Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dobrodružné romantické drama natočené podle jednoho z nejslavnějších románů Ernesta Hemingwaye. Odehrává se v bouřlivé době občanské války ve Španělsku a jeho hlavní postavou je idealistický Američan Robert Jordan, který bojuje v řadách španělských partyzánů. Právě on dostane za úkol vyhodit do vzduchu strategicky významný most, jehož zničení by mělo zastavit postup nepřítele. Současně s přípravami nebezpečné akce se rozvíjí také jeho milostný vztah se španělskou dívkou Marií, která se přidala k partyzánům poté, co se stala obětí krutého mučení nepřátelskými vojáky. Jejich náhodné setkání v partyzánské jednotce přerostlo v hluboký cit, což ovšem s nelibostí sleduje věčně opilý velitel oddílu Pablo. Přestože kromě toho odmítá Jordanovi pomoci s jeho nebezpečným úkolem, podaří se s pomocí Pablovy ženy Pilar akci připravit. Její zdárný průběh však zhatí smrt muže, který se měl postarat o "zpáteční cestu". Jordan se rozhodne úkol dokončit, přestože nemá šanci uniknout, a za cenu vlastního života most zničí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (30)

troufalka 

všechny recenze uživatele

Když čtu knihu, je to jako bych sama prožila příběh. Když vidím film natočený podle knihy, kterou jsem četla, je to jako by mi někdo převyprávěl příběh, který jsem sama prožila. Komu zvoní hrana je pro mě osudovou knihou, kterou jsem hodně dlouho vstřebávala. Filmová zkratka v kulisách se zadní projekcí není úplně to pravé ořechové, i když jde o dobře natočený film se skvělými herci. Paradoxně se z toho stává především jakési staré fotoalbum s fotkami oblíbených hervců, když byli ještě mladí. Zub času si vybral svou daň. Ve své době právem oceňovaný kousek, dnešní filmová řeč je jiná, diváci jsou jiní, jen málokdo ocení filmovou archiválii. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Vo svojej dobe jeden z top filmov, ktorý posolstvom má čo povedať i dnes. Hemingway svoju ľudskosť a myšlienku slobody pretavil do diela, ktoré sa podarilo natočiť veľmi dobrým spôsobom. Nie každého musí vojnový motív niekde v Španielsku, navyše keď je podporený tak výraznou stopážou spôsobenou nespočetnými dialógmi. Tie však dej celkom posúvajú, hoci celý príbeh sa odohráva len počas troch dní. Výborné hudobné pozadie zdobia skvelými hereckými výkonmi naozaj všetci, od Garyho Coopera a Ingrid Bergman až po posledného cigána, ktorých sa tu objaví dostatočne. Hlavne chémia medzi dvomi hlavnými protagonistami fungovala presvedčivo a nefalšovane. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Snad si jednou na stará kolena přečtu i tohohle Hemingwaye, Farewell to Arms je úžasný román. Nicméně filmové zpracování Ernestova příběhu ze španělské občanské války mě příliš nezaujalo. Nemám rád komolení angličtiny, to už rovnou mohli mluvit španělsky a bylo by to snad lepší. Ingrid to mnohem víc sluší s dlouhými vlasy, ale objektivně vzato i tento koncentrákový sestřih u ní znamená šmrnc. Za 170 minut by se ale dalo očekávat víc akce, konec je (byť zřejmě podle románu) hodně pitomě hysterický. Oficiální text distributora rovná se jeden velký spoiler.. Tentokrát v kontextu doby podprůměr. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Možno je chyba vo mne, keďže som nečítal román a nepoznal ani zhruba jeho dej. Komu zvonia do hrobu však svojou stavbou a predovšetkým atmosférou, nehovoriac o Garym Cooperovi, pripomína viac klasický western ako vojnový film. Ale to by ani nemusel byť problém, ak by Sam Wood dokázal po celý čas udržať moju pozornosť. Film sa akoby pred záverečným aktom nedokázal vôbec rozbehnúť, napríklad keď už do aj tak statického deja vtesná štvrťhodinové romantické intermezzo pred záverečnou akciou. Táto adaptácia bohužiaľ zostarla omnoho rýchlejšie, ako napríklad staršie a geniálne Na západnej fronte kľud Lewisa Milestonea. Ten vlastne nezostarol vôbec. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Nebyť tej romantickej línie, mohlo to byť zaujímavejšie a minimálne o 30-45 minút kratšie, ale takéto zásahy do diela majstra by si asi nikto nedovolil. Aj napriek tomu zaujme neokúkaná téma vojny v Španielsku, výborné herecké výkony (hlavne vo vedľajších úlohách, Gary s Ingrid sú takí tradiční) a záverečných akčných 15 minút. 70% ()

Galerie (64)

Zajímavosti (11)

  • Ingrid Bergman, která ztvárnila roli Marie, měla ve filmu krátký sestřih plný kudrlinek, který se stal v amerických salonech krásy tím nejžádanějším účesem tehdejší doby. Bohužel byl velice náročný na údržbu a Bergman neměla mezi záběry jedinou klidnou chvilku, jelikož za ní pořád někdo chodil s hřebenem a upravoval vlasy. (Zdroj: Kniha Charlotte Chandler: Ingrid - biografie Ingrid Bergman). (Pavlínka9)

Související novinky

DiCapriovi zvonia do hrobu

DiCapriovi zvonia do hrobu

28.05.2005

David Benioff, scenárista Tróje, momentálne pracuje na adaptácií románu legendárneho Ernesta Hemingwaya FOR WHOM THE BELL TOLLS (alebo "Komu zvonia do hrobu"). Hlavnú rolu Roberta Jordana, mladého… (více)

Reklama

Reklama