Baccano!

Epizody(16)

Autor novely "Baccano!", Ryohgo Narita, ju voľne preložil ako „hlúpy zmätok“ („stupid commotion“). Príbeh je rozprávaný v štýle Pulp Fiction, kde viacero príbehov postupne do seba zapadá. Píše sa rok 1711 a skupina alchymistov hľadajúca večný život sa zíde na lodi aby vyvolala „démona“, ktorý pozná toto tajomstvo. Démon im dá čo chcú - elixír života, spôsob ako ho pripraviť a ako ukončiť život nesmrteľného. Nasledujúcu noc začnú alchymisti miznúť potom, ako sú „zjedení“ jeden druhým. Keď si uvedomia akou sú pre seba hrozbou, rozpŕchnu sa po svete. O viac ako 200 rokov neskôr sa nesmrteľní opäť stretnú a začína „hlúpy zmätok“. (NeosinneR)

Herr_Karotte

Velice zajímavý anime počin s filozofickým podkladem. Jednotlivý postavy si prostě zamilujete a navíc, když se konečně dostane k tomu, kdo je hlavní postava, tak tomu propadnete úplně. Na začátku mi to přišlo dost komplikovaný až dějově náhodný, u konce se to však všechno sleje do parádní zápletky. Rozhodně doporučuju sledovat bez velkých přestávek ať si udržíte děj v hlavě. ()

darthvader77

Baccano, výborné anime, líbí se mi jak jinak pojali nesmrtelnost, na kterou se obvykle dívá jako něco negativního tady ukázali,jak to může být celkem sranda pokud je nsemrtelných více lidí čímž taky vyřešili spoustu plotholů ohledně zabijení. Je to inspirované FMA a ukazuje to jak ta samá tématika se dá odvyprávět jiným stylem. Bitva o vlak výborná a za mne nejoblíbenější postavy Luck Gandor a Ředitel, protože Aizen a Dio jsou Aizen a Dio i když nejsou Aizen a Dio ()

CaladanChmur

První dojem není na 5 * ale jen na 4*,ale ten druhý zcela jednoznačně ano.Je to neuvěřitelně chytlavá záležitost a tvůrcům tímto moc děkuji.Bylo to zábavné a přitom nikterak primitivní.A navíc ta zápletka je geniální..( za což palec nahoru Naritovi,autorovi komiksu) ()

muti

zasadenie deja do ameriky 1930's je zaujimave, hudobny doprovod skvely, ale ten Hlupy Zmatok... privela postav, nezodpovedane otazky, open endings, deje mimo vlaku sa miestami zlievali a bolo tazko rozoznat kto je s kym a co bolo pred cim. mozno by to zaposobilo trochu lepsie ak by som pozeral verziu s openingom :p koment: Cedr ()

Palisander

Ukričaná veľká vlaková vyvražďovačka so zombie mafiánmi a nejakými historkami zo zákulisia, ktoré tomu mali dať... čo vlastne? Netuším aký bol autorský zámer, ale na mňa to pôsobilo ako nevydarená paródia. Ústredná komická dvojica mi pila krv, uplakaný Jacuzzi drásal uši a všetci tí veľkohubí frajeri nepridávali príbehu nič len zvyšovali spotrebu červenej farby v obrázkoch. Zatiaľ čo zaujímavé postavy ticho postávali po kútoch, strechách, prípadne sa štverali po podvozku vagóna. Videné vrátane troch dielov OVA, ktoré pokračujú v deji, ale nič neriešia. Len pribudne ďalší papuľnatý egocentrik. ()

dudo24

To bola jazda! Rýchle tempo, skákanie časových línií, veľa postáv a mýlenie mien a tvárí spôsobili nekončiace zmätenie, ale aj napriek tomu sa mi to podarilo celé vstrebať. Veľa malých príbehov ktoré postupne zapadajú jeden do druhého, až sa naplno pretnú počas osudnej cesty vlakom. Dobrá akcia, dobrý humor a alchymistický prvok dodáva tu správnu dávku mysterióznosti. Najobľúbenejšie postavy, boli jednoznačne Isaac a Miria. Scény kedy som sa najviac smial bolo každé japonské vyslovenie názvu vlaku v ktorom cestovali a vysvetlenie Jacuzziho, že prečo stále plače. Síce trinásť epizód hlavnej série má úplné uspokojivé zakončenie, sú ešte ďalšie tri priamo nadväzujúce OVA epizódy, ktoré sa nesú v pokojnom tempe bez väčších zmätkov a dopĺňajú pokračujúce udalosti a ďalšie informácie o postavách. Ak by niekto bol ako ja a odrádzalo ho gangsterské prohibičné prostredie, nemusí sa báť, lebo gangsterské prvky sú použité skôr ako prostriedok a nie ako ohnisko deja. ()

