Drákula: Neznámá legenda

• slovenský

Drakula: Zrod legendy

Fantasy / Drama / Akční / Válečný / Horor

USA / Japonsko, 2014, 92 min

Tak jsem se dnes rozhodla, že alespoň jednou vyzkouším víajpí sedačku v Cinestaru. Na fotkách vypadala luxusně a já se těšila, že si udělám pohodlí, zapnu masážní vibrace, nastavím si podnožník a budu popíjet, v kabelce propašovanou, kofolu. Tož nic moc, kožené to je, vrže to, máte vlastní opěrky na ruce a to je asi tak vše. Nicméně u filmu jsem se zprvu obávala, že stopáž 92 minut bude pro epickou fantasy příliš krátká, ale nakonec ta délka celkem šla. Začátek dobrý, téměř okamžitě nasadili patřičný napnelismus přičemž se hned dostavila kýžená cukatůra, takže žádný pozvolný rozjezd. S požitkem jsem sledovala perfektního Lukyho a zároveň se snažila z hlavy vypudit neodbytnou myšlenku na jeho šokující přiznání. Dracula byl v tomto příběhu vyobrazen jako charakterní vládce Transylvánie, jenž se zvedl proti svému tureckému bratru přesto, že byl ve značné menšině a rozhodl se za každou cenu zachránit svou rodinu a lid. Dobré to bylo! Myslím si, že pan Shore zvládnul svou práci výborně, se ctí a rozhodně se těším na pokračování.(21.10.2014)

Zápory: Herci ze hry o prsten Nibelungů hrají pravé Rumuny. Masového vraha s bestiálním šklebem, otce upírů, syna draka a upíra samotného hraje zde sympatický muž vhodný spíše do rolí mušketýra nebo nějakého fantasy bohatýra, co já vím... Drákula je zde jakýsi první Batman. Celé je to, ač to má zobrazovat dávné hrůzy divné doby, příliš uhlazené, načančané, zkrátka líbivě neškodné, pro mladého diváka... Klady: Fungující příběh, solidní akce, slušná výprava, parádní triky, atmosféra ujde, luxusní praupír, ctění původní legendy, napětí, emoce, pompézní scény. Verdikt: Film o zle a temnotě, ale i o naději, určený především mladšímu divákovi, pro romantickou povahu filmu i stylizaci (a volbu) herců, potěší nejedno dámské očko, přesto neurazí, nenudí a přinejmenším natěší na pokračování. Na pokračování, ke kterému ovšem budete mít pravděpodobně větší skepsi, než k tomuto dílu.(15.1.2015)

Od Drákuly jsem moc nečekal, jelikož originál nebyl můj šálek čaje. Novodobý Drákula mi sedl daleko více, jak příběhově, tak dějově. Po celou dobu se něco děje, celkem slušná atmosféra a efekty. Škoda jen toho, že měl 3 dny trpět a děj se tomu nevěnoval více prostoru, mohlo to být daleko brutálnější a mohl více trpět. Ten děj tuto podstatu docela vynechal, mohlo se divákovi ukázat, jak si sahá na úplné dno, jenže to bylo docela opomenuto. Žádnou velkou bolest jsem neviděl, což je jedna taková větší chyba. Přesto jako celek Drákula docela funguje a pokud by jednou mělo vzniknout pokračování, nebudu váhat návštěvy kina .. 7/10 = 75%(17.11.2014)

Toto nové spracovanie Drakulu nieje tak úbohé ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Osobne som neočakával nič moc, ale kámoš do mňa rýpal dovtedy, až som filmu nedal šancu. Predpokladal som dobre, že viac ako priemer nečakám, ale uznávam, že k spokojnosti nechýbalo mnoho. Neviem či fandov filmu poteším alebo naseriem, ale problém nebol v peniazoch. Hlavný predstaviteľ má charizmu, atmosféra filmu celkom ušla, ale dobré momenty i dialógy pôsobia skratkovito a režisér sa stále rýchlo ponáhľal ukázať, čo dokázal urobiť s trikmi a digitálnymi efektami. K spokojnosti stačilo "iba" spomaliť tempo rozprávania , pridať postavám hĺbku, viac rozvinúť zaujímavé dialógy, pridať filmu tak 20-30 minút naviac, prípadne nejakú zaujímavú postavu. Žiadnu akčnú scénu naviac film nepotreboval, materiál tu bol a stačilo to len správne ukočírovať a dať filmu tú správnu formu. Premárnené šanca. 60%.(9.5.2015)

• *CARNIFEX*

"Napichovač" Vlad III dostáva ultimátum od nového Tureckého sultána. Musí odovzdať do jeho služieb tisíc mladých mužov, vrátane jeho jediného syna, ktorí si prejdú krutým výcvikom, aby sa stali vojakmi osmanskej armády. Nakoľko sa Vlad III odmieta "skloniť" pred pánom územia, musí voliť rozhodnutie, ktoré navždy zmení jeho život. Musí sa stať Dráculom, synom samotného diabla, neustále bažiaceho po ľudskej krvi! Drácula, alias Blade z 15 storočia, ako nezávislý piaty člen fantastickej štvorky. Zohaviť takýmto spôsobom najpopulárnejšiu upírsku postavu od nepamäti (1922!!), chce dávku odvahy (rozpočtu) a drzosti zároveň. Friedrich W. Murnau sa musí obracať v hrobe! Nie, že by bol "Untold" vyslovene "pukancovou" pohromou, ktorá sa nedá v pohode vzhliadnuť, ale napr. v porovnaní s takým "Van Helsingom" minimálne v porovnaní so zábavou kríva na obe nohy. Z hororových prvkov minimum. Ešte aj "Janči a Maruška od perníkového novinového stánku" majú čo sa gore týka, totálne navrch. Úplný záver bol klinčekom do rakvy princa temnoty. Bodaj by Gary Shora za bieleho dňa dokusali netopiere. Priznávam, z úvodnej polhodinky som bol vďaka vývoju príbehu celkom nadšený. No bohužiaľ, keďže sa snímok následne zasekol na bode 0, a až takmer do úplného záveru (okrem pár efektov, ktoré sa tak či onak, neustále opakovali) neponúkol nič, čo by ma uchvátilo, nemôžem inak, iba ho hodiť do vreca s jeho podobným, tuctovým, tohtoročným prepadákom "I, Frankenstein" - 50%.(9.11.2014)

• - Art Parkinson (Ingeras) a Charles Dance (starý upír) se již setkali při natáčení seriálu Hra o trůny. (Jack_D.)

• - Producent Michael De Luca se ke snímku vyjádřil slovy: "Jako dítě jsem vždycky chtěl vědět, kdo proměnil Drákulu v upíra. Přemýšlel jsem: 'Byl první? Byly tam i další?' Bylo skvělé, hledat odpověď na otázky, které nebyly zmíněny ani v románu Brama Stokera."   (Geriel)

• - Když se ve filmu Dracula (Luke Evans) stane upírem, předává svého syna k vychování mnichovi. Tato scéna má historické základy, neboť Vlad III. Draculea Tepes měl ve skutečnosti 3 syny - Mihneu, Vlada a jméno třetího syna je neznámé. Ví se jen to, že žil s biskupem z Oradey a zemřel bez potomků kolem roku 1482. (BrianStorker)