poster

Zen for Film

Krátkometrážní / Experimentální

USA, 1964, 8 min

Režie:

Nam June Paik

Komentáře uživatelů k filmu (15)

 • Bebacek
  odpad!

  A kvůil tomuto se nepochybně řada nadšenců zabývá studiem filmu... (ironie). 8 minut sledování bílého čtverce na černém pozadí aneb slavná diskutovaná pičovina.(19.10.2008)

 • psy.cho
  ****

  Jedná sa o prvý film hnutia Fluxus. Čistý priehladný film, ktorý mal dosiahnuť zachytávanie prachu a škrabancov.(27.11.2013)

 • Radko

  Všetko. Nič. Jeden z filmov hnutia fluxus - osemminútové biele plátno. Motív nepopísanej tabule - zdanlivo jednoduchý nápad -vytvára veľmi odlišný prístupový mnohosten. Od sústredeného pozerania až po okamžité opustenie projekcie: v divákovej mysli ostane rovnaké povedomie o znakoch obrazu/obsahu. Experiment v duchu tradície zenu ponechám bez hviezdičkového menu.(1.12.2007)

 • -bad-mad-wolf-
  odpad!

  Tak jsem viděl osmiminutovou nicotu (proklikal jsem), otevřu CSFD a nestačim žasnout. Hodnotí se tu osmiminutovej bílej čtverec. Hodnotí se tu hodnotitelé mezi sebou. Hodnotí se tu právo hodnotit. Posuzuje se tu způsob trávení volného času. To jako fakt, lidi? Jinak co se týká "filmu", pro mě tohle tvoří jen jeden z dalších důkazů, že je umění občas nepříliš sofistikovaným pokrytectvím.(24.1.2014)

 • Insilvis
  *****

  Nekompromisní vyjádření zenové hry. Možno brát jako filmový koan. K vidění zde: http://www.youtube.com/watch?v=8z1sOsIrshU .(1.3.2009)

 • asLoeReed
  ****

  Dovolím si zde bez ohledu na autorská práva odkázat na Cinepur, na text Jana Kršňáka o autorovi Paikovi: http://www.cinepur.cz/article.php?article=999 (Cinepur 44, březen 06)(28.11.2008)

 • Adam Bernau

  Mám pochopení pro lidové pohrdání takovýmto extrémem, přesto se divím, že komentátoři mají potřebu k té hromadě odpadu přidávat i sebe a jsem pobaven jejich rozhořčením, že museli 8 minut hledět na bílý čtverec. Opravdu jste nikdy u filmu nestrávili celých 90 minut hůř? Zbytečněji? Ale ještě méně chápu jednu nebo dvě hvězdičky. Za co? Tohle je buď za pět nebo nula. U mne ani tak, ani tak, vyhýbám se podobným radovánkám. Bílé filmové plátno s černým okolím. Výtečná příležitost pro věci, na něž jsem líný, pročež, varován zdejšími komentáři, shlédl jsem jen úvod. Ten titulkový rozběh je výborný. Místo dalšího si vystačím s "klasobraním" v podobě komentářů Radka a amirgal.(18.5.2011)

 • Jansen

  (-)(23.2.2011)

 • amirgal
  *****

  kde jsou hranice dění? kde jsou hranice filmového kontextu? kde jsou hranice filmového vnímání? čtverec je a myšlenky mění filmový kontext. čtverec pluje časem filmového kontextu. čtverec se děje ... a kde jsou hranice filmového diváka?(1.3.2009)

 • Jigy
  odpad!

  Hukot. Tohle jsem musel vidět. Nevěřil jsem, že i bílé nic se dá považovat za film a umění. Takže když nesundám krytku z objektivu a budu tvrdit, že to schválně a že tím vyjadřuju černotu duše a světa, tak mi taky někdo dá pět hvězd? Bože to jsem dopadli.(24.1.2014)

 • SallyZen
  odpad!

  No to jsem čuměl. Celej "film"(spíš obrázek) na jeden záběr. Wow, a tak krásně černobíle natočené. Pan NAM JUNE PAKO nám ukázal takovou extravaganci a originalitu, že kam se na něj hrabe třeba E.Wright. Osm minut koukat na tohle. Se divím, že neudělali z toho celovečerák. Zakulacených 0%(14.7.2011)

 • mr.kliky
  odpad!

  zafu hají(24.1.2014)

 • Renesco

  Film určený k postupnému stárnutí a postupnému proměňování se vlivem analogových projekcí. Pokud vlastníte digitální kopii, tak jste ho neviděli.(28.3.2014)

 • GeorgeHans
  odpad!

  Pravdepodobne najzaslúženejší odpad aký som kedy dal.(2.8.2009)

 • ecis
  odpad!

  Nic ine. Pozerat sa na biely stvorec na ciernom podklade celych 8 minut. Tak ako Vam pustia na filozofickej fakulte 10 minutovu skladbu uplneho ticha...a budeme sa tvarit ako na nieco ohromujuce, prevratne, giganticke a neuveritelne veldielo. Na taketo dristy nikdy nebudem. Sorry vsetkym psycho dusiam.(26.10.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace