Česká RAPublika

Dokumentární / Hudební

Česko, 2008, 90 min

Pavel Abrahám

Vladan Vála

Je docela těžké se vyjádřit, když má člověk z filmu resp. dokumentu tak rozporuplné pocity, jako já z Rapubliky. Hip hop (resp. rap) mám rád, ale docela si vybírám. Rovnou se přiznám, že interprety, kteří zde vystupují moc nemusím. Chápu sice, že jejich průpovídky a dost ujeté chování je třeba brát s rezervou, ale třeba zrovna texty, které se zde objevují rozhodně nepatří mezi českou špičku. Zrovna tenhle fakt českému hip hopu reklamu asi neudělá a to je podle mě škoda. Člověk, který český hip hop neposlouchá si ho po tomto dokumentu podle mě neposlechnu už vůbec. Po technické stránce se jedná o docela kvalitní dokument, ale díky výše uvedeným postřehům u mě Rapublika dost ztrácí.(23.1.2011)

Ano, jsou to pošahaný rapeři, který svým způsobem neví, kde mají styl a do huby si asi taky nevidí. Berou drogy a jsou děsně kůl. Ale přátelé, tohle je dokument a to dokumenty dělají, že ukazují pravou stránku lidí (teda vlastně ne, ale to už je jedno). To ovšem ukazují komplexnost celého filmu a nový náhled na celý rap a to nejen v Česku. Mě to bavilo, celou hodinu a půl jsem se těšila. Všichni tam měli své místo a jde vidět že až na Oriona nenasráno v hlavě, jen ty hodnoty byly vedlejší. Konečně opravdu dobře natočený dokument a výborným neprozkoumaným obsahem. Nejsem fanoušek rapu a bohužel ti fanoušci zdá se nepochopili, o co tom vlastně šlo. Tak tedy zewling a jdeme spát..;)(2.7.2011)

Taková mozajka, která se snaží nám obyčejným lidem ukázat svět českých raperů. Musím říct, že některé scény byly opravdu zajímavé, jiné zase opravdu zábavné. Nečekejte ale žádný ucelený film, jsou to jenom jednotlivé střípky zasané do deseti kapitol. Takže když to nebudu vnímat jako celek, ale jako jednotlivé "klipy", tak musím dát za 4, protože mě chlapci často velmi pobavili.(21.6.2009)

70% podobných Českému snu. Hodina a půl výborné zábavy - jen čím větší odstup po projekci a čím víc rozmýšlení, tím spíš se Česká rapublika jeví jako nedoťuknutej a místy hodně povrchní vhled do jednoho hudebního stylu. Nicméně každej čekej film, kterej není tématem a formou zasekanej v minulým století, se musí ocenit.(13.11.2008)

Zábavný dokument, který těží z neustálého vytváření umělých konfrontací - naši hrdinové jsou konfrontováni s: docentkou bohemistiky, paní na matrice, Josefem Jungmanem, Hanou Hegerovou, romskými kluky z Karviné atd... Dokument atrakcí mooreovského střihu, ok, ale České rapublice chybí nejenom silné téma, ale i výrazní hrdinové - James Cole a Hugo Toxxx (Supercrooo) a Orion (PSH) jsou sice důstojnými reprezentaty žánru, přesto filmu citelně chybí přítomnost jiných a daleko zásadnějších person českého rapu, např. Vladimira 518... Česká rapublika tak nepojednává o české rapové scéně, daleko více jde o portrét Supercrooo - a i když tato skupina disponuje několika nadprůměrnými tracky, ve filmu působí James a Hugo jako... no jako dvě paka (jak by řekl Wolf z Pulp Fiction), viz např. jejich velmi chabé pokusy o freestyle... Chybí větší komplexnost, chybí jakýkoliv pokus o reflexi rapové subkultury, chybí Vladimír, chybí Indy a Wich...(28.10.2008)

• - Jedná seo první celovečerní film o českém hip hopu. (chelseaman22)

• - Snímek obdržel cenu pro nejlepší dokumentární film na soutěži Finále Plzeň 2009. (chelseaman22)

• - Film byl uveden v soutěži Česká radost na MFDF Jihlava 2008. (chelseaman22)