Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dobrodružné romantické drama natočené podle jednoho z nejslavnějších románů Ernesta Hemingwaye. Odehrává se v bouřlivé době občanské války ve Španělsku a jeho hlavní postavou je idealistický Američan Robert Jordan, který bojuje v řadách španělských partyzánů. Právě on dostane za úkol vyhodit do vzduchu strategicky významný most, jehož zničení by mělo zastavit postup nepřítele. Současně s přípravami nebezpečné akce se rozvíjí také jeho milostný vztah se španělskou dívkou Marií, která se přidala k partyzánům poté, co se stala obětí krutého mučení nepřátelskými vojáky. Jejich náhodné setkání v partyzánské jednotce přerostlo v hluboký cit, což ovšem s nelibostí sleduje věčně opilý velitel oddílu Pablo. Přestože kromě toho odmítá Jordanovi pomoci s jeho nebezpečným úkolem, podaří se s pomocí Pablovy ženy Pilar akci připravit. Její zdárný průběh však zhatí smrt muže, který se měl postarat o "zpáteční cestu". Jordan se rozhodne úkol dokončit, přestože nemá šanci uniknout, a za cenu vlastního života most zničí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (31)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Vo svojej dobe jeden z top filmov, ktorý posolstvom má čo povedať i dnes. Hemingway svoju ľudskosť a myšlienku slobody pretavil do diela, ktoré sa podarilo natočiť veľmi dobrým spôsobom. Nie každého musí vojnový motív niekde v Španielsku, navyše keď je podporený tak výraznou stopážou spôsobenou nespočetnými dialógmi. Tie však dej celkom posúvajú, hoci celý príbeh sa odohráva len počas troch dní. Výborné hudobné pozadie zdobia skvelými hereckými výkonmi naozaj všetci, od Garyho Coopera a Ingrid Bergman až po posledného cigána, ktorých sa tu objaví dostatočne. Hlavne chémia medzi dvomi hlavnými protagonistami fungovala presvedčivo a nefalšovane. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Když čtu knihu, je to jako bych sama prožila příběh. Když vidím film natočený podle knihy, kterou jsem četla, je to jako by mi někdo převyprávěl příběh, který jsem sama prožila. Komu zvoní hrana je pro mě osudovou knihou, kterou jsem hodně dlouho vstřebávala. Filmová zkratka v kulisách se zadní projekcí není úplně to pravé ořechové, i když jde o dobře natočený film se skvělými herci. Paradoxně se z toho stává především jakési staré fotoalbum s fotkami oblíbených hervců, když byli ještě mladí. Zub času si vybral svou daň. Ve své době právem oceňovaný kousek, dnešní filmová řeč je jiná, diváci jsou jiní, jen málokdo ocení filmovou archiválii. ()

Reklama

/Pablo 

všechny recenze uživatele

Film se dosti věrně drží románové předlohy, což mu jen prospívá. Ústřední dvojice podává sympatický výkon. Ostatní jsou tak trochu podle očekávání ve stínu Coopera a Bergmanové. Vyjímku tvoří výborný Akim Tamiroff - role Pabla mu je šitá přímo na míru. Celkově z toho mám dobrý pocit. Na svoji dobu určitě v mnohém převratné dílko, dnes malinko ztrácí na atraktivitě. Za ten závěr ale 4 hvězdičky dát musím. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Zlatý vek Hollywoodu, sa v tej dobe dostal do svojho posledného kola a tento snímok bol jedným z TÝCH epických blockbasterov tej doby. Vizuálna smršť, vynikajúce herecké výkony, ale zase nie každý epic movie má tie správne proporcie pre nadmernú metráž. Viem, že predloha je 500 stránkový román, ale nie vždy sa podarí ,,to všetko,, previesť na plátno bez určitých umeleckých zbytočností. Hovorí sa tomu dramatizácia. Kým ODVIATE VETROM je snímok, ktorý svoje papierové stránky uvádzal v tom najlepšom a možno tá takmer štvorhodinová dĺžka je aj málo, KOMU ZVONIA DO HROBU by mal ubrať. Samozrejme záleží od situácie... ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Možno je chyba vo mne, keďže som nečítal román a nepoznal ani zhruba jeho dej. Komu zvonia do hrobu však svojou stavbou a predovšetkým atmosférou, nehovoriac o Garym Cooperovi, pripomína viac klasický western ako vojnový film. Ale to by ani nemusel byť problém, ak by Sam Wood dokázal po celý čas udržať moju pozornosť. Film sa akoby pred záverečným aktom nedokázal vôbec rozbehnúť, napríklad keď už do aj tak statického deja vtesná štvrťhodinové romantické intermezzo pred záverečnou akciou. Táto adaptácia bohužiaľ zostarla omnoho rýchlejšie, ako napríklad staršie a geniálne Na západnej fronte kľud Lewisa Milestonea. Ten vlastne nezostarol vôbec. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (11)

  • Ernest Hemingway si při psaní stejnojmenného románu představoval do postavy Marie právě Ingrid Bergman. (Agatha)
  • Natočit film trvalo 24 týdnů (červenec – říjen 1942). Prvních 12 týdnů se natáčelo v sedle Sonora Pass v pohoří Sierra Nevada a dalších 12 týdnů trvalo natáčení ve studiích Paramount v Kalifornii. (Agatha)

Související novinky

DiCapriovi zvonia do hrobu

DiCapriovi zvonia do hrobu

28.05.2005

David Benioff, scenárista Tróje, momentálne pracuje na adaptácií románu legendárneho Ernesta Hemingwaya FOR WHOM THE BELL TOLLS (alebo "Komu zvonia do hrobu"). Hlavnú rolu Roberta Jordana, mladého… (více)

Reklama

Reklama