Příběh začíná na letišti, v Bandungu, abstraktním atraktivním městě kdesi v jihovýchodní Asii, kde je český turistický průvodce Tomáš Egermaier svědkem zatčení jedenadvacetiletého mladíka Patrika Lovického. Až v Čechách se dozví, že byl zatčen člověk, který se pokusil propašovat z Bandungu čtyři kilogramy heroinu. Egermaierovo překvapení je o to větší, když na ruzyňském letišti objeví na běžícím pásu igelitovou tašku s pěti videokazetami do kamery. Spolu s Egermaierem pak na videokazetách sledujeme příběh Patrika Lovického, jeho přítelkyně Eleny a její matky Michaely.

Příběh začíná v Praze, odkud se odvíjí přes Amsterodam až do Bandungu, kam je pozval Michaelin přítel, nigerijský obchodník Mike. Část děje se odehrává i na ostrově Ke Pahui, kde začíná podle zúčastněných ta pravá dovolená. Pro Patrika však na dlouhou dobu poslední. Na videu sledujeme Patrikův osud, kdy je za podivných okolností donucen k pašování narkotik. Poslední záběry videozáznamu Patrika Lovického končí na letišti, kde došlo ke zmíněnému zatčení. Paralelně s tímto videozáznamem sledujeme příběh Patrika Lovického v bandungském vězení. Tomáš Egermaier, dobrodruh a nadšenec pro vše nevšední, se rozhodne, že na vlastní pěst zjistí, jak k tomu, že Lovický drogu pašoval, vlastně došlo. Za pomoci svého asijského přítele Nunga, české úřednice Českých aerolinií paní Czerné, a v neposlední řadě konzulky Českého velvyslanectví v Bandungu Chalupské se pomalu dozvídá, co vedlo k Patrikovu zatčení. Poslední kousky skládačky dodá sám Lovický, se kterým se Egermaier ve vězení setká. Lovický však nemá ponětí, kde se nachází jeho přítelkyně Elena a její matka Michaela, která má s případem hodně co do činění.

Tomáš Egermaier se vrací do Čech. Nadále sledujeme osud Lovického v kruté věznici Bon-wong - jeho strasti i samotný boj o přežití, ale i přátelství k některým vězňům a k lidem "na druhé straně". Po nějaké době se Egermaierovi ozve Elena, která se mu po zhlédnutí videozáznamu snaží zapřít některé skutečnosti. Celý příběh, celý záznam natočený Patrikem Lovickým, má plno nejasných míst. Možná to nebylo úplně tak, jak se na první pohled zdálo... (oficiální text distributora)

Cival

Pěkná kamera a výborná hudba, ale režijně silně nezvládnuté. Herecké výkony vesměs velmi špatné, hlavně Révai a Kuklová by se měli jít zahrabat. ()

Lima

Asi tak po dvaceti minutách začne těkavá ruční kamera unavovat, po hodině si už divák rve vlasy. Jan Révai neumí hrát a víc už není co dodat. ()

Galadriel

Na tomhle filmu jsme byli jako na školním představení a kupodivu jsem ani neusla. To se ale nedá brát jako klad filmu, ze kterého jsem odcházela s bolestí hlavy kvůli části natočené "jako-ruční-amatérskou" kamerou. Ale ani na ten zbytek se nekouká moc dobře. Herci jsou příšerně toporní (obzvláště Jan Révai) a ani scénář jim to vůbec neulehčuje. Navíc se děj příšerně táhne a jediné, z čeho těží je pro naše končiny trocha exotického prostředí. ()

Malarkey odpad!

Tak takhle blbej film jsem hodně dlouho neviděl. Říkal jsem si, jestli to náhodou není nějakej polistopadovej film. Takový to období, co se otevřely hranice a všichni bláznili, točili extrémy a jezdili kvůli tomu i do zahraničí. Vypadalo to tak. Pak jsem zjistil, že film je z roku 2002 a odpad byl jasnej. ()

Djkoma

Celkem slušná česká poučka, že nemáme jezdit do jihovýchodní Asie a zkoušet převést drogy a také nikomu neznámému nevěřit. Překvapivě tento film jsem viděl v rámci "školní výpravy" do kina. V početném publiku se nenašlo moc nadšených diváků, což i chápu, přestože je téma silné a podobných událostí se stává několik za měsíc, tak třeba americké Téměř bez šance je zajímavější. Chybí mi odvaha ukázat celou depresi a odpornost vězení v plné síle. Takhle je to jen obyčejný čajíček... ()

