Proroctví

Štvrté proroctvo

Proroctvo: Koniec sveta

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Akční

USA / Velká Británie / Austrálie, 2009, 116 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 504)

Velmi svižně a obratně natočený snímek, který i přes všechny lapsy udržel mou pozornost a nejednou mě i nepokrytě strhne do děje. Velkou zásluhou si připsal režisér Alex Proyas, druhou Cage. Zasukovaný spletenec obsahující předpověď' konce světa v kombinaci s blízkými setkáními třetího druhu dokázal vykreslit po celých dvouhodinových sekvencích a udržet si tempo. Vynikající pád letadla, který zamrazí. Hororově podivuhodní cizinci v noci u stromů, skvěle temná atmosféra. Malou pachuť' dává scénář. Proyas svůj vrchol už natočil (I, Robot) uvidíme, co přinese další chystaný řemeslo (Paradise Lost).(7.2.2012)

Filmová jednohubka. V kině vás to nejspíše bude bavit ale zaručuji vám, že jakmile opustíte sál, tak si na film už za hodinu nevzpomenete. Celé proroctví neuvěřitelně vyprchá ale je to rozhodně lepší než minulý Cageův film Next. 70%(21.6.2009)

• dobytek

Scénář zřejmě napsal Ivo Benda společně s Aštarem Šeranem a celou jeho vesmírnou flotilou :-) Film dlouho nevypadal až tak špatně, ale dementní konec to úplně pohřbil.(11.12.2010)

Alex Proyas je hodně šikovný režisér, který s nízkým rozpočtem (na tento druh filmu) natočil nadprůměrný filmový spletenec různých žánrů. Dvě velké katastrofy byly natočeny výborně a celkově má film povedený vizuál a mrazivou atmosféru, kterou jsem neočekával. Potěší rovněž hudba. Přehrávající (hodně) Nicolas Cage si hraje své a je to jedna z těch lepších rolí v jeho „upadající“ herecké kariéře. 8/10*(19.5.2010)

Ještě nikdy jsem neměl možnost zachránit svět, ale dejte mi nekonečnou řadu čísel a já s nimi provedu taková kouzla, že by John Koestler jen nevěřícně kroutil svou astrofyzickou hlavou. Nicméně ani jeho způsob luštění vzkazu není k zahození a několikrát mi při něm mráz lehounce našlapoval po zádech, takže při hodnocení zaokrouhlím nahoru, i když bych ke svému uspokojení potřeboval trochu víc vědátorských fintiček.(24.3.2013)

Čekal jsem to takový nemastný, neslaný, ale náhodou to je skvělej a napínavej mysteriózně katastrofickej film, kterej je slušně vymyšlenej i promyšlenej a samotný katastrofy jsou kvalitně natočený, sice by jim neuškodilo, kdyby tvůrci šáhli hlouběji do prasátka a vytáhli pár miliónků dolárků na triky navíc, né že ne, ale i tak to je natočený fakt zajímavě a hodně efektně, hlavně teda havárie letadla, která mě skoro až ohormila a pak závěrečnej armageddon má koule. Jinak Cage i přes fakt, že je stále stejně jetej a neschopně působící, se snaží jak to jen nejvíc jde, sice ani tak to neni žádná sláva,ale standart si jakž takž odved a nebýt trošku přehnanýho scifi konce, tak by se mi to líbilo snad komplet celý.(22.6.2009)

Alex Proyas opět dokazuje, že i relativně slabší scénář dokáže vypilovat v parádní filmové dílo a vyždímat z něj naprosté maximum. Atmosféra je parádní, film plynule přechází ze sci-fi k hororu a herci hrají, jako by jim šlo o život. Scény katastrof jsou prakticky geniální a v podstatě jediná výtka směřuje k místy až příliš špatným trikům, které bohužel citelně degradují jinak silné momenty. Možná právě proto, že Proroctví na tricích vlastně vůbec nestojí... PS: Štve mě, že o stejném konci sním už asi 4 roky a teď mi ho ukradli :) Ale na druhou stranu, epilog je zase krásná citace A. C. Clarka...(24.7.2009)

Caleb byl mírně toporný. Abby naprosto v pohodě, jako že se pořád nic neděje, její máma naprostej opak, pořád jen ječela, hysterčila. A Nicolas byl Cage... Víc jak polovina filmu byla docela dost nuda a na to, jak je film dlouhý, je to docela dost dlouho. Nejlepší z celého filmu byl velký zážeh. Tak mě napadá, že na poslední scénu, by se dalo navázat dalším filmem...(12.7.2009)

Celá ta sci-fi linie mi přijde navíc, i když chápu, že právě v tom je zakořeněné samotné Proroctví. Nicméně kukuřičné pole už bylo na mě trochu moc. Milým překvapením je uměřený Cageův výkon, hysterická Rose Byrne leze akorát na nervy. Škoda, že filmových příběhů o neodvratné apokalypse je v poslední době až přespříliš a podobný typ filmu jen zapadne.(16.3.2010)

• flanker.27

Směs toho, toho, toho, pak ještě toho a Vesmírných lidí. Protřepat, nemíchat. Bez poslední složky by to bylo na tři vzdálená slunce. Ale vždycky mě zaráží, jak ty mimozemšťani k nám letí celou tu dálku jen proto, aby nás z dálky tajemně pozorovali a důležitě se u toho tvářili.(10.2.2011)

• choze

Mohl to být skvělý supernatural thriller nebo strhující honička za katastrofami (ty, co tu jsou, se povedly), ale díky težce retardovanému scénáři a nedostatku peněz je to katastrofa sama o sobě. Rozvleklé, zatížené tolika blbostmi a namísto adekvátní pointy přijde kopanec do hlavy.(2.8.2009)

[imdb: 6,7/10] | me: Ak sa niekto pokúsi spojiť pár veľmi silných dejových línii a posolstiev do jedného filmu pričom nezabudne na typické predpovedateľné situácie a scény, ktoré sa vyskytujú vo všetkých priemerných filmoch vznikne film ako Knowing. Čo je škoda, pretože film mal na to, aby zabezpečil dobrú mrazivú atmosféru,... ale práve diery v deji, ktoré sa proste nedajú ničim vypchať nútia diváka pousmiať sa a povedať si, že predsa to len nebude nič extra. Moc veľa nudných pasáži, chaotické behanie a neskôr už aj čo raz viac dejových štrbín stavajú tento film na priemerný post. Škoda,... vedel som si to predstaviť aj inak.(24.6.2009)

Trocha guláše občas neuškodí a ten, který si Proyas ukuchtil za laciné "páďo", má setsakramentský říz. Cage po dlouhé době připomíná herce a ne šaška uprchnuvšího z bohnické manéže (ani pohled zraněné laně tentokrát není na facku), atmosféra je hustá přesně tak, jak je u Proyase zvykem, a když dojde na efekty, musí se i Míša Bay chytat nechápavě za hlavu. A těch pár děr v logice a malinko přepálený konec? Imho k tomu scénář mířil od začátku a popravdě jsem jenom čekal, jestli nakonec Proyas najde odvahu a vpálí pointu k publiku takhle natvrdo. Takový Emmerich by na to asi "koule" neměl. 7/10(27.7.2009)

• gudaulin

Při sledování Proroctví jsem se neubránil srovnání s podobně znějícím snímkem Proroctví z temnot, které je pevně usazené v mysteriozním žánru - narozdíl od Proroctví, které je žánrově rozkročeno mnohem šířeji, ale v zásadě se jedná o "zparchantělé sci-fi", které by mi mělo být jako fandovi žánru mnohem bližší. Kupodivu není, a to podotýkám nepovažuju Proroctví z temnot v žádném případě za filmový klenot. Ono je pěkné, že Proyas zvládá slušně řemeslo a snaží se navodit tu správnou atmosféru. Jenže přitom hodně kopíruje z úspěšných filmů minulosti a navíc se opírá o ty nejprofláknutější a nejnaivnější představy o setkání s mimozemskou inteligencí. Kombinace Blízkých setkání 3. druhu s Vesmírnými lidmi mi moc nevoní, nehledě na to, že místy (např. při záběrech z mimozemského světa nebo když kamera najede na detail americké vlajky vlající ve větru) sklouzává režisér k otevřenému kýči. Se scénářem je to podobné jako s režií, dá se říct, že leccos vykrádá a rutinně to splácává dohromady. Samostatnou kapitolou pak je herecký výkon Cage. Nepatřím k těm, co si brousí na tématu jeho současných rolí svůj ostrovtip už proto, že většina jeho titulů z posledních let se pohybuje mimo rámec mého zájmu, ale jeho střídání zhruba čtyř výrazů, kde převažuje ten vystrašeně vyjevený, mi už lezlo krkem. Suma sumárum, zkáza světa podle Proyase mi nepřijde chytřejší než podle Emmericha, ale ani zábavnější. Celkový dojem: 40 %.(2.5.2013)

Tu na zahradě nedávno zakopanou kapsli s proroctvím pro příští generace, že Cage už ve zbytku kariéry nebude schopen natočit jediný zajímavý film, můžu zase nejspíš vykopat.. Šeredně jsem se mýlil, nicméně je nutné podotknout, že to rozhodně není zásluhou Nicolase.. Hutná atmosféra, po většinu snímku umocněná hudbou stále zajímavějšího Beltramiho či vhodným použitím Allegretta v A-dur ze sedmé symfonie Ludwiga van (mimochodem komponované v Teplicích), vám dovolí alespoň napoprvé tolerovat některé scénáristické přehmaty a snad i ten obilný závěr, kterým Proyas odmítl krevní transfúzi. Při tak sugestivně natočené letecké havárii se plně dokážu vžít do pocitů "nelétajícího Holanďana" D.Bergkampa..(10.8.2009)

