Tajemství šifrovací věže

• Polsko Tajemnica twierdzy szyfrów

Epizody(13)

Dramatický příběh plný napětí se odehrává jen pár měsíců před koncem 2. světové války. Američtí a sovětští agenti horečně pátrají po německém dekódovacím přístroji, jímž Němci luští sovětské šifry a mají tak přístup k informacím o americké atomové bombě, které sovětští špioni zasílají z Los Alamos do Moskvy. Němci ještě netuší, že mezi jejich šifranty u tajného přístroje, umístěného ve sklepení starého hradu, je i statečný polský agent Jorg. Není sám, kdo se snaží Němcům hatit plány, ale nacisté jsou ještě stále nejen zákeřní, ale také inteligentní a obratní protivníci. V ničem si s nimi nezadá ani sovětská NKVD, pevně rozhodnutá zmocnit se tajného přístroje. Válka dosud zuří a na území okupovaném německými vojáky ještě pořád všichni bojují svůj boj na život a na smrt… (oficiální text distributora)

carl.oesch

Jako milovníkovi válečných filmů a seriálů i dost velkému příznivci polské kinematografie se mi tenhle počin hodnotí dost těžko. Na jedné straně takřka dokonalé válečné retro (z výstroje a výstroje až chvílemi přechází zrak a chybiček by se našlo dost málo....), řada charizmatických herců (i hereček, jak už to na rozdíl od naší kinematografie u našich severovýchodních sousedů bývá, bylo a doufejme i bude), spousta zajímavých situací, dobrá hudba, řada neotřelých nápadů (osoba Borise Szyce třeba), dobrá atmosféra (chvílemi by se dala krájet i díky kameře...) a na druhé straně mně to připomíná dost, co spolu vařili pejsek a kočička. Prostě je toho tam moc, a bijí se tam skvělé a neotřelé nápady a výborně nahozené postavy s klišoidními až kýčovitými. Prostě, je toho tam moc a rozmáchlost ani kolikrát nedává i při délce seriálu prostor k dotažení řady z nich. Na jedné straně zajímavá osoba Jana Frycze, originální Szyc a na druhé straně až trapný hrdina Jorg - co má proboha ten Pawel Malaszynski hrát? Zcela zbytečná a nesmyslná je celá linie do USA a spektakulární akce "rangers" (tam a zpátky a vlastně zbytečně...), prostě přeplácaný a nedostažený (a přitom i přetažený) scénář. Čím dál tím větší bolest evropské kinematografie, utápějící se čím dál tím víc v rádoby"uměleckosti" a beo nedokonalém napodobování americké produkce. Přesto je to i přes ona negativa alespoň koukatné, svoje si tam člověk najde, spíš je mu líto těch nevyužitých příležitostí, které to celé teoreticky poskytuje. Trochu mi to připomíná české filmy Tobrúk a Ve stínu. Na druhou stranu, proti vyhlášeným českým srágorám typu Protektor, Han)bermannův mlýn nebo k mému zděšení zrovna nedávno uváděn= Krvi zmizelého je to veledílo, na které se při občasném opakování rád podívám. Jinak doufám, že město 44 bude vydařenější. ()

Michalov22

Výborný polský válečný seriál s dobrými hereckými výkony, se strhující atmosférou a také několika bojovými scénami. Pěkně ukazuje zmatek a chaos během konce 2. sv. války, kdy dochází ke střetu zájmů americké a sovětské rozvědky, ale také k plno zvratům mezi Němci, jejichž hlavní postavy hrají na vlastní pěst. Další hvězdičku u mě získal seriál za detaily, které mi přišly jak po historické a tak po územní stránce v pořádku ( například v Čechách české nápisy, atd. ).Občas se zde najdou nudné scény, ale celkově velice zajímavý a strhující seriál. ()

divak84

po prvním díle velmi solidní rozjezd s mírnou dávku zbytečneho patriotismu polských filmařů, kteří svého hrdinu nechají kličkovat mezi stovkami střel ze vzdalenosti od 5 do 50 metrů a náš hrdina si v te sprše kulek stihne i zaplavat. Děj zatím nemá při představovačkách moc prostoru ale celý nápad se zdá být zajímavý a určitě ten seriál zkouknu. Snad to nepůjde do sraček ()

j.sorensen

Tomu by stačio 8 až 10 dílů a bylo by to super, takhle je to zbytečně dlouhý, se spoustou hluchých míst. Působí to spíš jako zfilmovaná počítačová hra, nebo hraný dokument, moc se tam nemluví a když už, tak strojeně, suše. A ta divná kamera tomu taky nepřidává. Výprava, lokace, kulisy, kostými super, příběh dobrej. 3,5* ()

lukano

Bohužel kvalit seriálu např. Kapitán Kloss nedosáhl. Jednotlivé scény jsou příliš dlouhé, kde se nic neděje. Události na přeskáčku taky kvalitě nepřidávají. Seriál byl jistě nákladný už kvůli kulisám a postupně se v dalších dílech lepší, ale i tak by to chtělo lepší herce. Škoda nevyužitého potenciálu. Nicméně předražený "velkofilm" Lidice, proti tomu působí, jako nízkorozpočtový film. ()

• Seriál sa natáčal od marca do decembra 2006 v Dolnom Sliezsku na zámku Czocha a hradoch Ksiaz, Bolkow a Pszczyna. (andykovac)
  • Počas druhej svetovej vojny v zámku sídlila škola Abwehru. A bol v ňom pravdepodobne uložení prístroj na dešifrovanie sovietskych správ (operácia, kód Zwiebelfisch-Schwert / ryba-meč). (andykovac)
  • Knižnou predlohou na seriál bol román Boguslawa Wołoszańskiego "Twierdza szyfrów / Pevnosť šifry". (andykovac)