Česká RAPublika

Dokumentární / Hudební

Česko, 2008, 90 min

Pavel Abrahám

Vladan Vála

Tímto dokumentem si to u mě člen Penerů Strýčka Homeboye - Orion - vyžehlil. No, ono se toho ani moc žehlit nedalo, jelikož je jeden z mála českých hip-hoperů, kterého mám rád a vím o něm (nebo mi to alespoň tak připadá), že nemá v hlavě kilo měkkýho tvarohu. Spolu s Indym jsou jediný dva světlý střebody v jinak naší průměrný hip-hopový scéně a to já oceňuju, protože mi prostě přijde, že mají co říct, byť je to někdy formou dost nevhodnou. Neřadím se k lidem, kteří tenhle styl vyhledávají, ale jelikož naše generace už jiná nebude, a asi to ani nechci, tak si myslím, že základní znalost určitě není k zahození! A hodnotit odpadem! jenom z toho důvodu, že se vám při pohledu na rovný kšilty a kalhoty pod ptákem dělá šoufl (jasně, taky je nechápu, ale respektuju je, protože každej máme jinej vkus), mi přijde hodně dětinský. Ale jak říkám, každej jsme jinej....(21.6.2009)

Na české poměry vysoce kvalitní dokument, který nemá v tuzemsku obdoby. Občas vymazlené hrátky s hudbou a obrazem střídají vysoce vtipné momenty, které mě utvrzují v jediném - i u nás jde natočit zábavný dokument, u kterého by člověk během prvních 10 minut neusnul. Klidně bych přihodil i vyšší hodnocení, to by v něm nemohli účinkovat ty nejvypatlanější mozky pod sluncem. Přišlo mi to jako jeden dlouhý vtip, který nebral konce - kdyby snad někdo chtěl natočit dokument o hiphopu, tak by do něj měl vnést nějaké myšlenky, které by ho ospravedlňovali takový, jaký je nebo příbližit ho neznalým lidem. Z mého pohledu se jedná o povrchní zesměšnění, které celému národu ukazuje, že hiphop dělají lidi, co to nemají v hlavě v pořádku nebo pro změnu žádnou nemají. Zábava to je sice nehorázná, ale z toho, co jsem viděl, se bojím o mírnou degradaci inteligence národa.(27.7.2010)

Nevim no. Moc hezky se poslouchá Cole (kterej se mi jinak asi zamlouval nejvíc) a jeho řeči o tom jak je naše společnost hrozně konzumní a supermarketová a i to jak má Hugo Toxxx rád Hanu Hegerovou a jeho sen je rozšiřovat si vzdělání, ale když si člověk uvědomí jaká byla jejich dřívější image, kdy nadávali na všechno a všechny, a jak se chovají, oblíkají apod., ptá se sám sebe, jestli tohle neni jen další nová póza. Oriona mám rád, je to starej sympaťák, ale působí jako věčně nametenej a freestyle mu očividně nejde. Některý scény byly vysloveně nucený, některý celkem trapný a rozpačitý, jiný se na druhou stranu dost povedly. "Dokument" jako celek jako celek moc nepůsobí, spíš jak náhodně poskládaný scénky tří týpků. Škoda, že se nezabrousilo trochu do historie a do dalších postav týhle scény. Ve finále se tak jedná o takovej jinej "jackass" těhle třech postav a "nějakejch" jejich kamarádů. Přesto se mi to líbilo a bavil jsem se.(6.12.2008)

• Zíza

Jako malá jsem se těšila, až to skončí. RAP a elektrická muzika mi nic neříkaj a jsem si docela jistá, že ani nechci, aby mi něco říkaly. Sem tam to bylo zábavný. Hudbní doprovod - hádej... Nejlepší z toho stejně byla část s Hanou Hegerovou. Jako asi je dobrý to vidět, protože na tohle si každý musí udělat svůj vlastní názor.(6.3.2010)

Pro mě největší překvapení na KVIFF... takhle jsem se v kině dlouho nebavil, bavil mě (překvapivě) českej RAP, který vůbec neposloucham. Kluci byly fajn a byla s nima prdel:D... Zajímavě natočené, různé dialogy s lidmi, kteří mají různé názory - staří, mladí - intelektuálové, kterí jsou nepřístupní mladé generaci a lidé kteří vědí, že tohle je taky druh umění. Možná nejsou členové Mensy, ale proč jim to vyčítat? Jak ostatně všichni řekli - tohle budou dělat dokud je to bude bavit a o tom tenhle film je! 90%(7.7.2009)

• - Snímek obdržel cenu pro nejlepší dokumentární film na soutěži Finále Plzeň 2009. (chelseaman22)

• - Film byl uveden v soutěži Česká radost na MFDF Jihlava 2008. (chelseaman22)

• - Filmový koncert se odehrává v pražském klubu Roxy. (chelseaman22)