poster

Česká RAPublika

 • Slovensko

  Česká RAPublika

Dokumentární / Hudební

Česko, 2008, 90 min

Režie:

Pavel Abrahám

Kamera:

Vladan Vála
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radek99
  ****

  Dokument coby objektivní test vlastní tolerance a míry otevřené mysli? Ano, proč ne, spolehlivý lakmusový papírek je právě Česká RAPublika. Přes zjevné dokumentární kvality, neoddiskutovatelnou zábavnost a slušný tah na branku má dokument o části spektra českého hip-hopu jen slabě nadprůměrné hodnocení, možná by bylo dobré zamyslet se nad tím, proč máme tak omezený rozhled a to, čemu se anglicky říká ,,open mind". Osobně se mi rap a hip-hop také nijak zvlášť nelíbí, navíc jsem i generačně hodně vzdálen tomuto modernímu hudebnímu stylu, ale objektivně musím uznat, že členové kapel PSH a SupeCroo mají cosi do sebe. Je dobré zaslechnout v textech zmínky o ,,nasranosti" mladé generace, je přínosné vidět a slyšet, jak dnešní mladí žijí, uvažují, přemýšlejí, co poslouchají... Navíc dramaturgická stavba dokumentu akcentující konfrontační úhel pohledu je skutečné originální - hip-hop versus lingvistika, hip-hop versus symfonický komorní orchestr, hip-hop a generační propast atd. Kdybych chtěl namítnout cosi proti, pak možná chybí nějaký ucelený a komplexní pohled, jaký by se dal od dokumentu očekávat, Česká RAPublika je spíše hodně osobitý obraz několika českých interpretů tohoto specifického žánru (v podstatě jsou tu zastoupeny jen dvě výše zmiňované skupiny). Nebylo asi ani cílem tvůrců analyzovat fenomén (českého) hip-hopu dopodrobna, spíše jde, jak jsem z hip-hopu pochopil, o zábavu...a té se dostává divákovi vrchovatě...(24.6.2009)

 • swamp
  *****

  Hopper nejsem, ale na RAPubliku jsem se celkem těšil. :) A musím říct, že se mi ty beaty líbily, s něčím jsem souhlasil, s něčím ne.. James Cole mi přišel jako poměrně inteligentní (v rámci možností:) týpek, kterému ale třeba freestyle nejde tak dobře jako Orionovi, který je na druhou stranu vysmažený jak květák. Zajímavý byl pokus o změnu jmen na matrice Prahy 3, setkání s profesorkou lingvistiky či komorním triem, závěrečná Hana Hegerová i návštěva Karviné.. a té bych chtěl věnovat i závěr tohoto komentáře.. tak dejte mi beat.. "Karviná je zkurvené město, i přestože tu mám svoje kořeny a zažehnuté plameny, které zapalují todle město, i přestože vidím to, ale nechci to - a proto slyším to, i když nechci, to proto tady zkouším rapovat, přitom onanovat, nechce se mi vstávat, přitom chci vydělávat, nedostávat podporu v tom našem velkým hardcoru, my sme pospolu, a proto je Karviná zkurvené město, a proto pijem, a když nám je špatně, tak se na všechny vyblijem, takhle my vlastně všichni žijem, ale spousta kámošů to nedokáže ocenit, oni dokážou na mě zuby cenit jako velký pes, který do díry vlez, tak nebuď ten pes a zkus se prosadit a můžeš si klidně na nás vsadit................." yo(5.8.2009)

 • paascha
  odpad!

  Změnil jsem názor. Nejdřív jsem to hodnotit nechtěl, ale nadutost jistých individuí zde mě dohnala k extrému. Mám pocit, že příznivci hiphopu jsou jako fanoušci fotbalu, jednodušší, ne zcela dozrálí, ale sebevědomí až hrůza. A pokud si někdo dovolí fandit někomu jinému, než té jejich Slávii, Spartě, Baníku, Brnu...(dosaď, co chceš), nebo poslouchat něco jiného, než oni, je zle. Takže milí hoši a děvčata, já vám na váš negří blábol seru, já raději rock!!! Z nedostatku jiné zábavy jsem si to před chvílí dal a je to ještě větší sračka, než jsem myslel. Hej, pičo, jebu ti hlavu, na ten tvůj rap já stoprocentně dlabu, je to strašná sračka, pro vymytý gumy, vočouzený idioty, co jak piča čumí...(2.12.2008)