Setanta

Tvůrcům Baccana! se nedá upřít odvaha, protože nejenom že si pod sebou podřezávají větev už prvním dílem, kterému prostě nemáte šanci porozumět (poslední díl je totiž v podstatě závěrečným dílem, i když to není poznat), ale i celým způsobem vyprávění, který je často až zbytečně mozaikový, rozkouskovaný a zmatený. Ne, tvůrci divákovi skutečně nic neulehčí. Na druhou stranu dostanou příběh, v němž se příjemně mísí akce, gore, pro anime typicky švihlý humor a zajímavý příběh, krajně překombinovaný příběh, od kterého jsem přece jenom čekal víc. Postav je na 13 dílů skutečně přehršel a skoro každá by si zasloužila dvojnásobek prostoru, z čehož vyplývá, že nejsou skutečnými charaktery, spíše jakýmisi črtami, ale stejně si mezi nimi najdete své oblíbence. Ty postavy jsou totiž dokonale šílené! Rozhodně stojí za zhlédnutí, kvůli atmosféře, kvůli postavám a kvůli neortodoxnímu způsobu vyprávění. ()

Dajtin

Veľmi kvalitne anime. Podľa ohlasov som myslel, že sa budem strácať a tápať, ale mne prišlo to prerozprávania príbehu dokonalé. Postavy neboli odsúdené čiernobielo a podľa toho s nimi zaobchádzane, ale každá mala svoje pohnútky resp. vlastne chápania sveta. Gangstri, pár vynikajúcich kontaktných súbojov, uletené postavy a situácie to je balzam pre moju dušu. Tých pár nedostatkov sa dá ľahko odpustiť. ()

MtS

Chci pokračování! Takové množství skvělých postav si zaslouží více prostoru než pouhých třináct dílů! Nedivil bych se, kdyby s nějakým pokračováním mé hodnocení tohoto díla stouplo, protože kromě krátké délky jde ve všech aspektech o skvělou záležitost (jen občas začne člověku lézt Isaac s Mirií trochu na nervy :). ()

Alwirian

Tady není moc o čem sáhodlouze psát. Vynikající seriál vyprávěný ve stylu Pulp Fiction. Co je ovšem třeba vynést do výšin je hudební doprovod. Hravá sonda do jazzových stylů - Dixieland, Swing - srdce zaplesá. Prostě a jednoduše: 10/10. ()

ssamo

na tento seriál som potreboval dva pokusy, aby som ho začal pozerať. na prvý pokus ma po troch dieloch totižto vôbec neupútal či nechytil. prečo teda dávam plné hodnotenie? (le rečnícka otázka) jednoducho preto, že mi to dáko nedalo a troška som sa prinútil pozrieť si to odznova, poriadne a ďalej. neoľutoval som to. hneď ako som prekonal mierny úvodný zmätok tak som si postupne začal obľubovať postavy, hlavne podarený párik zlodejíčkov Isaaca a Miriu, ktorí ukradli okrem iného aj dvere do múzea, aby sa doňho niekto nedostal, alebo neskutočne štýlového mladého mafiána Fira, alebo vlastne kohokoľvek, keďže je tam kvantum jedinečných postáv, medzi ktorými si každý nájde dáke jemu sympatické. ďalej tam je úplne geniálny opening. konečne sa teda dostávam k deju. zo začiatku mi prišiel neskutočne a prehnane prepletený (preto som to aj prestal pozerať) ale postupne som si začal spätne uvedomovať časové postupnosti a všetko pomaly začalo do seba zapadať. teda odporrúčam od začiatku dávať pozor na rok, v ktorom sa daná scéna odohráva, a sledovať prepojenia postáv s jednotlivými rodinami. animácia aj dabing sú príjemné aj keď občas to znie silene (nerátajúc Isaaca a Miriu, ku ktorým sa to dokonale hodí) ()

Shaman1135

Pred dvoma týždňami do dopozeral DRRR! čo je mladšia sestra tohto seriálu a mal som obrovskú chuť užiť si obdobnú jazdu, ktorú mal ponúkať jej starší brat. Vyhradil som si jeden večer a zhliadol tento "Hlúpy zmätok". A čo na to hovorím? Takú šialene schyzofrenickú jazdu po hektolitroch krvi som ešte nevidel. Seriál začal zhurta, ono pri 13-nástich častiach toho času nie je veľa a i keď by sa prvé diely mohli zdať nudné (a predovšetkým bez akéhokoľvek zmyslu) nie je to tak úplne pravda. A pritom to najlepšie si ešte necháva v talóne. Len vám dáva čas aby ste to predýchali, zvykli si na štýl rozprávania a skoky medzi rokmi a postavami. Jednotlivé cestičky sa začínajú spájať a vy len čakáte čo z toho celého vznikne. A keď už má všetko pripravené a vy ste ako na ihlách, prídu posledné tri časti. Osobne si myslím, že najlepšia seriálová hodina akú som kedy videl. Tak prečo len 4*? Pretože pri poslednom zúčtovaný (bolo ich hneď niekoľko) som sa o nikoho nebál. Žiadna postava mi neprirástla k srdcu, na žiadnu si o týždeň nespomeniem. Problém je, že na to proste nebol čas. Ak máte seriál z toľký množstvom akcie (asi 90% minutáže), na postavy sa predsa len zabúda. A ak už nejaké dostanú priestor, tak sú nezaujímavé, alebo až príliš šialené. Trocha ma mrzí, že Firo, Ennis a Vino (Rail Tracer) nemali viac možností byť v obraze pretože posledné časti ma bavili práve kvôli nim. Tak či onak, skvelé anime, to určite, ale pre mňa neosobné a neviem, či budem mať niekedy chuť sa k nemu vrátiť. ()