Oskar

Když šel tenhle film do kin, ve všech recenzích se psalo, že celkově to není špatné, ale má to nadprůměrnou hudbu a podprůměrného Jana Révaie. Nyní jsem ten film viděl a souhlasit můžu jen s tou hudbou. Jan Révai kupodivu není tak špatný, jak jsem očekával, že bude. Jeho výkon je na stejné kvalitativní úrovni jako v Rebelech. Stejně dobrý, nebo stejně špatný, vyberte si. Ovšem celkově ten film nestojí za moc a já nejsem z těch, kteří i o úplné blbosti napíšou, že je to dobrý film, protože měl ´hluboké poslání´. Jednak si to v tomto případě nemyslím a druhak je to až na pár momentů fušeřina. A hodnotit film kladně jen kvůli hudbě, to je přece nesmysl. ()

movie

Musím přiznat, že po rozhořčených recenzích jsem očekával mnohem horší film. Tak špatné to zase nebylo - i když Svátek je poměrně slabý režisér a výkony Révaie a Kuklové byly otřesné. Navíc moralizaci na téma" nepašujte drogy, a obzvláště ne z Asie" jsme viděli už několikrát v Hollywoodském a lepším podání (Téměř bez šance, Půlnoční expres). ()

Jamal

fakt mi z toho běhal mráz po zádech, asi bych si před odjezdem z Thajska prošacoval pořádně věci a pak každých pět minut a nezpouštěl bych je z očí (( :: ()

InJo

Průměrný český film, který by ale v hollywoodském podání mohl být strhující podívanou. Pro mě další důkaz toho, že současní čeští filmaři (vyjma Svěráka a Hřebejka) neumějí točit "normální" filmy pro "normální" diváky. ()

Slarque

Domácí video z dovolené většinou nedokáže zaujmout lidi, kteří u toho nebyli. Scénář je mizerný (například Révaiova role spočívá převážně v tom, že dostává e-maily a bere hovory na mobilu) a režie docela nudí (dost nepodstatných turistických záběrů z Thajska). ()

Crocuta

Ano, jak tu často zaznívá, herecké výkony - Révaiův zvlášť - jsou hodně slabé, ale režie je jinak přijatelná a dojem napravuje solidní kamera a hlavně silný námět. Jak známo, děj filmu je inspirován skutečným příběhem člověka kerý udělal chybu a hodně tvrdě za ni zaplatil. Pro zajímavost: filmový Lovický dopadl ještě krásně ve srovnání s hrdiny australského snímku s podobnou tématikou "Dadah Is Death" (viz CSFD). ()

bassator

Myslím, že by se mi film mnohem více líbil kdyby čtvrtinu filmu neprotelefonoval Jan Révai mobilem, nebo spíše na toto mám z filmu největší vzpomínky a to není asi úplně to nejlepší... - 60% ()

korbitch22

film podle skutečných událostí,který si na české poměry hodil laťku hodně vysoko a bohužel ji pan režisér naprosto nezvládl,fajn hudba a celkem dobří herci špatnou práci režie nezachrání.scénka s tou boulí plnou červů mi dělá blbě ještě dneska:-) ()

