poster

Takva

 • německý

  Takva - Gottesfurcht

 • anglický

  Takva: A Man's Fear of God

Drama

Turecko / Německo, 2006, 96 min

 • rivah
  *****

  Pozoruhodné dílo turecké nové vlny - režisér Özer Kiziltan se tu rýsuje jako další osobnost vedle jmen Ceylan, Kaplanoglu, Erdem.... Název lze volně přeložit jako BÁZEŇ BOŽÍ. Ta je v judaismu a křesťanství podmíněna plněním deseti přikázání.TAQWA znamená v islámu ještě něco navíc a v súfismu má taqwa několik stupňů blízkosti k bohu. Podle súfismu sem patří i bezpodmínečná poslušnost duchovnímu nadřízenému - jak vidíme ve filmu, který je soustředěn kolem jedné súfistické sekty. (Dohledáno z podkladů) (90%)(28.2.2015)

 • Tanner
  ****

  Zajímavá studie člověka, jehož věrnost etickým maximám islámu je podrobena těžké zkoušce, která uvádí v nesoulad principy a nařízení znějící od představených náboženského řádu a z Koránu. Tato disharmonie panující nejen mezi oběma věroučnými rovinami, ale i v jejich vztahu k fungování řádu v moderním světě, v Muharremovi vyvolává silné vnitřní napětí, které se daří dobře přesnést i na diváka - i díky psychadelickému závěru, který zmiňují darwin i Niktorius. Právě to, že film jde skrze hlavní postavu dost do hloubky a zkoumá tuto problematiku bez černobílých dogmat na základním subjektu náboženství - hluboce věřícím člověku - mu dává podle mého sílu a také poskytuje prostor pro komplexnější divákovu úvahu.(2.4.2012)

 • darwin
  ****

  Velmi dobré drama zobrazující život jednoho poctivého věřícího Muharrema, který vede chudý život a je oddán Bohu. Záhy však dostane funkci v jedné náboženské nadaci a dostane se k penězům. Vidí, že nadace využívá věřící k vlastnímu finančnímu prospěchu. Šejk káže vodu a pije víno. Muharrem dostane auto, mobil, hodinky a postupně se začne měnit. Zhrubne, je méně citlivý a více prospěchářský. V jeho nitru probíhá boj mezi dobrem a zlem. Boj mezi poctivým chudým Muharremem a novým, majetným a důležitým Muharremem. K tomu všemu hlavní hrdina bojuje i se svými nečistými sexuálními představami. Závěrečná dusná půlhodina, kdy Muharremovi již začne notně hrabat, stojí za to.(9.4.2009)

 • Niktorius
  ****

  Začalo jako takové klasické klišé o tom, jak je pokorný a naivní věřící zneužit náboženskými autoritami, načež prokoukne jejich zkaženost a dospěje k závěru, že a.) je lepší se od víry odvrátit b.) důvěřovat jen Bohu a ne jeho samozvaným zástupcům. Ale co se dlouho jevilo jako naplňování otřepaného schématu, to se nakonec vybarvilo ve strhující a podnětnou sondu do nitra jednoho člověka. Podle některých komentátorů na IMDb se film vypořádává s náboženským fundamentalismem, ale já v tom daleko více viděl pojednání o relativitě morální smýšlení a jednání, které se vyloupne, když se vedle sebe postaví súfijské učení o "čistém" člověku a realita každodenního života. Debutujícímu režisérovi Özeru Kiziltanovi se skvěle povedlo vtáhnout diváka pomocí kamery a zvuku přímo dovnitř hrdinovy mysli a musím souhlasit s darwinem, že závěrečná psychedelická půlhodina je svou schopností navodit pocit identifikace s hlavní postavou unikátní. Výjimečný filmový zážitek, který si rozhodně ještě (ne)jednou zopakuji.(25.12.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace