Zrcadlo Holandska

Mirror of Holland

Dokumentární / Krátkometrážní

Nizozemsko, 1950, 10 min

Bert Haanstra

To je kouzelné jak lze z tak přírodně zdevastované, přelidněné a obyvatelstvem zdegenerované zermě udělat poetickou turistickou pohlednici.(5.11.2020)

Originální a velmi povedený kraťas, kde mi ale trochu vadila nepříliš povedená hudba...takže lepší 4*(18.3.2011)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1951 - 1. cena(23.2.2012)

Skvělý nápad ukázat Nizozemsko, pro něž je vodní živel tolik charakteristický, v odrazu hladiny Haanstra nejdřív sám dostal a pak i zrealisoval.(28.11.2009)

Nádhera. Lyrické obrazy holandské krajiny a města viděné v odrazu vodní hladiny. Obraz se vlní podle intenzity a rychlosti vodního proudu, občas je narušen organickým smetím plujícím po hladině. Na změny rytmu přitom jemně reaguje i zdánlivě nezúčastněná hudba. Ostrý a přitom rozvlněný pohled černobílé kamery působí dojmem impresionistických obrazů. Bert Haanstra za tuto báseň v obraze získal zcela zaslouženě Zlatou palmu v Cannes.(18.3.2011)

Vau. Ak Slováci majú Zem spieva, Holanďania majú Zem pláva.. ech ech, pche... to je náhodou špatný vtip, ktorý vyšiel náramne.(17.4.2019)