Komentáře uživatelů k filmu (1 754)

 • Dever
  ***

  Cca 1.000.000.000 dolárov dokázal vykúzliť Tim Burton z tejto dobrodružnej audio-vizuálnej fantasy čo ma dosť prekvapuje, pretože herecké výkony boli síce dosť dobré u Johnnyho Deppa obzvlášť, ale to je tak všetko. Dej filmu sa mi vôbec nepáčil a atmosféra ešte viac, prišlo mi to ako nudná fantastická rozprávka .......(18.6.2011)

 • Bluntman
  *

  Rozporuplné přijetí ALENKY V ŘÍŠI DIVŮ je sice dáno převážně tím, nakolik ji kdo shledává (ne)burtonovskou, ale v tom dle mého nespočívá podstata problému nejslabšího filmu Tima Burtona. Sice by se mohlo zdát, že po účtujícím krvavém holiči je výběr dané látky pouhým přešlapováním, ale spíš jde o snahu posunout se někam výrazně dál. Koncept je totiž založen ne na tom, že se výstřední postavy dostávají do pro ně neznámého světa, který na ně není připraven, ale na navracení se na staré, v tomto případě ale "neznámé" místo. Obrat tentokrát spočívá v záměně mužského melancholického hrdiny za ženskou hrdinku, která se teprve učí chodit v burtonovském světě, a v závěrečném postavení ideologie předchozích režisérových filmů na hlavu, protože na místo toho, aby se kritizoval kapitalismus a konzumerismus, tak se jede vstříc ke světlým kapitalistickým zítřkům. Jenže, a v tom pro mě ALENKA selhává nejenom jako adaptace, ale i jako film sám o sobě, nemá prokreslený fikční svět a stejně tak žádnou vnitřní logiku, postavy nejsou dostatečně motivované nebo mění motivaci zrovna podle toho, jak se to snímku hodí. Především je to celé špatně odvyprávěné, s překvapivě nezdařile inscenovanými scénami, jež měly být nejspíš variací/parafrází některých kanonických z předchozích Burtonových podvratných poct určitému žánru/kinematografickému období. Formální struktura ALENKY V ŘÍŠI DIVŮ vychází nikoliv z disneyovské klasiky či mnoha adaptací Carrollových knih, ale původního ČARODĚJE ZE ZEMĚ OZ; ovšem vyprávění se tříští do sledu 3D efektů, které neslouží vyprávění. Ve své nefunkčnosti a při ohledu na filmografii tvůrce, s níž je tohle dílo v rozporu minimálně s ideologickou stránkou a v konceptu, na rozebírání a diskuzi podnětné dílo.(6.3.2010)

 • Fr
  ****

  Vrátila ses! Alenka! Alenka! Ta Alenka?..... První obrázek a tóny hudby D.Elfmana – ano jsem tady správně! Šílené postavy, zajímavá místa ve zvláštní říši, digitální obludy, potrhlý a nevypočitatelný J.Deep – jehož emocemi ovládaná postava je opět fantastická – prostě je tu vše co chcete a znáte. Příběh, který už tehdy L.Carroll psal pro Burtona (? :-)) a jen on si ho mohl (díky scénáři) upravit a natočit tak, aby tu byla ALENKA, KTERÁ BY SE OPRAVDU LÍBILA. Zpracováním má nejblíž asi ke Karlíkovi (mrkněte na plakáty), ale porovnávat obé nelze. Také by se mohlo dojít k závěru, že Burton vykrádá sám sebe. A to já nemám v úmyslu. Výborní herci (H.B.Carter září stejně jako Deep) vás solidním tempem provedou říší, ve které dokáže přežít jen šílenec. PROČ JE HAVRAN JAKO PSACÍ STŮL? Nevím, ale synovi (10) se to moc líbilo. STAČÍ JEN UVĚŘIT… P.S.: 3D? Ujde. Není to Avatar. Scén, ve kterých je 3D povinností zase není tolik. Celkové vyznění je ale jistě zajímavější. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * Víte že? Autor knihy Lewis Carrol byl znám jako uživatel marihuany? Což by vysvětlovalo fakt, že hodně lidí její obsah ,,nepobere“.(14.3.2010)

 • Subjektiv
  **

  Burton v opojení digitálních triků vytváří potvůrku za potvůrkou, knižní seznam je dlouhý, že... Zápletka mu slouží jen tomu, aby je mohla Alenka všechny potkat, na konci spáchat hrdinský čin a navštívit všeliká bizarní místa. Kouzlo zmatení, z předlohy či ze Švankmajera se linoucí, absentuje. Svět Alenky je bizarní jen navenek, uvnitř je průhledný jak... prázdno... Celá snová pouť, jež trochu Velkorybně odráží realitu, v celém svém vyznění slouží zřejmě jen doformování Alenčiny osobnosti. Doformování odporně stereotypnímu: ptáčecí křehule Alenka Wasikovska dospěje v sebevědomou, pevnou a nezlomnou mladou dámu, která ví, co je dobré pro ni, pro obchod, pro její tetu, pro její sestru a pro jejího švagra. Svět se projasňuje a zjednodušuje na prahu věku, v kterém, jak věřím, by člověk konečně měl začít vnímat jeho složitost. Doufám, že Alenka jako černobíle pruhovaná modrá punčocha to bude mít v Anglii své doby těžké...(31.5.2010)

