poster

Abi foq al-Shagara

 • anglický

  My Father Is on the Tree

Muzikál / Komedie / Drama / Romantický

Egypt, 1969, 142 min

Režie:

Hussein Kamal

Komentáře uživatelů k filmu (2)

 • Niktorius
  ****

  Film vznikl asi dekádu před všeobecným vzedmutím islamismu a větším přimknutím světové muslimské populace k víře a náboženské identitě, ale stejně jako v případě jiných egyptských snímků je třeba mít na paměti, že jeho liberalismus více než dobové naladění egyptské společnosti odráží naladění svých tvůrců a nadto je situován do prostředí městské vyšší střední třídy, která tvořila jen malý segment populace. Napětí mezi tradičním a moderním a mezi konzervativním a liberálním pojetím vztahové / sexuální morálky je ostatně jedním z jeho hlavních témat a určitě nelze prohlásit, že by v tomto konfliktu zaujímal nějaký vyhraněný postoj. Abi foq al-Shagara na jednu stranu fandí moderní studentské zábavě a intimitě mezi milostnými partnery, ovšem vymetání barů, popíjení a kouření je v něm stále spojeno se značně uvadlou morálkou. Otázkou také je, jak by snímek obstál tváří v tvář feministické kritice, neboť má tendence přitakávat pohledu, v rámci kterého jsou muži viděni jako bezbranné oběti ženských svodů a v případě partnerského konfliktu je to žena, kdo musí svůj postoj přehodnotit. Z formálního hlediska je zajímavá zejména první muzikálová scéna, která kromě chytlavosti a humoru zaujme takřka hollywoodskou dynamikou a skupinovým tancem. V egyptských muzikálech jde o méně obvyklý jev, neboť ty preferují statické snímání a netančící zpěváky.(13.8.2017)

 • Sakulnikov
  ***

  Velice zajímavá egyptská komedie. Zápletka je jednoduchá - mladý muž nešťastně zamilován do své sestřenice a hledá útěchu v alkoholu a v románku s tanečnicí, čímž trpí jeho společenské postavení a i vnímání okolního světa. Film nabízí divákovi hlavně vhled do Egypta násirovského Egypta, kdy alkohol je docela běžný, ženy se běžně pohybují po pláži s mužským doprovodem a v plavkách. Vše doplněné zpěvem Abdel Halíma Háfize, což je v podstatě egyptský Karel Gott....(13.8.2013)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace