Drákula: Neznámá legenda

• slovenský

Drakula: Zrod legendy

Fantasy / Drama / Akční / Válečný / Horor

USA / Japonsko, 2014, 92 min

Zapomenout na to že existuje nějaká upírská poetika, protože víc než upírské filmy to připomíná 300, a vzít to prostě jako silně nestandartní superhrdinský origin ve středověkém prostředí - a pak je to překvapivě docela dobré. A na vyměklý komiksový žánr pak také nestandartně drsné, když pominu fakt že titulní Vlad Napichovač je tu takový ultraklaďák, že i Spider-Man by si vedle něj připadal jak Hitler. Místy výživná řezničina, místy klasický cgi bordel, a k tomu nějaká ta patetická klišé omáčka navrch. Evansovi to každopádně sedne, zato Charles "Lanister" Dance tu působí jako pěst na oko. 7/10(14.10.2014)

Multigeneračně vlhkotvorný Drákula sice totálně kašle na nějaké vykreslování se s atmosférou své doby, a tak tu máme romantický středověk čisťounký jako povlečení v kamenické nemocnici a panovníka, který obětuje svou korunu a národ za život svého syna. Ale to byl samosebou jen povzdech, na věrnou historicitu si dosud nevyprávěný příběh Napichovačův opravdu nehraje. Máme tu jen velmi korektní fantasy poudačku o nesmrtelném monstru s nesmrtelným srdcem, ale funguje to docela slušně, akce je dostatek, triky jsou fajn a patosu je tak akorát. Navíc pokračování s výraznější účastí prvotního upíra v podání Charlese Dance slibuje zajímavou zápletku, nechám se překvapit.(27.11.2014)

• Jinny

Především bych chtěla podotknout, že točit horor pro celou rodinu vážně, vážně není dobrý nápad. Stejně jako představovat typickou americkou rodinku v patnáctém století. Vznikl tak film o Vladu Nabodávači téměř bez nabodávání, které ale Luku Evansovi stejně moc nežereme - však taky hraje nějakého chrabrého vládce pohádkového království a supermana se stříbrem místo kryptonitu. Který jedenáctiletý chlapec napsal ten scénář?(10.11.2014)

|50%| Tak a jak mám tohle dílko zhodnotit ? Co jsem od toho vlastně očekával ? Určitě mě to nějak moc nelákalo. Předpokládal jsem, že to bude ujeťárna typu Frankenstein a podobné nesmysly. No, jsem rád, že tohle nebylo až do takové hloubky ujeté a přehnané co se týče těchto fantasy blbůstek. Paradoxně výhodou byl fakt, že to bylo nudně a v celku obyčejně pojato. Takže mě ve výsledku nic moc neuchvátilo, ale zase nepohoršilo. Dal bych lepší 2 hvězdy, ale nakonec jsem tu 3 dal (nejslabší možnou tedy). Ani nevím proč, asi mě překvapilo, že to není úplná sračka na odpad či 1 hvězdu. Velkým kladem je herec Luke Evans, který mě v poslední dobou baví a ve všem, v čem se objeví, téměř exceluje, alespon mě to tak připadá. V thrilleru Nikdo nepřežije, zahrál skvělého psychopatického zabijáka, zápornou roli si teda užil. V šestém Rychle a zběsile mě bavil ještě víc, opět role záporáka. No a pak měl skvělou roli, tentokrát kladnou v druhém a třetím díle o Hobitovi. Zde moc neexceloval, ale byl určitým kladem, hrál dobře. Hudba ? Nic moc. Ostatní herci, nevím nevím, šlo to. Nějaký zázračný příběh to nemá. Začátek mě ještě celkem zaujal, bohužel se na konci moc dobře neodrazil. Válečné souboje jsou dobře natočené, ikdyž mě moc nechytly. No, asi nemá cenu k tomu něco dodávat. Místy jsem se nudil. Takže slabší průměr. Tot vše.(18.4.2015)

Toto nové spracovanie Drakulu nieje tak úbohé ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Osobne som neočakával nič moc, ale kámoš do mňa rýpal dovtedy, až som filmu nedal šancu. Predpokladal som dobre, že viac ako priemer nečakám, ale uznávam, že k spokojnosti nechýbalo mnoho. Neviem či fandov filmu poteším alebo naseriem, ale problém nebol v peniazoch. Hlavný predstaviteľ má charizmu, atmosféra filmu celkom ušla, ale dobré momenty i dialógy pôsobia skratkovito a režisér sa stále rýchlo ponáhľal ukázať, čo dokázal urobiť s trikmi a digitálnymi efektami. K spokojnosti stačilo "iba" spomaliť tempo rozprávania , pridať postavám hĺbku, viac rozvinúť zaujímavé dialógy, pridať filmu tak 20-30 minút naviac, prípadne nejakú zaujímavú postavu. Žiadnu akčnú scénu naviac film nepotreboval, materiál tu bol a stačilo to len správne ukočírovať a dať filmu tú správnu formu. Premárnené šanca. 60%.(9.5.2015)

• - Režisér Shore se k filmu vyjádřil následovně: "Je to příběh přeměny, dospívání, je to hloubkový průzkum myšlenky dějinného odkazu. Upírská mytologie je o dědictví, o předání něčeho dál, dalším osobám, ať už jsou to DNA, vzpomínky nebo odpovědnost. Cítil jsem, že myšlenka propojení mezi otcem a synem by mohla lidi oslovit a vzbudit jejich reakce. Stalo se to nejinspirativnější částí příběhu." Shore pokračuje: "Museli jsme zohlednit jak Vladův niterný život, tak jeho emocionální vazby k synovi a manželce." (Zdroj: CinemArt.cz) (Geriel)

• - Skutečný křesťanský kníže 16. století by jen stěží zapomněl na Velikonoce jakožto nejdůležitější svátek křesťanů a uspořádal žranici místo půstu. (Geriel)

• - Slovo "upír" se v moderním jazyce slovanských národů poprvé objevilo až v 10. století. (Geriel)