Goongnyeo

궁녀

Shadows in the Palace

Historický / Thriller / Mysteriózní

Jižní Korea, 2007, 112 min

Už som si myslel, že to s Kórejskym hororom ide úplne dole vodou, no predsa len svitla malá nádej. Tak ako aj v prípade Hansel and Gretel (2007) musí aj Shadows in the Palace (2007) mixovať v sebe viac žánrov a horor je zastúpený len v malej časti, predsa sa jedná o veľmi kvalitný strašidelný kúsok, tentokrát dokonca zasadený do histórie. Po Evil Twin som sa síce toho bál, moje obavy sa však nenaplnili. Možno by to išlo skrátiť, ale to je problém viacerých kórejskych filmov. Ku konci je to taktiež až trocha moc prekonbinované a v závele tých postáv sa dá stratiť, celkovo sa jedna o veľmi nadpriemernú mysterióznu detektívku. 4*(26.6.2008)

Historické krimi alebo historická detektívka odohrávajúca sa v útrobách kráľovského paláca. Atmosféra je nadštandartná a keď sa po pár desiatkách minút zorientujete, kto je kto, tak sa pre diváka odvíja kvalitná zápletka. Ak to náhodou má niekto rád, tak sa tu vyskytne aj pár morbídnych prvkov v podobe mrzačení, týrania a vrážd. Iba to množstvo intrík na druhú a vôbec komplikovaného deja si mohli autori odpustiť. Hororové prvky sa mi sa mi zdali tiež zbytočné. Inak, len tak na okraj, opäť sa potvrdzuje, že ženy vedia byť krutejšie ako muži.(5.3.2015)

Je to celkom dobrý mierne mysteriózne ladený historický kriminálny film. Má pomerne dobrý príbeh odohrávajúci sa v kráľovskom paláci, kde dôjde k údajnej samovražde služobnej kráľovej konkubíny, ale hlavná sestra, ktorá má samovraždu potvrdiť si uvedomí, že v skutočnosti sa jednalo o vraždu, no z vyšších miest má nariadené prípad uzavrieť ako samovraždu. Ale s týmto sa nehodlá zmieriť a rozhodne sa zistiť celú pravdu. No intrigy na kráľovskom dvore sú rozsiahlejšie, ako by sa mohlo zdať. Spracovanie nie je zlé, ale mohlo byť aj lepšie. Táto zápletka zaujme už od začiatku, tu sa skutočne stále niečo deje, pričom dej sa venuje stále len tomu hlavnému, žiadne zbytočné vedľajšie línie, len kriminálna línia v tomto historickom prostredí. Lenže asi po tretine filmu začal môj záujem o vyriešenie pravdy upadať, celé to pôsobí až príliš jednotvárne, spočiatku to baví, ale postupne sa už len stále riešia tie isté postavy v tom istom prostredí, ktoré je nanešťastie dosť obmedzené, jeden menší komplex určený služobným a občasné situácie pri blízkych kráľovi, k tomu všadeprítomné intrigy, z ktorých niektoré sú zaujímavé, ale už to nie je ono. Ale chválim zaujímavosť celého tohto systému, čo si kto nemôže dovoliť a podobne, hlavne kvôli tomuto sa na to bez problémov pozerá až do konca. A tá mysteriózna línia zase pôsobí až príliš samoúčelne, film by kľudne fungoval aj bez nej. Takže celý čas sa na to dobre pozerá a film si udržuje celkom slušné tempo, ale kvôli jednotvárnosti to na výraznejší zážitok nestačí. Čo sa týka tej hororovejšej stránky, za pochvalu stojí pár drsnejších momentov, je ich len pár, ale pôsobia dosť surovo. Ale ako som spomínal, tá mysterióznosť ma vôbec nezaujala. Pripadalo mi to, ako keby už bol natočený film a potom niekoho napadlo to aspoň čiastočne prerobiť na horor a tak tam len umelo vložili pár zbytočných hororových scén. Herecké obsadenie je celkom slušné, celé to stojí na ženských postavách, tých mužských je len pár a ani nemajú moc priestoru. Potešila ma hlavne Park Jin-Hee v hlavnej úlohe, ale prakticky všetky dôležité postavy sú dobre obsadené a aj zahrané. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, kvalitný vizuál, kostýmy, tu nemám najmenší problém. Tento film ma vôbec v ničom neurazil, ani po druhýkrát som sa vôbec nenudil, pozerá sa na to dobre, je to kvalitne natočené, aj zahrané, len by to chcelo výraznejšiu nápaditosť, práve kvôli tej jednotvárnosti tomu nemôžem pridať ešte jednu hviezdu, ktorú by som inak dal rád. 66%(11.11.2012)

Výborný historický horror, který se celý odehrává v uzavřeném paláci a přilehlém lesíku. Nahlédneme pod roušku normálního dne královské služky. Jednoho rána je ale u sebe v pokoji nalezena jedna ze služebných oběšená. I když si všechny vedoucí přejou, aby doktorka zapsala, že se jednalo o sebevraždu, ona je přesvědčená, že to byla promyšlená vražda a začne na vlastní pěst pátrat po vrahovi. Dozvídáme se, jaká jsou vlastně pravidla paláce, co se smí a co vůbec ne... a jaké jsou za to tresty. V takovém prostředí se opravdu těžko hledá důkaz o vině. Dobrá detektivka s duchařskými prvky. K tomu všemu pro fajnšmekry sekání rukou, bodání jehel do prstů či sešívání vlastní nohy.(10.1.2009)

Po velenudném Evil Twin jsem se dlouho dalšímu korejskému kostýmnímu mysterióznímu dramatu vyhýbal jako čert kříži. Navzdory vlasatici a nadpřirozenu má tento snímek blíže než k duchařině spíše k podívané typu Blood Rain. Zajímavé vyšetřování v areálu královského paláce, poutavá výprava, naturalistické scény mučení a popravy... O solidním řemeslném zpracování netřeba mluvit, to je v Koreji u takovýchto snímků standard. I když nenabízí nic drastického, nadpřirozená složka ve filmu svou funkci plní, takže s výsledkem jsem byl vcelku spokojen. 7/10(8.6.2008)