TruthPreveal

Absolutně bez spoilerů Po 7. epizodě jsem se rozhodl že se na to podívám až někdy jindy. Někdy, až budu mít náladu na anime jako je tohle. Ono to není špatné, ale prostě charakterů je hodně, pasáže se často seknou, a přesune se všechno jinam a já z toho nakonec moc nic nemám. Tohle spíš píšu pro ty, co to ještě neviděli. Na tohle se podívejte jenom pokud máte opravdu náladu na nějaké vážnější, trošku pomalejší anime. Sice komedie tam trochu je, ale spíš převažuje ta vážná atmosféra. A hlavně se nebojte že ničemu v prvních 1-2 epizodách ničemu nerozumíte. Tomu nerozuměl si myslím vůbec nikdo. Až postupně se dozvídáte co se stalo atd. Každopádně tomu rating žádný nedám, ale kdybych měl, tak tomu dám asi 3 nebo 4 hvězdy. Není to vůbec špatné ale v rámci enjoymentu je to pro mě slabé. Jinak stoprocentně chápu, proč tomu někdo dá 10/10. Určitě bych s takovým hodnocením neměl problém. Jenom tohle anime není zrovna můj šálek kávy. Je to divné. 91 days se mi líbilo hodně, ale Baccano mi tolik nesedlo. Asi proto, že v 91 days je příběh přímočarý a soustředí se na hlavní charaktery a tady je to naopak. PS: Je škoda že Isaac a Miria nedostávali moc prostoru. Za mě bezkonkurenčně nejlepší charakteři. ()

Kyjovstar

Baccano funguje jako největší troll všem scenáristům. Konstantně skáče mezi charakterovými linkami, háže nás do chaoticky vybraných časových os, začíná kde končí, končí kde začíná, vychytralým blokuje cestu, zatímco neohrabané žene do popředí, postavy co mají výhody, které nejsou z tohohle světa udeří krutá realita, načež se zadaří lidem kteří se rozhodli fantazírovat o nesmyslech. Baccano si utahuje ze všeho co dělá příběh příběhem, dělá si srandu ze své "hlavní postavy" Fira, který přitom děj posunul jen čistou náhodou (ale přece jen vypadá cool). Tyhle věci by na papíře fungovat neměli, jelikož odmítají jakékoliv fundamentální struktury běžného příběhu. Ve finále si tedy můžeme jen klást otázku "Záleží na tom vůbec?" No... dokud to bude sranda tak asi ne ()

Bassko

Neskutočne dobrý seriál. Málo časti spôsobuje, že dej sa nezadrháva, ale stále napreduje. Nemám tomu čo vytknúť, bolo to vtipné, napínavé, akčné a bolo tam aj mnoho krvi. Skákanie medzi rokmi mi vôbec neprekážalo, práve naopak. Páčilo sa mi to obzvláštne-nie deja a všetko do seba krásne zapadlo. Izák a Miria boli skvelí a mali tam mnoho priestoru, čo sa však nedá povedať o všetkých postavách. Škoda, mnoho z nich si ho zaslúžilo minimálne tak ako spomínaní Izák s Miriou. Napokon som prišiel na jednu chybičku v tomto seriály. Nepáčil sa mi ten naivný happyend. S atmosférou akú to malo som si predstavoval veľké jatka medzi hrdinami alebo niečo také. Toto ma tak trochu sklamalo, no i tak plno bodové hodnotenie seriálu! ()

jabbo123

Parádní noirová mysteriózní detektivka se skvělým vyprávěním a nezapomenutelnými postavami. A pořádně krvavá, pro začátečníky tedy pozor :-). Akce není tolik, ale je šťavnatá. A když už se povídá, tak je to zajímavé a člověk jenom čeká, kam se vyvine několik dost komplexních příběhových linek. V propracovanosti a zároveň bizarnosti příběhu jsem až cítil místy Lynchovinu. Klidně to mohlo být delší, uteče to jako voda. 80%. ()