Wrestling

(festivalový název)
všechny plakáty

Dva muži z islandského venkova, Einar a Denni, spolu mají tajný milostný poměr. Denni už současnou situaci nemůže snést, a dá Einarovi na výběr. Buď on nebo Einarova žena. Oba však k sobě pojí ještě kromě lásky společný zájem o tradiční zápas glíma. A právě glíma bude mít v jejich vztahu rozhodující úlohu.

Tento film získal řadu ocenění na festivalech krátkých filmů. V roce 2007 vyhrál na filmovém festivalu v Melbourne, vyhrál jako nejlepší evropský krátký film na Brest European Film Festivalu a také získal ocenění na filmovém festivalu v Locarnu. I na Islandu získal cenu jako nejlepší krátký film roku 2007. (Zmiu)

CheGuevara

Filmy z Islandu už snad nemohou vypadat obdobněji. Z původně originální estetiky se stává vyprázdněné figura. Zároveň si nejsem jistý, zda-li bylo nutné ve své podstatě jednoduchý příběh vyprávět celých dvacet minut. ()

Tuxedo

Na můj vkus bohužel příliš těžkopádný humor a příliš laciné ozvláštnění zvoleného tabu příliš prosté a bezpáteřní story. (44. MFF KV - 3.7.08) ()

Zmiu

Tento film vznikl již v roce 2007, nikoliv 2008. Koukám, že islandský humor asi nesedí každému. Jméno Bræðrabylta je nejspíš osvozeno podle situace v glímě, když oba protivníci padnou ve stejný okamžik. Opravdu výstižné vzhledem k pointě. ()

lakikaki

Originálny a veľmi vtipný krátky film. Od wrestlingu k tancu chýba málo a od wrestlingu k láske ešte menej. Slabších päť hviezdičiek. ()

jiri.twist

Možná by si tento krátký film zasloužil nižší hodnocení – dost obyčejný děj, šerední Islanďané a škaredé Islanďanky, ošuntělý islandský venkov, ale …  Snímek mě hodně oslovil, ta zvláštní atmosféra, obyčejná reálnost, jemné zpracování, kdy dva borci v islandském národním sportu (zvláštní druh zápasení, snad zezačátku až tančení a jsem rád, že jsem se o toto obohatil), jeden gay a druhý ženáč s „krásnou“ manželkou a ještě krásnější dcerkou, mezi sebou mají křehký milostný vztah, kdy na vesnici musejí držet své city v tajnosti a tento zvláštní druh sportu se pro ně oba stane něčím víc … 5556 ()

ekzorcist

Túto zvláštnosť som mal možnosť vidieť včera na akcii Islandské KINEČKO. Odniesol som si z toho nasledovné dojmy. Dojem č.1 : Na islande je príšerná nuda. Dojem č.2 : Na islande majú zvláštny druh "wrestlingu" alebo "zápasenia", ktorého tréning spočíva v tom, že sa držíte kamošovho opasku a približne dve hodiny si spolu opakujete kroky viedenského valčíku. Dojem č.3 : Pri tejto činnosti sa vám môžu občas o seba obtierať pišuliaky a na základe toho si môžete vypestovať silnú náklonnosť k svojmu sparring partnerovi. Ak tam autori skryli hlbšie posolstvá, (napríklad, že hĺbenie tunelu symbolizovalo strach hlavného hrdinu pred ženami) zostali mi žiaľbohu (a možno vďakabohu, že žiaľbohu) ukryté... ()