Opravdu dokonalá atmosféra při které mrazí v zádech. A katastrofické události jsou dechberoucí. Proyas výborně prostudoval katastrofické filmy a ví, jak mají správně vypadat, aby divák byl přikován v křesle s pootovřenou pusou. Nicolas Cage má ve filmu své dobré i špatné herecké chvilky. A to mě právě rušilo. Jako by se občas vracel z natáčení Ghost Ridera :) Ještě, že se tohoto tématu ujmul Alex, jinak by to byl nejspíš další Nicolasův propadák v herecké kariéře. Zato Chandler Canterbury začíná dobývat Hollywood. Jeho role je sice malá a tichá, jenže právě to jí dává skvělý nádech. A poslední půlhodina filmu je tak zvláštní, že oni nebudu pro jistotu psát, abych někomu nezkazil dojem.(21.6.2009)

Nebyl to nesnesitelný Cage, ale režisér, kdo osudovou sci-fi jednohubku povýšil na mírný nadprůměr. Alex Proyas drží otěže pevně v rukou, hlídá si solidně houstnoucí atmosféru, podepřenou originální akcí a jednou dokonalou snovou scénou. Bohužel se tohle všechno poněkud tluče s prací tria scenáristů, šitou na míru nenáročnému mainstreamovému diváctvu, vyžadujícímu po šichtě (s lahváčem v ruce) jen standardní thriller. Oproti opusům typu Stalo se nebo Den, kdy se zastavila Země je Proroctví ale pořád hlubokomyslným filozofickým traktátem. 70%(22.6.2009)

K mojej obľúbenej trilógii od Proyasa (z ktorej dva filmy kraľujú v rozšírenej topke), sa pridáva ďalší kvalitný snímok, po ktorom som si povedal - oplatilo sa počkať tých pár rokov. Cage sa v poslednej dobe pasoval s nepríjemnosťou, akou bol menej kvalitný výber rolí, s týmto výberom však spravil viac než dobre. Proyasovi som veril, i keď námet bol zo skeptického pohľadu dosť diskutabilný, keďže (spolier) teórií o konci sveta tu už bolo neúrekom a samotná predpoveď budúcich udalostí bola v nedávnej minulosti pre diváka dosť trpká skúsenosť vo filme 'Next', práve s Cageom. Proyas však nakladá divákovi mysterióznosť a sci-fi zápletku uvážlivo a po malých dávkach, pretože keby vyklopil ústrednú myšlienku trošku zbrklejšie a s menším citom pre presnosť správneho okamihu, asi by som to neustál. Divák nemá nárok na nudu, katastrofický scenár sa stretáva s tajomnou atmosférou, horrorovým napätím a miestami aj primeranou dávkou akcie, čo dokopy pôsobí veľmi osviežujúco a hlavne takticky, pretože sú tým aspoň povrchovo zaplátané menšie medzery v scenári. Poctivá réžia, kvalitní herci, do posledného centu využitý pomerne skromný rozpočet, moje odporúčania a dva palce hore. 85%.(28.6.2009)

Na Knowing som sa tešil ako malé dieťa, s nastaveným budíčkom na čsfd. Čakal som, čo nám kúzelník Proyas vitiahne z temného klobúku tentokrát. Hehehe, dočkla som sa celkom zaujímavého sci-fi, pri ktorom som však miestami mal pocit, že vidím The Day Whem The Earth Stood Still 2. Posledných 5 megalomanských minút mi však úplne stačilo k filmovej katarzii, a všetko nevydarené som zabudol, odpustil a tešil sa, že existujú šialené mysle, ako má Proyas, a šialení herci, ako Cage, ktorí im v takýchto chorích experimentoch zahrajú :)(28.6.2009)

Který filmový fanda by nemiloval snímky o konci světa, že?:) Nicolas Cage se v jednom ze svých lepších počinů za poslední léta snaží přijít na kloub starému proroctví, které se (zcela určitě ne:) náhodou dostalo do rukou jeho malého syna. Spousta zdánlivě nahodilých čísel začne profesoru Johnu Koestlerovi po dlouhém bádání dávat smysl a to, co mu vyjde jako finální výsledek, ho zcela šokuje a vyděsí. Se svým objevem hned běží za svým kámošem, kterého si střihl fešný Ben Mendelsohn. Ten mu však nevěří. Pak potká Rose Byrne a věci naberou rychlý spád. Mimochodem, "subway crash" je jedna z nejsugestivněji natočených scén filmových dopravních tragédií. Do toho všeho hraje podmanivá hudba. Docela mi sice vadila hysterická Rose, ale těžko říct, jak by se jakákoliv jiná matka v její situaci zachovala. Představte si, nastal soudný den, svět se začíná hroutit, všude okolo panika a Vy najednou zjistíte, že na prahu tohoto Armageddonu vám Muži v černém unesli auto i s jediným potomkem. Těžko říct, co v tu chvíli právě prožívala:) Hysterie a panika je tak vlastně docela na místě. Jinak závěrečná totální destrukce světa je vizuálně naprosto dokonalá a dechberoucí. Úplný konec filmu pak zcela okatě poukazuje na symboliku Adama a Evy a jejich cestu k zapovězenému stromu. Knowing má zajímavou myšlenku a úžasný vizuál. Co na tom, že některé scény přetékají typickým žánrovým patosem. To k tomu prostě patří.(19.10.2014)

1 2 3 4 5 6 20 39 57 76