Fascinace

Režie:

Mike Hoolboom

Scénář:

Mike Hoolboom

Jaké je moje jméno? Myslel jsem si, že to každý ví. Jmenuji se Art Star.“ Gay Colin Campbell, který zemřel v roce 2001, byl průkopníkem videoartu, kolegou, milencem a rádcem řady svých následovníků. Mix interview Colinových prací, archivního materiálu a autorských obrazů zmnožují jeho portrét a jsou letopisem času, v němž Campbell pracoval a který zhruba odpovídá rokům studené války. Jakoby éra atomových bomb byla skvělým předpokladem pro vizuální hudbu experimentální kinematografie. (oficiální text distributora)

Radko

Film v neustálom vývine. Režisér Mike Hoolboom uviedol v Jihlave prestrihanú 70 minút dlhú verziu filmu, premiérovo uvedeného na festivale v Rotterdame, pričom v následnej diskusii po premietaní podotkol, že ani tento zostrih nie je definitívny a už uvažuje o ďalšom krátení; tento proces ho podnecuje k tvorbe nových a nových verzií. Autor pracuje s množstvom archívneho materiálu a s použitím rôznych montážnych, strihových i hraných techník vytvára experimentálny portrét jedného z priekopníkov videoartu. Oceňujem invenčný autorov prístup a hravosť, útok jednotlivých vrstiev zmnoženého experimentu na zmysly diváka paradoxne oslabil intenzitu výpovede samotnej (zahltenie kvantitou). Rezignácia na jednoznačné a jasné rozprávanie spôsobila nezrozumiteľnosť mnohých sekvencií (kde bolo dôležité bolo len povedať ako, nie čo). Potešenie z netradičnosti a novosti výpovede z uvedených dôvodov tak vystriedala povznesená nuda, kedy žiadny ďalší nápad nedokázal výraznejšie zaujať. Krátkometrážne experimenty majú veľkú výhodu času, domnievam sa, že ak si Hoolboom bude naďalej užívať prestrihávania vznikne dokument, ktorý ma naozaj uchváti. P.S. Kinosála pri projekcii sa postupne vyprázdňovala a na konci ostalo len cca 20 ústretovo naladených jednotlivcov. Môj záverečný potlesk patril skôr im. ()