 • novoten
  ****

  Vyhlášený král bizarních světů se konečně vydal do toho nejslavnějšího a i když obrovským fanouškovským očekáváním nemohl dostát, výletem s lehkými úpravami klasického příběhu určitě potěšil. Všechno se ale, možná trochu překvapivě, odvíjí od toho, jak moc na sebe strhává pozornost Johnny Depp. Jeho Kloboučník není žádným přihrávačem, ale rovnocennou hlavní postavou, která skoro zastiňuje i úžasně vzteklou Červenou královnu nebo samotnou sympatickou Alenku. 75% Spoileroidní P.S.: Až mě samotného zaskočilo, jak mě až do potvrzení druhého dílu mrzelo, že Burton nešel zcela proti pravidlům a nenechal Alenku zůstat s Kloboučníkem. To nevyslovené romantické pouto o to přímo křičelo.(5.3.2010)

 • tron
  ***

  „Ja ti ale nedlžím žiadnu láskavosť.“ Ak by som mal voliť polovičné riešenie, dám 70%. Ale nemám rád polovičné riešenia a ten príbeh je už príliš notoricky prefláknutý (zmena Alicinho veku to v podstate nikam výraznejšie neposunula...) plus záporné postavy ma napriek snahe Heleny Bonham Carterovej a Crispina Glovera príliš nebavili. Takže dám „len“ 60%. Ale musím povedať, že Burton ma príjemne prekvapil – snímke som sa niekoľko mesiacov vyhýbal, lebo som si myslel, že je to taký ten druh trikového filmu, kde okrem trikov na ničom inom nezáleží. Našťastie, mýlil som sa. Nie je to oscarové, ale finálna akčná scéna ma strhla, Austrálčanka Mia Wasikowska je rozkošná, Johnnym Deppom nič nepokazíte, kostýmy či výprava s dekoráciami sú viac či menej úchvatné – a ani tie tony špeciálnych trikov nie sú také ťaživé, ako by sa mohlo zdať. Dosť tomu navyše pomáhajú aj hlášky („Psy zožerú všetko.“), zábavné dialógy a rozkošné podporné figúrky (najviac sa mi asi páčil pes).(2.3.2011)

 • B!shop
  ****

  No tentokrat jsem se na tuhle burtonovku nejak extra netesil, precejen to podle traileru vypadalo jak barevny infantilni Disney dobrodruzstvi s nic moc trikama, ale nakonec jsem byl mile prekvapenej. Jasne, obcas to je az moc barevny, nektery postavy jsou takovy saskove a Disney je misty taky znat, ale nastesti precejen prevlada Burton, takze to je prijemne i kdyz pohadkove temny, triky jsou prekvapive hodne slusny a jak je od Burtona zvykem, krasna audiovizualni stranka. Herecky obsazeni taky docela solidni, Wasikowska by mohla jit klidne delat Johanku z Arku, Depp je sice k nepoznani zmalovanej, ale stejne Kloboucnikovi propujcil svoje charisma. Jedinej problem jsem mel s obema kralovnama, cervena v podani Carter dela samy bububu, ale je spis k smichu a bila ma bejt jakoze hodna a podobne, ale vypada jak zhulenej hipik. No a film tech 100 minut prijemne odsejpa, takze si az ke konci uvedomite, ze krome ty spousty uchylnejch postav zasazenejch do zajimavy krajiny se vlastne nic moc ve filmu nedelo. Ale stejne to je na lepsi 4*.(13.5.2010)

 • Gimli
  **

  Nemusíš pro to vůbec nic udělat. Hlavně tomu musíš uvěřit, ať je to sebevětší nesmysl, což ti dá sílu převzít kontrolu nad svým vlastním životem. WTF?! Carrollovu knihu jsem nečetl, ale tuším, že toto přece jenom nebude jeho poselství. Na rozdíl od Narnie to alespoň nebylo v jednom kuse otravné.(2.6.2016)

 • Marius
  ***

  Carolova predloha ma nenadchla, Disney je mor kultúry a toto je na Burtona podpriemer. But still, I like Helena and Johnny.(30.5.2010)

 • emma53
  ****

  Já osobně k Alence musím přistupovat zcela nezaujatě, protože nejen, že jsem knížní předlohu nikdy nečetla a navíc je to první filmové zpracování, které jsem měla možnost vidět. Vizuálně a barevně tomu určitě nelze vůbec nic vytknout a divů tam bylo víc než dost. Chvíli mi trvalo, než jsem se vůbec ve všech postavičkách zorientovala a pak to už jen fičelo. Z herců vedli podle mě Helena Bohnam Carter a klasicky Johnny Depp, pak už následovali všechny ostatní od švihlého zajíce Březňáka, Šklíbu, žabáků, Tydlína a Tidliduma a mohla bych pokračovat. Je to jeden z filmů, na který se musím podívat určitě ještě jednou a na některé jiné zpracování se snad taky najde čas. Mám jen jednu přípomínku, že já bych to asi svým dětem nepouštěla, jestli chcete aby vám pohádkově klidně spaly(13.10.2012)

