Kauza Litviněnko

Rebellion: The Litvinenko Case

Dokumentární

Rusko, 2007, 105 min

Vladimir Putin

Velmi zajímavá kauza z prostředí špionážních struktur.Bohužel zpracování dokumentu mi přišlo trochu neurovnané,spíše než o vyšetřování v kauze A. Litviněnka se zabývá politickým systémem v Rusku apod.Stopáž filmu mi také přišla trochu dlouhá.Ale musím ocenit odvahu tvůrců.(22.3.2013)

Víc než o Litviněnkovi je to film o Rusku. Neobratné zpracování sráží závažné téma na průměrný dokument.(2.10.2008)

Jistě je to zajímavý materiál, co autor natočil, hlavně o to zajímavější, že byl vlastně u toho, když se stalo něco, co nebylo ve scénáři :) Bohužel film místy nudí a je trochu nercistický - příliš časté záběry na autora filmu a neustálé vyzdvihování jeho zásluh... myslím, že tento přístup autorův pana Litviněnka trochu zastiňuje.(13.9.2008)

Ako už bolo povedané, zlé spracovanie zabíja tento film. Nejde o zlú technickú kvalitu záberov, vadí mi použitie typických demagogických postupov a prvoplánové útočenie na city diváka. Určite by som vypustil kojencov s odtrhnutými končatinami a spálené mŕtvoly. Navyše tento dokument nemá zodpovedanú základnú otázku - "Čo tým chcem povedať?". Kauza Litvinenko bola obvinením Ruska, Putina, FBS, ale o samotnom Litvinenkovi vypovedala len pramálo. Ak by to bolo o ňom, dokument by musel byť budovaný úplne inak. S poľutovaním musím konštatovať, že takto vzniknúť nemal. Je to totiž pochopiteľné vzhľadom na naše reálie - ak je už jedna téma spracovaná, sic takto zle, už sa do nej nikto nepustí. A to je určite škoda - pretože Rusko a jeho režim si pozornosť zaslúži ;-) (13.11.'08, Art Brno, 4. komentár)(13.11.2008)