Genghis Khan

• Rusko Tajna Čingis Chaana (více)

Najnovšie filmové spracovanie svetoznámej histórie vládcu najväčšieho impéria v dejinách. História človeka, ktorého pozná celý svet. Rozpútal vojnu, aby zabezpečil mier pre svoju rodinu a svoj kmeň, aby nakoniec silou a terorom zjednotil všetky mongolské kmene a vybudoval najväčšiu ríšu v histórii ľudstva, ktorá sa rozprestierala od Tichého oceánu po Stredozemné more. Film hovorí o prerode obyčajného pastiera Temudžina na najväčšieho vládcu Čingis-chána a o vzniku novej ríše. Film rozpráva aj o láske Jasugaj-Batura ku krásnej Ožulin a o láske ich syna Temudžina k mladej Borte, ktorá sa potom stala prvou a hlavnou manželkou veľkého chána. Hovorí tiež o priateľstve a následnej zrade Temudžina jeho nevlastným bratom Džamuchom a o jeho tragickom osude. (Dragonlanc)

DJ Kritik

Skutočne som mal problémy nezaspať. Film ma ničím, ale doslova ničím nezaujal. Čakal som vystavaný príbeh, ale ak by človek nepoznal postavu, tak má po zhliadnutí filmu pekný guláš. Hrozný chaotický strih, bitky neskutočne zle snímané. Kamera mi pripomínala pohľady s filmu Kagemuša, ale ten je cca o 30 rokov starší. A bohužiaľ len ťažko určiť, čím sa tento film technicky posunul dopredu. Porovnávať tento film s Nomádom, alebo Mongolom je nemožné. Nedá sa porovnať či je lepšia vanilková zmrzlina alebo ostnatým drôtom po zadku. Teda pokiaľ človek nie je masochista. Vtiahnutie do deja: * Akcia: ** Napätie: * Realita: *** ()

MickeyStuma

K sérii snímků o Čingischánnovi přispěli i ruští tvůrci a zcela jinak, než jak jsme byli doposud zvyklí. Pojali to zcela reálně a tak snímek není očekávaně popkornový. Znalci historie to jistojistě ocení. Všechna jména, zvyky, zbraně a brnění i události jsou přesně dle historických pramenů zcela poplatné době. Např. zákaz únosů a prodeje žen či zotročování vlastního lidu. Atmosféra je mírně temná a co je podstatné, po celou dvouhodinovou stopáž se nijak nemění. Vyprávění je pomalejší, ale vzhledem k ději je to velice podstatné. Velkolepá bitva je nasnímána klasickou metodou, ale to ničemu nevadí. Naopak. Film má myšlenku a úctu k této postavě. Rusové když chtějí, tak prostě umí. ()

surprise

Z filmu dýchá vůně rozlehlé mongolské stepi a svobodný život na hřbetu koně. Lidské osudy se podivně zamotávají a těžko se hledá kde je pravda a dobro. Vzestup prvního mongolského chána je pak podán jako kombinace umanutosti, chytrosti a náboženské předurčenosti. Potulný křesťanský misionář modlící se latinsky otčenáš je jakýmsi mementem, poslem míru a vyslancem křesťanské říše Západu, která však v té době vedla své křížové výpravy. Vše je podáváno v tempu pomalém až meditačním, kde občas zabublá potůček lidské krve. Trochu děsí Čingischán mluvící rusky. ()

majo25

Asi najslabšia verzia Džingis Chána, čo som mal možnosť vidieť. Ani nie tak príbehom, ten sa drží reálií a je viac-menej v poriadku, ale spracovaním a hereckými výkonmi. Na prvý pohľad vyzerali bojové scény v poriadku, pri bližšom pohľade už riadne pokryvkávali...bežná bola scéna - zahnanie sa na súpera, potom strih a potom už len zkrvavené telo padajúce k zemi, niekedy aj bez zarynčania zbrane. A to nie som z tých, ktorí horlivo vyhľadávajú krvavé scény. O trápnych dialógoch ani nehovorím. Poteší akurát tak pekná kamera a krajinná scenéria s vetrom plápolajúcim medzi trávami stepi. V jednej z menších roli sa objaví aj japonský "záporák" Tagawa. Hodnotenie: 50% ()

diodoros

Ruská verzia Džingischánovho vzostupu. Ak sa prenesieme cez neduh toho, že všetci "Mongoli" hovoria po rusky, tak nám aj tak zostane zbytočne naťahovaný a nudný film (priznám sa, pár krát som zadriemal), ktorý síce vernejšie ukazuje mongolskú politickú scénu vrátane prítomnosti ďalších filmármi zväčša ignorovaných mongolských kmeňov, čím nerobí zo zjednotenia Mongolska iba súboj Temüdžina a Džamuchu, inak ale históriu (opäť a samozrejme...) spracúva po svojom a o Džingischánovi toho nakoniec ani veľa nepovie - akurát, že to bol nebesami predurčený vládca sveta a génius, pred ktorého umom a veľkosťou všetci padali na kolená... Hudba je priemerná, neobsahuje nijaké pamätné pasáže, kostýmy sú nepresné (toľko do železa obrnených Mongolov mi na chudobný stepný národ, ktorý sa živil pastierstvom, prišlo až príliš) a dej je nezaujímavý, vycucaný z prstu a na to, že sa tam deje tak málo, je príliš dlhý. Ako-tak ešte chápem prítomnosť kresťanského mnícha v Mongolsku (jednak je to propaganda ruskej pravoslávnej cirkvi a jednak je to zobrazenie vtedy prebiehajúcej kristianizácie Mongolska, ktorá je často ignorovaná) hoci tam až do úplného konca nemá výrazný vplyv na dej, ale čo tam robil ten Japonec vedia fakt iba scenáristi (asi...). Bojové scény sú plné veľkého počtu komparzistov, so súbojmi je to ale horšie, pričom násilie a množstvo krvi sú len samoúčelné a na efekt - ako celý film, ktorý je natočený pomaly, s odstupom, bez emócií, bez hlbšej myšlienky, bez rozboru hlavnej postavy a neubránil som sa dojmu, že je to celé mierne "psycho". Nevýrazný film, ktorý, ak si ľudia pozrú, tak iba preto, lebo (vraj) je o Džingischánovi. ()