Česká RAPublika

Česko, 2008, 90 min

Pavel Abrahám

Vladan Vála
  • Marek1991

Ukázať svoju inteligenciu naplno, tak to je odvážne. Robiť si srandu zo svojho pôvodu a snaha premenovať sa na Huga Toxxxa a Jamesa Colea, to bol silný zážitok a pre psychológov a do diskusií určite vhodný, ja som si o nich urobil aspoň obraz, takisto ich vyjadrovaním a premýšľaním a vo veľmi veľa veciach sa nestotožňujem. U nás na Slovensku začali raperi v poslednej dobe robiť celkom slušnú hudbu s celkom rozumnými textami v porovnaní s USA, či Českou republikou, dúfam, že ten trend si zachovajú a nájdu správnu cestu. Toto však bolo šialené, ale ako dokument niekedy pôsobivé a zaujímavé.(28.5.2012)

• Zíza

Jako malá jsem se těšila, až to skončí. RAP a elektrická muzika mi nic neříkaj a jsem si docela jistá, že ani nechci, aby mi něco říkaly. Sem tam to bylo zábavný. Hudbní doprovod - hádej... Nejlepší z toho stejně byla část s Hanou Hegerovou. Jako asi je dobrý to vidět, protože na tohle si každý musí udělat svůj vlastní názor.(6.3.2010)

Na české poměry vysoce kvalitní dokument, který nemá v tuzemsku obdoby. Občas vymazlené hrátky s hudbou a obrazem střídají vysoce vtipné momenty, které mě utvrzují v jediném - i u nás jde natočit zábavný dokument, u kterého by člověk během prvních 10 minut neusnul. Klidně bych přihodil i vyšší hodnocení, to by v něm nemohli účinkovat ty nejvypatlanější mozky pod sluncem. Přišlo mi to jako jeden dlouhý vtip, který nebral konce - kdyby snad někdo chtěl natočit dokument o hiphopu, tak by do něj měl vnést nějaké myšlenky, které by ho ospravedlňovali takový, jaký je nebo příbližit ho neznalým lidem. Z mého pohledu se jedná o povrchní zesměšnění, které celému národu ukazuje, že hiphop dělají lidi, co to nemají v hlavě v pořádku nebo pro změnu žádnou nemají. Zábava to je sice nehorázná, ale z toho, co jsem viděl, se bojím o mírnou degradaci inteligence národa.(27.7.2010)

Unikátní výlet do světa českého hip hopu, který tu zastupují přední čeští rapeři Hugo Toxxx, James Cole (Supercrooo) a Orion (PSH), dále také do určité míry Indy, Wich, Wladimir 518, Mike Trafik a další. Jedná se o vysoce a nebezpečně zábavný dokument, o tom nemůže být pochyb, ale možná jen pro ty, kterým tito lidé něco řeknou. No myslím, že byly správně vybrána nejznámější jména české rapové scény, ale asi ne ta nejlepší.(22.3.2010)

"Máš spoustu knedlíkovýho rapu, máš spoustu zelnatýho rapu..." Již dávno jsem ztratil předsudky vůči rovnejm kšiltovkám a rád zabrousím do českýho hip hopu. Rozhodně snímek nevnímám jako stoprocentní dokument - nemapuje českou hiphopovou scénu ale pouze se drží okolo party SuperCrooo. Z jedné časti to chápu jako dokument, z druhé jako pozérství hlavních protagonistů. Rozhodně nevnímám chlapce jako nové obroditele českého jazyka. Scéna s docentkou bohemistiky mi sice přišla zajímavá ale chlapci působili jak naprostý idioti, než jak namachrovaný týpci. Pokus o změnu jmen již byl vrchol trapnosti. Zpracování suprový, hudba dobrá a některý pasáže zajímavý. Průměrný pseudodokument.(29.4.2009)

• - Snímek obdržel cenu pro nejlepší dokumentární film na soutěži Finále Plzeň 2009. (chelseaman22)

• - Film byl uveden v soutěži Česká radost na MFDF Jihlava 2008. (chelseaman22)

• - Filmový koncert se odehrává v pražském klubu Roxy. (chelseaman22)