 • bestlama
  ****

  Právě jsem se na tento film dokoukal. Těšil jsem se na něj opravdu dost. A to hiphop neposlouchám. Chtěl jsem vědět jak to "vypadá" podle tvůrcu a aktéru na české hopové scéně. Dobré zobrazeni hopu malým dětem, které podle mě budou po tomto filmu po hiphopu toužit ještě více. Pro adolescenty spíše taková zábavná forma. Ale já si myslím, že dospělým už tento dokument nic říkat nebude. Obsáhlé sprosté slova jsou sice někdy přehnané, tak jako chování aktéru v některých situacích viz. matrika, Jungmann...... Mně osobně se to líbilo. Ty přehnané scény mě pobavily a taky jsem se mimořádně těšil na cikány z karvinského ghetta. Každý den tudy procházím do školy a vidím jak se pokoušeji rapovat a teď jsem to mohl vidět v nějakém výsledku.(19.5.2009)

 • Malarkey
  **

  Fakt nevím, jak tenhle film mám zhodnotit. Rap a Hip-hop neuznávám, kór ten český, o to více mě zajímalo, co tímhle autor zamýšlel, což jsem nakonec doteď nepochopil. Ukázat divákovi jak je český hip hop vyjímečný? Jak ti lidé, kteří to dělají jsou něčím unikátní a s radostí se přirovnávají například k Fráňu Šrámkovi? Zajímaví tím, že žijí bouřlivý život a la buřič 19. století? František Gellner by čuměl, že má svoje nástupce. Ano, chápu to, takoví lidé tu byli, jsou a vždy budou, tak to prostě ve společnosti funguje, určitě ty tři rapery, kteří se ve filmu objeví nejvíce budu brát jako normální lidi, když mi do očí řeknou, že to co ve filmu hráli byla ve skutečnosti velká póza, respektive myslím to v tom smyslu, když přijedou do "ghetta" v Karviné a malé cigánské dítě z něj je uplně vydřený, ještě když mezi nima udělají soutěž, kdo umí líp rapovat, tohle mi fakt hlava nebere. Neuznávám tohle a nikdy to uznávat nebudu, na druhou stranu jsem tohle vidět chtěl abych si o tom všem udělal obrázek, trošičku mi to ale přišlo jako demagogie, v tom smyslu, koukněte na film, pochopíte, že tohle všecko je jenom stín, který se časem ztratí, ale nechte se do něj vžít a užívat si to. Zase ale nemůžu filmu vzít fakt, že jsem se u něj nezasmál, repující božský Karel, beatbox od Marka Ebena nebo revolucionářská Hana Hegerová dělá z tohodle dokumentu něco víc, ale ten zbytek je blaf naprosto o ničem. Spíš ukáže hlavně to, jak tři rapeři žijí, a že by nic jiného dělat ani nemohli. Vždyť všichni tři na otázku co čekají od budoucnosti řekli, že rapování je jejich život a že s tím budou pokračovat do konce života. Určitě na tom něco bude, každý má svůj cíl a nikomu ho nehodlám brát, jen mě zaráží, jak si takzvaní "hopeři" (jejich posluchači) hrají na něco, co ve skutečnosti absolutně nejsou, takhle se chovat mohou jen skuteční buřiči, to znamená ti tři včetně těch, kteří to s hip hopem v českém státě myslí vážně. Určitě je ale zajímavé něco takového vidět a udělat si na to svůj názor, jen se to musí brát s nadsázkou, protože já se těm fanouškům prostě musím smát, jen by mě zajímalo, jaký mají na ně názor oni, což mi asi jen tak někdo nepoví...(3.5.2009)

 • - Film byl uveden v soutěži Česká radost na MFDF Jihlava 2008. (chelseaman22)

 • - Filmový koncert se odehrává v pražském klubu Roxy. (chelseaman22)

 • - Jedná seo první celovečerní film o českém hip hopu. (chelseaman22)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace