Fimfárum – Do třetice všeho dobrého 3D

Fimfárum

Fimfarum – The Third Time Lucky

Animovaný / Loutkový / Pohádka / Povídkový

Česko, 2011, 72 min

Co se mého vztahu k Werichovým pohádkám týče, takřka jsem na nich vyrůstal. Jsou to nostalgické střípky vzpomínek, ve kterých jsem v době VHSek chodil na půdu na chalupě poslouchat stará LP. Z těch, co jsem znal, byla většina obsažena v prvím díle, který spolu s výtvarnem Martina Velíška pro mě zůstává naprostou jedničkou. Musím proto konstatovat, že, stejně jako u Fimfára 2, pro mě výber pohádek byl úplnou novinkou, což ho znevýhodňuje o tuto nostalgickou protekci, která mi umí zamhouřit obě oči. Fimfarum 3 to naštěstí nepotřebuje a i když serie má to nejlepší už za sebou, hrdě své sourozence následuje. A ti i přes slaboučké chvíle, které se týkaly především první pohádky Jak na Šumavě obři vyhynuli. Osobité pojetí tvůrců zazdilo pohádku pana Wericha a člověk se nestačil orientovat mezi nabytou akcí loutkových herců a klidným hlasem vypravěče, jehož vyprávění nemělo s vizuální podívanou nic společného. Obry (velice pěkně udělané) zde záhlédnem pouze parkrát a to většinou jen nakresleně. O klobouku s pérkem sojčím je poměrně přesně odvyprávěná pohádka s hezkým, ale pro mě jinak nevýrazným, výtvarnem Petra Poše. Její nejsilnější stránkou je druhá polovina děje, kde se velice originálním způsobem kombinuje loutková animace s archivními záběry. No a nakonec hlavní tahák a nejdelší příběh Fimfára 3 je Rozum a štěstí. Ten patří pravděpodobně k nejlépe zpracovaným fimfárovským příběhům vůbec a to nejen díky vynikajícímu burtonovskému výtvarnému doprovodu Patricie Ortiz Martinéz. Kino se smálo a bylo opravdu čemu, protože chytrých vtipů v animovaných filmech člověk moc nenachází. Co mi také příliš nesedlo byla hudba, především absence jakékoli české tradice (přeci jenom je to ryze české dílko) a to nemyslím lidovky, ale například u jedné povídky se rozezní poměrně známá irská písnička. Ale vzhledem k mezinárodnímu obsahu, Rozumu ve stylu hippie a nebo španělské výtvarnici, je to asi jedno. K dabingu Oty Jiráka (nebo lépe řečeno k šumům) přibily i další hlasy, což je z mého hlediska spíše na škodu a musím říct, že jsem byl zaskočen. Teprve když se až po 5ti minutach po začátku rozmluvil Werich, tak jsem se uklidnil. No a co dodat k 3D? To co vždycky, máte to rádi, budete nadšeni, protože tradiční česká loutková animace v 3D se jen tak nevidí....nelíbí? Bude vás to štvát jako mě. Nevím jak to bude technicky vyřešeno v multikinech, ale v Lucerně prostorové zobrazení místy zlobilo, a tak se stalo, že fotka na zdi (v hospodě v druhé pohádce) se zobrazovala nelogicky 3D jako holografický snímek. Nehledě na čistě osobní připomínky je to krásná tradičně-moderní pohádka a zavděčí se jak dětem tak dospělím. Doporučuji!(9.2.2011)

• Chlo0opek

Tak nejlepší povídka byla o Rozumu a Štěstí a to stejně byla slabá; o obrech to bylo úplně o ničem, O kloboučku také nic moc. Postavičky nepovedené, moderní prvky rušivé (např. motorky, které měly stráže, satelity na domech v království,..), no prostě slabota. Jen ten hudební doprovod je lepší průměr. Zde spíš platí, že do třetice všeho zlého:((1.11.2011)

Zďaleka nie tak dobré ako Fimfárum Jana Wericha z roku 2002 a takmer o triedu horšie ako Fimfárum 2, ale napriek tomu, i keď som si vedomý mnohých odnoží, vďaka ktorými toto dielo utrpelo, sa mi nesmierne páčila posledná poviedka o Rozume a Šťastí. Tá vizuálne dobre korešpondovala s časom a textom. Ale napriek tomu by som jej kolonku Jana Wericha nepripisoval. Do tretice už si asi každý režisér mohol skúsiť radšej spraviť niečo na vlastnú päsť.(7.7.2013)

Jan Werich byl renesančně přemýšlivým člověkem. Zajímal se o člověka a svým uměním se stále snažil na něj zapůsobit po stránce lidskosti. Snad ho při počínání přepadala marnost, ale nikdy se neodmlčel na delší dobu. Jeho kniha Fimfárum se vyznačuje důvtipem, hravostí a dobrosrdečně výchovným důrazem. U třetího animovaného výběru Werichových příběhů se nezajímám o technické vymoženosti, nýbrž o ducha sdělení a rozvernou náladu. S výsledkem jsem spokojen. Film neoslní a neuchvátí tak, jako jeho předchůdci, přesto je Werich zachován a hravé provedení potěší. Kristina Dufková s výtvarnicí Denisou Grimmovou Abrhámovou si důstojně poradili s méně atraktivním kusem Jak na Šumavě obři vyhynuli. Výchovný rys je zde nejpřímější a předem neodsuzujícího diváka překvapí neustálým mumrajem. Vlasta Pospíšilová s výtvarníkem Petrem Pošem neslevili ze svého standardu v díle O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl tři syny. Ilustrační záběry přináší vůni Radoka a uvědoměním si zbytečné uhoněnosti reflektuje i současnost. Největší prostor dostal David Súkup s výtvarnicí Patricií Ortiz Martínez. Rozum a Štěstí se zdá být nejpropracovanější. Sarkasmus nepálí, nýbrž rozveseluje. Rozum je pedantský poctivec bez možnosti odpočinku. Štěstí je bezstarostnost lennonovského šíření lásky. Humorný nadhled je všudypřítomný, pointy úderně laskavé a osvobozující. Zdánlivá obyčejnost modernímu divákovi vadí a přemítat nad věcí se mu nechce. Třetí Fimfárum si dokázalo udržet svou charakteristickou tvář. Pobaví a potěší, nic více od Fimfára neočekávám.(19.2.2018)

Ty nejlepší příběhy pohltilo Fimfárum 1 a pak Fimfárum 2, z toho pak logicky plyne, co můžeme čekat od trojky. První příběh je slabý, druhý dobrý a až třetí opravdu stojí zato. Po řemeslné stránce je to ovšem velmi povedená práce a nápady jsou někdy přímo rozkošné. Ale co dělat, když chybí dobrý základ. Každopádně nechci nikoho odrazovat od návštěvy kina. Zvláště pokud ještě neviděl a chtěl by vidět 3D. Jedná se každopádně o dílo nadprůměrné. Jen varuju před velkým očekáváním.(15.2.2011)

• - Pro všechny pohádky je společný filmový motiv. Nejprve filmový týdeník, poté staré filmové archivy, ke konci pak loutkové citace ze slavných filmů. (Dodmund)

• - Webová adresa na vzducholodi www.buďtekrálem.com, která se nachází na plakátu, odkazuje na stránky filmu. (LEGACY)

• - Fimfárum je první český film ve 3D stereoskopické verzi. (David661)