Wallander (TV seriál)

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Švédsko, 2005 - 2013, 33x90 min

Předloha:

Henning Mankell (kniha)

Krister Henriksson, Fredrik Gunnarsson, Mats Bergman, Douglas Johansson, Stina Ekblad, Johanna Sällström, Lena Endre, Ola Rapace, Sverrir Gudnason, Nina Zanjani, Göran Aronsson, Angela Kovács, Charlotta Jonsson, Signe Dahlkvist, Chatarina Larsson, Malena Engström, Sven Ahlström, Leonard Terfelt, Harald Leander, Boel Larsson, Nina Norén, Siw Erixon, Anna-Sara Kennedy, Håkan Bengtsson, Sanna Turesson, Monica Lindroth, Mats Hägg, Jens Hultén, Per Morberg, Baard Owe, Fredrik Dolk, Karin Bergquist, Mats Eklund, María Árnadóttir, Rafael Pettersson, Martin Wallström, Miodrag Stojanovic, Patrik Karlson, Mattias Malmgren, Saga Johansson, Lotten Roos, Atle Johansson, Tora Dahlström, Armand Krajnc, Eva Söderquist, David Valentin, Sita Verma, Lars-Magnus Jonson, Johan Sörensson, Ellen Jelinek, Niklas Falk, Sten Ljunggren, Peter Andersson, Malin Berghagen, Jonatan Blode, Jakob Eklund, Ulf Friberg, Annika Hallin, Ingvar Hirdwall, Tomas Norström, Leif Andrée, Katrin Sundberg, Ruth Vega Fernandez, Len Cariou, Stefan Gödicke, Michael Nyqvist, Ing-Marie Carlsson, Peter Engman, Thomas W. Gabrielsson, Lena Granhagen, Ylva Lööf, Simon Norrthon, Jennie Silfverhjelm, Tobias Aspelin, Stefan Sauk, Michael Segerström, Sandra Stojiljkovic, Sophus K. Windeløv, Björn Andrésen, Dejan Cukic, Claes Ljungmark, Gustaf Hammarsten, Hedda Stiernstedt, Anders Ekborg, Lena Strömdahl, Allan Svensson, Anders Ahlbom, Saga Gärde, Maria Kulle, Regina Lund, Beate Bille, Lena Carlsson, Jacob Ericksson, Magnus Roosmann, Lia Boysen, Emil Forselius, Iben Hjejle, Lisa Werlinder, Liv Mjönes, Linda Ritzén, Tobias Zilliacus, Karin Bertling, Lisa Lindgren, Amanda Ooms, Lennart Jähkel, Svante Martin, Åsa Persson, Göran Ragnerstam, Martin Aliaga, Jan Mybrand, Figge Norling, Shanti Roney, Reuben Sallmander, Björn Andersson, David Dencik, Nour El Refai, Georgi Staykov, Elisabet Carlsson, Per Graffman, Christoffer Nordenrot, Suzanna Dilber, Kajsa Ernst, Johan Rabaeus, Bo E. L. Andersson, Rune Bergman, Charlotte Fich, Emilie Strandberg, Sven Strömersten-Holm, Anna Ulrika Ericsson, Tom Ljungman, Livia Millhagen, Dragomir Mrsic, Rafael Edholm, Anja Lundqvist, Henrik Norlén, Linus Jardert, Nadja Qrunell, Lotta Tejle, Maria Tornberg, Fabian Åhsberg, Göran Graffman, Karin Lithman, Tanja Lorentzon, Antti Reini, Simon J. Berger, Anna Bjelkerud, Grete Havnesköld, Fredrik Hiller, Johan Hedenberg, Johannes Bah Kuhnke, Karin Franz Körlof, Isabella Lindquist, Bo G. Andersson, Natalie Minnevik, Shebly Niavarani, Robin Ellis, Jacob Nordenson, Christian Fiedler, Tomas Köhler, Ivan Mathias Petersson, Mats Blomgren, Sven Nordin, Mitcho Batalov, Lisa Linnertorp, Simon Reithner, Jörgen Thorsson, Anette Lindbäck, Goran Kapetanovic, Pia Oscarsson, Inga Landgré, Ia Langhammer, Eva Fritjofson, Susan Taslimi, Danica Curcic, Lo Kauppi, Philip Zandén, Maria Sundbom, Rasmus Troedsson, Bengt Braskered, Gabriel Flores Jair, Lena Ringkvist, Edvin Ahlgren, Petra Hultgren, Christian Fex, Bengt C.W. Carlsson, Duncan Green, Jessica Zandén, Iggy Malmborg, Sissela Benn, Josefin Iziamo, Yasmine Garbi, Puk Scharbau, Philip Panov, Peter Viitanen, Ludde Hagberg, Mervi Kakarainen, Tom Ahlsell, Willie Andréason, Claes Hartelius, Ida Wallfelt, Sandra Huldt, Julia Ragnarsson, Sten Erici, Anna-Carin Franzén, Johan Hallström, Barbro 'Babben' Larsson, Tony Lundgren, Ellen Nyman, Clas Göran Söllgård, Veronica Sinclair, Åsa Janson, Alexander Öhrstrand, Jens Olsson, Pia Halvorsen, Irma Jämhammar, Helena Kallenbäck, Michael Petersson, Pia Örjansdotter, Ola Citron, Jesper Adefelt, Bo Christer Hjelte, Eva Hovstadius, Emy Storm, Anna von Rosen, Märta Lundin, Tommy Pålsson, Mats Andersson, Jesper Åvall, Sven Angleflod, Kevin Dahlskog, Anki Lidén, Max Lindman, Maibritt Saerens, Anna Lindmarker, Peter Perski, Olof Palme (a.z.), Peter Öberg, Bo Holmström, Tomas Bolme, Lars Lundström, Ellen Magnusson, Cecilia Runesson, Jannike Grut, Jan-Erik Emretsson, Rolf Degerlund, Özz Nûjen, Kalle Westerdahl, Andreas Rothlin Svensson, Niki Nordenskjöld, Anna-Lena Hemström, Sannamari Patjas, Anneli Martini, Marika Lindström, Magnus Ehrner, Magnus Mark, Robin Stegmar, Cecilia Nilsson, Josefine Tengblad, Örjan Ramberg, Anna Wallander, Lennart Hjulström, Andrea Edwards, Peter Järn, Göran Thorell, Cecilia Hjalmarsson, Kenneth Milldoff, Lars Väringer, Kola Krauze, Nicklas Gustavsson, Jessica Liedberg, Ulrika Nilsson, Ove Wolf, Sofia Pekkari, Thomas Hanzon, Mats Rudal, Camilla Larsson, Marianne Mörck, Manouk van der Meulen, Jamil Drissi, Anja Schmidt

