Miruš (festivalový název)

Norsko, 2007, 100 min

Marius Holst

Kostýmy:

Anne Pedersen

Skandinávská kinematografie mi tento rok dělá jen radost... Blodsbånd dozajista patří mezi silná dramata, v nichž se život s hrdiny nemazlí a staví je před nepříjemná rozhodnutí, na základě kterých si to může někdo (z nich) šeredně odskákat. A divákovi to nemusí být po chuti... Co se zpočátku jeví jako vyčůranost, dá se při pokusu o vcítění se do kůže patnáctiletého kluka z Kosova pochopit a přijmout. I na malé (intimní) ploše působivá ukázka hrdého balkánského naturelu. 9/10(6.9.2008)

„Udělal jsi, co jsi musel, Miruši. Jsi statečný chlapec. Je toho dost co nechápeš, jsi mladý. Ale jednoho dne pochopíš.“ Ale chlapec to pochopil až moc dobře už teď…Divoký Miruš tráví čas vyhráváním peněz v basketu a sněním o nepoznaném otci. To však přeruší tragédie, po které se rozhodne naplnit bratrův plán a místo něj odjet do ciziny. Houževnatost mu sice nechybí, ale nezradí ho jeho temperament a ten, o kom chová iluze? Přechodu z Kosova se mi moc věřit nechtělo, stejně tak jsem moc nechápal zatajení identity, ale Miruš byl prostě svůj. Jeho snaze jsem ovšem fandil, a bylo docela jedno, jestli zrovna vytíral podlahu či obehrával výrostky o peníze. Jenže idyla dle očekávání dlouho nevydržela. A nad Mirušovým rozhodnutím můžete klidně kroutit hlavou, ale při jeho charakteru se není zas tak moc čemu divit (předchozí morální selhání totiž nesl těžce). Film výborně vypráví o komplikovaném vztahu otce a syna stejně jako o zkoušce přátelství a cti. O silné scény není nouze a konec byl svým způsobem nevyhnutelný. Za mě slušné 4*.(6.10.2019)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $593,263(10.9.2010)

Skvele norske drama o vztahu otce a syna (diky Lenko :) ).(3.4.2008)