honajz

Slušná kamera, která umí navodit atmosféru, a pár dobrých hereckých výkonů, žel nikoliv u hlavních herců. Toť vše. Scénář je zbytečně zmatený a dramaturg, pokud byl, by se měl vrátit do školy. Režie chudičká, nevýrazná. Napětí nulové. ----- Slovo zatracení má v češtině přinejmenším dva významy – „ti zatracení“ a „to zatracení“. Nový český film talentovaného mladého filmaře Dana Svátka (autora jediné pořádné povídky Zatmění nadějí ve filmu Začátek světa) v sobě spojuje oba tyto významy – těmi zatracenými jsou zde mladí lidé, kteří z jakýchkoliv důvodů zkoušejí pašovat drogy z asijských zemí, tím zatracením je myšlen postoj většiny oficiálních státních představitelů, ale i médií, k jejich dalšímu osudu.   Vědomě ve filmu není naznačena ona asijská země, kde hned v úvodu na letišti zatknou policisté mladíka, u něhož najdou několik balíčků heroinu. Ačkoliv totiž je příběh inspirován osudem Čecha XXXX, zadrženého v Thajsku pro stejný přečin, a přestože se natáčelo v thajských reálech (český filmový štáb je první, kterému se něco podobného podařilo), nedal samotný XXX souhlas s natočením jeho vlastního příběhu. A tak sledujeme fiktivní příběh, inspirovaný výpověďmi více podobně „postižených“ mladíků.   Svědkem celé policejní akce na letišti je mladý, samotářský a nezávislý průvodce YYYY (Jan Révai, jehož hvězda tímto filmem určitě vystoupí na orbitě ještě výše). V Praze vezme z mladíkovy tašky videokazety, jež si pak ve své chalupě v horách, při čaji s grogem a nezbytné cigaretě, pouští. On i diváci jsou pojednou svědky podivného výletu do Holandska, jenž se zvrhne v podivnou cestu až na druhý konec světa, do asijské země, na rajský ostrov s palmami a pláží a domkem u moře.   Podle videozáznamu si takto vyrazili XXX a jeho dívka ZZZZ a její matka. Ta má poněkud divné známosti – a najednou je zde nabídka na rychlý a rádoby snadný výdělek. Vše nasvědčuje tomu, že XXX byl ke spolupráci přemluven proti své vůli, a tak YYYY, který překvapeně zjistí, že XXX je jeho nevlastní bratr, zahájí snahy o vysvobození mladíka z vězení. Setkává se však většinou s nepochopením, nezájmem, případně jen touhou na senzační události vytřískat slávu a peníze. A mezitím XXX prožívá otřesné zkušenosti v asijském vězení, kde smrt jednoho člověka nehraje roli a kde jedna lapená krysa může nasytit tři lidi.   Mladé diváky, pro něž je film jednoznačně určen, nejspíše příběh chytí. Jde o první český pokus na toto téma, a dá se říci, že pokus důstojný, protože je znát filmařská zručnost, zaujme i šikovně vystavěný příběh s dobrými, ba i výtečnými hereckými výkony (zvláště Dana Vávrová ve své první záporné roli působí nesmírně přesvědčivě), do děje vtahující kamerou i hudbou Romana Hollého, využívající již známé postupy, ale i nové, ovlivněné thajskou muzikou.   Tvůrci se však ke své smůle nevyvarovali některých klišé (uhlazený, avšak zkorumpovaný politik, který chce pomoci jen za odměnu v řádu milionů a jehož doprovází dvojka tvrdých bodyguardů; drsňácký a škodolibý dozorce věznice, ), logických nesmyslů (po vykradení chalupy Revai nezavolá policisty) ani určitých amerických vzorů (hlavním hrdinou je mladý, nezávislý muž, jemuž pravděpodobně průvodcovské zaměstnání vydělává tolik, že může většinu času trávit osaměle na chalupě v horách, odkud se světem komunikuje pouze prostřednictvím notebooku s internetem a přes mobilní telefon.).   Podivnou postavou je i pracovnice zastupitelství v podání Michaely Kuklové, která se zpočátku stylizuje do role upjaté ženy se sčesanými vlasy, brýličkami a podobně upjatou až přehnaně staropanenskou povahou, když se však setká s YYYY, jde o přitažlivou mladou ženu, vědomou si svého sexappealu. Tyto atributy poněkud narušují zajímavě stavěný příběh, nazíraný zpětně a navíc s pomocí „prázdninové“ videokamery.   Rovněž se nedá ubránit dojmu určité povrchnosti, ba až lacinosti některých sekvencí (návštěva matky v asijském vězení, neustálé sprchování odsouzených bez jakéhokoliv dějového posunu, až příliš plakátová nezávislost hlavního hrdiny YYY apod.), díky nimž poněkud ztrácí i celková výpověď filmu a mění se směrem k americké pozlátkovosti a již zmíněné povrchnosti a lacinému zjednodušení.   Celkově ale patří film Zatracení k tomu lepšímu, co v českých zemích po roce 1990 vzniklo, a filmařskými postupy, stavbou příběhu i některými hereckými výkony zastiňuje mnohé české filmy loňského roku, roku 2000. () (méně) (více)

Ilicka

Reklama na seznam.cz říznutá home videem z dovolené v Thajsku. Na pozadí tohoto se odehrává silný příběh Čecha v thajském vězení, který má mnohem větší potenciál, než je ve filmu využit. Škoda, mohlo by to být zajímavé, tak je to pouze neúnosně nudné. ()

stub

Pseudodokumentární styl (nalezené videokazety), který dominuje první části, je otřesný. Naprosto samoúčelně těkající a všelijak jinak prudící kamera s infantilními filtry, která má navodit zdání autenticity, jen odvádí pozornost od děje. Jako nápad mi to pro podobné téma přijde celkem vhodné (byť podobně "blairwitchovská" pojetí nemusím), jeho zpracování však nedopadlo uspokojivě. Jinak film, až na slabé herectví a zbytečně překombinovaný děj, docela ujde, vlastně jsem čekal něco podstatně horšího... ()

Tommassi3

"Už osm dní jsi nebyl na hajzlu !! Jestli ti praskne břicho, tak tu všichni budeme až po uši v hovnech.." A zhruba někde tam se právě už léta nachází i český film, jemuž zcela fatálně schází nejen kvalitní scenárista, ale rozhodně i dramaturg, protože jinak o nadané, či dnes už hotové a schopné, tvůrce by až taková nouze nebyla.. ()

Dale

Exotické väzenia sú pre filmárov veľkým lákadlom a po prvýkrát sa tejto vďačnej témy chopili aj českí filmári. Výsledok je rozporuplný. Kvalitou sa môže porovnávať iba s americkým filmom TAKMER BEZ ŠANCE, no aj za ním mierne zaostáva. ()

moviesfan

Nezastávám názor, že to je až tak špatný film. Myslím si, že naopak dobře zobrazuje atmosféru tamnějšího vězení (i když samozřejmě nevím jak to tam vypadá), jeho krutost a vlastně i nezájem ostatních. Film jako drama splnil účel. Hodnocení: 60% ()

Qasa

Obsah včetně závěru: Patrik Lovický je zatčen ve fiktivním Bandungu za pašování heroinu. Jeho nevlastní bratr Tomáš se ho pokouší zachránit a podle nalezených videokazet se snaží pochopit jeho příběh. Nakonec zjistí, že se Patrik rozhodl dobrovolně, ale byl zneužit jako volavka pro projití větší zásilky žárlivou matkou své přítelkyně. ()