Drákula: Neznámá legenda

• slovenský

Drakula: Zrod legendy

Fantasy / Drama / Akční / Válečný / Horor

USA / Japonsko, 2014, 92 min

Akože mne sa to celkom páčilo, hoci zázrak to, pravdaže, nebol. Ale solídna, zručne urobená jednohubka fajn. I Luke Evans v titulnej úlohe bol fajn. Už menej fajn bolo, že príbehu dosť často dochádzal dych a scenáru chýbala logika (podľa akého vzorca Dance vyrátal, že ak sa Evans napije jeho krvi, potrvá jeho moc presne tri dni? Zmysel nedáva ani kŕdeľ netopierov. Zopár stoviek dokáže zabiť tureckú armádu? Ako? Zúbkami a krídelkami? Wtf???). Veľmi sa mi páčil aj finálny dodatok v súčasnosti a s Charlesom Danceom a osobne si myslím, že je dosť veľká škoda, že Universal sa rozhodol tento film do budovaného "monster univerza" nezaradiť a teda celý záver pôsobí s odstupom rokov absurdne.(28.12.2016)

• draculca

Tento Drákula má hned několik problémů - je to až moc velký "dobrák", jeho schopnosti jsou poněkud přitažené za vlasy (netopýři vyřeší všechno) a filmové prostředí, ve kterém se ocitl, je poněkud kýčovité. Jednotlivé scény jsou nekonzistentní, nenavazují přirozeně a původní upíří démon, či co to je, je značně komický. Pro mě velké zklamání. Jediné co oceňuji je drobná paralela s historicky opravdovým Drákulou ala Vladem.(23.11.2014)

Na Drákulu jsem se poměrně těšil. Hlavně jsem se těšil na další film, kde se objeví Luke Evans. Člověk, kterému patří cokoliv, co se odehrává ve Středověku. Prostě, jako kdyby do toho období zapadl a už nedokázal vyklouznout, nebo ani nechtěl, protože pokaždé, když ho v něčem takovém vidím, je mi jasné, že je to JEHO role. Stejně tak je na tom i Vlad Narážeč, kterého si Bram Stoker použil pro příběh Drákuly. Tenhle je ale úplně jiný, než by člověka napadlo. Vypráví totiž příběh o tom, jak se z Vlada stal upír a musím říct, že v rámci fantasy předvádí naprosto ultimátní výkon. Překvapuje mě ale, že tenhle úkon dali debutantovi Gary Shoreovi, ale na druhou stranu musím říct, že pár zajímavých záběrů tam měl. Třeba takový první boj Vlada, to byla vyslovená digitální chuťovka. Horší už ale byli některé scény, u kterých jsem kroutil ruce v pěst. Třeba takovej závěr, kterej byl snad jako kdyby si ho někdo vycucal s tím, že to prostě musí skončit takhle a je mi vlastně úplně jedno, jak k tomu ten příběh dojde. Třeba klidně i kdyby to bylo tou nejdebilnější cestou...a taky že jo. A takových momentů tam bylo víc a přesně tyhle momenty celý ten fantasy svět dost shazovali. I přesto ale hodnotím vyšší známkou, protože mám takové filmy moc rád a klidně se na ně s radostí podívám znovu.(29.10.2014)

|| Scenár: Matt Sazama, Burk Sharpless | Hudba: Ramin Djawadi | Distribúcia: Universal | Štúdio: Legendary Pictures, Michael De Luca Productions | Rozpočet: 70 miliónov $ | Tržby: 216,1 milióna $ | Ocenenia: Spolu - 5 nominácií || Veľmi podarene vystavené fantasy, ktoré aspoň náznakmi dbá na historické súvislosti, pilne rieši psychiku postáv, a dáva námetu reálnejší rozmer i napriek veľkému množstvu nadľuďských prvkov. Luke je ako Dracula úplne skvelý, jeho herectvo dodáva Vladovi hmatateľnú citlivosť a motiváciu. Naviac ani efekty nie sú tak zlé, i keď je pravda, že by vyšší rozpočet prospel. Skvelá jednorázová fantasy jazda, podobne, ako tohtoročný Seventh Son. 78% | FullHD, THX, EN DTS |(1.5.2015)

Draculu mám rád, Luke Evans je sympaťák a Transylvánske prostredie mi tiež sedí, takže nemám dôvod sa nudiť. Síce nič svetoborne to nieje, ale Draculov Origin s tejto strany sme tu snáď ešte nevideli, takže dokáže zaujať. Predovšetkým Luke Evans je najväčší klad a Vlad filmu, ale treba pochváliť aj vizuálnu stránku a akcie, ktoré tiež dokážu upútať divákovu pozornosť. Inak vedľajšie postavy nula bodov. Ako jednohúbka fajn. Uvidíme ako sa bude dariť Draculovým kamošom, ktorý by sa k nemu mali v budúcnosti pripojiť. Oblúbený soundtrack: I Will Come Again. 70% - 3*(9.11.2014)

• - Vladovo jméno zní Dracul. Koncovka "a" je přidána na znamení titulu. Jiné prameny zase vykládají jméno Dracula ve významu "syn draka" s tím, že Vlad III jméno získal díky svému otci Vladu II, který byl členem Dračího řádu císaře Zikmunda. Kniha "Dracula mezi mýtem a realitou" Stefana Andreesca naopak uvádí, že po smrti Vlada III. Draculea Tepese jej začal Valašský lid označovat jednoduše "Draculea". Koncovka "ea" se v rumunštině vyslovuje jako "a" a značí "mladší z rodu", nebo také "syn." Otec Vlada III. Draculea Tepese byl Vlad Dracul a jeho syn tedy Vlad Draculea. Jak se postupně rumunština vyvíjela, koncovka "ea" se přestala používat a zůstalo jen "a", tedy otec Vlad Dracul a syn Vlad Dracula. (BrianStorker)

• - Sam Worthington byl kritizovaný za účinkování ve filmu, než byl nahrazen Lukem Evansem. (Cheeker)

• - Když se Vlad (Luke Evans) poprvé vydá do jeskyně, tak uvidí bičovce, bizarního pavoukovce. Když se tam vydá podruhé, tak lze spatřit sklípkana zlatopruhého (Grammostola pulchripes). (Inferion7)