otroctvo. Príbeh o žene, ktorá sa s tým nezmieri a samozrejme nemôže na rozdiel od Hollywoodu skončiť šťastne. Presvedčivé civilné herecké výkony, dobrá kamera, zaujímavá príroda. Na rozdiel od režiséra si myslím, že by hudba filmu prospela. ()

M+M 

všechny recenze uživatele

Takových filmů by se mělo točit víc a ne jen z Číny, ale z celého světa. Příběh, kterých se po světě odehrávají tisíce (a nejen v Číně) Natočený bez zbytečných kudrlinek, tak jak jej patrně život napsal a to je dobře. ()

StaryMech 

všechny recenze uživatele

Děsný život uprostřed malebných hor. Příběh má povahu společenskokritického dokumentu; v hraném filmu bych uvítal víc překvapivých okamžiků a/nebo zajímavější povahokresbu. V jedné z vedlejších rolí sám režisér. ()

Reklama

Reklama