Komentáře uživatelů k TV seriálu (6)

Vynikajici pripady a skvele herectvi, zejmena pak treti sezona, pred hereckym vykonem Krister Henrikssona smekam...(17.7.2014)

Zatím jsem u 7. dílu. Hlavním pozitivem jsou sympatické ústřední postavy, velmi lidské a přirozené. Žádné dokonalé výtvory Hollywoodu, ať psychicky či fyzicky. Detektivní případy jsou velmi netradiční. Ale nemohu si pomoct. Forbrydelsen I se mi líbilo víc. Co mi trochu vadí: v 1. dílu mi byla Linda VELMI sympatická a nelíbí se mi její postupná vnější proměna. Ale herečka je to úžasná, proti tomu nic. A 6. díl se mi zdál jaksi vybočující, už tím, že padoucha hrál Michael Nyqvist z "Millenia" a trilogie "Muži, kteří nenávidí ženy atd.(7.10.2012)

Díky za každou dobrou evropskou detektivku, i kdyby to mělo být ze studeného severu. V té záplavě amerických blbin je tu něco normálního, kde se lidé chovají tak, jak bych se chovala já, kde nikdo nemá americké superschopnosti a celý vědecký tým NASA za zadkem včetně FBI a CIA a kde kontinentální šmrnc chlapíka, který pevně sedí holým zadkem na sněhu, nahrazuje vykalkulované nanicovaté popkorny made in USA. Jen připomenu, že v záhlaví není uvedeno herečky jedné z hlavních rolí Lindy - Johanna Sällström.(27.2.2012)

Až na dvě výjimky velmi vyrovnaný seriál a jako celek z pohledu vývoje hlavní postavy pro mne bez výhrad. A jak říkal můj profesor na střední škole - "Ten, kdo má celý rok samé dvojky si na vysvědčení zaslouží jedničku".(19.3.2017)

Zatiaľ som videl len 3 časti s nemeckým dabingom, ale konečne je to taká stará dobrá detektívka, kde sa nie všetko vyrieši len vďaka novým super extra vedeckým metódam, ale dáva sa tu šanca poctivej policajnej práci a intuícii. Kurt Wallander je typickým detektívom - samotárom, pre ktorého je všetkým jeho práca a kolegovia v nej.(26.5.2010)

Co díl, to plnokrevná detektivka s promyšlenou zápletkou, která nezřídka překvapí i časté konzumenty krimi příběhů, mezi něž se nepokrytě řadím. Prostředí švédského maloměsta je malebné a zároveň mrazivé, především proto, že všechny příběhy jsou nepřekombinované, lehce uvěřitelné a o to hrůznější. Postavy jsou příjemně civilní a pro diváka není těžké vytvořit si k nim vztah. Síla jednotlivých dílů trochu kolísá, jít pod 5 ***** by ale byla potěšilost. V porovnání s běžnou seriálovou produkcí je švédský Wallander vysoce nadprůměrný počin.(21.6.2015)