 • Kordus
  **

  První film, který ve mne vyvolal skoro dvouhodinový pocit, že budu zvracet... ale nějaké kvality se mu upřít nedají, takže ty dvě mu dám...(2.7.2010)

 • Arx
  ****

  Kouzelné, infantilní ale podle mě dost povedené 3D zpracování nejznámější pohádky na světě. Vynikající herecké výkony ať už od Deppa, Bonham Carter nebo Mii Wasikowski. Burton mě opět nezklamal !!! 90%(4.3.2010)

 • BadoXXII
  **

  Príliš prečačkané a umelé. Nemá to žiadnu atmosféru. CGI blbosť.(31.3.2011)

 • Shit
  ****

  Burton natočil už daleko lepší filmy a tímhle rozhodně nijak neoslnil, ze začátku mě sice hodně zaujala hudba, ale ta se posléze trochu vytratila a zbyl už jen příběh, kterej je bohužel docela nudnej a moc zásadního se toho tam neuděje a tentokrát to Burtonovi nezachraňuje ani Depp, snaží se, ale ta šaškovitost je v jeho podání už mírně okoukaná, ale i přesto je to nejlepší z filmu, protože ani Mia Wasikowska jako Alenka tu nijak nezáří. Docela mě ještě zaujala kamera a celkově vizuál, ale tomu to zase trošku kazí ten fakt, že animace postav není nic světobornýho a spíš se to sune k průměru. Čekal bych to celý od Burtona ještě hravější, temnější a kompaktnější, tohle bohužel trošku zklamalo. 3,5*(14.5.2010)

 • Skejpr
  ***

  Bezprostřední dojmy představují spíše zklamání ze značně nekonzistentního LSD tripu. V tomto směru ale berte moje hodnocení zatím jako orientační, přehodnotím jej po přečtení knihy a shlédnutí původní animované Alenky (což jsem měl v plánu již před filmem, ale nezvládl jsem to). Každopádně trochu zamrzí nadužívání CGI efektů (některé věci prostě digi být nemusely a je to ke škodě), potěší naopak velká podpora v hereckých výkonech živých herců, kočka Šklíba, skvělá hudba (závěrečná suita je bombastická), spousta humorných momentů a nakonec i trocha té nekorektnosti. Lítá lítá netopýr, sereme si na papír!. Největší peckou je ale nakonec stejně trailer na TRONa!!!!(26.2.2010)

 • Pethushka
  *****

  "Ztratila jsi svoucnost. Jak svoucnost? Něco ti tady (poklepe Kloboučník Alence na srdce) chybí..." A podle mě Alence nechybí nic. Po estetické a kostýmové stránce je film okouzlující..postavy jsou lehce mimo, ale i to přidává na nevšednosti. U mě Tim Burton opět uspěl!(30.10.2010)

 • ORIN
  **

  Ani trochu mě to nebavilo, pronudil jsem se od začátku do konce. (3D) atrakce střídá (3D) atrakci s téměř žádnými náznaky kauzalních vztahů. Burtonova Alenka v říši divů je ukázkový příklad toho, jak by se podle mě neměla 3D technologie "efektně" využívat a "znásilňovat" (stylem něco letí do kamery, jééé tak uhneme, aby to do nás jakože nenarazilo) narozdíl od nejenom v tomhle ohledu geniálního Avatara. Prostě jen navoněné a přikrášlené nic. P.S.: Navíc mě dost s*alo, jak tam 99% dětí (a jejich rodičů) neustále řve, piští či vydává jiné podobné skřeky u každé atrakce.(14.3.2010)

 • Dragoni
  ****

  Krásné a pohádkové s potrhlým zajícem Březnákem a nádhernou Miou Wasikowskou v roli Alenky.(7.9.2013)

 • xxmartinxx
  **

  Nejhorší Burton. Bez fantazie, atmosféry, stylu. vše, co jsem na Burtonovi kdy kritizoval, je to násobeno. Na úkor všeho, co jsem chválil.(7.3.2010)

 • Segrestor
  ****

  O tomhle se lehce nadrženému Lewisovi Carolovi nesnilo ani v tom nějvětším rozopoležení opiového rauše. Kam ten řežisér Burton na ty vize chodí...? Hm? Mrkvička a v zimě?(27.8.2011)

 • Morien
  *

  Nesnáším digitální triky. A ještě bych také měla dodat, že to samé se vztahuje na zápaďácké pohádky. Nebere mě Petr Pan, i Alenka mě nechává chladnou. Jedině snad ve švankmajerovském hávu. Po burtonovsku teda ne.(21.3.2010)

1 2 3 4 5 23 45 66 88