Divadelníci a november 1989

Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2001, 27 min

Režie:

Martin Slivka

Divadlá v akcii počas novembrových udalosti v roku 1989. Ďalšia časť cyklu Historická panoráma, ktorá približuje udalosti v novembri 1989 a na základe autentických výpovedí aktérov udalostí rozoberá podmienky, ktoré viedli k pádu totalitného režimu, ktoré sú známe v zahraničí ako nežná alebo zamatová revolúcia. (oficiální text distributora)

Radko

Niekoľko náhodilých postrehov: O1 Herec Marián Labuda nepríčetne až plačlivo preskakujúco vyvreskuje do mikrofónu: "No dobre, keď zneužili robotníka, úradníka, zneužili telo, ale my herci sme známi vlastnou tvárou. Nám zneužili TVÁRE!!!!!!!!!!!!! O2 Súdružka, ako keby vypadnutá zo Ženy za pultom, sa na akejsi zlezine KSS rozčuľuje, ako sa herci opovážili štrajkovať, veď sú platení z jej práce a práce všetkých. Ako riešenie navrhla: chozraščot. Doslova takto. Netuším, čo tým myslela - možno aby do plánu práce divadiel pripadol aj deň štrajku. O3 - Boľševické persóny štrajkujúcim hercom tykajú so slovami: veď Milanko (Kňažko) veď my sme spolu chodili tam a tam. Veru Slovensko je malé a ideologické odchýlky kamarátšafty nijako zásadne nenalamujú. O4 Slivka bol frajer, ktorý povyberal z archívov alebo aj sám zaznamenal podstatné veci a pomerne trefne ich s odstupom 12. rokov aj skomentoval. Veľa dokumentov o novembri čerpalo práve z týchto filmov, zábery sa často opakujú inde. O5 Koncept komentujúcich neprekročil stanovený úzus, že z tých, čo chceli zmenu režimu sa zásadne vyjadrujú Kňažko, Budaj, Feldek, Ondruš, Kanis, Lauko, Mistríková, Pithart a Kusý. Vždy sa mihne Václav Havel. Vyzerá to, že za revolúciou bolo pár vopred vybraných ľudí. Nik iný nie je totiž pre oficiálnych (štátniarskych - pracujúcich pre verejnoprávne televízie alebo inštitúcie) dokumentaristov z hľadiska historickej pamäte dôležitý. O6 Herečka E. Vášáryová neuveriteľne pa-te-ti-cky vykrikuje emočne prepísknuté slová. O7 - Pri hlasovaniach všetkých revolucionárov-hercov sa osvedčila boľševická taktika: za navrhnuté výzvy a uznesenia sa hlasuje jednohlasne, bez zdržania sa. Plynulosť prevratu bola dobre zabezpečená, nadviazalo sa na hlasovacie mašinérie boľševických kapitalistov. O8 Pri politických prevratoch je dobre počúvať argumenty protistrany. Tu zaujal výrok ministra kultúry SSR Pavla Koyša o tom, že prebratie moci pomocou kostolov zlyhalo a tak Charta 77 spolu s ďalšími vymysleli koncept hercov - nositeľov revolučnej pochodne. O9 - Režisér Martin Slivka spravil základ - snažil sa postihnúť revolučné dianie z rôznych uhlov pohľadu (tu z pohľadu diania v Národnom divadle), spracované zábery a ich stručný súhrnný komentár sú cennou devízou. Žiaľ stále platí, že o udalostiach okolo roku 1989 dosiaľ nevznikol vznikol taký film, ktorý by sa nebál zaťať do živého (alebo o ňom dosiaľ neviem). Cieľom by bolo priniesť do sveta dokumentu film pozerajúci na svet iným názorovým pohľadom ako 99,9% oslavných ód, nainkovaných podľa štruktúry: Bolo nahovno - dnes je skvele. Jedna lastovička bola (išlo o dokument Ústavu pamäti národa), v ktorom Petr Uhl vyhlásil, že spúšťačom celého zamatovo revolučného pohybu bola chronická klamárka Drahomíra Dražská. Tá dosvedčila, že komunistickí policajti pri zásahu proti demonštrantom zavraždili študenta Martina Šmída. Legenda, zosnovaná ŠtB, našla svoju odozvu vo váhajúcich ľuďoch. Po správe o smrti mladého človeka, ktorý ešte len študoval na demonštrácii študentov, ktorá si pripomínala tragické udalosti okupácie Česka spred 50. rokov, kedy nacisti popravili iného študenta, sa mnohí váhajúci spravodlivo rozhorčili. Masy vyšli do ulíc, Žiadali spravodlivé vyšetrenie udalostí. Bola táto požiadavka - myslím jedna z prvých, nejako veľmi vypočutá? Nebola. Nejaký agent Žifčák a pár radových policajtov si čosi odsedeli, ale to bol len výkonný pešiak-agent ŠtB, zatiaľčo generálmajor Lorenc, jeden z riadiacich kádrov moci sa po odsúdení presunul na Slovensko, kde sa bezproblémovo podnikateľsky nabaľuje na svojich skúsenostiach s ochranou informácií a ich šifrovaním pre veľké firmy v celom bývalom Č-SFR. Správa o vyšetrovaní zásahu na Národnej triede nebola nikdy zverejnená. Poznámka: K často omieľaným faktom, že nik nemohol nič predpokladať, že režim padne a k podobným manipulatívnym drístom odcitujem časť z článku v časopise Život z novembra 2013 (článok je dostupný aj online): "Známy český filozof, básnik a spisovateľ Egon Bondy, vlastným menom Zbyněk Fišer, sa tiež vyjadril k nežnej revolúcii. UŽ ZAČIATKOM 80. ROKOV vyslovil domnienku, že v našej krajine „vznikla nová vládnúca trieda, tieňová, ktorá vlastne vykradla socialistický štát a potrebovala svoje PENIAZE nejakým spôsobom uplatniť. To však podľa socialistickej legislatívy nešlo. A tak bola pripravená predať vlastnú štátnosť, čo aj urobila“. Bondy bol presvedčený, že revolúcia musela prísť a podporili ju samotní komunisti, pretože v socializme sa nedalo investovať do iného ako do domu, chaty, auta a zahraničnej dovolenky.". () (méně) (více)

sehe

Som rada,že som to mohla vidieť a znova si primomenut tie chvíle,ked sme sa dokázali zjednotiť a zabojovať za slobodu.Historická budova SND si veľa pamätá. ()