Goongnyeo

궁녀

Shadows in the Palace

Historický / Thriller / Mysteriózní

Jižní Korea, 2007, 112 min

Brrr, ještě teď mě z toho mrazí v zádech. Úplně nejhorší to bylo, když se mi ve vypjaté scéně z ničeho nic otevřely dveře do mého pokoje. To jsem měl velmi blízko k infarktu. Už od samotného začátku je vidět, že to bude intenzivní pěkné drámo, ale nečekal jsem až takové. V paláci dojde ke vraždě a mladá doktorka se ujme jejího vyšetřování na vlastní pěst, protože ostatní přijímají jen verzi o sebevraždě. Není zde snad jediné poklidné a příjemné místo. Všude jen intriky a zlo, které se plíží palácem. Vlastně se to hororu podobá daleko víc, než 95% hororů a přitom to má dobrý příběh. Ale doporučil bych to hlavně těm lidem, kdo nemají problémy s rozlišováním korejských postav. Jinak by mohli být spíše zmateni. Naštěstí to není můj případ.(3.3.2011)

Už som si myslel, že to s Kórejskym hororom ide úplne dole vodou, no predsa len svitla malá nádej. Tak ako aj v prípade Hansel and Gretel (2007) musí aj Shadows in the Palace (2007) mixovať v sebe viac žánrov a horor je zastúpený len v malej časti, predsa sa jedná o veľmi kvalitný strašidelný kúsok, tentokrát dokonca zasadený do histórie. Po Evil Twin som sa síce toho bál, moje obavy sa však nenaplnili. Možno by to išlo skrátiť, ale to je problém viacerých kórejskych filmov. Ku konci je to taktiež až trocha moc prekonbinované a v závele tých postáv sa dá stratiť, celkovo sa jedna o veľmi nadpriemernú mysterióznu detektívku. 4*(26.6.2008)

Výborný historický horror, který se celý odehrává v uzavřeném paláci a přilehlém lesíku. Nahlédneme pod roušku normálního dne královské služky. Jednoho rána je ale u sebe v pokoji nalezena jedna ze služebných oběšená. I když si všechny vedoucí přejou, aby doktorka zapsala, že se jednalo o sebevraždu, ona je přesvědčená, že to byla promyšlená vražda a začne na vlastní pěst pátrat po vrahovi. Dozvídáme se, jaká jsou vlastně pravidla paláce, co se smí a co vůbec ne... a jaké jsou za to tresty. V takovém prostředí se opravdu těžko hledá důkaz o vině. Dobrá detektivka s duchařskými prvky. K tomu všemu pro fajnšmekry sekání rukou, bodání jehel do prstů či sešívání vlastní nohy.(10.1.2009)

No to mi pokálej záda. Korejský výpravný historický krimi thriller z prostředí královského dvora plný intrik kvůli korunování královského levobočka a gore brutalit, zapichováním jehel pod nehty počínaje a sekáním rukou konče. A na to všechno je naroubovaná duchařská linie, která by tam vůbec nemusela být, ale přesto není nijak nadbytečná, naopak tomu všemu dodává patřičnou atmosféru. Ten příběh je prostě dokonale vymyšlený a promyšlený a takřka skoro stejně dobře natočený. Nelze mu vlastně nic vytknout. Výprava je parádní, stejně tak hudební doprovod, intriky fungují, gore funguje, atmosféra funguje, herecky parádní a podchycení dobové kruté atmosféry taky funguje. Vše prakticky v čistě ženském podání, protože muži v tomto filmu jsou hodně v dáli na druhé koleji. Tohle je prostě divácký zážitek.(21.12.2015)

Historické krimi alebo historická detektívka odohrávajúca sa v útrobách kráľovského paláca. Atmosféra je nadštandartná a keď sa po pár desiatkách minút zorientujete, kto je kto, tak sa pre diváka odvíja kvalitná zápletka. Ak to náhodou má niekto rád, tak sa tu vyskytne aj pár morbídnych prvkov v podobe mrzačení, týrania a vrážd. Iba to množstvo intrík na druhú a vôbec komplikovaného deja si mohli autori odpustiť. Hororové prvky sa mi sa mi zdali tiež zbytočné. Inak, len tak na okraj, opäť sa potvrdzuje, že ženy vedia byť krutejšie ako muži.(5.3.2015)