Phoebe v říši divů

Phoebe in Wonderland

Drama / Rodinný / Fantasy

USA, 2008, 96 min

Holčička Phoebe má kolem sebe trošku jiný svět. Pořád je to ale malá holčička, kterou se snaží její okolní svět pochopit. Já se třeba do té postavy té učitelky dostal hned, protože mi Phoebe zase tak zvláštní nepřišla. Prostě jenom nad věcmi přemýšlela trošku jinak, než jiné děti. Na film se tak z hereckého hlediska pěkně koukalo, ale u mě to ve výsledku skončilo na průměru, protože se zajímavým nápadem přišlo vcelku průměrné a nudné zpracování.(30.9.2015)

Herecký výkon malé Elle Fanning je něco, co si budu pamatovat ještě po mnoho dalších roků! Příběh je famózní, postavy přesvědčivé, scénář brilantní. Uvědomil jsem si mimo jiné, jak Alenka v říši divů je hluboce mystické dílo... Závěrečná divadelní scéna mě zcela nečekaně odnesla do takových duchovních výšin (či spíše hloubek), že veškerá slova ztrácejí na významu... "Však až vy se jednou zakuklíte a proměníte se v motýla, bude vám z toho taky všelijak."(24.12.2013)

Ne zrovna dotažený film, spící režie a z dobrých hereckých výkonů bych zmínila skvělou Patricii Clarkson coby učitelku. Elle Fanning na rozdíl od svých předchozích rolí (Babel, Podivuhodný případ Benjamina Buttona) má zde velkou tendenci přehrávat a holčičku s počátečními příznaky Touretteova syndromu ztělesnila vcelku iritujícím způsobem.(9.4.2012)

Elle Fanning je kouzelná a mám ji radši než její sestru Dakotu. Elle Fanning podle mého názoru dokáže zahrát cokoliv a těším se na další filmy s ní :) Tento film mě okouzlil svým tématem, i když jsem zpočátku byla silně skeptická a byla jsem silně představena, když jsem několikrát při filmu vyprskla smíchy :) Téma je sice převážně "dětské" - prostředí školy a zatím žádné větší problémy - ale naopak - malá Phoebe prožívá mnoho věcí naráz a sama je dost zmatená, jelikož nedokáže pochopit co se to s ní děje a jediné co ví je, že se liší od ostatních v okolí a je kvůli tomu považována za vyvrhela a je za to vždy patřičně potrestána. Prolínání se reality a představ malé Phoebe, podtrhuje její zálibu v divadle a oblibě postavy Alenky a jejího světa, který je plný divů. Ač se to nezdá, film v sobě ukrývá plno důležitých informací a i když je Phoebe pouze malá holčička, musí se vyrovnat se svými problémy, které naštěstí budou nakonec pojmenovány. Elle stačí jen se dívat a nic neříkat a přitom dokáže znázornit plno rozličných pocitů a je schopna tím maximálně upoutat mou pozornost :) Felicity Huffman v roli matky, která si neví rady znázorňuje ženu, jejíž psychika je podlomena hlavně tím, že práci, kterou by potřebovala konečně dokončit, by zvládla lépe vykonat její sedmiletá druhá dcera, ale naštěstí je schopna přijmout životní úděl malé Phoebe a je pro ni oporou. Co mě dostalo nejvíc bylo: "Že si zaslouží bolestivou smrt" :-D :-D "Á, já budu bombová Alenka" :D "A kdo jsi ty? Muž s knírkem? Karl Marx! " :D(14.2.2013)

• gudaulin

Jediná hvězdička svědčí o tom, že jsem se s filmem úplně minul. Sladká tvářička Elle Fanning a její snaživý herecký výkon za to nemůžou. Barnzova režie mě sice nenadchla, ale důvod k odmítnutí snímku leží jinde. Podobný druh citových vydíraček obecně nemám rád, jen málokdy se totiž podaří namíchat ingredience v poměru, aby výsledek nepůsobil, jako když šéfkuchaři ulítne ruka se sladidlem nebo cibulí. Phoebe v říši divů je typickým zástupcem početné skupiny amerických filmů, kde jsou malé děti zobrazovány jinak, než je znám z osobní zkušenosti. Jsou duševně zralejší, než by odpovídalo jejich věku. Většina americké kinematografie má tendenci vnímat děti jako malé dospělé, které je třeba maximálně respektovat a považovat svým způsobem za sobě rovné. Jenže malí dospělí se nemohou těm velkým, to dá rozum, rovnat úplně ve všem. Zejména ne v povinnostech - těmi je nejlépe nezatěžovat je vůbec. Hollywoodská kinematografie nás už nějakou tu dekádu ubezpečuje, že kvalita rodičovství se odvíjí od toho, nakolik rodiče své děti milují a starají se, aby byly šťastné - nikoliv od toho, nakolik jsou schopni je vychovat, vštípit jim morální zásady, připravit je na samostatný život, dospělost a schopnost založit vlastní rodinu a v rodičovském a partnerském postavení obstát. Mám pocit, že většina americké filmové produkce šíří myšlenku, že nejdůležitějším v životě je pocit štěstí, nikoliv uspokojení z vynaloženého úsilí a splněných povinností. Celkový dojem: 25 %.(2.2.2016)

• - První návrh scénáře byl napsán dokonce rok předtím, než se Elle Fanning, představitelka hlavní role, narodila. (HappySmile)